• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2010.-2011.-2012.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Fendt 309 kaže:
Spricat cu i ove godine sa lagunom te cu u drugoj rundi dodat 1,5l na ha geparda.Lani se pokazalo malo skuplje ali odlicna kombinacija poslije koje ne ostaje nista trave.Prije nicanja nisam nista koristio.


Bit ce da ju sijes u sire redove, pa ju kultiviras?

U uskim redovima se ne mozes provuci samo s lagunom, jer je ona korektivno spricivo, i sama je pre slaba da se bori s korovima koji ce bez kultivacije poraste toliko da na njih moze utjecati samo cidokor...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Sjetva SOJE 2009

zna se da sam ove godine po prvi puta zasijao soju pa me sada zanima da li soja ima kakvih štetnika koje bi se trebalo špricati i da li ju napadaju kakve bolesti?
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Lane je bila najezda leptira "Admiral" iz Afrike. Oni legu jajasca na korove, a licinke se hrane sojom. 2 licinke na kvadratni metar se smatra JAKO zarezenim usjevom i obavezno prskanje. Lane ih je bilo preko 15 po metru kvadratnom kod mene i FASTAC ih je sve uspjesno potamanio...

Ovi leptiri se rijetko pojavljuju, ali kad dodju, mora ih se shvatiti ozbiljno.

U mom kraju soju nece nikakava bolestina, tako da tu ne mogu govoriti nista...
 
F

Fendt 309

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Pa je korektivno sredstvo ali djeluje odlicno kad spricas 60 pa 40 posto.To sam lani cuo od drugih koj kod mene tako rade.Sijem sa amazonkom 2,5m sto ispadne 26,6cm razmaka.Stavim geparda koji ocisti uskolisne i nema nikakve frke.Sve sam to pokupio od drugih koji tako rade jer sam novi u soji.
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

josip123 kaže:
zna se da sam ove godine po prvi puta zasijao soju pa me sada zanima da li soja ima kakvih štetnika koje bi se trebalo špricati i da li ju napadaju kakve bolesti?
koliko ja znam ne treba protiv bolesti prskati.bar nisam ja to radio!
 
A

amalka

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Pozdrav svima,
Imam jedno pitanje. Budući da nas je voda poharala, znate li gdje ima za kupiti sjemena soje? Kod nas u Slatini su sve zalihe razgrabljene. Zahvaljujem unaprijed.
 
T

tomonh

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

bc ima sjemena sabina oo misli da je 4.3kn
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: Sjetva SOJE 2009

Jel to s pdv-om cijena soje,kod nas je bila 5,5kn s pdv i nema nigdje više zrna sjemena za kupiti,čak su lihvari proradili i tražili do 7 kn s pdv za sjeme
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Sad mi se svidja sto imam "grbave" njive pa se s 95% ukupnih povrsina voda ocjedjuje ili u kanale, ili uz rub njive...

Danas susjed isao obici svoje njive i zove me da dolazim pod hitno da prostijavam jednu njivu da se moze camcem voziti po njoj... Kad sam prokopao kanal, dovoljno je reci da je kanal za odvodnju (50cm sirok i tako negdje dubok) bio zastopan i da sam se provozao traktorom kroz njega da istjeram vodu do glavnog kanala...

Soja mi je vise manje OK sva, tako da ajde, makar nesto...

Sto se prskanja samo lagunom tice, susjed je lane slusao nekog svog prepametnog kolegu koji soju sije 50km dalje kako prskati samo s lagunom i to full doza i da nema problema... Govorili smo mu svi da se ne zeza i nek kupi nest jeftino i da ju odmah poslije sjetve poprska, a laguna da ide samo za korekciju, ali NE, nemamo mi pojma, zna on bolje od nas...

Imao je u njivi vise lobode nego soje, svaki bunker su presijavali u prikolicu, a fahr 1300 je jedva povrsio tu njivu u cjelo popodne, a velika hektar... Kasnije se kajao sto nas nije slusao, jer taj njegov kolega sije soju kukuruznom sijacicom i kultivira ju dva puta, sto se kod sjetve zitnom sijacicom ne moze raditi...

Mislim da je laguna sama pre slaba, cak i u split aplikaciji, ali posto ne prskas samo s njom, to je onda OK. mislim da je pre slaba da sama odradi sav posao.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
Re: Sjetva SOJE 2009

evo ja danas bio malo vidit kakvo je stanje soje a onoooooo :scratch :scratch :scratch več razmišljam da prodam john deere-a i uzmem glisera :lol: :lol: :lol: :lol:
48eaad72.jpg
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Sjetva SOJE 2009

kod mene je na soju vrlo malo vode izlilo iz kanala,a u kanalu vodostaj polako opada pa ćemo sutra otići malo prokopati kanaliće kroz njivu tako da voda može otići u kanal.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

JAOOOOOOOOOO bole...

Kod mene nema ni blizu ovako potopljenih njiva... Ovo je zbilja lose.

Jutros sam promatrao vodostaj Orljave na mostu na putu do sela i zapamtio do koje grane na drvetu je bila voda. oko 20 sati smo se sa sela vracali i vodostaj je pao nekih 20cm, sto me je malo smirilo, al kisa i dalje malo po malo paducka.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
Re: Sjetva SOJE 2009

ovi iz vodne kodnas dežuraju kažu da treba nočas doč još neki veči val vode a i ovako je več voda došla do kuća
kodvas opada a kodnas raste vodostaj .....kodnas ima toliko vode da kanali nemogu povuč pa sve se skuplja na njivama ka što vidiš na slici imam još takvi slika kukuruza i suncokreta, a na nekim mjestima iz vode vire samo vrhovi žita
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Sjetva SOJE 2009

ne znam kakve su vaše zemlje,ali ako vjese prema kanalima onda neće biti nikakvih šteta ako se voda povuče u idućih par dana.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Sjetva SOJE 2009

bole kaže:
ovi iz vodne kodnas dežuraju kažu da treba nočas doč još neki veči val vode a i ovako je več voda došla do kuća
kodvas opada a kodnas raste vodostaj .....kodnas ima toliko vode da kanali nemogu povuč pa sve se skuplja na njivama ka što vidiš na slici imam još takvi slika kukuruza i suncokreta, a na nekim mjestima iz vode vire samo vrhovi žita
vaši iz vodne su jučer kod nas dežurali cijelu noć, Voćinka je tolko narasla da joj je trebalo 20 cm da se izlije, (već smo gledali kak da ju pustimo da se izlije prema vama HAHA :lol: :lol: ) Branjevska se jutros izlila na par mjesta, i pukao je nasip gdje su jazavci imali rupe pa je voda prijetila selu, skupili smo ekipu, vreće napunili pjeskom i udri... budu slike i video uskoro....
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
Re: Sjetva SOJE 2009

znači imali ste pune ruke posla, a mi s druge strane pecamo :mrgreen: i zaj..... se
el su velike štete na poljima kodvas :scratch :scratch
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Sjetva SOJE 2009

evo par videa što je snimila moja umjetnička ruka pa procijeni, voda po njivama je dosagla i do pola metra, voda je bila do pola kotača od traktora:
[youtube:3hbjha81]gMFWKouTbyA[/youtube:3hbjha81]
[youtube:3hbjha81]i2wy3kZvZw0[/youtube:3hbjha81]
[youtube:3hbjha81]g_bKcg1xX0M[/youtube:3hbjha81]
[youtube:3hbjha81]Ik_4ZXj0odc[/youtube:3hbjha81]
ovdje se vidi di je nasip popustio:
[youtube:3hbjha81]vOMsgZyw5-w[/youtube:3hbjha81]
i za sat vremena:
[youtube:3hbjha81]JGEM502rtaM[/youtube:3hbjha81]
[youtube:3hbjha81]bwwwwnKUBtc[/youtube:3hbjha81]
[youtube:3hbjha81]S0YI4Q94jJU[/youtube:3hbjha81]
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Sjetva SOJE 2009

evo jedan video di mi je soja posijana, 9 jutara u komadu, sve pliva barem 30 cm vode.
[youtube:wbhtqpqr]lJYlLFIdI3Q[/youtube:wbhtqpqr]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh