• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sprave i ostala pomagala koja koristite za sječenje drva

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
To znači da sigurno i drsnike strojno skine da su svi iste višine.Sad dali samo naštima kut stroja na 90 step. i stavi šajbu (sličnu onoj na kolutni brusilici) ,ove za lanac imaju okrugle rubove.Ili ima strojček samo za drsnike.Moguče da je i kombiniran pa od jednom uradi oba brušenja.
stroj nisam vidio obično dam lance kad idem u grad a kad se vračam pokupim, a nabrusiju za par minuta mislim da se može i gledat, ali to bum drugi put pital, da vidim, a drsnike mislim da skida drugom šajbom jer je ravno odbrušeno ali ona kosina koja mora bit i dobro reže
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja drsnike sam kontroliram i po potrebi skidam ako treba!
[/IMG]
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
- tvdim zbog toga što je meni tako lakše,,,,,,,, ako razumiješ šta govorim,, nisam najpametniji a koga ti poznaješ a koga ne to ja neznam i šta oni rade i koliko lanaca imaju,, svatko neka radi kako njemu odgovara, iznio sam svoje iskusto a to nije razlog za cinizam i uvijek nametanja nečega što nas očekuje ako imaš obrt :icon_pray: i ako ti je teško za to nisu krivi ostali ljudi a pogotovo ne članovi ovog foruma, kolko sam upoznat sa situacijom u mom kraju, svaki tjedan se nešto mjenja a to samo govori da se jako puno luta i ni sami ne znaju što i kako,

- ako je netko obrtnik i izrađuje na tisuće kubika drva kako mu ona može netko mali koji radi 100-150 m i po šumi skuplja sušce i radi čiščenja može biti konkurencija, to samo govori onu staru biblijsku "vidi trun u oku svoga brata a ne vidi brvno u vlastitom"
ne znam zašto si se našao povrijeđenim i upetljao teme koje nemaju veze sa ovom...inače ne možeš pronaći ni jedan moj post gdje se ja žalim ili govorim da je meni teško...meni je dobro i ja sam poslom zadovoljan..no obzirom na moje iskustvo želim pomoći pokojim savjetom ili vješću koja dolazi direktno iz prve ruke, no očito to ovdje nalazi na slab odaziv jer svi znaju sve i svi su u pravu...ne kažem ja da strojno brušenje ne valja,ali kad bi te ja naučio da brusiš na ruku,rekao bi poslije čovjek je u pravu,pa makar priznao sam sebi u bradu da te nitko ne čuje...ručno brušenje ima više prednosti nego strojno,htio ti to priznati ili ne,da ti sad ne nabrajam redom...traži nekoga tko zna da ti pokaže kako se to radi i vidjeti ćeš da sam u pravu...tvrdim da će iskusni sjekač nabrusiti lanac turpijom bolje nego bilo tko strojno...inače informacije radi,novi lanac prije upotrebe treba malo "pomilovati" turpijom...ukoliko ne vjeruješ pitaj stare sjekače iz svoje okolice....nemoj da se ljutiš bez razloga jer uvijek netko zna više...ja osobno uvijek volim poslušati savjet onoga tko možda zna nešto bolje od mene...čovjek, moj prijatelju,uči cijeli život i svejedno umire u neznanju...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Sa ovim ja brusim kod kuče a za u šumu za svaki slučaj uzmem i turpiju sa sobom.Kad baš zapnem za nešto da ne treba ič kuči pa na strojček.Prošle godine sam ga našo za 65eur. inače su dosta skuplji kod nas.Uz njega sam dobio i 2 brusni ploči za male i velike lance.
 

wendettooo

Član
Tu od
21 Lis 2012
Poruka
52
nikako mi se neda lanac brusiti turpijom pa sam nedavno kupio stihl-ovog usg-a u sumu nejdem nikada bez barem 3 lanca :p: ,makar zna jedan lanac po 2 dana izdrzati bez brusenja!uvijek nekom treba nabrusiti lanac i cistace pa se nadam da ce biti u pogonu cim vise!
 

Prilozi

  • DSC_0934.jpg
    DSC_0934.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 355
  • DSC_0935.jpg
    DSC_0935.jpg
    35.2 KB · Pregleda: 305
  • DSC_0933.jpg
    DSC_0933.jpg
    31 KB · Pregleda: 323
  • DSC_0937.jpg
    DSC_0937.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 337
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ne znam zašto si se našao povrijeđenim i upetljao teme koje nemaju veze sa ovom...inače ne možeš pronaći ni jedan moj post gdje se ja žalim ili govorim da je meni teško...meni je dobro i ja sam poslom zadovoljan..no obzirom na moje iskustvo želim pomoći pokojim savjetom ili vješću koja dolazi direktno iz prve ruke, no očito to ovdje nalazi na slab odaziv jer svi znaju sve i svi su u pravu...ne kažem ja da strojno brušenje ne valja,ali kad bi te ja naučio da brusiš na ruku,rekao bi poslije čovjek je u pravu,pa makar priznao sam sebi u bradu da te nitko ne čuje...ručno brušenje ima više prednosti nego strojno,htio ti to priznati ili ne,da ti sad ne nabrajam redom...traži nekoga tko zna da ti pokaže kako se to radi i vidjeti ćeš da sam u pravu...tvrdim da će iskusni sjekač nabrusiti lanac turpijom bolje nego bilo tko strojno...inače informacije radi,novi lanac prije upotrebe treba malo "pomilovati" turpijom...ukoliko ne vjeruješ pitaj stare sjekače iz svoje okolice....nemoj da se ljutiš bez razloga jer uvijek netko zna više...ja osobno uvijek volim poslušati savjet onoga tko možda zna nešto bolje od mene...čovjek, moj prijatelju,uči cijeli život i svejedno umire u neznanju...

iako nisam neki vrstan brusač lanaca, kad sam vidio kako pojedini oko mene "zaljute" lanac u odnosu na mene...iskustvo govori da i novi lanac valja malo glacnuti kao i čistače ili konjiće...
isto tako iz vlastitog iskustva znam da lanac koji se brusi strojno neda se oštriti turpijom ručno pa mu je i to velika mana jer ga strojno brušenje pali i ujedno i kali...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
06042013239.jpg
Kod mene pored motorke mora bit i takav sekač grana ali dobro naoštren.Sekira se sakrije koliko je ovaj upotrebljiv u šumi.Ručku sam ofarbal sa fluorescentnom crvenom ,kad ga negdje odložiš lakše ga nač.Taj je kovan i dobro drži oštrinu,imaju i one štancane i sa sasvim malom krivinom pa po mome ne valjaju ne material ne upotrebljivost.Koliko vi to upotrebljavate,kod nas više od sekire.:icon_pidu:
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
dali netko ima kakvu napravu što se kopča na poluge hidraulike na traktoru a služi za šlepanje trupaca u šumi.vidio sam negdje da imaju neku štangu ili jaku cijev i na njoj škare ili samo lanac al sad nemogu nigdje pronaći slike.ako ima netko nešto slično neka stavi slike
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
23052013291.jpg
Kutija na prikolici u koju stanu 2 motorki i ostalo što treba za u šumu.Na malom traktoru nema gde da voziš žage pa je kutija rešenje pa i najsigurnije za žage. L.P.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kutija na prikolici u koju stanu 2 motorki i ostalo što treba za u šumu.Na malom traktoru nema gde da voziš žage pa je kutija rešenje pa i najsigurnije za žage. L.P.

Kolega odlicna stvar tak i ja sebi imam u planu napravit samo nikako stici od obaveza na drugim stranama!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Ja bi na ove vijke koji drže cijelu kutiju obavezno dodao i kontra matice a svakako bi stavio još jednu ovu gumenu zakačku ili čak i nešto malo sigurnije od toga
Ipak se radi o prikolici koja kad je prazna može da generiše dosta vibracije
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Kutija je pričvrštena levo i desno sa po dva vijka M1o,kod točka je isto konzola.Na sliki se ne vidi dobro ali čvrsto stoji,a gumicu ču za sad pustit,možda nadjem onu kovinsku koja ima feder u sebi.L.P.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
22042013253.jpg

Na maloj prikolici sam isto napravil kutiju,tak da alat je na sigurnom.S ovom malom može isto vremeno bit prikačen i nosač za drva.:icon_thumright:
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
evo i ja sam si napravio spravu za vuču drva i trupaca.jako sam zadovoljan s tim kako to funcionira i koliko muke i vremena uštedi
 

Prilozi

  • P5110001.jpg
    P5110001.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 2,250
  • P5110002.jpg
    P5110002.jpg
    54.2 KB · Pregleda: 1,883
  • P5110005.jpg
    P5110005.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 1,775

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
ima i nastavak sa škarama za dizanje
 

Prilozi

  • P5110003.jpg
    P5110003.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 4,498
  • P5110004.jpg
    P5110004.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 3,154

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Postolje je dobro napravljeno jer možeš da zajašeš trupac i posle digneš i nosiš da ne landara okolo.Svidjaju mi se škare dobre.I ja moram dat da mi izrežu te polutke,ove kaj sam napravil su mi se izravnale od teže i vuče trupaca. I ja mislimda je ova spravica za male pare veoma korisna.Gledam i lance a zašto ne kupujete one sa četvrtastim členovima po moje su bolji jer prije zagrizu trupac.L.P.
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
škare nisam ja radio nego su kupljene kod karasa.a što se lanca tiče ja sam namjerno uzeo ovog jer mi je nekako ljepši i čini mi se jači i bolje kliže po klizaču a nikad mi se nije omaklo. a kockastog nisam probal pa sad nemogu usporediti koji je bolji
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
984
dobar dan forumasi,,,da vas pitam dali je itko od vas pravio ili ima traktorsku korpu za nosenje metrica drva,,,ako netko ima ili ima ideju kako napraviti neka stavi sliku ako nije problem..pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh