• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: Spremanje trave

@dino
Da si na utovaru bala mislim da bi bio prvi za kupnju rolobalirke :D I ja sam većinom balirao kad smo imali i ovakvu balirku, ali svejedno me zapao i utovar i istovar, jer smo većinom pripremali po 200-300 bala na dan tako da smo sve sami mogli. Ali rolobalirka je nešto sasvim drugo, naravno treba imati i popratnu mehanizaciju (viljuškar ili prednji utovarivač), a ti to imaš i da sam na tvom mjestu ne bi se dugo premišljao...

Koliko sam vidio na internetu najavljuju kišovit cijeli tjedan, ovaj prošli je bio idealan za pospremit sijeno, bar kod mene gdje sam mogao u livade već drugi dan poslije svih onih kiša. Ja bi trebao krenuti s košnjom drugih otkosa za suho, a za nekih tjedan dana mi dolaze i treći otkosi ljulja...
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Spremanje trave

Ja nisam modao niti pribliziti se mojim livadama prosli tjedan kako je sve bilo poplavljeno..kod mene se skoro nije ni vidjela trava nego samo voda...ovaj tjedan da nepada kisa mogao bi ih sve pokositi ali kako najavljuju neke pljuskove bolje cu ostaviti neka kisa opere tu svu zemlju i prasinu sa trave sto je digla voda...pa tek onda krenuti u kosnju ..a ljulj i lucernu mislim da cu sutra 2 puta kositi...:)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: Spremanje trave

Ma ja i jesam zainteresiran za kupnju rolobalirke,ali moji nisu :( ,iz razloga kojih sam naveo več u nekoj temi.
Znam da bi nam bilo PUNO lakše ali jbg. I mene nekad zapadne trpanje bala,ali šta se može...
Ja još nisam ni na pola sa košnjom,kao što ima i kolega Zlatko,na nekim livadama mi još stoji voda,tak da to če se kosit tek poslije ovog pljuska,ali netreba dugo čekat sa košnjom,i ovak je trava več stara i nije toliko kvalitetna kao što je znala nekad bit...
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: Spremanje trave

Ja sam prvo sijeno pospremio prije mjesec dana, a bio bi i tjedan ranije da nije i tad padala kiša. I ljut sam sam na sebe zbog te kiše jer mi je i tad, znači prije mjesec dana, već bilo prestaro sijeno. Istina dajem ga jako malo kravama, uglavnom ga junice jedu i krave kad su u suhostaju, ali opet trudim se da i to malo bude kvalitetno jer je svaka litra mlijeka bitna. Ne znam koliko (ne)kvaliteta sijena utječe na tov bikova, dino?
Sve u svemu ova je godina čudna i s puno kiše, ali opet meni to i odgovara jer sam na brdovitom terenu i čim pospremim otkos već pada kiša i trava raste... :mrgreen:
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Spremanje trave

A to jedobro kada si na brdovitom terenu mi smo svi u ravnici i voda nema kamo otici pa sva voda sa cesta i iz sela ide u livade....tako da moram sacekati ove pljuskove da saperu tu zemlju sa trave jer ce se jako prasiti i biti ce losa kvaliteta....:(
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: Spremanje trave

Kad je bratić kosio ja sam malo balirao sijeno običnih livada.

 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: Spremanje trave

Vidim po valjcima da je tvoja balirka napravila puno više bala nego moja, kod mene na valjcima još ima farbe.
Kako ti se povijao ovaj lim iza? I moj je povinut pa me baš zanima jel isti uzrok?
I daj mi reci jel imaš problema sa širenjem mreže, ja moram pazit kad pokrećem mrežu i to radit pod manjim gasom inače ne prekrije cijelu balu...
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: Spremanje trave

M.M. kaže:
Vidim po valjcima da je tvoja balirka napravila puno više bala nego moja, kod mene na valjcima još ima farbe.
Kako ti se povijao ovaj lim iza? I moj je povinut pa me baš zanima jel isti uzrok?
I daj mi reci jel imaš problema sa širenjem mreže, ja moram pazit kad pokrećem mrežu i to radit pod manjim gasom inače ne prekrije cijelu balu...

Uhh naša ima već oko 14 tisuća iza sebe sigurno.
LIm se povijao tako da je na ovoj rampi pukla čivija prilikom izbacivanja bale i onda se zatvarala komora i uhvatila je tu rampu između letva i lima :oops:
Hmm imamo itekako sranja sa mrežom, do prošle godine smo koristili rondoteksovu mreži i ona je jako zezala , a sad smo prešli na neku čistu bijelu i ta je bolja, a i ovisi ti od veličine plasteva moraju biti večikad puštaš mrežu da pustiš zajedno sa sijenom ili sjenažom da je povuče i onda je super kao što vidiš na ovoj bali.
 
G

Gradacac

Guest
Re: Spremanje trave

21yes kaže:
Mi smo prije dok smo imali krave sve na ruke, pokosili s kosilicom i poslije vile i grablje, to je muka.

Ovo me vraca u djetinjstvo.






Sad se samo pokosi i ostavi na livadi jer sijeno nitko ne koristi.
i kod mene je trenutno takva situacija jer nisam kuci.
pokoseno i tebalo bit balirano al kisa i sad ceka bolje dane.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Re: Spremanje trave

jedno pitanje za iskusniju publiku, prvi put stavljam sijeno u rolo bale vezane špagom.
Nisam ih odmah vozio kući nego su ostale na polju i sad je pala kiša po njima pa me zanima dali mogu prokisnuti i oće li sagnit i koliko tako mogu biti vani ( bale nisu prevrtane nego su ostavljene onako kako su ispale iz balirke )
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Spremanje trave

Ne bi im smjelo biti ništa! Bilo bi bolje da su pod krovom, ali...
Ako ih slažeš u piramidu na otvorenom malo pričekaj da se posuše prije nego ih pokriješ.
 
M

mladi kosac

Guest
Re: Spremanje trave

moje bale su bile vani cijelu zimu i kada sam ih razmatao prvih 10 cm sam morao odbaciti tj samo toliko je zakislo
 
M

mladi kosac

Guest
Re: Spremanje trave

evo slika od jučerašnjeg baliranja i sakupljanja u petak na 3jutra i jedna četvrt je bilo 45 bala,sakupljao sam sa suncem pa je zbog velike mase prabacivalo redove pa je stari morao vilama popravljati i to je prevagnulo u odluci da kupimo pauk
dsc00262vu.jpg

dsc00265q.jpg

dsc00266d.jpg

dsc00269f.jpg

dsc00272j.jpg


majstore,znas koja su pravila za slike.ako svi postave kako treba,mozes i ti..moderator
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Spremanje trave

Kako je ovo lijepo pokoseno,kao na nogometnom igralistu.
 
Na vrh