• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

H

Hurlimann86

Guest
Nemora kroz silokombajn može i kroz samoutovarnu prikolicu koja ima noževe, ali ako su rijetki noževe lošije se nagazi i teže se uzima kod upotrebe, a kvaliteta je dobra, bilo bi dobro da ima malo više noževa gušče poslagane.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pa bilo u dnevniku da u wc-u u hrvatskom saboru spremaju travu, nije mi jasno kako su je dofurali i jel roto ili kockasta bala:rolfer::weedman:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Pa nisam valjda ja otvorio sezonu sijenokoše? :)
eto nešto od današnje košnje...
dsc00608c.jpg

dsc00609b.jpg

dsc00610zx.jpg

dsc00612t.jpg

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=oRkCz3U8C0E[/YT]
 
M

MOCO

Guest
a sad ti meni reci zašto si čekao da ti trava isklasa,čak i procvjeta!?
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
evo ja sam isto kosil danas livadu
slika0047.jpg

slika0048.jpg

slika0049r.jpg

slika0050.jpg

čak sam i publiku imal koju sam skoro jemput pokosil :rolleyess::rolleyess:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Moco,pa ja vjerujem da je čovjek čekao povoljno vrijeme za košnju.Vjerojatno suši u sijeno.

Evo,ja sam u Zagrebu,pa opet imam slike od košnje.Radi se o savskom nasipu,naselje Savica.
Slika0150.jpg


Slika0149.jpg


Slika0148.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ove dane stalno pratim prognozu, i ne najavljuju par suhih dana u komadu. ne bojite se da ce pokisnut?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
to ces susiti ili omatat?
ne bojis se prognoze?

MOCO a sad ti meni reci zašto si čekao da ti trava isklasa,čak i procvjeta!?

Čekao sam da procvjeta,pa tako i treba za sijeno,zar ne? To je prirodna livada...
A ni nisam mogao ranije kosit,jer nije bila temperatura za sušenje još.

To ču sušit,prognoza je za sad na mojoj strani.
Do subote lijepo,tak da u subotu to planiram spremit.
A ni nisam pokosio puno...
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Livade bi se za sijeno trebale kositi isto kad i za sjenažu, znači ne u cvatnji jer su proteini otišli pa-pa. E tu nastupa problem što je jako teško uhvatit nekih 4 do 5 dana krajem travnja da se to dobro osuši. Ja sam sušio par rali prije kojih 2 tjedna i lijepo se naoko osušilo, ali kroz par dana kad je dobro trava otpustila bale su mi se počele rušiti (naslagao sam u 3 reda) po štaglju.
Znači bilo bi bolje kad bi se cijeli prvi otkos balirao u sjenažu, a onda kasniji otkosi sušili u sijeno.

A što se tiče prirodnih livada...to je po meni prošlost, 10 vrsta trave i sad ti kosi u optimalno vrijeme, nema šanse, ako ništa drugo bar će ljulj biti prestar i kvaliteta sijena pada. Zato ljudi preorite te stare livade koje god možete i nabavite sjeme ljulja i posijte.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Upravo tako,prvi otkos je nemoguće uhvatiti prije cvatnje.
Još da kažem,da sam među prvima,ako ne i prvi u selu,koji sam počeo kosit za sijeno,i svi mi se čude,kud letim tako rano. A ja želim uhvatiti što kvalitetniju krmu. :)
Jer što mi se dešava,lani je bila mokra godina,jako kasno se kosilo,trava je bila stara,i sad mi junad neče jest sijeno,koje dobiju u jasle,nego pojedu zobenu slamu koju im bacim na pod,jer mi je slama super-kvalitetna.
A sjenažu za junad ne pravim,da prvi otkos omotam...
M.M. vidiš zanimljiva ideja,posijat ljulj,to bi mi čak odgovaralo na nekim livadama,gdje je to moguče... Svakako ču to jednom isprobat,a daj mi reci,koliko se onda otkosa sijena godišnje hvata?

Jer sa prirodih,zavisi o godini,al 2 do max. 3 otkosa samo mogu skinut...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
posijali smo preklani u jesen dts za susit ovcama. godina kakva je bila, to je samo raslo i raslo a nikak spojit par lijepih dana da se osusi.
koncno kada smo isli kosit, to se povaljalo, ispreplelo, ma zlo.
krenuli kosit sa 533 i bocnom kosom. vise smo odbacivali nego kosili. komadic 1000kvadrata mozda sat vremena. i odustali. zvali kolegu s rotokosom - bubnjasta 135cm. opkosio veci komad i odustao. na kraju je pokosio drugi kolega sa diskastom 215, za cudo bez stajanja, samo gas :eek:

da, gdje sam stao. za okretanje smo posudili susjedov okretac, da se nasa panonija ne raspadne od tolke mase. i bome fercu nije bilo lako dok je to vrtio.

na kraju dok se pobaliralo, bilo je more bala. ali sve sama stabljika. ljudi dok su vidjeli s cim hranim, pitali su jel to slama :rolleyess:

sta hocu rec.. problem je sa sijanim travama sto se nemogu osusiti kada je vrijeme, pa prerastu i onda je to zlo. dok livade pomalo i taman dok dodje suho i toplo vrijeme, budu za kosnju. drugo je vi koji radite sjenazu, pa prvi otkos bacit u foliju..

eno na mom dts-u raste soja. ostao je samo manji komadic za kosit.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
tibore potpisujem.Dts je super krma,samo za one koji imaju uvjete da ju spreme kvalitetno...Radije mi ovce jedu loše livadno,nego loše dts sijeno...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
eto,vrijeme je izdržalo,sa 2 hektara,25 bala,po mom slabo,ali neka,bar je mlado :)
dsc00616ru.jpg

dsc00619o.jpg

dsc00620mj.jpg

dsc00621qa.jpg

dsc00625a.jpg

dsc00626zx.jpg

dsc00627rg.jpg
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Evo nastavka dininog baliranja i spremanja sijena:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=MGUJ5pQxN0c[/YT] [YT]http://www.youtube.com/watch?v=jjU8eQTFU-M[/YT]
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=y9Rwus74oGE[/YT]
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
A jesmo pravi meštri. :prayer:
Kolega hvala na snimkama. :drinkers:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Evo još par slikica od PZ Frantal:
dsc01828b.jpg

Same Explorer 90 - Ivan Frantal
dsc01829dd.jpg

dsc01830je.jpg

Massey Ferguson 590 - Dino Frantal
dsc01831nf.jpg

Steyr 980 - Dalibor Frantal
dsc01834q.jpg
dsc01835uh.jpg
dsc01836j.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh