• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Ja.livadno sijeno prodajem ovom po 8 kuna da dostavom i istovarom. Prosjek bale 15 kila. Blizu mi je i šteta mi je prepustiti takvu mušteriju nekom drugom jer radim mu i svašta drugog kad treba.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,240
Ja sam neki dan 100bala kockica lucernu drugi otkos po 20kn sa mojim prijevozom. 16-17kg bale
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,154
Kod nas se ne moze sijeno prodati, ma ne mozes ga ni pokloniti nikom.
Ali vidim da nije svugdje po Hrv tako crno sto se stocarstva tice.
Samo valjda u nasoj opcini i u par susjednih stocarstvo je skroz propalo.
Kod nas ne da se ljudi takmice ko ce vise stoke imati i hraniti, nego se takmice ko ce prije sve rasprodati.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Tak je i primeni kak vidim, danas vidim sused malčira tranik cca negde 300x300m sa štoreom 402,trava do haube traktora, dimilo se sve znjega kak mu teško bilo, pa ga pitam kaj nije dal kome da si pokosi za blago, veli neće niko jer nema blaga.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Nema ni kod mene blaga. Ima nas par u selu. Ovaj ima svoje lovište pa kupuje za jelene i srne.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Pa jer je sve skupo kod nas ti zbalira za 30 kn balu 120x120 s novom balirkom.
Ali problem je baratati ljudima s njima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,872
Sve je to ok,ali ja razmišljam malo drugačije,iako plaćam usluge baliranja.
Koliko treba bala da se otplati balirka?(roto)
O kupnji groblja za male pare mi ne pada na pamet pa malo malo šarafat.
Nekome obećati baliranje pa se nešto pokvari i onda npr kiša prijeti kao meni prije 10 dana..
Zvao sam 7 ljudi što imaju balirke,jedan nije mogao jer je imao zakazano,ostali nisu htjeli jer nisu ni svoje balirali pa da si nešto ne potrgaju.
Godišnje imam potrebe oko 400-500 bala(sijeno + slama).
20k kn za usluge godišnje je puno,ali kupiti balirku za 30k eura i otplaćivati je npr 13 godina..nisam pametan.
Usluge nebi radio,ali prije bi si otplatio stroj.
Opet kroz 13 godina da kupim drlju od balirke,smatram da bi barem nekoliko tisuća kuna godišnje potrošio u popravke...
E sad od 2 zla izabrati manje je kao dobitak na lotu.
Možda griješim,no oni koji usluge rade većinom rade da što veći broj bala naprave(čast izuzecima),manje puta omataju balu mrežom ili koriste jeftiniju mrežu(manje kvalitetnu) i meni npr koji 3 puta jednu te istu balu premještam dogodi se da se 20% bala raspadne tokom manipulacije.
Eto malo razmišljanja na glas.
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
523
Isti problem i kod mene. Ovaj kaj je meni baliral sutradan mu se pokvarila balirka ( ušao kamen i potrgao bubnjeve ) došao drugi umjesto njega , napravio 4 bale pukao remen ( galignanni balirka ). I na kraju došao kolega sa welger AP 52 i pukne mu zupčanik na petljaču. Tako da htio ne htio moraš sam imati svoje , pogotovu u ovakvoj godini .
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,872
To je danas nemoguće vidjeti kolega Kupljenec.
A kolega zetor imaš pravo,samo sve to imati poprilično košta,a košta i kad se trudiš i sve pripremiš pa ti kiša padne na suho sijeno.
Pa ispočetka.
Opet udruživanje sa kolegama ne igra jer se nemožemo dogovoriti (da jedan kosi,drugi okreće,treći stavlja u redove a 4. Balira)
I onda svatko treba imati sve strojeve.
Kosa,okretač,zgrtač,balirka..
Kad sam vidio cijenu novog pauka vicon,smrzo sam se,a zgrtač isto..kosa+pauk+zgrtač= nova balirka
Cijene su poprilične a da imam mogućnosti kupio bih sve novo,ali to otplaćivati 10+ godina mi ne zvući razumno...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,730
Niš novo se ne isplati kupiti, pogotovo kreditom, od auta pa na dalje.
Kupiti rabljeni stroj, pa ga temeljito obnoviti je bolja varijata. Barem pauke i metle.
S balirkama nemam iskustva, ali nisu ni one čudo tehnike, pa bi ih se isplatilo popraviti prije prve upotrebe. Onda se zna kaj se ima i vide se slabe točke, koje se mogu riješiti.
Jasno, za to treba afiniteta i prostora (po zimi). Plaćati bilo usluge bilo usluge popravka je možda manji rizik, ali je sigurno skuplje.

Lomovi se mogu dogoditi i na rabljenim ili novim strojevima, pa je to vanjski rizik, na kojeg se rijetko može utjecati.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ma moguće je ali ljudima se neda, ja dok sam mali bil mali znam kak sam sa bakom i dedom išel na tranik sa vilama i zubašćama i nismo išli doma dok nije bilo suho, spali smo pod vrbom, baka jesti zele od doma jer se nismo vraćali doma dok nije bilo posušeno. Meni su to bila ljepa vremena. A danas se ljudi takmiče ko ima bolje strojeve. Ma katastrofa.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,154
Kolega komer, ja da sam na tvojem mjestu kupil bi neku polovnu za par tis eura i probal bi odraditi sezonu s njom.
Ako nebi islo lako ju nazad prodas za iste pare, pa nebu se valjda razletjela u godini dana.
Ovo je vec ozbiljnija kolicina bala koje ti moras platiti, a i dok imas svoje, baliras dok tebi pase i dok je vrijeme.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,872
Ma zato mi i je da kad ja hoću,da baliram,ali nisam nikad takav stroj imao i učiti se slagati u sezoni mi nije poželjna opcija(iako ne znači da bi je morao slagati-tj da bi se pokvarila).
Ali neznam ni kako prepoznati ispravnu ili neispravnu balirku i svatko mi može uvaliti stroj koji nije u ispravnom stanju.
Za koleginu koja ruži ko stari fap bi dao ruku u vatru da nije ispravna,ali evo radi ko metak;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,730
Komer, jesi li riješil brtvljenje onog prednjeg mosta na Crystalu? Jesi!
Ni jedna balirkla nije puno kompliciranija od toga. Ak nekaj ruži, onda to poraviš da ne ruži i čul budeš one tiše zvukove, pa otkloniš i to... pa onda radiš i osluškuješ, preventivno popraviš i zastoja ne bu.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
E pa zato povedes nekoga tko se razumije u to i on pregleda za tebe.
Po tvojoj logici ni traktor ne bi trebao imati, jer se i on kvari...
 
Na vrh