• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Zadnje korištenje je bilo prije 3-4 tjedna, bez problema. Jedino su onda osigurači bili rastalni, a sad su automatski B16.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
Hvala. :ppozdrav:
Svi osigurači su B razreda: 6 kom B10, 12 kom B16 i 4 kom B20. Bi li pomoglo ako prespojim s B16 na B20?
Probaj, pa budeš znal. Za jednu probu se ne bu niš dogodilo.
Ak pomore, zamijeni B16 na C16, kak sam prije rekel, jer problem je kratkospojna zaštita, a ne nazivna termička struja prekidača.
I još nekaj: 3f odvod (kabel) se uvijek štiti 3P prekidačem, a ne s 3 jednopolna.
Onoga iz Pevca nemoj ugrađivati, radi estetike, ali i vjerojatno niti položaj sabirnice ne paše, tak da kupi SE prekidač, kakvi su i ostali ;)

Edit:
Sad sa se sjetil: pri meni se direktno pokreće kompresor s 4kW motorom preko C16A prekidača. Dugački vod (kak je i pri tebi) dovoljno ograniči struju pokretanja tak da prekidač nikad nije izbacil, čak ni ako je još nekaj priključen preko istog prekidača.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,175
Tako je. Ja bi isto del C20. Pa nije to stroj koji dela 8 vur v komadu, saki dan..
Preživeli budu i kabli i motor..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
Nema potrebe za prekidačem od 20A, jer je nazivna struja tog motora oko 8A, a kabel je, pretpostavljam 2,5mm2.
20A bi moglo za vodiče u zraku, ali za kabel je previše.

Osim toga, prek C16 pogonim i kalač, koji optereti vod i sa 20+ A u trenutku kad se pojavi kvrga i hidraulika stane...a još ponekad i kompresor radi na istom vodu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Hvala svima. :ppozdrav:

I još nekaj: 3f odvod (kabel) se uvijek štiti 3P prekidačem, a ne s 3 jednopolna.
Onoga iz Pevca nemoj ugrađivati, radi estetike, ali i vjerojatno niti položaj sabirnice ne paše, tak da kupi SE prekidač, kakvi su i ostali ;)

Edit:
Sad sa se sjetil: pri meni se direktno pokreće kompresor s 4kW motorom preko C16A prekidača. Dugački vod (kak je i pri tebi) dovoljno ograniči struju pokretanja tak da prekidač nikad nije izbacil, čak ni ako je još nekaj priključen preko istog prekidača.

Instalacija je stara 35 let. Napravljena je taka kak je napravljena. Prije su bili rastalni osigurači, na jednom nekoliko potrošača. Sad su samo zamijenjeni automatskim tak da su potrošači ostali razdjeljeni kao i prije. Ako je to jako bitno, mogel bi trofazne utičnice povezati na tropolne prekidače, a s njima buju onda na te tropolne prekidače došli i neki 1f potrošači.

Možda bolje C20, to je neki max za 2,5 mm2 žice...
Tako je. Ja bi isto del C20. Pa nije to stroj koji dela 8 vur v komadu, saki dan..
Preživeli budu i kabli i motor..

Ako ZJ bez problema za istu snagu koristi C16, onda bi C20 sigurno bil dobar. Mikser dela obično 1x mesečno kaj zašrotam oko 100 litri kuruze. Jedino se pri tome 3-4 put starta.

Skini poklopac na razvodnoj kutiji motora i pomiriši! :ppozdrav:

Bez skidanja pokloca, nema mirisa. Bum ga skinul i pošnjofal, ali ne danas (nedelja je). Ako bu poznatog mirisa, onda znam na čemu sam. :(
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Potegni kabel od suseda pa probaj, možda bu i njemu trebala nova instalacija :ROFLMAO:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
@iwanho, mislil sam da ti je odvod prema štali na zasebnom vodu i osiguračima, pa sam ti zato preporučil 3P prekidač.
Ak ga nemreš odvojiti od ostale instalacije, nek onda ostane na jednopolnima.
Ako je privezan negdje u nekoj razvodnoj kutiji (a ne neposredno na ploči s osiguračima, zapravo sad prekidačima) ne igraj se s 20A prekidačima, da ne bi gorel neki spoj. Zamijeni samo prekidače B krivulje s onima C krivulje (postoje i D, za uklapanje transformatora).
Problem ti je potezna struja, a ne opterećenje voda pri radu.
Ne moraš sumnjati u motor ako je jedina promjena bila s rastalnih osigurača na prekidače.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
U pravu si, ide kroz razvodne kutije u kući. Spojevi su po starinski frkani, osim u jednoj kutiji gdje su sad nanovo korištene wago spojnice.
Znam da je problem samo struja kod startanja, osim ako ipak slučajno nije do motora.
Misliš na ovakav D krivulje?

Može li dulje vrijeme do njegovog okidanja naškoditi "normalnoj" instalaciji 2,5 mm² ili nekom uređaju?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
B osigurač je trenutni i odmah izbaci. C osigurač je tromi.
C20 mi podržava 17kw aparat za varenje.
To spajanje provodnika uvrtanjem žica i omatanje trakom je starinski ali po meni to najbolji spoj ako je urađen dobro. Nekad i nakon mnogo godina bakar je bez oksida. Tako da se nebrini.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Prvo bum zamijenil B16 s B20 (imam nekoliko neiskorištenih) i videl kak bu nakon toga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
U pravu si, ide kroz razvodne kutije u kući. Spojevi su po starinski frkani, osim u jednoj kutiji gdje su sad nanovo korištene wago spojnice.
Znam da je problem samo struja kod startanja, osim ako ipak slučajno nije do motora.
Misliš na ovakav D krivulje?

Može li dulje vrijeme do njegovog okidanja naškoditi "normalnoj" instalaciji 2,5 mm² ili nekom uređaju?
Termička krivulja je ista, zato ti velim da ne trebaš mijenjati nazivnu struju, već samo tip.
B, C i D označavaju tip kratkospojna zaštite, odnosno veličinu prekostruje pri kojoj prekidač trenutno okida.
B je 3...5, znači 48...80A.
C je 5...10, znači 80...160A
D je 10...14, znači 160...220A

Ak za probu postaviš B20A, njegov prag prorade je na 60...100A.
Ak on ne proradi, onda slobodno postavi C16A.
 
Na vrh