• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,761
Znači lovim parca u radionici već 2. Dan.

Neću staviti otrov da mi ne krepa negdje iza police.

I danas kupim novu parcolovku jer se nekako izvukao iz misolovke (pre slaba).

I služim crvenog po podu. Sjetim se da imam vrećicu sa zapakiranim otrovom.

Znači progrizao je vrećicu i najeo se otrova...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,535
Eto.
Sad ta tri, preko kojih se napaja motor, zamijeni sa C16, da ispravno zaštitš vodove od preopterećenja.
Sad imam ukupno 6 kom B20A. Za tri znam da su za trofaznu utičnicu (cirkular i mikser, ali ne istovremeno), a za ostala tri moram provjeriti. U biti moram si napraviti excelicu s popisom svih osigurača i potrošača. Za stare rastalne imam, ali sad su malo drukčije posloženi pa bum trebal provjeriti koji je za kaj.

Za koje odnosno kakve potrošače bi C krivulja bila primjerenija od B krivulje? Potegne li inverterski švas aparat također kratkotrajno znatno jaču struju? Bruslica vjerojatno potegne, ali moja je svega 1600 W pa mislim da ne bi trebala stvarati probleme.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Školovaniji da, pametniji ne nužno, jer ih se ne uči životnim vještinama. I sam si to potvrdil:



Mislil sam kad se namjerno makne prisjedni vijak i stavi veća patrona ili se potkrpa, zato da "ne pregara bez veze".


Mislim na nekaj drugo, ali ne mogu to ovdje objašnjavati. Npr, u Francuskoj je u kućnim instalacija obaveza prekidanja i faze i nule, a to se nemre postići osiguračima.


Izborom odgovarajuće i kvalitetne opreme se to može izbjeći. Osim toga, uvijek postoji nadređeni zaštitni uređaj ("pancer").
Može se dogoditi da i osigurač nemre ugasiti luk, pa se dogodi paljevina... da ne idemo i detalje.

Zato su MCB bolji za prosječnog korisnika ("kućanicu") koja može sama "dignuti automat", kad uključi šparet i peglu na istom krugu. A i puno sigurniji jer ista/isti nemru dojti u dodir neizoliranog dijela pod naponom, kaj se nemre reći za rukovanje rastalnim osiguračima.

Molim te, nemoj sebe uspoređivati s prosječnim stanarom, jer tvoje znanje i iskustvo to debelo nadilazi, pa su ti onda i pogledi malo drugačiji. ;)
Ja bi to zval životnom potrebom, a ne vjestinom.

Prisjedni vijak sam i ja kod sebe maknul i zamjenil večim jer sam radil peč za centralno, a aparat je bil jebeni kojim se varilo pa ovi 16 nisu držali.
20 su bili vruči ali su izdržali kao i panceri.
Neznam jel bi to tak bilo sa automatskim da su neznam koje slovne oznake.
Naravno da sam nakon posla vratil sve na stare postavke za svaki slucaj.

U onom trečem djelu ima nekaj kaj ne možeš objasniti, a u zadnjem nejdemo u detalje.
Nebitno, ja sam i dalje pobornik starog dobrog pancera.

A ovo kaj gazdatica diže automat me podsjetilo na jedan slučaj.
Zove mene kum da mu je hitilo osigurač i on ga je par put digel ali je svaki put skočil, a nakon zadnjeg dizanja više ga ni diči nemre.
Skoknem ja do njega i vidim nema faze, na tavan, panceri naravno u to vreme odblombirani i vidim drapil je osigurač.
Imaš negde kuršlus, daj da pootkopčamo bojler, frižider, škrinju... a kad smo dosli u podrum u njemu treba gas maska, a plamen je več dobrano zahvatil okolinu.
Uspeli smo to nekak pogasiti....
Tak bu i gazdarica štrocala po njemu dok joj ne dopizdi. Onog na šaraf se nebu ni primala jer nezna na koju stranu treba obrnuti, a sve to zbog nekog ko nije dobar proračun napravil i električara koji je to tak složil.
Svaka rupa dupla utičnica, a sve skupa na par osigurača.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,207
@iwanho
Inverterski aparat bi mogel potegnuti više od 16A, ako ga tjeraš na maksimumu, ali bi onda za 20A trebal i 4mm2 instalaciju. Njemu je svejedno jel B ili C krivulja, jer mu je važna termička karakteristika, a ne kratkospojna.
B krivulja generalno ide tam gdje je trafo stanica jako udaljena, pa je mala struja kratkog spoja (odnosno gdje je velik otpor petlje), gdje C krivulja ne bi reagirala na kratki spoj.
Obično ide za rasvjetu, frižidere, računala, pegle, bojlere...uglavnom trošila u domaćinstvu koja nemaju značajnu poteznu struju.
C krivulja ide za strojeve koji imaju veću poteznu struju, odnosno elektromotorne pogone, ručne alate, aparate za zavarivanje.

Ako pitaš kak ja imam, onda su u kući C10 na 1,5mm2 vodičima za rasvjetu, a svi ostali su C16:
20240930_213745.jpg
Prekidači s diferencijalnom zaštitom od 30mA,u donjem redu, su B16A za bojler, vešmašine, suđerice, pećnice i ploče za kuhanje..

D25 su samo na odvodima prema podrazdjelnicima, na vodičima od 6 ili 10mm2
20240930_213708.jpg
(ovo tipkalo, lijevo od PM-a, je reset limitatora na brojilu)

...poput ovoga u garaži/radioni:
20240930_213922.jpg
Ovi lijevi, u donjem redu, B10 su za rasvjetu, a desni C16 za 1f utičnice.
Na jednom od gornjih je bil kompresor z motorom od 4kW (3f utičnice).
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,761
Ugrađena sinoć, večeras a testirano. View attachment 76256
Što preporučujete od prikolica, Bauhaus ili Pevec





Kupovao prikolicu i od jednih i od drugih i super bio zadovoljan
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,207
Najbolja prikolica (meni) po odnosu uloženo/dobiveno, ako ti nije prevelika, je ova:
Knott osovine, otvaranje prednje i zadnje stranice, kiper, vruće pocinčana, mogu se skinuti bočne stranice…
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,207
Tema je poljsko smeće…
…i nije usporediva s Triganom. Ova 2P233 je manja od tvoje, ali je kiper i dosta je niža i prikladnija za vožnju stoke, npr.
 

Najnoviji postovi

Na vrh