• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I, šta čekamo?
Koji instrument mi kao potrošači imamo?
Vrlo je jednostavno - nemoj kupiti.
Trebam li u dućan ići autom a u garaži imam bicikl?
Trebam li kupiti papirnate ručnike kojima jedanput obrišem ruke, stol, tanjur pa bacim u smeće jer mi se ne peru kuhinjske krpe i kupujem svaki tjedan rolu po dvadesetak kuna, a pakiranje od 3 krpe kupim za dvadeset kuna i sljedeće dvije godine ne trebam kupiti niti jednu.
Trebam li kupiti Barila tjesteninu ili Marodi tjesteninu ili talijansku tjesteninu po cijeni kile mesa na akciji,a za duplo i troduplo manju kupim nebrendiranu.
Trebam li kupiti Zewa rit brisni papir po 38 - 42 kune a sličnu kvalitetu i veličinu pakiranja mogu kupiti po 22 kn - evo, čak sam ga i vagala neki dan - Zewa od 10 rola ima točno kilu, a Kokett premium kilu i sto grama. Dala sam zewi nogu v rit i kupila 10 pakiranja Koketta - za cijelu godinu bumo srali u pol cijene, a Zewa se u mojim očima usrala za uvijek i nebu više rit brisni papir u mojoj kući, ne bu me kao kupca više vidla.
Kraš čokoladne napolitanke sam prestala kupovati dok im je cijena došla na 27 kuna prije sada već puuuno godina, a inače sam ih godinama kupovala redovito svaki tjedan jer je subota bila večer grickanja kraš čokolanih napolitanki uz film na tv. Sada im je cijena 32,, ponekada daju akciju 24 - 25, čak sam jednom primjetila i 22, ali ja ih više ne kupujem, mogu biti i po dvadeset - navika grickanja čokoladnih napolitanki nam je umrla, grickali smo do sada TUC keksiće, a i TUC sam eliminirala jer su sa četiri i pol kune sada nakalemili na sedam i pol pa 8, a onda vidiš - evo akcije - 3 komada pakiranje za 10 kuna - e pa, ***** vam m.terina, ako na akciji može komad za 3,3 kune ako uzmeš tri komda, mene kao kupca za 8 kuna komad više nikada nećete vidjeti, a niti sada za 3,3 kn jer vidim da i sa 3,3 kn imate zaradu jer da nemate ne bi po toj cijeni imali akciju a sada mi hoćete uvaliti po osam, i adio mare, Sonja i Joža TUC više ne grickaju, ebite se, već smo našli zamjenu jedanko ukusnu a troduplo jeftiniju koju grickamo od sada na dalje.
Tablete za suđericu akcija 50% -može na akciji za 70 kn kutija , a inače mi oćeš uvaliti kutiju za 140, odfrndaj, uzimam 3 kutije na akciji po 70, a kao kupca po redovnoj cijeni me ne bute vidli jer imam za sljedeće dvije godine dosta . Obični tekući deterđent, talijanski 3 litre za 15 kuna, Čarli litra za 17 - 20 kuna - adio Čarli, u mojoj kuće te nema već 5 godina, više ti ne znam niti točnu cijenu jer te ne gledam kada prođem pokraj tebe, niti to malo što trebam tekući deterđent za suđe neću te platiti litru ko tri litre talijanskog.
Ili meso - akcija domaće lopatice 22kune - jurim u dućan, pet kila mi samelji, , bacim u zamrzivač. Akcija filea 38 kuna, važi 10 - 15 komada, po 65 ti kupila ne budem, ide u ledenicu, karea bez kosti akcija 25 kn, vratine.... a i .lopovi trgovci vele da nemju oni visoke marže, a gle, Vindi sok 100 postotni u Vindnom dućanu 8 kn, u mome selu u Metssu taj isti 14 kuna - mrš u p. materinu Meets, idem u Vindi dućan, uzmen 10 komada i u podrum na zalihu. Od mene kupca ne bute imali, u dućan vam bum ušla samo dok sila boga ne moli - na rijetke petke. A i kruh budem sada počela peći sama. Od kile bršna dobiješ kilu i trideset kruha - kila brašna 6 kuna, 500 grama kruha 10 kuna. I brašna sa akcije je pun ormarić. A mlijeko, lijepo na biciklu svakih par dana, flaša od litre i pol pa se otpeljam tu dva kilometra do farme i njihovog dućana u selu, nalije mi svaki puta u istu flašu litru i pol za 9 kuna - litra je 6 kn, mlijeko 4,5% mlječne masti friško pomuzeno ujutro, u dućanu je ta ista litra i pol 12 kn sa 3,2% masnoće jer ga Dukat najprije iscentrigugira, a ti se Dukat sa svojim obranim - ebaj, pij si ga sam.

A jesam ga nadrobila, jel, ali reala je takva - na nešto možeš utjecati, na nešto ne možeš, ali ako ne pokažeš otpor, svi se oni vode logikom - dok ide - ide, ako ne ide, budemo se prilagodili.
I ja preplatim često, kupim i preskupo, ali kako su cijene počele divljati pazim, a često i bojkotiram. Mi, kupci, smo ti koji možemo stati na kraj neopravdanom guljenju naših novčanika. Tamo gdje ne možemo, otrpimo. Tako je to u životu.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
To su samo sitnice koje mozes bojkotirat. Sto je sa strujom,vodom,gorivom,ljekovima?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To su samo sitnice koje mozes bojkotirat. Sto je sa strujom,vodom,gorivom,ljekovima?
Na nešto možeš utjecati, ali mi smo komotni pa najčešće ne utječemo niti na to, ne nešto ne možeš.

Gledam svoje uplatnice plina, plaćam prema potrošnji. Najavljeno je bilo poskupljenje, uzela sam uplatnicu zadnju prije poskupljenja, potrošnja je bila 277 kubika, i otišla svome distributeru i zatražila ga da mi izračuna koliko ću platiti tih 277 kubika po novoj cijeni.
Osim toga, izlistala sam si sve hrvatske distributere i provjerila po kojoj će cijeni prodavati svojim kupcima plin nakon poskupljenja. Cijene su im od 0,41 do 0,455 lipa po kw. U igri je i fiksna naknada, i tu je razlika dvadesetak kuna po toj naknadi - dvadeset ne zvuči puno, no, za 12 mjeseci je to samo na naknadi 250 kn razlike. Niti 4 lipe ne zvuči puno, ali na 2 - 3 tisuće kilovatsat je stotinjak kuna u mjesecima jače potrošnje........
Pa se treba odlučiti kojega distributera izabrati, zašto bih ja morala ovisiti o svome lokalnom ako to može biti bilo koji iz bilo kojega kraja Hrvatske, sav plin prolazi istim plinovodom. Iako i tu postoje cake.....
Struja isto tako, ali to su neznatni naši utjecaji, samo na potrošnju, ne i na cijenu koštanja - ali, evo, ja se vraćam davno zaboravljenim navikama - suđericu, veš mašinu, zaljevanje dvorišta i vrta uključujem po jeftinijoj, 50% nižoj tarifi - navečer od 10 sati, a zaljevam ujutro do 8 sati, do 8 bude zalijano. Vodu imam svoju iako imam gradski priključak - zaškrnula sam im ventil - pa me košta samo hidrofor koji radi po 50% nižoj cijeni struje.
Lijekove bezreceptne nikada nisam koristila, tu i tamo ponekada, muž uzima Arthtyl za koljena, ali sada nije neka razlika kod nas u odnosu na Mađarsku nekada.

Evo šta se dogodilo 2019. kada je Vlada snizila PDV za lijekove bez recepta sa 25% na 5%::


Sa stupanjem na snagu novog Zakona o PDV-u od 1. siječnja izjednačava se porezna stopa za sve lijekove, što će dovesti do smanjenja maloprodajne cijene bezreceptnih lijekova.

Primjerice, lijekovi za gripu i prehladu, kapi za nos, analgetici i 500-tinjak drugih lijekova koji se izdaju bez recepta, imat će u prosjeku do 18 posto nižu malopodrodajnu cijenu, kaže predsjednica HLJK-aAna Soldo.

Najčešće prodavani bezreceptni lijekovi u Hrvatskoj su analgetici (lijekovi za smanjenje boli), antipiretici (lijekovi za snižavanje tjelesne temperature), lijekovi za ublažavanje simptoma prehlade i lokalni dekongestivi (kapi i sprejevi za odčepljivanje nosa).

Cijene analgetika i antipiretika trenutno se kreću od 25 do 40 kuna, a nakon primjene niže stope PDV-a ta će kategorija najprodavanijih bezreceptnih lijekova stajati između 20 i 30 kuna. Lijekovi za ublažavanje simptoma prehlade i kapi za nos u prosjeku će biti i do 10 kuna jeftiniji.


Ali onda na sceni zaigraju deratori naših novčanika:

Njemačka kompanija drastično poskupljuje svoje proizvode

No, ima i suprotnih slučajeva, a Soldo navodi njemačku farmaceutsku kompaniju Berlin-Chemie koja, na najavu smanjenja PDV-a, od 1. siječnja podiže nabavne cijene svojih bezreceptnih lijekova za 18 posto.

Riječ je o proizvođaču Prostamola Uno za bolesti prostate, Espumisana, lijeka protiv nadutosti, Lioton gela za ublažavanje problema s proširenim venama i Flavameda za iskašljavanje.

"Toliko su podigli nabavne cijene da kupci neće ni primijetiti sniženje RDV - a, kaže Soldo"


I šta ti kao kupac možeš napraviti? Ne kupiti, kupiti od drugog proizvođača koji nije podignuo cijenu i nije proždro vladino smanjenje pdv - a?
A što se raznih vitamina tiče, ionako je bolje pojesti voće i povrće za te novce nego gutati tablete vitamina.
Na svašta mi kao potrošači padamo, pogotovo kada nam upakiraju kroz reklamu koja ispire mozak i lijepu ambalažu.
I telekomunikacije - čim te zove i nudi nešto, drugačiju uslugu, zove te da ti proda skuplje , da im daš još mjesečno dvadeset - trideset kuna više, a ne da ti smanje račun.

Pamet u glavu i u svoj đep - dok ima naivnih, biti će i deratora.
Na sve na što se osobno utjecati može - utjecati se mora.
Od neki dan u Daihmanu sniženje cijena 50%, osamdeset posto asortimana. Uđem, snižene cijene ko što su bile prije poskupljenja - sada možete po tim cijenam prodavati, kakve su bile prije pola godine, pa nisu ljudi budale da kupe sandale za 500 kuna ili kroksice za 100 kuna koje su prije šest mjeseci koštale 40 - 50 kuna. Japanke, zamisli, 100 kuna! 100 kuna, sto puta vam pljujem na japanke prošle godine su bile po 20 - 30, a ne da vam dam za 20 centimetra plastike ili gume i dvije trakice 100 kuna. Nisu oni sada, usred najjače sezone snizili cijenu jer hoće ugoditi kupcima, snizili su jer ljudi nisu htjeli kupiti po 500 kn, prometa nije bilo. Sada mogu dati normalnu cijenu? Probali su - ako ide - ide, ako ne, bumo spustili.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
Ne kaže se bez razloga: "Potpuna i slobodna rasprava s tržišta razobličava lažne ideje, pa one stječu malen broj pristaša. Potpuna i slobodna rasprava štiti društvo od stagnacije i pomaže mu da se pripremi za stresove i tenzije što rade na uništenju svake civilizacije."
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
Cijene materijala padaju.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220704-223700_Facebook.jpg
    Screenshot_20220704-223700_Facebook.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 29
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh