• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stroj za bušenje bunara

P

poznavatelj

Guest
ZJ kaže:
Pri nama nema takvih bunara. Najmanji je promjera 80cm. Najčešće 100cm.
Nego, kak očistiti klasični bunar od mulja koji se polako nakupil tijekom 50-tak godina njegovog korištenja?
Sve je pitanje koliko i gdje vode trebas.
Uglavnom, ako trebas vise od kakvih, 100m3 vode na dan, onda obicno radis ovakav bunar kakav sam opisao, a ako ti treba par kubika na dan onda mozes i ovakve sto ti kazes, ako materijal dopusta takvu izgradnju i ako u podzemlju na tim manjim dubinama ima toliko vode.
Ali materijali ili nedostatak vode mogu zahtjevati tehnologiju busenja bunara kakvog sam opisao.
Sve je samo pitanje kome sto treba i tko si sto moze priustiti.
Ali vise sam reagirao na napis o busenim bunarima koji nisu izvedeni onako kako treba, sto se tice filtera (sita), debljine zasipa. Zacudo, nitko ne spominje granulaciju zasipa, (od-do), a to je jako-jako bitan faktor.
Jer, i tacke sa ispustenom gumom mozes voziti.
Samo je pitanje kakva je voznja, i koliko ce dugo trajati.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Daj neko riješenje (POZNAVATELJ) kako da alkaten bude u sredini da se ne nasloni na sloj i da bude zasip ravnomjeran oko njega .Da li bi blo dobro upotrijebit centralizere samo u zoni filtera?
A ovaj bunar 5/4 je slijedeće konstrukcije - dubina 17 m ,filter pvc 0,30 mm-3 metra ,zasip granulacija mix 1-3mm visine 6 metara
slojevi 1-6 m zemlja-žuti pijesak
6-9 m glina
9-11 m sitni pijesak 0,1-0,2
11-13m pijesak 0,3-0,5
13-15 m pijesak 0,5
15-17 m pijesak 1 mm
kapacitet 6000 l /h
 
P

poznavatelj

Guest
BACO kaže:
Daj neko riješenje (POZNAVATELJ) kako da alkaten bude u sredini da se ne nasloni na sloj i da bude zasip ravnomjeran oko njega .Da li bi blo dobro upotrijebit centralizere samo u zoni filtera?
A ovaj bunar 5/4 je slijedeće konstrukcije - dubina 17 m ,filter pvc 0,30 mm-3 metra ,zasip granulacija mix 1-3mm visine 6 metara
slojevi 1-6 m zemlja-žuti pijesak
6-9 m glina
9-11 m sitni pijesak 0,1-0,2
11-13m pijesak 0,3-0,5
13-15 m pijesak 0,5
15-17 m pijesak 1 mm
kapacitet 6000 l /h

U biti to se ne radi sa alkatenom, jer nije ravan, vec bi trebao imati pvc cijevi bas za bunare. Ako vec nemas takve cijevi, onda bi barem sito trebalo biti napravljeno od ravnog komada neke cijevi koja nije alkaten. I onda stavis centralizer iznad i ispod zone sita (dovoljno je svakih 6 m. Naravno pod uvjetom da imas minimalno 7 cm zasipa sa svake strane. Mozes i sa manje zasipa, ali onda riskiras sve nedace koje sam prije spomenuo. Ako stavljas gusce centralizere, budes sprijecio samo eventualno nalijeganje, ali ostalo brdo problema sa manjim zasipom ce ostati.
Iz zasip granulacije 1-3, sasvim glatko, gotovo po PS-u (idealno bi bilo od 1-4, sa sto manje granulacije ispod 1), ide slot filtera od 1 mm. Naravno poslije ugradnje ide osvajanje, da zasip sjedne, izbacis sitnu frakciju. i Imas bunar za 5.
Samo pazi sa osvajanjem, tu sa pretjerivanjem mozes napraviti stete vise nego koristi.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Ma probo sam radit sa kolonama fi 150-200 ,to je živa zaj....,fi bunara 150,dlijeto 300,6 metara filtera on daje jedva 2 kubika vode na sat a dubok 20 metara, ovaj 5/4 je od tog 2 metra dalje
Kad si već darežljiv sa odgovorima daj koju riječ o osvajanju bunara
ja sam dosad radio tako da prvo vučem vodu lagano dok se ne izbistri do kraja ,a onda lagano do full gasa ,cca oko 3 sata sve to traje
 
P

poznavatelj

Guest
BACO kaže:
Ma probo sam radit sa kolonama fi 150-200 ,to je živa zaj....,fi bunara 150,dlijeto 300,6 metara filtera on daje jedva 2 kubika vode na sat a dubok 20 metara, ovaj 5/4 je od tog 2 metra dalje
Kad si već darežljiv sa odgovorima daj koju riječ o osvajanju bunara
ja sam dosad radio tako da prvo vučem vodu lagano dok se ne izbistri do kraja ,a onda lagano do full gasa ,cca oko 3 sata sve to traje
Tesko je davati dijagnoze necega sto je napravljeno, jer, cak i kada si na terenu, dva covjeka imaju cesto razlicito vidjenje onoga sto se desava tamo dolje. Pogotovo kada nesto krene po zlu. Sto i kako se dogodilo zna biti zamrsena prica. Odnosno, trebaju biti poprilicno strucni i sa dosta iskustva pa da ima se misljenja poklope.
Sto se tice osvajanja, imas hrpu metoda.
Ovo sto ti radis, nije bas neko osvjajanje, jer moras ostvarivati lagane ili jace hidraulicke udare na zasip i na sloj,a sa pumpom to ne mozes, ali ti udari moraju biti u oba smjera, tj da voda cas ide iz sloja u zdenac, a poslije (za vrijeme šutiranja) iz zdenca u sloj. (nije rijec o kolicini koju izbacujes van, nego o nemirnom radu, koji ostvarujes sutiranjem sa zrakom, koji stvara te kratke udare). Na taj nacin se preslaguje zasip na optimalan nacin. Ako se zasip ne preslozi, i zasipu ostanu tzv "mostovi" koje tvore kamencici, i kroz koje se dogadja pjeskarenje. Evo slika dobro ispreslaganog zasipa tijekom osvajanja je prikazana na stranici 7 ovog linka dolje sto sam ga dao. A objasnjenje uklannjanja tzv. "mostova" u zasipu na stranici 10 u poglavlju "Washing and Backwashing", potrazi pojam "collapsing of bridges". Ukratko.
Kompromisna metoda izmedju efikasnosti i cijene, je air-lift, sa šutiranjem i uz miran rad.
proguglaj malo: "Water well development",
Evo ja bas nasao:
http://welldrillingschool.com/courses/p ... opment.pdf
imas na 12-toj stranici ukratko opisano air-lift osvajanje.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Ma nema dobrog bunara za jeftine novce !!!!
Razni stručnjaci buše bunar 20 metara za 200 eura-drži vodu dok majstori ne odu-kao ja
susjedu došli pravi stručnjaci izbušili fi-400 65 metara uzeli 7000 eura ,on navodnjava 50 hektara sa njime dali garanciju 5 godina
"sad me babe naganjaju sjekirama po selu " uzel novce dečec a iz bunara srče pesak"
 
P

poznavatelj

Guest
BACO kaže:
Ma nema dobrog bunara za jeftine novce !!!!
Razni stručnjaci buše bunar 20 metara za 200 eura-drži vodu dok majstori ne odu-kao ja
susjedu došli pravi stručnjaci izbušili fi-400 65 metara uzeli 7000 eura ,on navodnjava 50 hektara sa njime dali garanciju 5 godina
"sad me babe naganjaju sjekirama po selu " uzel novce dečec a iz bunara srče pesak"

Ima tu puno-puno-puno toga sto utjece na kvalitetu bunara, a sto obicnom covjeku uopce ne padne napamet.
da ne govorim o samoj "ideji"-projektu pojkedinog bunara, koja mora biti u skladu sa hidrogeoloskim uvjetima bas tog podzemlja.
Evo primjer, inkrustacije nakon nekoliko godina koristenja bunara.
Naime, svaka voda u sebi ima otopljene razne minerale, kalcij, magnezij zeljezo,...Sto se dogadja na, prije svega, lose zamisljenom-projektiranom bunaru. Na zonama pada tlaka, a to su filtri i zasip, dolazi do izlucivanja tih minerala iz vode, a brzina izlucivanja po litri crpljene vode, je proporcionalna padu tlaka uzoni. I sada, obzirom da je zona mala, uska (neposredna blizina bunara, jer je odredjen premali promjer i premalo zasipa), ta zona se poprilicno brzo zapuni sa inkrustacijama tih minerala. Mala zona se brze napuni nego velika, ali to je manji problem, problem je sto skoro sav pad tlaka dogadja bas u toj zoni. I onda bunar brzo gubi svoju izdasnost.
Sa pravilnim zasipom, i dobrim projektom prije svega, ta se zona rasiri oko zdenca, na cak 10m i vise, tako da su pšadovi tlaka mali, a zona postaje ogromna, tj. ne moze se zapunniti niti za vise desetaka godina. Naravno sve o visi o doticnom prije svega projektu.
koga zanimaju taklve stvari neka progugla te pojmove.

I najcesca zabluda je, da je dozvoljeni kapacitet bunara onaj koliko vode mozes iz njega izvuci.
Dozvoljeni kapacitet bunara se odredjuje posebnim ispitivanjem i naknadnim proracunom, i nema veze se time koliko maksimalno mozes iz njega izvuci vode. Dozvoljeni kapacitet bunara je onaj, pri kojem ce bunar dugorocno, i u svim uvjetima davati upravo tu kolicinu vode.
Bunar bez odredjenog dozvoljenog kapaciteta je kao pas lutalica, ne znas nista o tom bunaru. Imas macka u vreci.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
momci vidim da se ovdje lijepo raspravlja o nacinu i uslovima koristenja bunara , što mi je drago da ima neko ko će da podijeli iskustva i znanje ali možda bi trebali otvoriti nevu temu sa nekim adekvatnim imenom
ovo je tema "stroj za busenje bunara" sto je logično da se ovdje polemiše o mašineriji koja se koristi u te svrhe
a da se napravi neka tema sa nekim imenom , eto neka ovi stručniji odrede , recimo "održavanje i pravilno korištenje bunareva" i tamo prebaci ova rasprava

tek da bi mogli malo bolje da se snalazimo
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
HRV999-jesi izbušio prvi bunar ,daj da čujemo prve dojmove il si odusto?
Ako napraviš bušilicu ova tema trebat će ti duplo(bit će pitanja za "poznavatelja" brdo)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
savoris kaže:
momci vidim da se ovdje lijepo raspravlja o nacinu i uslovima koristenja bunara , što mi je drago da ima neko ko će da podijeli iskustva i znanje ali možda bi trebali otvoriti nevu temu sa nekim adekvatnim imenom
ovo je tema "stroj za busenje bunara" sto je logično da se ovdje polemiše o mašineriji koja se koristi u te svrhe
a da se napravi neka tema sa nekim imenom , eto neka ovi stručniji odrede , recimo "održavanje i pravilno korištenje bunareva" i tamo prebaci ova rasprava


tek da bi mogli malo bolje da se snalazimo

savoris u potpunosti se slažem sa tobom!
Trebalo bi otvoriti novu temu pod pravim imenom npr. održavanje bunara i sl.. (predložite pa ćemo otvoriti),
ja mislim da bi bilo najbolje da se otvori ta tema u forumu ostalo ali kako netko ima bolju ideju u koji forum i koja lokacija neka kaže otvoriti ćemo temu i prebaciti postave koje velite da treba prebaciti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
a možda cak da se napravi podforum ''sistemi navodnjavanja'' ili nesto slicno
pa onda u njemu staviti teme recimo
bunarevi
sistemi kpk
odrzavanje bunareva
i tako par tema vezane za navodnjavanje i slične stvari
nemam nekog pretjeranog iskustva pa nemožem dati ni neki kvalitetan prijedlog , možda kolege sa više poznavanja teme mogu pomoći pri uređivanju ovoga nereda
 
P

poznavatelj

Guest
Moze. Dapace.

Moze jedan poseban "podforum" bunari. Jer, ipak je bunar jedan vazan objekt u sklopu poljoprivrednog gospodarstva.
A kako, se gospodarstva razvijaju, nismo vise (samo ;) ) na lopati i plugu kojeg vuce vol, tako i bunari postaju sve suvremeniji, bolji...i na bunare se postavljaju sve visi zahtjevi kako bi mogli vodom opskrbljivati poljoprivredno gospodarstvo. I kao oko svega ostalog, sa bunarima treba znat gospodariti, raspolagati, pogotovo ako je u njega puno ulozeno. Bunari nisu vise samo rupe ili jame u zemlji, nego dosta zahtjevni hidrogradjevniski objekti.

A dalje nek se otvaraju teme kakve budu potrebe.
 
H

hrv999

Guest
Evo,zajebaval me net,nisam se mogel spajat.poslovi su ugovoreni,trebalo bi se krenut radit posle ovog nevremena pa bumo vidli kakvi budu rezultati i slično.Hvala dečkima na savjetima!dobro je da nas se skupilo dosta.
 
P

poznavatelj

Guest
hrv999 kaže:
Evo,zajebaval me net,nisam se mogel spajat.poslovi su ugovoreni,trebalo bi se krenut radit posle ovog nevremena pa bumo vidli kakvi budu rezultati i slično.Hvala dečkima na savjetima!dobro je da nas se skupilo dosta.
Sretno. Cuvaj ruke, noge (koljeno), prste.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
ja ču porazgovarati sa administratorima foruma pa ču javiti što sam ispregovarao......,
jer koliko vidim ta tema nikako ne spada u mehaničku radionicu, a ni u nijedan drugi forum se baš ne uklapa
 
H

hrv999

Guest
Poznavatelj,od kud si?jel bi mogli stupit ikako u kontakt?imaš obrt il radiš kod nekog inaće?
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Ma to sam i ja htio pitat čovjeka da odemo negdje na pivo ,jel se slažeš-hrv999
 
P

poznavatelj

Guest
zbalija kaže:
recite u koji Forum da se otvori pod forum o NAVODNJAVANJU dali u

OSTALO

ili

Poljoprivreda



da znamo gdje otvoriti.

Mozda bolje u OSTALO, jer navodnjavanje nije strogo vezano uz poljoprivredu, vezano je i uz stocarstvo,..ribarstvo...
Nek se i drugi izjasne...Ipak sam ja novi tu na forumu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh