• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stroj za bušenje bunara

G

ggeohott19

Guest
odgovore mi posaljte ako mozete na privatnu poruku....hvala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ggeohott19 kaže:
pozz... imam pitanje jedno koje odmice malo od vase teme..planiram busit bunar nezz bas koliko duboki sta trebato trebam jos vidit...pitanje je moje jeli moguce izvesti da stavim neku crpku da vuce vodu iz bunara u cisternu od 1500 lit i da bude pod pritiskom, tako da mogu od cisterne razvest po štali cirka 20-25 pojilica, i kad se malo izprazni cisterna da je odma nadopunjuje vodom.... koja pumpa je za toga???

Grundfos ima stvarno more načina i riješenje kako napojiti sva usta .
Sve ovisi o komociji kojoj težiš i parama kojim raspolažeš .
Mogučnosti su stvarno velike , od višestepena centrifugalne pume u kombinaciji s tim tvojim rezervoarom do potopne pumpe potuno automatizirane koja radi bez hidroforskog spremika a osigurava stalni tlak .
 
H

hrv999

Guest
Evo ljudi,bušilica je napravljena.ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio na ovom forumu.to mi nije bila namjera.ako tko treba hidromotor za bušenje,imam jedan viška,sa reduktorom je,izlaz je kardanski priključak na reduktoru.još samo da slike neke stavim gore i to je to.krećemo u posao.svi koji su zainteresirani za bušenje bunara
i slične stvari mogu se obratiti na 095 822 0243.
 
H

hrv999

Guest
13zvq15.jpg
tako je to izgledalo kad je bio snijeg,nakon kupnje.
 
H

hrv999

Guest
Zahvaljujem se ovom prilikom svojoj obitelji,djevojci koja me trpila svo vrijeme.Bilo je i svađa i problema,nije išlo lako,ali uspjeli smo u najkraćem roku napravit poštenu stvar koja će odradit posao kako treba.
Pozdrav i forumašima!
Pozdrav dečkima iz Unimera ČK.
Veliki pozdrav i hvala na trudu,pomoći i razumijevanju velikom čovjeku koji je omogućio da ovaj projekt zaživi.Majstore od srca hvala!
Od ovog je sve krenulo.


Pa je trebalo napraviti kotačiće.puno cviljenja na drebangu.Brat i deda u zanosu.



Deda varioc!




Pa ga muče navoji.to je bilo dosta teško odradit.



mufne za cijevi
Cijevi gotove



Izrada isplačne glave



 
H

hrv999

Guest
Evo nastavljam dalje
Prvi hidromotor koji nije bio odgovarajući.za mene pretežak iako dovoljno jak.



Radovi se nastavljaju kod kuće.moj stari je vrlo pedantan kod strojeva tako da sve mora biti podmazano i u najboljem redu.Deda ga je prozvao umjetnikom od flexerice tako da ćemo kasnije vidjeti kako radi i u noćnoj smjeni.





Spremni za montažu.



Evo i mene u obečavajućoj poziciji



Kad je bilo namontirano



Ovo je već na početku bušenja

 
H

hrv999

Guest
Evo u kompletu



Razvodnik



Stavljen novi hidromotor Sauer danfoss orbitalni.puno manji i bolji za ovakvu stvar





Ovo je stol za rastavljanje cijevi.vidi se i bušotina.bušeno je suhim načinom.



Zasad je to to,kasnije ću stavit slike od cijevi kojom je bušeno,krune i alat.Pozdrav!
 
H

hrv999

Guest
Hvala savoris.Ne želim se hvalit,al mislim da sam stao iza onog kaj sam govoril u prijašnjim postovima.ja vjerujem da i ti i drugi imaju nekog iskustva i ja sam ga podelil s vama,al ipak ima i onih kaj misle da znaju,a to nije to.
Ako je tko zainteresiran,broj je 095 822 0243.bilo kakve informacije o bušenju ili savjetima,ako mogu pomoći bilo bi mi drago.pozdrav!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,216
A koliki promjer je ta rupa koju zovete bunar? I koliko duboko se obično buši?
 
H

hrv999

Guest
Bušotina je promjera 200 mm,to je bušeno za pumpu.unutra se stavljaju plastične cijevi promjera 110 mm.Buši se dok se ne dođe do vodonosnog horizonta koji je pogodan za kaptiranje.Kod mene je to na nekih 20 do 30 metara,a s padom nadmorske visine i pliće.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Pozdrav svima koji će radit ovaj poso,blato je to do ušiju
svaka čast majstori !
 
P

poznavatelj

Guest
hrv999 kaže:
Bušotina je promjera 200 mm,to je bušeno za pumpu.unutra se stavljaju plastične cijevi promjera 110 mm.Buši se dok se ne dođe do vodonosnog horizonta koji je pogodan za kaptiranje.Kod mene je to na nekih 20 do 30 metara,a s padom nadmorske visine i pliće.

Svaka cast za busilicu, puno truda, iskustva i to. Po svemu sudeci, procitavsi tvoje postove vidim da si busac, koji je naucio negdje struku na nacin kako bi to stvarno trebalo biti.

No onda me iznenadilo ovo sa promjerima.
Zna se da je teoretska, odnosno najmanja debljina zasipa koji ide u prstenasti prostor izmedju cijevi i busotine, 7.62 cm (sa svake strane), dakle da bi ugradio cijev pro mjera 110mm trebas busiti promjerom minimalno 260 mm.
U suprotnom riskiras pjeskarenje zdenca, ispiranje sloja ili smanjenu izdasnost u odnosu na onu koju bi inace mogao imati.
Osim toga 45 mm sa svake strane je, uz sve sto sam nabrojao, poprilican rizik da ti cijev negdje nalegne na stijenku busotine, i upropastis bunar samo tako.
Nisam ja to izmislio.
 
P

poznavatelj

Guest
ZJ kaže:
A koliki promjer je ta rupa koju zovete bunar? I koliko duboko se obično buši?
Ako se ne varam, promjer bunara, kao i njegova dubina proizlaze iz geografske lokacije gdje se namjerava busiti, i naravno ne manje bitnog parametra, kolicine vode koja se ocekuje, odnosno koja je potrebna.

Najcesce (tamo gdje vode u podzemlju uglavnom ima) je limitator potopna pumpa, jer 3", 4", 6" ili 8" pumpa daju razlicite kolicine vode, pa onda za 8" pumpu moras imati cijev promjera najmanje oko 250mm, a busiti barem 400mm, odnosno 450mm. Dakle iz kolicine vode (najcesce) proizlazi promjer cijevi i promjer busenja.

U nesto manje slucajeva gdje je vodonosni sloj u podzemlju "mobilan", postoji mogucnost da s vremenom (moze biti i odmah, ili za 2-3 dana ili za par mjeseci) vodonosni sloj pocne ulaziti u bunar, tamo se mora ici na povecanje promjera busenja, bez obzira na promjer cijevi za ugradnju. Jer brzina kojom voda ulazi sa ruba busotine (iz sloja) u zasip pa u bunar, mora biti u nekim granicama, za razlicite slojeve, ta brzina je razlicita, i krece se od kakvih 0.5mm/sek, do 10mm/sek (najcesce je to oko 1mm/s). U suprotnom, s vremenom ce doci do ispiranja sloja, i pjeskarenja zdenca. To ispiranje sloja najprije se dogadja sa jako sitnim cesticama, koje se cak prostim okom uopce niti ne vide (ispocetka), pa kad izadju te sitne cestice, idu sve vece, kao vidljiv mulj, i na kraju one najkrupnije. To sve erodira sita, pa pumpu, pa sve dalje, sustav za navodnjavanje.
Onda ide novi bunar, pa sve ispocetka, do unedogled. Ako se ne radi kako treba, naravno.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Dali će bunar fi 5/4 " ako vuče na početku jako sitan pijesak ,na 1000 litara 10 grama ,prestat sa pijeskarenjem u dogledno vrijeme ili će biti tako stalno(dok ne iznese sve sitno što može proć kroz filter iz pri bušotinske zone )
sloj je dobre granulacije vjerovatno ima malo jako sitnog pijeska u sebi
 
P

poznavatelj

Guest
BACO kaže:
Dali će bunar fi 5/4 " ako vuče na početku jako sitan pijesak ,na 1000 litara 10 grama ,prestat sa pijeskarenjem u dogledno vrijeme ili će biti tako stalno(dok ne iznese sve sitno što može proć kroz filter iz pri bušotinske zone ) sloj je dobre granulacije vjerovatno ima malo jako sitnog pijeska u sebi

Nazalost, nece nikada prestati pjeskariti. Razloga za to ima previse.
Postoji svega par razloga zbog kojih bi mogao prestati pjeskariti.
Dakle odnos je previse:nekoliko u korist pjeskarenja.

Tome slicna analogija je ako ostavis sirom otvorena vrata auta. Kolika je sansa da ti netko nesto mazne iz auta.

Ako dalje pjeskari, jedino sto mozes napraviti je smanjiti crpnu kolicinu, samo u tom slucaju ce u jednom trenutku prestati pjeskariti. A to je najbolje uciniti sto prije, jer sto dulje pjeskari, moze zbog toga pjeskariti sve vise.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,216
poznavatelj kaže:
ZJ kaže:
A koliki promjer je ta rupa koju zovete bunar? I koliko duboko se obično buši?
Ako se ne varam, promjer bunara, kao i njegova dubina proizlaze iz geografske lokacije gdje se namjerava busiti, i naravno ne manje bitnog parametra, kolicine vode koja se ocekuje, odnosno koja je potrebna.

Najcesce (tamo gdje vode u podzemlju uglavnom ima) je limitator potopna pumpa, jer 3", 4", 6" ili 8" pumpa daju razlicite kolicine vode, pa onda za 8" pumpu moras imati cijev promjera najmanje oko 250mm, a busiti barem 400mm, odnosno 450mm. Dakle iz kolicine vode (najcesce) proizlazi promjer cijevi i promjer busenja.

U nesto manje slucajeva gdje je vodonosni sloj u podzemlju "mobilan", postoji mogucnost da s vremenom (moze biti i odmah, ili za 2-3 dana ili za par mjeseci) vodonosni sloj pocne ulaziti u bunar, tamo se mora ici na povecanje promjera busenja, bez obzira na promjer cijevi za ugradnju. Jer brzina kojom voda ulazi sa ruba busotine (iz sloja) u zasip pa u bunar, mora biti u nekim granicama, za razlicite slojeve, ta brzina je razlicita, i krece se od kakvih 0.5mm/sek, do 10mm/sek (najcesce je to oko 1mm/s). U suprotnom, s vremenom ce doci do ispiranja sloja, i pjeskarenja zdenca. To ispiranje sloja najprije se dogadja sa jako sitnim cesticama, koje se cak prostim okom uopce niti ne vide (ispocetka), pa kad izadju te sitne cestice, idu sve vece, kao vidljiv mulj, i na kraju one najkrupnije. To sve erodira sita, pa pumpu, pa sve dalje, sustav za navodnjavanje.
Onda ide novi bunar, pa sve ispocetka, do unedogled. Ako se ne radi kako treba, naravno.

Pri nama nema takvih bunara. Najmanji je promjera 80cm. Najčešće 100cm.
Nego, kak očistiti klasični bunar od mulja koji se polako nakupil tijekom 50-tak godina njegovog korištenja?
 
Na vrh