• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Ja imam karasa 5t i izvuce godisnje od 500do1000 metara najvise.Imam ga vec par godina i za sada nikakih kvarova,sada je vec potrebno promjenit lamelu jel vitlo se stvarno naradilo i lanac je drugi gore i to je to,nemam rijeci prigovora.Nigdi pucano savijano ili nesto.Nije da hvalim vitlo nego sam zadovoljan snjim,naspram krpana 4t kojeg sam imo prije karasa.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Karas veli da su "prešišali" Krpana, hvali svoje naravno (dal jesu ili nisu ne ulazim u to), no za naše potrebe (ujak i ja), 100m drva godišnje bude ga 100 godina, još pogotovo ovog jačeg 5,5t.
Da nemamo 3 i pol rali šume u samom bregu, raznim klancima i prevojima nebi nam vitlo ni trebalo.
A bude poslužili za ponekad izvući iz blata, povući prikolicu silaže na silos pod šupu gde nema mjesta za vuči s traktorom i tak...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ma karas nemože krpana 100 leti još prešišat .
Pogotovo kad ih pogledaš a drugo kad vidim na youtubeu kako spaja sajlu iz dva komada onda tek nemam riječi.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ako se ne varam ovde negde smo spominjali toki-voki. Meni treba za vitlanje da se ne dovikujem sa ovim sto vuce sajlu. Jel moze neko da mi preporuci nesto solidno i povoljno za u ove svrhe?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Uzmeš neku tarifu na mobitelu na kojoj imaš neograničene tj. "besplatne" pozive i evo ti toki vok i:icon_winkle:
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pa prvo nemam nikakvu tarifu u kojoj bi mogo neograniceno da razgovaram. Drugo, nema svuda signal za mobilni pa mi nista ne vredi. Znaci dzaba mi mobilni. Zato i hocu toki-voki, ali se uopste ne razumem. Jednostavno ne znam sta da gledam kod njih i sta zadovoljava moje potrebe.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Vjeroval ili ne, al oni dječji, koje možeš kupiti u bilo kojoj boljoj trgovoni s dječjim igračkama, znaju biti neobjašnjivo dobri i daleke dometa imati, a nisu skupi. Provjeri.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Samo kaj svi delaju na istoj frekvenciji i nisu kodirani. Problem je ak netko uleti s nečim sličnim i uključi, recimo, potezanje sajle, a ti imaš ruke ispod nje.

Za takve stvari, koje nisu igračke, moraju biti pouzdani kodirani predajnici, da nemre dojti do neželjenog uključivanja (i potencijalne nesreće).
Primjer: moj sinko je imal 2 potpuno različita autića, kupljena s razmakom od možda godinu ili više, na raznim mjestima... oba su se odazivala istovremeno na bilo koji od dva daljinska, koji su i različito izgledali.

Znam da sve košta, ali život i zdravlje su neprocjenjivi. Dobro je to imati na umu.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Meni uopste i ne treba veliki domet. Nekih 100 m mi je sasvim dovoljno. Mada mi se ti decji ne cine kao pouzdani, a opet ne bih ni nesto profi, zbog cene.

E, sad mi nije jasan ovaj deo oko kodiranih. Bas je mala mogucnost ovde kod mene da neko naleti sa necim slicnim, ali opet moguce. Jel onda moze da dodje do smetnji nekih ili sta vec? Mozda je zato bolji manji domet. A da neko izda naredbu umesto sajlasa, valjda bi ga poznao po glasu pa ne bih reagovao. Mada sve je moguce.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ja sam razumio da mu treba za komunikaciju čovjeka koji vitla i onoga koji nosi sajlu.

Za te svrhe ti je dovoljan neki UHF , recimo PMR uređajima ne treba nikakva dozvola , to su ti uređaji koji rade na veoma uskom frekventnom opsegu i ne prelaze snagu od 0,5W.
Za tebe je to čisto dovoljno a pošto domet i nije neki veliki male su šanse da ćeš u šumi ''sresti'' nekoga na tom frekvencijama.
To su ti one male koje imaju 8 kanala i ima ih svugdje za kupiti.

A nešto malo bolje od toga ti je zabranjeno odnosno trebaju ti dozvole koje ti vjerovatno nemaš volje ishoditi.

Najpovoljniji a nama dostupni su BAOFENG uređaji , ima ih još kineza koliko ti volja i sve je to otprilike isto.

Ako uzmeš nešto tipa BF-888 , to ti je uhf stanica (koja zadovoljava tvoje potrebe čak i više od toga) , ima 16 kanala i originalno programirana nije u PMR području (u nekim državama za čije je tržište predviđena je kao takva dozvoljena) , naknadno može da se isprogramira a nije to ni teško.
Ima jednu manu , malo joj gluva na prijemu , radio čisto kao u SLEEP modu i prvi poziv nakon neke pauze može da bude neregistrovan dok se prijemnik ne probudi , vjerovatno je to neki režim štednje baterije koji ja softverski nisam uspio isključiti.
Ona može da se uzme za 20tak evra.

Napredniji uređaji sa otvorenim VFOom su malo skuplji ali dosta napredniji.
Tu ti ne treba nikakvo programiranje da bi je upario sa nekim već postojećim uređajom , pretežno su duobanderke koje imaju i VHF i UHF što otvara još više mogućnosti.
Njihove oznake su recimo UV-5 koja je sasvim solidna jer možeš da joj uzmeš i veću bateriju.
Njima je mana što su malo komplikovanije za nestručne rukovaoce.
Za razliku od ovih sa 16 kanala koje samo uključiš i pričaš.

Ovo dvije ti navodim kao primjere koje sam lično koristio , ima njih modela koliko ti volja pa eto pronjuškaj i ti malo.

Ako ti treba još informacija slobodno pitaj pošto prilično poznajem tu materiju.

Za ''upadanje u vezu'' nemoj da brineš , ti zakodiraš svoj prijemnik da nikoga drugog ne čuješ osim one stanice koju si ti upario sa sobom i za sve ostale ti si gluv , oni tebe mogu čuti ali ti njih ne.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Komplicirate nepotrebno ! Kakvo kodiranje ?? Kakvo uletavanje nekog drugog ?? Pa to su najobičnije stanice sa jednim simplexnim kanalom i bok ....
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Da bre. Meni treba za komunikaciju izmedju dva coveka. Jer ja kad sedim na traktoru, onaj sto vuce sajlu mi vikne " ajde ", ja palim traktor i krecem da vitlam i tu nastaje problem jer ga vise ne cujem. Nekad hoce nesto da mi kaze, da me upozori, a ja ne cujem.
Znaci meni u principu odgovara taj neki osnovni, kineski. Jos bolje ako moze da se podesi da ne cujemo druge. Videcu za taj baofeng kako stvari stoje ili nesto slicno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Pa nije baš jedan , kod PMRa ih ima 8 kanala i nekoliko CTCSS odnosno DCS opcija.

Kod ''naprednijih'' kao što je recimo 888 i slično ih ima više.
A kod ''otvorenih'' ih ima daleko više.

Recimo ovakva dva komada rješavaju tvoj problem.
http://www.olx.ba/artikal/24243768/toki-voki-baofeng-bf-888s/

Ako se ukaže potreba može i treći da se ubaci ili više korisnika.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Hvala. Naso sam sad na oglasima kod nas takav. Cena je malo veca, ali tu je. Mislim da cu njega da narucim. Samo me jos zanima, koliko u praksi moze da izdrzi baterija?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Najviše ti zavisi od toga koliko pričaš odnosno koliko koristiš predajnik jer on crpi više struje.
Treba da može izdržavi cijeli dan , nekim normalnim korištenjem da ne trabunjaš stalno.
Naravno ako je baterija dobra.
Za njih je problem jer kod nas nema baterija da se kupe posebno u redovnoj prodaji dok za recimo UV-5 ima. Jedino da naručiš od kineza.
Takođe za UV-5 imaš i bateriju sa većim kapacitetom a one rade na 7,2V dok 888 radi na 3,6V.
(ta sa većim kapacitetom je istog napona ali više MAh i samim time duže ti traje).
Znači UV5 ti je ujedno i jača odnosno veći domet ima. Navodno ona ima 5 a ove 888 3Wata , mada lažiraju oba podatka.

I još , 888 radi samo na Hi snazi , dok UV5 može da bira Hi ili Lo znagu pa ako ti ne treba veći domet koristiš manju snagu sa samim time štediš bateriju.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Sad mi je sve jasno. Bitno da moze da izdrzi jedan dan, a nema tu mnogo da se prica. Samo kad bas zapne negde da mozemo da komuniciramo. Mogu i od kineza da narucim direktno. Videcu koje su cene kod njih. Nije mi hitno sad pa mogu i da cekam mesec dana da stignu iz kine.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ispričavam se na nerazumijevanju.
Ja sam krivo shvatil da želiš daljinsko komande.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Od pomoći može da bi bude i VOX opcija .
Ta opcija čim progovoriš uključuje predajnik tako da sve što govoriš ide u eter , zgodno je jer možeš imati obje slobodne ruke za nesmetan rad samo malo moraš da se privikneš jer sve što kažeš ide u predajupa može da dođe do nesporazuma.
To mogu obje varijante.

Pogledaj kod ćajneza pa odmah uzmeš i jednu bateriju rezerve , a vidi imaju li i punjače na 12V i to je zgodna stvarka jer ako imaš tri baterije a dva uređaja možeš uvijek imati punu bateriju pri ruci.
Takođe ima i ''lažna baterija'' koja se stavi i uređaj radi direktno na 12V koje recimo imaš na traktoru i onda ne brineš više o bateriji , samo malo je kabal nepraktičan.
Takođe imaš i ručni mikrofon sa zvučnikom u sebi.


Ovo ti govorim čisto da znaš šta je sve moguće a ti biraj šta ti najviše odgovara.
 

Najnoviji postovi

Na vrh