• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Ne znam kako Vi slažete lamele na vitlima koje Vi radite ali kod tvorničkih vitla poluga za stiskanje lamele mora raditi na principu on off prekidača. Ili ju povučeš dokraja ili ju uopce ne vučeš jer u suprotnom se kuri lamema. Nebitno o kakvom teretu se radi.
 
  • Like
Reactions: 402

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,692
Da li bi mogao napraviti vitlo od recimo 5 tona, pogonom na Tomos kolibrića motor? Taj motor ima i brzine, lamelu i lančanik!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Ne znam kako Vi slažete lamele na vitlima koje Vi radite ali kod tvorničkih vitla poluga za stiskanje lamele mora raditi na principu on off prekidača. Ili ju povučeš dokraja ili ju uopce ne vučeš jer u suprotnom se kuri lamema. Nebitno o kakvom teretu se radi.
Opet to nije kod svih tvorničkih vitlova da imaju graničnike. A i kad postoje, ograničeni parametri se mijenjaju, potrošnja nekih dijelova ili masnoća utiču na stepen trenja i potreba je u jednoj varijanti više potiska.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Da li bi mogao napraviti vitlo od recimo 5 tona, pogonom na Tomos kolibrića motor? Taj motor ima i brzine, lamelu i lančanik!
Može i u praksi...samo je pitanje kolika bi bila brzina povlačenja...recimo nekoliko cm/sek.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Pa bilo bi moguće samo… Neznam kolko je to jak motor al recimo ak ima 2 kW brzina sajle bi bila oko 4 cm/s. 😉 Al kam se jednom penzioneru žuri…

Ja sam prošle godine prodal reduktor sa 750W motorom, a reduktor je bil težak 2 tone… 😁
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,692
Reduktor, je l to ono što imam par komada, nešto sa zubčanicima, a nešto sa pužnim prijenosom?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Ne znam kako Vi slažete lamele na vitlima koje Vi radite ali kod tvorničkih vitla poluga za stiskanje lamele mora raditi na principu on off prekidača. Ili ju povučeš dokraja ili ju uopce ne vučeš jer u suprotnom se kuri lamema. Nebitno o kakvom teretu se radi.
20240212_154124.jpg
Ovo je izgled ručice za potezanje ,uključivanje, ili stvaranje potiska lamele i na njoj ili kućištu ne postoji graničnik dokle se ona povlači. To ostaje na operateru da procijeni koliko je to dovoljno. Neko će smatrati da je dovoljno na početku žute naljepnice, a neka da treba povući i dalje od položaja te oznake, a nekad je potrebno daleko I više zbog habanje dijelova.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,462
Zna možda netko kako je riješeno na ovim pomoćnim vitlima za razmatanje sajle situacija kad glavno vitlo vuće da se ne suprotstavljaju jedan drugome? Ili uvijek treba ga odmatati s hidraulikom ili ima nekakvu hidrauličnu spojku pa odvoji i dopušta odmatanje?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,298
To ti je neovisno jedno od drugog.
Kad se sajla prvlaci ti ga kopcas na zadnji kraj trupca, pa opet na njega prikopcis sajlu i vuces sajlu s pomocnim... tak sam bar ja vidio na prezetaciji u Austriji i nije mi se cinilo kompliciranim...
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,462
Znači kad privlačim trupac pomoćna sajla se kopča na zadnji kraj trupca, a kako se odmotava ako je na hidromotor? Mislim kako to uskladi ako se ne odmotava slobodno, meni je logično da stavim kolotur negdje i kroz njega pomoćnu sajlu da mi vraća glavnu nazad .
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
To pomoćno vitlo je skoro kao i radno. Kad se ima i počne koristiti onda je nezamislivo bez njega. Pogotovo kad se sajla vuče uz brijeg. Ja kad sam koristio 15 mm sajlu ni pet ljudi ju nije moglo vući na 100 metara. Ali svedeno i tanje je teško vući uz brijeg. A onda u radu se nalaze mane, bar kod mene. Potreba da se doboš pomoćne sajle odvoji od vitla, kad treba nešto pomeriti dalje od mjesta sajlanja. Takođe ako su stabla koja se vuku idu drugim putanjama, onda svaki put moraš povlačiti novu trasu. Ali kad imaš na jednom mjestu veću količinu onda to je nemjerivo kako brzo ide posao.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,462
Meni je većinom sve na istom mjestu kad ja nemam s čim povući sve odjednom pa odrežem na manje komade i više puta vućem iz istog mjesta, a pošto je sve teže naći pomoć onda bi da si malo olakšam. Bubanj sam složio još prošle godine i sajla čeka, jedino sad još pogon nisam riješio, elektromotor nemam odgovarajući, s anlaserom je ipak malo pre brzo, pa sam mislio ići na hidromotor, ali me muči razmatanje.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Trebao si doboš na spojnicu sa osovinom, i isključiš na slobodno. Možda si mogao staviti neku osovinu kao španer vučnom lancu, sa dva lančanika I onaj drugi iskoristiti kao pogonski za mali doboš.
Ma ima svakih konbinacija ali. I ja sam mislio izvući vani osovinu da mogu skinuti doboš. Nekad kad privučem, treba da odmaknem trupac dalje ili ovršak zbog prostora i onda moram razmotati tu privučnu sajlu negdje sa strane da mogu dalje te mi onda to pravi problem. Razmotaj i ponovo namotavaj a ima je dosta pa se i uapetlja. Ovako bi samo ga skinuo i položio ustanu.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,298
To kemijanje nikad dobro ne zavrsi, imas raznih videa na yt pa tamo pogledaj, uglavnom i pomocno vitilo i glavno je na daljenski pa je lakse dati komandu, sta da se radi, ja mislio imas vitlo u orginalu kupljeno....
 

Najnoviji postovi

Na vrh