• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Oko 4 eura cca 10 mm, kad se kupuje sajla onda se ili kupi prava ili ništa. Tko je probao raditi s obje zna razliku. Imao sam običnu i sva se je oštetila, od kad imam prešanu nema znakova trošenja. Radim za svoje potrebe i mene će služiti dugo. Em se bolje slaže i ne rascufa. Malo je teža od obične i zato ne treba pretjerivati s debljinom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
Pa kod mene je 12 mm i jača je od obične 14 mn. Nisam novu kupovao pa neznam tačnu silu kidanja. Ako ideš na novu pitaj nek ti kažu na koliko je sila kidanja, trebaju uz račun dati garanciju i podatak o čvrstoće i broju niti.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
10 mm kao što sam ja uzeo je minimalna prekidna čvrstoća 9,7 tona, za mene dovoljno. Trebao sam uzeti 9 mm ali to onda nisam znao.
 

Dado68

Novi član
Tu od
16 Velj 2024
Poruka
8
Možda za prvu ruku dok ne ispitaš snagu probaš neku korištenu.
Ako te zanima koliko može da stane na doboš stavi širinu i dubinu doboša i koju sajlu želiš da ti izračunam koliko ti treba.
unutarnji promjer doboša je 12cm, a vanjski 32, a širina 12cm

aA snaga bude koliko lamela 325mm projera i 70 mm površine nalijeganja
Pa koliko izdrži

10 mm kao što sam ja uzeo je minimalna prekidna čvrstoća 9,7 tona, za mene dovoljno. Trebao sam uzeti 9 mm ali to onda nisam znao.
Da vidio sam na linku dkoliku silu može podnijeti,
Tako da mislim da i meni bude ta dovoljna ,a i lakše za dovući do trupca
Hvala ti na linku
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
Račun kaže za 10 mm sajlu u 10 reda staje 82 metra i ostaje ti 0,5 cm ispod doboša. E sad možda da ti se nakupi odnosno zbije na toliko reda još 0,5 cm I onda možeš i 11 red namotati i još dodatnih 11 metara. Ali onda imaš problem kad se ne složi lijepo da poslednji red spada. Ipak do 80metara.
 

Dado68

Novi član
Tu od
16 Velj 2024
Poruka
8
Ma dovoljno mi to, ne bavim se ja profesionalno šumomRadim uglavnom za svoje potrebe nekih 100m3 cca, godišnje.

Hvala za izračun sajle
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
Oko 4 eura cca 10 mm, kad se kupuje sajla onda se ili kupi prava ili ništa. Tko je probao raditi s obje zna razliku. Imao sam običnu i sva se je oštetila, od kad imam prešanu nema znakova trošenja. Radim za svoje potrebe i mene će služiti dugo. Em se bolje slaže i ne rascufa. Malo je teža od obične i zato ne treba pretjerivati s debljinom.
Da jest ali nije baš jeftino namotati 150 ili 180 x 5e. A pretjerano. Šta je pretjerano. Svako malo imam potrebu ozbiljnog potezanja. 20240219_162706.jpg
Ovo je u ponedeljak rad nekih 30 do 35 kubika. Jebiga jedna hrastov ovršak uglavio ide ali teško, i ono cvrc . Ode desetak metara. Malo oštećena, malo istrošena treba natjerati ozbiljno i potegnuti, 3 kubika se otimaju. Kao polovna je tri sezone radila dobro ovu sezonu će samo da lete komadići. 20240223_095509.jpg
Idealna bi mi bila 13 duplopresana, da bar izjednačim silu kidanja i silu vitla.
Nekad sam radio sa 15mm običnom i to je pretešao vući i malo staje.
 

dragogrga

Novi član
Tu od
21 Srp 2016
Poruka
2
To je HOLZKNECHT i vrhunsko vitlo.
Staro ko biblija a ima bolju dasku nego novi krpan, uniforest i slicni.
Stim kad se usidris cupas i dinosaure :).
da li znate kojeg majstora za ta vitla baca mi ulje na odušak
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
971
Pozdrav svima, zanima me, ovi što vitlaju drva sa Imt539, i krpan, karas, zenta,,, na koliko ok/min vrtite za neke teže komade,,, Lp
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,039
Nema tu pravila,okr. su koliko osjetiš da traktor ima snage,ako idu sitniji idu niži okretaji,što je komad veći idu viši okretaji,ako traktor ne može,skratiš komad

U biti koristiš neke srednje okretaje,do malo više
Na visokim okretajima postoji realna mogućnost da digneš i prevrneš traktor,jer se povećavanjem okretaja povećava snaga motora,ali i brzina povlačenja
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
971
Da, slagao sam nešto sam, pa je lamela manja, automatski i snaga vitla, ali to je samo za privlačenje za drva, tak da se uvjek može drvo skratiti,,,, kak veliš
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,039
Sve u svemu nije imt 539 toliki problem snaga koliko težina,kad bi imao puno veću težinu onda bi na račun snage još mogao i dosta više povuć,a mali problem je i dosta brzi kardan na 539,ali to možeš riješiti dodavanjem reduktora na kardanu

Znaju ljudi i ispred vezat traktor,ali to ti je dvosjekli mač jer dok drži sve super i pet,ali kad to pukne popusti onda krene naglo dizanje i prevrtanje traktora,zato samo oprezno
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,535
Tolko ja na leđima odnesem… 😉
Vjerojatno je lanac rastegnut ili nije dovoljno napet.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
971
Lanac nije bio baš napet i podmazan

Tolko ja na leđima odnesem… 😉
Vjerojatno je lanac rastegnut ili nije dovoljno napet.
Pa ja rađe privučem nego nosim na leđima

Eto tako privučem, na mjestu pilim cjepam trpam i doma,,,, ne bavim se ni profi ni uslužno,,,, za mene,,, cjena vitla mojim radom 500kn( sajla10mm 50m od kranske dizalice).
Pa neka i zvecka🙉
IMG_20240224_164527.jpg IMG_20240217_155523.jpg IMG_20240217_155512.jpg IMG_20240302_105323.jpg
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
458
Koliko se sjećam sva vitla su na 540o/min kardana tako da na satu znaš koliko maksimalno smiješ dodati gasa na traktoru. Znam da je meni na 533 i nije bilo previše snage za neke veće komade osim ako je bila mala padina
 
Na vrh