• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
ova moja manja ima 3,25 tovarni prostor a znao sam ponekad na nju natrpat i do 2 m u vis,, bilo je gadno za gledat
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
cini mi se malo premasivna, ta prikolica tezi sigurno 2, 5 t, a mogla bi sa manjim kranom i karetom koja vozi 5m, biti laksa za blizu tone, a to je 3m drva, dakle ova prazna je iste tezine kao druga koju bi radio po svojim zeljama, natovarena sa 3m drva. U svakom slucaju dobra je ali za nju treba dobar stroj, a sto se krana tice kran je opet kazem malo veci nego sto bi trebao, a to otezava cijelu prikolicu, i jos kad vidis cijenu, onda bolje sebi napraviti prema svojim potrebama i zeljama, i uklopis se sigurno u 20tkn, a imas ono sto ti pase.

samo da se osvrnem na to da su tri metra drveta = tonu...jesu ako se radi o vrbi...i to suhoj...:icon_cool:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
ja sam se vodio logikom da jedan prostorni metar ima 0.7m3, a m3 a ima 700kg, tako da to dodje za 3 metra 1,5 t, ispricavam se za gresku u brzopletosti,
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
m3 bukve ima 700 kg , graba oko 800 kg, hrasta oko 650 ali pri 15 % vlage, a sirovo drvo može imat i do 130 % vlage, a što je više kvrga to je drvo teže, najlakše vam je približno odredit težinu da stavite drvo u vodu, ako potone ima kubik više od tone, ako ne onda je lakše.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
m3 bukve ima 700 kg , graba oko 800 kg, hrasta oko 650 ali pri 15 % vlage, a sirovo drvo može imat i do 130 % vlage, a što je više kvrga to je drvo teže, najlakše vam je približno odredit težinu da stavite drvo u vodu, ako potone ima kubik više od tone, ako ne onda je lakše.

:icon_thumright::icon_thumright::icon_thumright:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da slazem se s kolegom @riis tak da 3m mokrih drva imaju oko 2tone al je jedan dio tereta na traktor preneseno preko ruda ovisno o tezistu tak da 3m drva plus teret prikolice je recimo 2500kg i barem 600kg je na traktoru ako je omjer polozaja na 1/3 i rudo do duzine 1m.

Ovisi duzina ruda koliko ce kila biti potiska na traktor,sto je duze rudo manje tereta daje traktoru sto je krace vise tereta prenosi na kuku traktora.

Ako je kopcanje prikolice nisko teze dize prednji kraj traktora u zrak u brdu,ako je kopcanje vise lakse se dize prednji kraj.
Puno ljudi ne obraca paznju pa kad natovari 3m drva i traktor nejde a susjed sj 4m i isti traktor ide pjevajuc,pa se cude.
Treba dosta paziti na neke detalje kod izrade ili kupnje prikolice jer neke sitnice ak se krivo odrade dosta se osjeti u brdu ili blatu....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
dovoljno da pogledaš odbojnike i puno toga ti je jasno.Natovari 10 m drva na nju u šumi i zapni sa odbojnikom za stablo samo malo pri tome računaj na traktor min 100ks mislim da odbojnika više nebude
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
dovoljno da pogledaš odbojnike i puno toga ti je jasno.Natovari 10 m drva na nju u šumi i zapni sa odbojnikom za stablo samo malo pri tome računaj na traktor min 100ks mislim da odbojnika više nebude

Nisam siguran koja je namjena odbojnika, mislim da je u pitanju zakon i zaštita ostalih sudionika u prometu, a ne odguravanje pune prikolice, mase 5000kg od stabla.

Sukladno tome, pretpostavljam da prikolica nije napravljena za transport drva po šumi.

za 10 m drva voziti na njoj je preslaba bar za mene nije me oduševila čista šminka:=-:

Pretpostavljam da je netko proračunao nosivost.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
jednostavno rješeno ali opet nisu 100% zaštičene,, osobno koristim svjetla na magnet, imam i produžni kabel pa kada kočam 2 prikolice jednostavno spojim i mir
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Nisam siguran koja je namjena odbojnika, mislim da je u pitanju zakon i zaštita ostalih sudionika u prometu, a ne odguravanje pune prikolice, mase 5000kg od stabla.

Sukladno tome, pretpostavljam da prikolica nije napravljena za transport drva po šumi.



Pretpostavljam da je netko proračunao nosivost.

pa tko će dati 25000kn da bi vozio drva sa lagera
bez jakih odbojnika si u šumi s tolikom dugačkom prikolicom mrtav
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
pa tko će dati 25000kn da bi vozio drva sa lagera
bez jakih odbojnika si u šumi s tolikom dugačkom prikolicom mrtav

To je drugi par cipela, dali cijena opravdava ili ne. Moj osvrt se odnosio na konstrukciju.
 
Na vrh