• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Napravi onda od tog profila samo glavne duzne stavi duplo znaci jedan na drugi i povari sa razmacima,a rudo probaj ako mozes napravit kroz cjelu duzinu prikolice,i stavi na gusce poprecne cjevi.
Neznam na kakvim terenu zivis i koji traktor imas,al do tri metra drva mislim da ti bu cist dosta,pa prikolica moze biti duga (utovarni dio)2.4,2.5m i visina slaganja drva jedno 1.30m.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
Teren je dosta dobar...imam imt 533,549,577...ali naj vise idem sa 549...sada imam jednu malu prikolicu od 60×40×2 i na njoj nosim 2metra..gume su 13tke...a ruda je od okrugle cijevi fi70 i 4mm stijenka...do sada je sve ok ali ipak moram praviti prikolicu bar za 3Metra
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Po meni ides radit prikolicu mrvicu vecu nek imas pribavi jace profile i napravi prikolicu za 5-6m za 577 ova mala ti je ako je gore mijesto pa izvezes na pristupacinije mijesto i vozis na velikoj tak sam ja sebi napravio prikolicu malu ide 2-2,5m i sluzi samo za izvazanje iz sume!!
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Nemam sad vremena,ali pokusacu sutra da odradim model i proracun u jednom programu bas da vidimo koliko bi mogla da nosi takva prikolica,jedino sto program ne uzima u obzir udare i cimanja,ali se zato ostavi veci stepen sigurnosti.Ja sam radio proracun za prikolicu duzine 3m od cevi 100x60x4 sa rudom 120x80x5,osovina na 70cm od kraja,a ruda do osovine i mogu da kazem da sam se iznenadio koliko moze da nosi.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Ljudi moji,debate oko konstrukcija i neznam cega pa jel tko u kakoj ozbiljnoj firmi vidio konstrukciju dizalice? Slozena je od "L" profila i nosi 20 tona. Vi se zamarate dali je to cijev 100 ili 80?Strsno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Stjepane, rešetka je nekaj drugo od pravokutne cijevi...
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Stjepane, rešetka je nekaj drugo od pravokutne cijevi...

Zj, je ali i ovde slazes neki vid resetke na 1,6 m sirine i 3-4 m duzine ,a kran kod mene u firmi je 15-20m raspona. Znam da nije isto ,ali neki normalan profil mora nosit taj teret ,s obzirom da je 1/3 na gumama,2/3 na traktoru. Neka na te 2/3 stane 2 m drva to je cxa 2tone, cemu nauka oko toga.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nebi se lozil da je 2/3na traktoru ako je osovina na jednoj trecini.
Recimo 3m drva na prikolici,od ta tri samo je jedan metar na rudu prikolice.
1M iza osovina ponistava 1m ispred osovine,ostatak pritisce rudo.

Sto je rudo duze znaci kopcanje na traktor dalje od truge to manje pritisce traktor.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
LJudi,ljudi,sta li vi pisete?Kran resetka,a prikolica vid resetke?Pa jos traktor nosi 2/3 tereta,a prikolica samo trecinu.Barem smo racunanje opterecenja na traktoru i na osovini prosli u temi o prikolicama i tamo lepo pise kako se racuna,ko ne zna nek pogleda.Ako covek hoce da tera 3m drva na prikolici koja je duga 2,5m i cija je ruda recimo 1m,a osovina na 0,5m od kraja prikolice,onda opterecenje na traktor iznosi 525kg.Ja sam racunao metar drva na 700kg,da sad ne ulazimo u to koliko stvarno ima jer nije toliko bitno,bitno je da u ovom slucaju 1/4 dodje na traktor.
Ja vec nekoliko puta pokusavam da uradim test opterecenja za prikolicu kakvu bi pravio kolega Husqvarna 365,ali me program izbaca.Pokusacu ponovo kasnije.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550

Za kolegu Husqvarna 365 odradjen model prikolice sa 80x80x2,5 cevima i analiza.Ja sam jos dodao rudu 100x80x4 koja ide do osovine,a osovina je 60x60x4 i udaljena je 0,5m od kraja prikolice,a ruda je duga 1m.Opteretio sam je sa 2100kg(3m drva) i analiza pokazuje da moze da nosi taj teret uz stepen sigurnosti cca 2,sto je po meni ok.One dve slike gde je uvijena pokazuju kako bi se uvila pri 4x vecem opterecenju.Naravno podrazumeva se da je dobro izvarena.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Radi sigurnosti (čitaj rđe) ja bi koristil cijevi s 4mm mesa. Ovo s 2mm ti je za malo nosivu bravariju.
Osovina mora biti od debelostjene okrugle cijevi ili puna. Njezina dimenzija najviše zavisi od udaljenosti rukavaca do točke držanja za šasiju.

Kad već delaš prikolicu, napravi malo veću i jaču, jer ti bu dobro došla i za druge stvari.
 
Posljednje uređivanje:

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
Vidjet cu jos...nebi pravio vecu,jer imam kiperku veliku za ostale stvari....
jucer sam od kolege posudio njegovu prikolicu..prikolica je duzine 2.5m×1.20.napravita je od cijevi 60×60×2.5..ruda je od cijevi 80×80×2.5..i u nju je uguran komad bagrema ljepo obradjen..prikolica ima dosta poprecnih cijevi 40×40..dosta je cvrsto napravljena..jucer sam na nju tovario 3,5metara sirove hrastovine i grabovine..put je dosta bio zeznut ali se prikolica nije nigdje savila ili potrgala
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Jel se nemoze postaviti u simulatoru da prikolica nije na sva tri cvrsta oslonca?
Jer ovkvo nesto u realnosti gotovo i nije moguce.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ovaj bagrem u rudi je jako dobra stvar , skroz dobra stvar
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Jel se nemoze postaviti u simulatoru da prikolica nije na sva tri cvrsta oslonca?
Jer ovkvo nesto u realnosti gotovo i nije moguce.
Ako mislis na to da joj odradim glavcine i felne i gume i poteznicu traktora i to da joj bude oslonac pa onda da je opteretim,e to nije moguce jer je ovo neka stara verzija simulatora.Dobar je za neke ovako jednostavnije stvari.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Pozdrav forumasi! Evo slika domace izrade prikolice, radena od U profila 12×6, osovina je od samoutovarke, za rudo su spojena dva profila zajedno i kuka je takoder od samoutovarke tak da se moze premjestit za gornje ili donje kopcanje na traktor! Osovina je 90 cm. uvucena od zadnje strane, tovarni prostor je 3 metra, visina rucica je 135 cm., vozil sam 5 metara drva i nema nikakvih problema!
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh