• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

Betmen

Član
Tu od
29 Sij 2013
Poruka
124
Vukao sam već tako čeze (na pravljenoj poteznici na polugama hidraulike), cca 5 metara na čezi kod nas su relativno šumski putevi solidni, u par navrata bilo je blato ali je Vladimirec prošao, a skretat pod devedest stupnjeva na vlažnome tlu prednji kraj se propinje bez utega, a sa utezima ide bez problema - još nije bilo lomova, ali nekažem da nije moguće.
Savoris a da se ubaci okretna ruda na onaj dio gdje se kači toplinger na traktor jel bi to izdržalo 5 metara, mislim izgleda mi relativo slabo jel gore drži jedna bolcna, vidi imam original gornju poteznicu od zetora sa okretnom rudom pa bi htio to iskoristit da nepravim drugu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
5 metara je ozbiljan teret i samo gornji dio gdje se kači toplink nisam siguran da je dovoljno jak
Jedino da napraviš nešto da bude kačanje na bolcn tamo direktno iza kardana , viđao sam takve kuke na 539 ljudi su pravili i ne izgleda loše

Znači ešto kao trokut koji je zakačen na ove dvije rupe gdje se kačaju poluge za niski položaj , gornji kraj na mjesto gdje se kača toplink i taj trokut na sebi da ima oške ne visini gdje tebi paše , može čak i tri uške da ima i onda možeš birati visinu na koju ćeš zakačiti prikolicu
dsci1086h.jpg


''cilj igre'' je zadržati kačanje dovoljno naprijed jer ćeš time zadržati stabilnost i umanjiti efekat propinjanja
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kakvi je to ozbiljni teret na toj priklici koja ima kotače gtovo ispod sredine tereta i rudu od metar i kusur .

Znači ima arstokila koja tiska traktro prema dolje i ima vučna sila koji ovaj naranđasti po idealnim uvjetima ne može više od vjerojatno 1000 kila , a to nosi jedan M 8 vijak .

Spustitie se na zemlju i krenimo matematikom napasti kopčanje a ne od oka ?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bojim se ja da bi sa M8 vijcima vrlo brzo ti otisao svojim putem a prikolica svojim,,,:(giggle):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja govorim za vučnu silu ..znači samo sila koja vuče prikolicu ..u smjeru kretanja


Pogledajte video na temi belarus , i kakvu ima kuku na polugama ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Što je rudo duže manji je pritisak na vučnu kuku,još ako je osovina blizu sredine veči teret trpi prikolica,a ne traktor.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
A ako ti nasjedne zadnji kraj? Na donjoj poteznici mozes sjest i plakat a na hidraulici spusis sprijeda i zadnji kraj se dize, pricamo o grbavim terenima. A recimo ako prednji kraj ceze dignes vise od zadnjeg dio tereta se sa traktora prebaci na zadnji kraj ceze i na gume i smanjis opterecenje traktora, a ako hoces vise tezine na traktoru spustis prednji kraj ceze nize i on prebaci dio tezine na traktor i traktor bolje grebe. Jel tako?

Taj efekt postoji, no garantirano ga ne budeš osjetil u praksi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Spustitie se na zemlju i krenimo matematikom napasti kopčanje a ne od oka ?

Slabo mi ide matematika više se oslanjam na iskustvo , eto tebe i oficira pa računajte :eek::
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
zakaj bedastoće pišete, kad u priručniku od vladimira piše da na donjoj kuku vozi prikolicu od 2.5 tona...tak su rusi zračunali, e sad kaj 5 metri drva i prikolica imaju 3.5 ili 5 tona, to je samo do onog koji vozi traktor, a ne do traktora ni inženjera koji je računao njegove mogućnosti...
al obzirom da su se svi ruski inžinjeri bojali Staljina i gulaga, vlado bez greške vozi 4 tone na toj kuki...
šlus...:icon_wink:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobro veliš kolega,al mnogi računaju da skoro sva drva na prikolici opterečuju traktor na kuki,nego ovisi o konstrukciji i polozaju rude i osovine.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Što je rudo duže manji je pritisak na vučnu kuku,još ako je osovina blizu sredine veči teret trpi prikolica,a ne traktor.
Apsolutno netočno. Opterećenje ovisi o odnosu duljine ruda i položaju osovine. Ponajviše o načinu tovarenja tereta.
Racunaj gredu, pa se buš i sam uvjeril.

Prekratko rudo je problem i opasnost. S duljim rudom način tovarenja manje utječe na opterećenje traktora.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj nisi u pravu,zakon poluge je.
Stavi na štap neki teret,recimo malu motorku ak ti je pri ruci na jednoj strani štap osloni na stol na drugoj strani primi rukom,i pomići uteg od stola prema ruci i probaj podizat štap gore dola pa češ vidjet di će to biti lakše dizat kad je uteg bliže ruke ili bliže stolu.
Tako je i s prikolicom stol je osovina na prikolici ruka ti je kuka na traktoru.
Probaj pa se javi pa reci da nisam u pravu.
Kad sam si radio prikolicu za šumu sve sam preračunaval.
Moja kad ima na sebi 4m drva pritišće kuku na zetoru od 700-900kg.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
pa koliko vidim i ZJ tako isto misli, i uopce svi tako misle, jedan drugog negiraste a obojica ste u pravu,
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
To je barem odavno objasnjeno.To jest na opterecenje koje dolazi na traktor,osim tereta jos utice i polozaj osovine,a i duzina rude.Naravno da je opterecenje manje sto je ruda duza.Za vladiku je dovoljna ruda 80-85cm po meni.Mada i ja licno mislim da je prikolica duzine 5m u kombinaciji sa vladikom po losim sumskim putevima cista utopija.Mnogo je to.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Da se neče ruke hidraulike (donje) pomotati ?
Nekak mi ne djeluju nešto previše močno. Kolega mi ima vladimirca 25-taka i kaže da mu je roto-kosa SIP, valjda 165 cm, te poluge motala.
Ali imaš ti i veči traktor pa ako nebu išlo sa rusom bude sa večim.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Poteznica ce se kopcat na poluge hidraulike i toplinger a na nju cu napraviti nastavak da se moze nabacit gornja poteznica od Zetora ona na cetiri klina.

Mislim da on baš oče na poluge
 

Najnoviji postovi

Na vrh