• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Jasno, no problem je kaj onda naba strši van kotača, pa zapinje.
Nudil mi je čovjek za 500kn već tak složenu osovinu, no nema širokih felgi.
Dok se to sve složi, za te novce se da nabaviti osovina od prikolice za sijeno/gnoj, s kotačima.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Znam covjeka koji sa tako okrenutim felgama vozi vec godinama bez problema, mislim da nema straha
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Sto se tice felni,ako bolje pogledate onu drugu siku u pozadini se vidi zelena prikolica,a na njoj su felne okrenute kao na mojoj skici i covek tera sa njom godinama 5-5,5m drva.Tako da to nije problem,a nije mi ni problem da izrezem srca i da ih pomerim 5-6cm ka sredini i onda bi bilo odlicno.Za komplet prednji trap od "velike" Zastave mi traze 150e,tako da mi je ovo najjeftinije.
Za ovu gotovu prikolicu mi je vlasnik ostavio zadnju cenu 750e.Ja koliko racunam da napravim slicnu bila bi mi duplo jeftinija.Tako da cu da je pravim samo ne znam da li sa ovim glavcinama ili ako nadjem negde jeftinije prednje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Jasno, no problem je kaj onda naba strši van kotača, pa zapinje.
Nudil mi je čovjek za 500kn već tak složenu osovinu, no nema širokih felgi.
Dok se to sve složi, za te novce se da nabaviti osovina od prikolice za sijeno/gnoj, s kotačima.

Ja tražim od samoutovarne ili rastepačice ali su sve uglavnom preširoke. Meni bi pasala vanjska širina od 150 do najviše 160 cm. Traktor je 145 cm.

Znam covjeka koji sa tako okrenutim felgama vozi vec godinama bez problema, mislim da nema straha

Može se voziti bez problema, ali manji tereti. Ja imam negativna iskustva s okretanjem kotača. Na jednom kotaču stradao manji ležaj, a na drugom obadva. Problem je kaj se zaboravimo i onda počnemo voziti sve veće terete, a ležajevi su puno više opterećeni jer silu na ležajeve povečava krak na kojem djeluje. Zato smatram da je bolje izraditi veću distancu u sredini kad je osovina ionako spojena vijcima.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Jel pravio neko prikolicu sa zadnjom osovinom,odnosno diferencijalom od tamica?Interesuje me kolika je sirina izmedju tockova kod njega sa duplim tockovima?Da li ima 110-120cm?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ja sam skratio osovinu od samoutovarne za 25cm,sad je vanjska mera guma 150cm.Strelice su na mestu gde je skračena i ponovo zavarena sa EVB elektrodama.
image url upload
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Osovinu moras svakako kratit a to ti je najbolje napravit tako da izmjeris osni razmak tockova na traktoru koji imas i na tu mjeru skratis osovinu da ti tockovi imaju isti taj osni razmak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Iwanho, ja sam produljival (širil) osovinu prikolice za gnoj za nekih 140mm, tak da sam u sredini ubacival komad osovine i zavarival na dva mjesta, tak da je kraćenje osovine puno manji posel.
Nema veze kaj ti je traktor uži, no ja bi složil da je vanjska širina felga/guma oko 160cm, dakle da je trag oko 130...135cm (zavisi koje su gume, 10/75 ili 11/80). Na taj način dobil budeš dovoljnu tovarnu širinu između kotača, ap rikolica bu išla tragom kud svi manji traktori prolaze.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Meni je traktor sirok 180cm,a i tamic je sa duplim tockovima oko 180cm spoljna sirina.Nego me sad muci posto nemam gde da izmerim koliki je razmak izmedju dobosa.Da li mogu da se tovare metrice i da ostane sa svake strane po par cm da ne bi zakacinjala drva u dobose odnosno tockove.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Hvala svima na savjetima.

EVB elektrode su bazične i mislim da za zavarivanje treba inverter.
Bila je jedna na njuškalu, vanjske širine 150 cm, ali je prodana taman kad sam nazval čovjeka da bum došel po nju.

Ja sam također osovinu od gumenjaka proširil da sam umjesto 132 cm dobil 145 cm i iskoristil za jednosovisku laganu prikolicu. Služi ona dobro, ali ima male ležajeve (vanjski ležaj ima unutarnji promjer 20 mm, a to nije za veće terete pa sam mislil složiti jednu jaču da može na osovinu otpasti barem 2 tone tereta.

Evo par slika moje prikolice. možete se smijati kak sam štuknul osovinu, ali za sad drži.






Na ovoj zadnjoj slici je natovareno oko 2 metra friških drva i mislim da više, zbog slabih guma i rukavaca na ležajevima, niti ne smijem tovariti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Naravno da ima. Ovdje je sve postojeće sa gumenjaka osim sivo obojane nadogradnje sa ručicama i osovina proširena za 13 cm.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ovih dana sam u potrazi za glavcinama,felnama i gumama za sumsku prikolicu i naletim na neke gume 8.25-15.Navodno su od vucnog voza i imaju 18 platna,a nosivost jedne oko 2600kg.Mogu vam reci ko hoce nisku prikolicu,a sa jakim gumama ono je idealno resenje.
 

marx

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
21
Dužina tovornog prostora je 2,5 m a može se produžiti još za 1m.Širina je 1,4m.
Osovine su uzete od utovarne prikolice i malo prerađene.

Dizalica je Riko Kor.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
koje uvjete mora zadovoljavati takva prikolica kod vas v sloveniji da je registriraš. Mislim jel prolazi takva prerađivana osovina?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Bok dečki.Evo moj prva objava i moj projekat.
Kardan za pogon pumpe mora stajati paralelno rudu, tak da se na njemu kardanski zglob lomi pod istim kutem kao i na traktoru. Na ovaj način, kak si ti napravil da kardan ide u osi, bez loma, izlažeš pumpu velikim kutnim vibracijama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh