• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ideja ti nije loša, samo je problem, jer neznam tko ima ploče za repu, jer se kod mene slabo sije, a i nisam vidio da netko sije sa olt psk.......

danas sam posijao, i skidače sam morao podesiti na prvu crticu, kako nebi kupio po dva zrna.....probao sam prvo na 4 crticu, pa svaki drugi je imao dva.......budem vidio kada nikne......
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Kod mene sjetva suncokreta nikad ranije gotova. Pametno ili ne, vidjeti ćemo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mislim da neće biti greške, al vrijeme će pokazati........
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
U sredu posejan NS Sumo. To je nešto novo. Nije Clearfield tehnologija nego, ja bih rekao, korak ispred, a nije ni GMO.
Otporan je na poduži spisak gljivičnih oboljenja suncokreta, na suncokretovog moljca, a protiv širokolisnih korova, može se tretirati i posle nicanja aktivnom materijom tribenuron-metil (DuPont Express 50 SX)

Istog dana sam ga pogazio valjkom, a u nedelju(kad se malo prosuši površinski sloj zemljišta) planiram da ga oprskam pre nicanja Terbutilazinom protiv širokolisnih korova. Izbegavam da primenjujem Acetohlor u suncokretu. Borba protiv uskolisnih korova u suncokretu je sasvim uspešna i ne preterano skupa i nakon nicanja suncokreta, a ume taj acetohlor da bude i malo fitotoksičan na suncokret.
Tačno je da je taj Express 50 SX jeftiniji od Pulsara(kod clearfield suncokreta), ali su preparati na bazi terbutilazina daleko jeftiniji od oba ova "rešenja" protiv širokolisnih korova.
Zato ne želim da preskočim pre-em tretman, pa makar i nedeljom. Bolje je sprečiti nego lečiti. Ako baš budem morao, uvek mi ostaje otvorena opcija da korigujem odgovarajućim post-em tretmanom.

Pozdrav svim suncokretarima!
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ima kiše u Banatu, ali sutra i u nedelju neće padati. Razvedrilo se još danas u predvečerje. Verujem da će dva dana biti dovoljno da se to malo ocedi i prosuši toliko da mogu u nedelju popodne da uđem u njivu.
Inače, u Zapadnoj i Južnoj Srbiji je bilo bujica i poplava. Ne znam kako je bilo dalje u regionu, nisam nešto gledao vesti ovih dana.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
suncokret iznikao ovih dana i dobro napreduje......još ostaje prskanje sa fusilade forte, i kultivacija........
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Odličan sklop! Nego, jel hoće i kod vas prvo popci, a kasnije i zečevi da proređuju sklop kod suncokreta? Ajde, popci se rokaju insekticidima, ali šta sa zečevima? Čuo sam da postoje nekakvi repelenti - od nekakvog smrada kojim se oprska i koji odbija divljač, pa preko gasnih pucaljki koje periodično u jednakim vremenskim intervalima emituju prasak(poput lovačke puške) pa sve do nekakvih smešnih priča o petroleju, psećoj pišaćki i sličnim narodnim umotvorinama.
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
U sredu posejan NS Sumo. To je nešto novo. Nije Clearfield tehnologija nego, ja bih rekao, korak ispred, a nije ni GMO.
Otporan je na poduži spisak gljivičnih oboljenja suncokreta, na suncokretovog moljca, a protiv širokolisnih korova, može se tretirati i posle nicanja aktivnom materijom tribenuron-metil (DuPont Express 50 SX)
Da li si do sada sejao NS sumo ?
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Ja sam ga posejao ,isto prvi put,pored Pionira LE 25.Videćemo koji je prinosniji.Da li ćeš prskati sa Expresom 50 ?
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ako budem morao. I prošle godine sam imao LG 56.63 cl pa ga nisam prskao Pulsarom nego samo Terbis(terbutilazin) od setve do nicanja i jedno paranje/špartanje.
Danas sam odradio sa Zeazinom(terbutilazin) u količini čak i manjoj i od minimalne preporučene - 1,5 l/ha. Do sad su mi se uvek dobro pokazale te neke minimalne doze.
Express ostaje otvorena opcija u slučaju potrebe. Svakako planiram da ga oprskam protiv uskolisnih korova folijarno i naravno da ga param, a koja će operacija doći pre, zavisi od situacije.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
S čim tretirati suncokret nakon nicanja protiv širokolisnih korova, prvenstveno štavelja?
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ne znam konkretno baš za terbis, nije mi račun pri ruci, ali mora biti negde oko 700-800 dinara, tj. oko 7 eur/l. Evo na primer, ima na internetu Galenikina paleta proizvoda i evo ga njihov herbicid Rezon koji je isto to - ista aktivna materija(terbutilazin) u istoj koncentraciji.

http://zastitabilja.shopmania.biz/kupi/rezon-1-l-20210

S čim tretirati suncokret nakon nicanja protiv širokolisnih korova, prvenstveno štavelja?

Zavisi od toga koji je hibrid suncokreta u pitanju. Ako ima oznaku za clearfield tehnologiju https://www.google.rs/url?sa=i&rct=...iYmNGk6p0sd0og3FDdcH1GJA&ust=1398757310232080 onda može Pulsar, a ako nema tu oznaku, onda ne postoji tretman bezopasan po gajenu biljku.
Samo ti njega dobro ošpartaj ako nije clearfield i oprskaj protiv uskolisnih, po meni bolje nego da presejavaš. Možda i taj herbicid protiv uskolisnih može da ti pomogne i kod nekih širokolisnih korova. Ne znam konkretno koliko je štavolj otporan na herbicide. On se ovde kod mene ne pojavljuje kao njivski nego samo kao ruderalni korov(duž puteva, željezničkih pruga i kanala i na smetlištima).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja ću proći sa fusilade forte, al on je za usoklisne i kultivacija, ništa više......roko mislim da bi rješio širokolisne, al on ide prije nicanja........moj sada ima oko 5-6cm visine, i 4 lista......pa planiram prskati ovih dana, da sredstvo odradi barem 5 dana do kultivacije.......prošle godine sam imao djeteline u suncokretu, prskao sam s rokom, al nije pala kiša, i fusilade forte, al on se koristi i u djetelini.....kultivacija ju je uništila djelomično, al kada je suncokret zatvorio sklop, onda je djetelina požutjela, i osušila se........
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Nemam pojma koji je hibrid suncokreta. Ove godine prvi put sijem, kupio sam sjeme od g. Vlade Hrusta (već se spominjao ovdje na forumu) i dobio ga poštom. On mi je jučer preporučio da tretiram sa PLEDGE, on ide poslije nicanja kad suncokret ima 2-4 listića. E sad je problem gdje ću to kupiti...Jel zna netko gdje toga ima u okolici Đurđevca ili Bjelovara
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ovaj od gospodina Hrusta je proteinko,ma to bi se trebalo oko trave riješiti sa nekom jednostavnijom kombinacijom,jer evo susjed sadi 3 reda kukuruza,1 red suncokreta za silažu i sve prska u jednom pohodu
 

Najnoviji postovi

Na vrh