• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
bio je prskan prije protiv korova,i poslije nista. jucer je dobio dozu polyamina. ovo se dogodilo u roku 3 dana,a susjedni kukuruzi su davno poprskani,a ni vjetra jakog vec dulje nema... sutra ide navodnjavanje,pa opet polyamin,onda budemo vidjeli...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako je nakon tretmana protiv korova bilo puno kiše moglo se dogoditi da se herbicid isprao i sišao u zonu korijena.Pogotovo ako se radi o nekom nestabilnom.Sa kojim si tretirao?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
brle, dobar ti je grah, kada si sadio????

koja površina????

a ovaj sa zadnje slike izgleda kao pošprican..........a jel bi to možda mogla biti plamenjača????

Sađen je 18.04. radi se oko 1 kj.Nije šprican protiv korova ničim jedino protiv bolesti.Susjed mi ima kukuruz i imam jedan dio od njega oštećen....zbog njegovog herbicida.Večeras ga ponovo zaljevam jer ove temperature su previše......stavit ću koju sliku

bio je prskan prije protiv korova,i poslije nista. jucer je dobio dozu polyamina. ovo se dogodilo u roku 3 dana,a susjedni kukuruzi su davno poprskani,a ni vjetra jakog vec dulje nema... sutra ide navodnjavanje,pa opet polyamin,onda budemo vidjeli...

meni je ove godine susjedov herbicid iz kukuruza napravio vrlo sličnu štetu kao na tvojoj slici.....tek nakon 7 dana od njegovog prskanja moj grah se počeo mijenjati...prvo sam mislio plamenjača i poprskao protiv bolesti međutim poslije toga skužio sam šta je bilo....negdje je hertbicid otišao čak do 7 reda a sijano je na 70 cm...negdje do 3 tako da čovijek u prvi mah nemože ni da skuži šta se desilo.Grah je preživio zahvaljujući 18 dana uzastopnih kiša koje su padale...ali nije ipak to to jako malo ima cvijetova i sav je nejednak možda poslikam....



Uploaded with ImageShack.us
evo kako izgleda kad ga uhvati herbicid za kukuruz...



Uploaded with ImageShack.us
Ovako izgleda koji je zdrav......danas je malo dobio i vode
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Evo me na ovoj temi odmah nakon predstavljanja.
Dakle ideja je bila kako što preciznije zasijati grah, grašak i mahune.
Čitajući ovu temu odlučil sam sam napraviti jednu sijaču tak da more i za plac sijati ako zatreba.
Slike su ovdje: http://imageshack.us/g/196/iaru.jpg/

Inače imam Slovensku Mutu i sa njom smo ove godine sijali, ali je sklop pregust, a jednu rupicu manje štopaju zrna.
Tu na forumu netko je poslal sliku Terradonisove sijače, ja kad sam to vidil i skužil da je doma sav alat i materijal več spreman, odlučil sam napraviti svoju varijantu na temu.

Lijepi pozdrav i idemo sa kritikama da vidim di sam fulal (ako jesam??).
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Dobra cijena.
Ja kad sam krenuo u proizvodnju da sam znal kaj me čeka sigurno bi pričekal 1. 7. no šta je tu je.
Onaj kotačić je samo za probu, original bi trebal uskoro biti istokaren od pa-6 plastike i bit će moguče sijati sve od zelja do graha (bit će više kotačića).
Razmak se regulira sa brojem rupica ili utora na kotaču, jedan okretaj velikog lančanika je 120 cm, a prijenos lančanika je 1:2.
 
Posljednje uređivanje:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
vrlo lijepa izvedba@ orašar stvarno si se potrudio još ako precizno i radi svaka čast.
Mašina je vrlo lijepa i može dobro poslužiti za vlastite potrebe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Ma precizna ko "švicarac", posijala je več cijelo betonirano dvorište i nisam ulovil da negdje fali očeš na jamice krupno zrno ili sitnija na komad.

Evo kod mene se konačno grah počel punit, bilo je buha čudo jedno, onda sam išel sa boxerom 200 i sve mi je požutilo, sad se oporavil i idee. Ima još buha ispod listova i jel da ga špricam i sa čime kad prođe ova kiša (imam mospilan i actaru???).

Uz njega grašak naljeva zrno ko lud, taman je bilo vrijeme za njega prije ovih vručina i sad ova kiša paše mu ma milina.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@ nikola96- ako pitas za polyamin,s njim prskam gotovo sve,osnazi biljku,pomaže joj da prebrodi visoke,ili niske temperature,pa smo mislili da nece skoditi ni ovdje. ja nisam siguran,a stari kaze da plamenjača nije. on je puno iskusniji od mene,pa me zato sve ovo muči.


@ johabica- od sadnje do pojave bolesti je na njega palo oko 2l kise po m2. za herbicid ne znam,moram pitat starog.

uglavnom,bio je zalijan u petak,a vec u nedjelju je palo jos kise,pa budemo vidjeli tokom tjedna kaj se bude dogodilo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ma precizna ko "švicarac", posijala je več cijelo betonirano dvorište i nisam ulovil da negdje fali očeš na jamice krupno zrno ili sitnija na komad.

Evo kod mene se konačno grah počel punit, bilo je buha čudo jedno, onda sam išel sa boxerom 200 i sve mi je požutilo, sad se oporavil i idee. Ima još buha ispod listova i jel da ga špricam i sa čime kad prođe ova kiša (imam mospilan i actaru???).

Uz njega grašak naljeva zrno ko lud, taman je bilo vrijeme za njega prije ovih vručina i sad ova kiša paše mu ma milina.



ajd slikaj te bube, jer ja to još nisam vidio kod mene za sve godine što se bavim grahom...........zbog čega dođu???? što uništavaju na grahu????
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
ajd slikaj te bube, jer ja to još nisam vidio kod mene za sve godine što se bavim grahom...........zbog čega dođu???? što uništavaju na grahu????

Evo tek sad sam vidio tvoj post, vratili se sa njive, sutra ujutro poslikam pa u toku dana postavim.
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sada mi je jasno......nisam to još vidio na grahu, al budem još bolje pogledao kod sebe.......

to sam znao viđati na glavama od suncokreta, tako nešto slično, samo u suncokret nemožeš ući da pošpricaš od toga.......

kako se zovu te bube????

što naprave grahu????
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Dvaput sam ih šprical sa boxerom 200 sl prije cvatnje i preživile su.
Sad u cvatu neznam jel da špricam i sa čime?
Ime im neznam, nema ih niti na jednom listu odozgora nego su sa donje strane lista i na plodu, grah se zasada drži dobro, za njima idu mravci (tam di je više buha).
Nisam pametaj kaj napraviti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
To ti je vrsta lisnih ušiju i malo ih je teže suzbiti jer se nalaze s donje strane lista.Ja sam takve stvari riješavao s rogorom al na drugim usijevima.Treba ti neki sistemik u malo većoj dozi od propisane i riješit ćeš problem.Lisne uši seru tzv. mednu rosu a na to idu jako mravi tako da vjerujem da se radi o njima.Možeš probati i calisto 480 on je kratke karence a ide ga 3ml na 10lit vode a ti napraviš malo jače pa vjerovatno riješiš problem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sa callisto 480 sam rješavao suncokret u kukuruzu.......mislim, ako s tim prska da neće ujutro od graha ništa ostati......
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
To ti je vrsta lisnih ušiju i malo ih je teže suzbiti jer se nalaze s donje strane lista.Ja sam takve stvari riješavao s rogorom al na drugim usijevima.Treba ti neki sistemik u malo većoj dozi od propisane i riješit ćeš problem.Lisne uši seru tzv. mednu rosu a na to idu jako mravi tako da vjerujem da se radi o njima.Možeš probati i calisto 480 on je kratke karence a ide ga 3ml na 10lit vode a ti napraviš malo jače pa vjerovatno riješiš problem.

Veli mi Otac da je kalisto herbicid???
Sutra moram nekaj zamučkati i pošpricati, ima li još netko od forumaša ideju, ovaj rogor (imam chromgor) to je to (dimetoat) mogu špricati.

Meni se čini da je to došlo sa sjemenom.
Knjiga veli da je to crna bobova-repina uš, 13 generacija godišnje i 150 bolesti prenosi ma fuj.

Brle hvala za komentar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh