• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kako ? Kućasto ili onako po slobodnom rasporedu
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
po slobodnom rasporedu........na prethodnoj strani sam postavio ploče, imaju svoj utor, i tu stane 5 zrna, prošle godine je išlo i 6-7 jer je bio sitniji grah.......tako da u nekom prosjeku baci jedno zrno svakih 2,5 do 3cm......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kalibrišeš li zrna prije sijanja , makar i primitivno kroz neko sito ?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sve prođe kroz sito na vršalici......a sjeme je isto ono koje sam i prodavao, ništa ga nisam posebno birao, samo odvojio, i izvagao da se nebi prodalo više nego što treba......
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Lijep pozdrav. Molio bih odgovor na pitanje. Jučer sam posijao niski zeleni grah na površini cca 2500 m2. Sijano je starom konjskom sijačicom prepravljenom za traktor. Sijačica radi odlično. Sije u kučice 4-7 zrna na razmak u redu od 25 cm. Međuredni razmak je 70 cm. Svaka žličica na kotačima je uredno hvatala zrna. Problem mi je u količini sjemena koje sam utrošio. Na tu površinu bih trebao potrošiti oko 25 kg, a ja sam posijao samo 12,5 kg. Da li je to možda premalo? Hvala na odgovoru.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ja sa istom sijačicom trošim šarenog graha 50 kg na nešto manje od rali ( jutra)
 

lavina

Novi član
Tu od
28 Ožu 2014
Poruka
11
I meni su danas posadili grah, budući da nemamo svoje strojeve. Ni ne kužim se ja nešto posebno u to, ali je sijano na razmak od 70 cm između redova, a u redovima je išlo kao "dupli red" i na razmak od oko 2 cm između zrna. Otišlo mi je 15 kg graha na površinu od nekih 1200 m2. E sada, jel to ok? I još nešto...s čim mogu špricati za korov sada dok ne nikne, a sa čim kasnije?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Afalon
Basagran (ili generici) plus Fusilade - ali korov mora biti u poniku.Zapravo već sav niknut jer oni ne djeluju zemljišno.
 

lavina

Novi član
Tu od
28 Ožu 2014
Poruka
11
Znači korov mora niknuti, a jel prije nego nikne grah ili smije i kada grah nikne?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Afolon prije nicanja graha,a korov može i ne mora niknuti - on je i zemjišni i kontaktni herbicid.Već sam više puta na povrtlarstvu isticala njegovu prednost pred drugim herbicidima - pokriva veoma širok spektar korova - za uskolisne mu se može dodati malo duala ili stompa,a i nije neophdno - koristi se u veoma širokom spektru kultura -krumpir,luk prije nicanja kulture,kupusnjače prije presađivanja,grah,kukuruz prije nicanja kulture,sve korijenašice - mrkva,peršun,celer,pastrnjak - i prije i poslije nicanja kulture- to je jedini herbicid koji uništava u korjenašicama ambroziju nakon nicanja kuture.U punoj dozi suzbija ambroziju u fazi četiri do pet pari pravih listova.

Basagran ide poslije nicanaja kulture i poslije nicanja korova.
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
E ovako, želio bih posijati pasulj na nekih jedan hektar, a pošto sam nov u ovom "poslu" zanima me koji pasulj da posijem?!Imam dobru/plodnu zemlju za pasulj koja se nalazi na nekih 600m nadmorske visine (ako je to uopšte i bitno) i imam sistem za navodnjavanje što mislim da je najbitnije, pored volje koju takođe imam... E zanimam me koliko mi pasulja treba da posijem, koliki prinos da očekujem na tu površinu, koji pasulj da posijem (čitao sam da je "NS seme" najkvalitetnije) i kakva su Vaša iskustva sa njim (da li je težak za održavanje, plasman na tržište, itd.)...
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Afolon prije nicanja graha,a korov može i ne mora niknuti - on je i zemjišni i kontaktni herbicid.Već sam više puta na povrtlarstvu isticala njegovu prednost pred drugim herbicidima - pokriva veoma širok spektar korova - za uskolisne mu se može dodati malo duala ili stompa,a i nije neophdno - koristi se u veoma širokom spektru kultura -krumpir,luk prije nicanja kulture,kupusnjače prije presađivanja,grah,kukuruz prije nicanja kulture,sve korijenašice - mrkva,peršun,celer,pastrnjak - i prije i poslije nicanja kulture- to je jedini herbicid koji uništava u korjenašicama ambroziju nakon nicanja kuture.U punoj dozi suzbija ambroziju u fazi četiri do pet pari pravih listova.

Basagran ide poslije nicanaja kulture i poslije nicanja korova.

jel ga je dobro možda poprskati prije kiše????

zanima me kod zemljišnih, ako nije prskano i unešeno u tlo, da li se može prskati prije kiše, pa da se unese u tlo, da neishlapi......jer dobio sam jedan herbicid, al malo kasno, trebalo ga je unijeti u tlo, a već je sve posijano......

za afalon sam našao podatak:

Primjena: tretirati se treba isključivo kada je grah u fazi zelene mahune. Utrošak vode iznosi min 200 l/ha.

može malo objašnjenje......a negdje piše da se tretira i poslije sjetve........
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Mislite li da je ova količina ipak premalo? Čak mislim da sam zbog Vas odlučio sijati tom sijačicom jer sam vidio vaše fotke na forumu. Upravo zbo sijanja u kučice. Jeste li radili ikakve prepravke na ličicama da hvataju više? Kojom brzinom vozite? Ja sam išao u 2 sporj jer ju je trebalo malo stisnuti od iza. Umjesto tanjurastih zagrtača ja sam postavio felgu od ručnih kolica. Dobro radi samo treba netko stisnuti iza da sijačica ode dublje. Čini mi se da ste i vi imali nekakav komad šine iza?
Ima li količina potrošnje veze sa težinom sjemena? Pitam zato što je moje sjeme od prošle gdine sitnije i dosta suho pa je lakše. Uglavnom potrošio sam nešto malo manje od pune kante od "jupola".
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neznam odakle ti podatak za Afolon da se tretira u fazi zelene mahune.Ja to nisam nikada radila,a niti se ne sjećam da je na uputstvu nešto o tome pisalo.Prije nicanja graha da.Možda si ti to pobrkao sa Basagranom.On zahtjeva kulturu u određenoj fazi rasta prilikom primjene jer ako se prerano tretira može biti fitotoksičan.Kod krumpira je tako,a onda vjerojatno i kod graha.Iako je opet s druge strane rizično čekati neki jači porast jer onda kultura prekriva korov,a pošto on djeluje kontaktno određeni postotak korova preživljava i radi kasnije probleme u uzgoju.

Sada si me zaintegrirao,budem si navečer dala truda pa malo prolistala neke knjige.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
u pravu je,na stranici chromosa lijepo piše da se grah šprica dok ima mahune..:icon_eyes: malo možda prkasno???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
grašak se s njim šprica nakon sjetve, a prije nicanja......

a grah u fazi zelene mahune......što po meni nebi bilo loše, da se suzbiju korovi koji su naknadno izniknuli.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh