• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Trešnjar možeš prihraniti sa npk 7-20-30, 8-26-26 ili 15-15-15. Grah je dobro ogrnuti jer time zadržava više vlage u sušnom periodu. Pogotovo mu je to bitno u cvatnji i stvaranju zrna. Uvijek ogrnjam grah i isplati se.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Ovo o prihrani s ovim formulacijama????, taj grah će se pojesti prije nego ovo počne djelovati. Ali ak tak piše, ja bih ipak u prihranu s provjerenim KAN-om.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bhorv, to si u pravu, jer 7-20-30 se baca pod brazdu, predsjetveno 15ica.......samo kan za prihranu.....

moj se sada već i zadovoljavajuće oporavio......tretirao sam ga preko lista, sa sredstvom LITHOVIT, 2 puta u razmaku od 10tak dana, i pokazalo se dobro, prošle godine sam također sa tim sredstvom išao u krumpir, i 4 reda graha i vidio se rezultat, od jednog prskanja, a ovaj je dobio dva........sredstvo neznam gdje ima za kupiti u trgovini, ja sam ga rješio preko člana foruma bobostar, pa ako je netko zainteresiran, njemu se možete obratiti.......






 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
još se malo po listovima vide tragovi kako je to bilo, još je danas kiša padala, a zadnji puta je pala prije mjesec dana.......
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
ivanz vrlo pohvalno ja sam imao borbu sa svim ali nesto se uspjelo posaditi eto za prvi put sam zadovoljan, malo cemo ga prihraniti pa cemo vidjeti, hoćeli šta biti od toga :)
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
ove sam godine po prvi puta u zivoto posadio malo graha.one niske sorte neke.za svoje potrebe.sadio sam ga u dva navrata.prvi je odlican,al ova drugi mi nesto sumnjiv...ponikao je dobro pre nekih 5-6 dana.al zaprimetio sam da ponegde listovi pozuteli...pogledao malo bolje kad,u zvako korenu pored stabljike po jedna rupica...u precniku velicine olovke od prilike.
od cega je to?neki insekt? stavio sam u svaku rupicu po nekoliko zrna...nekog insekticida (zaboravio sam kako se zove al na opakovci ima nacrtani puz...
i dali se moze grah tretirati ridomilom...?
hvala na odgovoru :)
 

gorana

Novi član
Tu od
18 Lip 2014
Poruka
4
pozdrav svima! Imam pitanjce, posto smo posijali 2,5 dunuma graha, tretirali protiv korova, tako da sada nema trave da li trebamo okopavati grah ili ne? Hvala unaprijed na savjetima
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
treba ga dobro sačuvati od trave, jer trava ga guši i onda bude manje mahuna po stabljici, i naravno puno manji prinos, a tako je i sa zaštitom, kao što se meni dogodilo ove godine, što sam malo zakasnio.......:icon_hang:

prošle godine je bio puno bolji.........
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
pozdrav svima! Imam pitanjce, posto smo posijali 2,5 dunuma graha, tretirali protiv korova, tako da sada nema trave da li trebamo okopavati grah ili ne? Hvala unaprijed na savjetima

Ne treba dirati ništa ako nema trave.


Pitanjce za proizvođaće graha?

Kako skidate (berete) grah, dal mašinski ili ručno ili kombinovano.

Ja sam prije par godina imao odlična grah (3 000 m2), i na nagovor sam skidao s kombajnom. Međutim ja taj dan nisam bio tu. Kad sam došao imao sam šta i da vidim. Prinos je bio OK, ali je preko 80% graha bilo polomljeno tj razbijeno u polovice. Nije se isplatilo prebirati pa je sav završio kao ishrana stoci.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Evo što je rodilo od 4 zrna graha... da preciziram 600 grama.
 

Prilozi

  • WP_20140622_001.jpg
    WP_20140622_001.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 144
  • WP_20140622_002.jpg
    WP_20140622_002.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 159

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kolega @tatkodvd Ja sam prošle godine vršio grah kombajnom, i to onaj niski bijeli ričet. Isčupal sam ga i zatim bacal u kombajn. Iz početka je bilo puno loma, al sam na kraju jako smanjio okretaje i tad je bilo manje loma, al planiram ove godine staviti na bubanj zaštitne gume da one lupaju po grahu a ne metalne šinje pa ću vidjeti što bude. Da i bilo bi bolje da grah ne ide u bunker več da ga puž nakon sita izbacuje van u neku posudu.
 

gorana

Novi član
Tu od
18 Lip 2014
Poruka
4
Na kraju smo ipak okopali grah, odnosno samo smo sjekli travu, nije bilo ptrebno bas sve okopavati. Nego primjetila sam da je lisce svijetlo zeleno, nije tamno, da li to znaci da ga trebam prihraniti i sta je bolje KAN ili prihrana preko lista
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kolega @tatkodvd Ja sam prošle godine vršio grah kombajnom, i to onaj niski bijeli ričet. Isčupal sam ga i zatim bacal u kombajn. Iz početka je bilo puno loma, al sam na kraju jako smanjio okretaje i tad je bilo manje loma, al planiram ove godine staviti na bubanj zaštitne gume da one lupaju po grahu a ne metalne šinje pa ću vidjeti što bude. Da i bilo bi bolje da grah ne ide u bunker več da ga puž nakon sita izbacuje van u neku posudu.

Mislim da je osnovi problem kod rada kombajna što zrno graha u tom momentu nije 100% suho odnosno bude menako pa se lomi. Zato mislim da bi bilo bolje počupati ga sa stabljikama i stviti da se suši jedno 10-tak dana najmanje. Tačnije prvjeriti da je zrno suho (dovoljno čvrsto) pa onda ubaciti u kombajn.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Svejedno puca po pola,to mora biti poseban bubanj da ne lomi zrno.Kolega imao niski grah kojeg je prerastao divlji sirak,utjerali kombajn i za divno čudo ništa loma,masa korova ga zaštitila od bubnja.
 

cayman

Član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
45
WybIHjc.jpg

PDFWnxO.jpg


jel ovo plamenjača ili nešto drugo
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Evo i mog zla , muka mi je.
 

Prilozi

  • DSC_0025.jpg
    DSC_0025.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 184

Najnoviji postovi

Na vrh