• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
rdWbjCN.jpg


0hrbSO1.jpg


2TOSFDD.jpg


Evo još par slika od moje vršalice za grah.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Interesantno , jednostavno.

Kako si zadovoljan razvijavanjem jer nemaš nikakva sita kako vidim.

Vidim elektro motor , kolike je snage i koliko je obrtaja na vršalici?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vršalica je kao za pšenicu. Imaš li i veternjak (vjetrenku) kao za pšenicu ili nekaj sličnog? Kako odstraniš primjese?
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Vršalica i jest bila namijenjena za pšenicu. Imala je jaći motor 2880 obrtaja 1.5 kw. Sad joj je postavljen slabiji motor (od mješalice) neznam koja jaćina. Dosad je prilikom vršenja sve padalo i grah i pljeva na jedno mjesto pa je bilo potrebno izgrabljivati pljevu. Ove zime sam postavio dodatno jaći ventilator i podesio da ispuhuje pljevu na jednu stranu a grah da pada na drugu. Ovo nisam još isprobao, tek na ljeto al i bez ventilatora radi odlično. Lakše je nego ga vršit sa traktorom i sl.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Planin to mi dobro izgleda, ja sam prošle godine vršio na stari stol tz. Komušač bilo u smislu snađi samo da se posao olakša .
A ovo tvoje mi pametnije izgleda
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Biti ce puno graha zasijanog ove godine, i cjena ce biti dosta niska, jos ako bude dobra godina, doci ce do zasicenja trzista, a cjena 10kn/kg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Paaa , moglo bi se reći da je zatišje.

Još samo da uspijem nabaviti dobrog sjemena za ga reprodukujem pošto moje mi malo sumnjivo , trebalo bi mi za nekih 500 kvadrata.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Je i ja tako predpostavljam.

Očito je svima zanimljiva pvp za grah :D
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Paaa , moglo bi se reći da je zatišje.

Još samo da uspijem nabaviti dobrog sjemena za ga reprodukujem pošto moje mi malo sumnjivo , trebalo bi mi za nekih 500 kvadrata.

Ti dobro znas gdje ima sjemena, samo treba otici po njega....


Ove godine mozda i smanjim povrsine pod grahom, jer se bojim da necu moci prodati, a da se naradim i dam po 10 kuna, nema sanse, bolje cu posijati suncokret, gdje imam malo posla i sve je 100%, mehanizirano, i sve mogu sam odraditi....

Ove godine cu probati soju, kod mene se slabo sije, pa da probam kako ce se pokazati
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam želju posijati 500 m² ranijeg niskog graha i nakon njega na istu parcelu postrnu repu.
Može li proći ta kombinacija?
Postoji li raniji trešnjevac ili trebam kupiti neku drugu sortu?
Gdje ima sjemena za kupiti?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Moj grah se vrsi 20 do 25.7. S tim sa se sije oko 15.4.

Za druge neznam
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala.
Taj je dobar. Taman prije sjetve postrne repe koja se sije u tjednu sv. Ane ili Porcinkulovog, dakle pod kraj srpnja.

Koja je sorta? Koliko ga treba za 500 m²?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Na jutro ide 60kg, znaci tebi treba oko 5,5 do 6kg

Sorta: slavonski zeleni
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Biti ce puno graha zasijanog ove godine, i cjena ce biti dosta niska, jos ako bude dobra godina, doci ce do zasicenja trzista, a cjena 10kn/kg

Što znači velika zasijana površina ako ništa ne naraste? Gdje je još do berbe... A i soja će očito uzeti danak grahu,boleštine dolaze sa svih strana.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na jutro ide 60kg, znaci tebi treba oko 5,5 do 6kg

Sorta: slavonski zeleni

Hvala ivanz.
Imam koji kg svojeg niskog trešnjevca. Znači trebal bi 4-5 kg.
Može li se saditi onaj kupljen na tržnici?
Postoji li visoki i niski kao trešnjevac, ili samo niski zeleni? Da ne kupim mačka u vreći.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Niski zeleni je više okruglog oblika i kraće zrno od visokog koji je duguljast i uzak.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Što znači velika zasijana površina ako ništa ne naraste? Gdje je još do berbe... A i soja će očito uzeti danak grahu,boleštine dolaze sa svih strana.


Nemam pojma, svašta je moguće, al čujem sa svih strana da će se sijati grah, nemogu se bazirati na to, soja je nešto drugo i nju ću sijati, al ona se uvijek može prodati, a graha ako mi ostane 3-4 tone, gdje ću s njim, to je problem, onda je bolje posijati suncokret ili soju, pa prodati, nego grah koji će stajati......ili ga prodati po 10kn
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
10tka je malo žalosna.
Sa par kolega iz SR sam kroz priču dosta čuo da siju soju i cijede iz nje ulje odnosno ''naftu'' a onaj otpad prodaju ljudima za stočnu ishranu , još kao nusproizvod imaju neki glicerin koji koriste za pravljenje sapuna ili tako nečega.
Uglavnom sve iskoriste.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ekstudiraju je. To sto ostane i nije otpad, jer se soja svakako mora obraditi, tj. ne moze sirova u ishranu stoke. A soja je vamo veliki biznis, jako puno je se sije, Europa trazi GMO-free soju i sve ode u izvoz. Ali je isto osjetljiva kao i grah, samo sto je posla kud i kamo manje.

A htjedoh u stvati pohvaliti Ivanov grah, stvarno je odlican. Mrtva usta bi ga jela.
 

Najnoviji postovi

Na vrh