• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sve o karfiolu

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
posto se karfiolom zelim baviti trebao bih malo vise strucnih saveta. drugar je sejao i jos par ljudi ali iz semena se mali broj biljaka pojavio dok se neke tek sad pojavljuju. zato me interesuje u cemu zasejete seme i kako izbeci slabu klijavost. seme je prilicno skupo a vecinom niko nije dobio vise od 30% .rec je o F1 semenu. tako da bih od proleca krenuo kako treba i nabavio potrebno. a nevidim nigde temu o tome malo opsirnije
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo ,najprije sam ti greškom dala zahvalu,ali nema veze,nek ti se nađe,a sada ti idem neke stvari objasniti.Nikada,nikada se hibridne kupusnjače ne siju direktno.Preskupe su to igrice-prvo ne postižeš sklop jer nikada neće niknuti deklarirana klijavost,a nadalje će od niknutog velik broj biljaka u polju propasti prije nego dorastu do veličine flanaca koja se inače sadi kod rasađivanja.Prvenstveno zbog napada štetnika-buhača,koji-ako ne reagiraš pravovremeno-u fazi ponika mogu napraviti totalnu štrtu u samo dan ili dva.a sve kuposnjače,bez obzira bile hibrid ili sorta u početku porasta veoma sporo napreduju.Treba im u najpovoljnijim uvjetima-koje usput rečeno u poljskim uvjetima nikada ne možeš postići - minimalno 40-50 dana do veličine presadnca .Veličina presadnice je faza kada im štetnici više ne mogu naštetiti u tako kratkom roku a da ti ne bi mogao reagirati na vrijeme i napraviti zaštitu.I da,kod direktne sjetve nemš šanse ako nemaš vode.Iako je direktna moguća kod sorata kojima sjeme nije skupo,ali imaš posla sa prorjeđivanjem i skupom i čestom zaštitom u dugom vremenskom periodu.
Ajmo na prave stvari.Sjetva u kontejnere 209 rupa,sve manje je bespotrebno povečanje troška za substrat kojega trebaš više,zauzimanje mjesta sa većim brojem kontejnera u plasteniku i više posla sa zalijevanjem.Dakle-209 je idealno,180 ako imaš baš te kontejnere pa da ne uzimaš nove koji su skupi,240 je već nepovoljnije jer je biljkama tijesnije pa će presadnice biti slabije kvalitete.
Posiješ,zaliješ-kupus niče najbrže,pa brokula,pa karfiol,njemu obično treba jedno pet dana,i onda paziš.U plasteniku obično nemaš probema sa buhačima,radiš zaštitu od pitijuma i fitoftore,ma obično niti to ne treba ako nisu temperature u plasteniku previsoke (a pogotovo preniske-premokar i prehladan substrat je izvor većine problema u toku uzgoja) , ali možeš napraviti iz preventive.I čekaš da presadnice dođu u fazu presadnje-pet pravih listova-može ići u polje.
to je to.Ako još nešto treba....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ovako ja imam nesto kontejnera jedan je dimenzija otprilike 4cm. jel bi to bilo dovoljno za semenku po kontejneru.oruglog su oblika i ima 70 takvih u jednom pakovanju spojenih.jedino takve mogu nabaviti ili iste samo cetvrtastog oblika. to nije skupo a imam ih 5 kom.ali to cu uzeti za kolicinu koju planiram a to je oko 2000-3000 semenki.e sad cime ih napuniti. dal je bolje izmesati zemlju sa onim humusom za cvece ili sta vec ide. vidim da vecinom to koriste kod nas.drugar je radio na otvoreno u malom rasadniku ali je cuo da se pokriva zemljiste sa piljevinom od drveta posle setve u rasadnik. ali mali broj je isklijao .oko trecine a neke tek su sad za rasadjivanje ponikle. sad dal je to do semena ili nesto drugo niko nezna. ali da muckaju sa svim semenima to su svi vec dobro upoznati ovde. neznam sta bi za karfiol najbolje od vestackih djubriva bilo baciti . zemlja je da kazem upropascena .godinama nije radjena i zakorovila. vec sam je doveo u red zadnje dve godine ali neznam sta od hemijskih elemenata najvise karfiolu treba. znam da fosfora fali dosta.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moj Vica,ti očito trebaš informaciju od a-ž.Pa baš sam ti govorila o kontejnerima i broju rupa koje imaju.Ti imaš one sa 70 rupa.A trebaš one sa 309.Dakle-umjesto jednoga za isti broj presadnica trebaš 3 komada.I tri puta više substrata.O nekakvoj mješavini zemlje uopće nemoj razmišljati,to se tako ne radi.U kontejnere ide iskljičivo kupljeni subetrat-klasman,brill,stender,flora,bilo koji-ne možeš toliko pogriješiti da uzmeš najlošiji koliko možeš ako miješaš vrtnu zemlju sa nekakvom za cvijeće iz običnog dučana.Čak je i izbor iu tog običnog dučana bolji izbor od miješanja te sa vrtnom zemljom.vrtna zemlja je teška,kada se zaljeva sabija se,korijen nema zraka,voda se ne ocijedi,presadnice -koje niknu slabo rastu,a veliki dio niti ne nikne-pogotovo u ranom roku kada se takva zemlja teško zagrijava.Kratko-obavezno kupljeni substrat-ne čisti bijeli treset-ima premalo hranjiva i kiseliji je od ostalih miješanih sa crnim.Omjer bijeloga i crnoga 60/40,ako ne možeš naći onda bar (80/20,i to je bolje od 100% bijelog.Jer bijeli ne drži vodu-isušuje se jako.Crni drži vodu,pa ga se uzima za ljetni rok sjetve,a za najraniji,tamo u januaru,početak februara je bolji onaj sa 20%crnog i 80%bijelog.ph od 5,5 prema 7,ali od 7 nemaš.Ispod 5,5 ne,jer ima 3,5-4,to je kiselo i to ne kupuj.
Nije sijeme krivo-sjeme ima klijavost i nakon roka navedenog na deklaraciji,možda malo smanjenu,ali prve godine ne bitno.samo ljudski faktor može zakazati-sjeme.ako je sa klijavošću sve ok nikako.
Kupi petnaest kontejnera od 209 rupa,to ti je trošak sto kuna.i imati ćeš ih slijedečih šest-sedam godina ako paziš na njih.Zapravo trebaš 12,sjeme je pakirano po 2500 sjemenki.Dvanaest kontejnera napuniš sa vrećom substrata -košta te 50-60 kn,A za kontejnere od 70 rupa trebaš tri vreće-potrošio si pare za kontejnere,ne zaljevaš 12 kontejnera svaki dan nego tridest šest..I uzmu ti prostor.Razmisli.Nemoj reći da nemaš gdje kupiti substrat-potraži na netu najbliže,sjedni u auto i idi kupi.ja idem u Zg po vrečicu sjemena.Sto km.I ne tangira me-maknem se od kuće,nešto vidim,negdje sam bila.Ali imam ono što želim.
Joj,ajd da ne mučimo tu ljude koji će ovo čitati,reci mi na pp što ti to sve ne znaš-jer ti očito o karfiolu ne znaš elementarne stvari pa ću ti ako očeš objesniti sve što trebaš znati.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Joj,ajd da ne mučimo tu ljude koji će ovo čitati,reci mi na pp što ti to sve ne znaš-jer ti očito o karfiolu ne znaš elementarne stvari pa ću ti ako očeš objesniti sve što trebaš znati.

Molim javno ima nas više koji o karfiolu nemamo pojma.:(whew):

Ipak si najbolja.:icon_super:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na brzinu sam pisao nisam stigao ni valjano procitati. musterija stigla u radionicu pa se mora malo zaraditi. ja sam nov da kazem u tim poslovima .moj posao je nesto sasvim drugo ali muka natera da radim sve zivo a pocinjem od 0. pogledacu za kontejnere dal ima vecih za nabaviti a ove najcesce svi uzimaju i ti su u radnjama najveci bili. ali videcu da nabave. a raspitacu se za substrat. neznam zasto ali sam video da ga ovde mesaju sa zemljom. verovatno iz neznanja. a znam da moja prijateljica zna sve to i ima u malom prstu pa sam zato temu otvorio. kod nas iz ljubomore nece nista da kazu ali tako ce i dobiti.@ brle takvu vagu imam samo to na njoj da opravim pa neka johabica tuce zahvale a i ja njoj
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Isuse i Bože!!!

Gdje se ljudi sve pokušavaju uhvatiti zarade! Što ste si baš zamislili karfiol, koji usput rečeno uopće nije zamišljen na raste na ovakvim uvjetima kakvi su kod nas, barem ne ljeti. Čak i ja, koji imam iskustva s povrćem nemam volje raditi sa karfiolom, malo mu ne paše ovo, malo ono, uvijek na nešto reagira kak nebi trebao.

Osnovno, ako nema navodnjavanje da ga potopiš (skoro doslovno), mani se karfiola.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sto se toga tice bice ako treba i pod vodom. to je najmanji problem .nevredi raditi ono sto svi rade u tome je problem. radim i to ali zarada je oskudna jer previse je iste robe. rade i ovde dosta dobar karfiol ali nece da pomognu u informacijama nego vecinom kazu kontra jer im drago da neuspes . u tome je poenta. ja sto naumim cu i da uradim. sa nekim povrcem vec radim i proizveo mnogo bolji kvalitet nego mnogi jer trudim se da bude kvalitet i od rada nebezim. nije me sramota pitati a kad nesto znam ja cu mu pomoci. e sad o temi
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@brle11,krasan karfiol-samo ima jedan problem-ovolike glave u Zg nebudeš prodao da ih i po dvije kune daš.Nažalost.

Ajmo @vica,gdje smo stali,posijali smo sjemenke,odgojili presadnice,jel,i sada idemo u polje.Pa ćemo to lijepo posaditi na 70x 35-40,nikako ne na veći razmak jer će glave biti ko @brletove.Jedino ako misliš da tolike možeš prodati,A vjerojatno ćeš ih moći prodati u vrijeme kada se rade turšije-onda su velike poželjne.
karfiol voli bor u zemlji,bor utječe na kvalitetu cvijeta,pa dakle uzmi od mineralnog gnojiva ono koje sadrži uz makoroelemente i čim više bora.možeš za silu uzeti mineralno za šečernu repu.I ne padaj na priče o prekomjernoj gnojidbi dušikom kod karfiola.Karfiol ga treba u povišenim količinama,ne toliko u startnoj gnojidbi koliko u toku vegetacije,Pogotovo ako uzmeš neki hibrid sa dužom vegetacijom-više od devedeset dana.Shodno tome možeš ići i dva -tri puta sa dušičnom prihranom sa 200kg/ha.(Ako se slučajno odlučiš za hibride više od sto dana)E,i ja sam se iznenadila sa tolikom količinom dušika,ali kada sam bila na pokusnom polju Singentinih selekcionara u Mađarskoj i ostala otvorenih ustiju na njihovu preporuku,pa pogledala njihova polja karfiola,bilo mi jasno o čemu pričaju.Jedini moj komentar na to je bio-ako toliko mineralca kupim i rasijem koliko oni vele da treba-prihod mi neće pokriti rashod.Ma hoće,samo ti hoću reći da karfiol,osim vode,ko što veli cabage,zahtjeva punu agrotehniku i nadasve pravilan izbor hibrida za određeno godičnje doba.To znači da nikada nećemo saditi recimo Cortez za berbu u sedmom i osmom mjesecu.
I ono što treba reći,a mogla bih kasnije zaboraviti-karfiol nije kulura koju možeš brati kada hoćeš.On se bere kada ga traba brati.Bio petak,svetak ili nedjelja.Imaš par dana kada se počne otvarati da ga porežeš.Nakon toga je bezvrijedan,a trud propada.
Budemo sutra dalje ako misliš da još nešto ne znaš.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e ovo sam cekao. za bor sam cuo od jednog coveka u novom sadu. to mu daje belje glavite kako on kaze. nesto od sorti cu videti jer mi treba za septembar i oktobar mesec. znaci kasnije sorte .sad videcu sta ima za izbor kod nas sem F1. kod nas se pretezno kupuju manje glavice oko 1kg ali i ove od 3kg prolaze samo tako. kad se trazi ide ko alva.kad zakoci mozes sedeti i jesti ga sam. ali ce ga prodam ja samo da on bude kako treba. jednom se mora poceti i uciti na necemu novom. zato idem na manju kolicinu u pocetku
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Evo da se i ja malo nadovežem na temu karfiol.Sve bitno je rečeno i vrlo realno objašnjeno od strane @johabice i@cabaga.....ovaj moj karfiol od lani nije bio nikakav hibrid već Snežna grudva... sjeme od par kuna a dobar je dao prinos.Sađen je na 70*40 al je bio prekrupan što je nekom smetalo nekom ne.Za turšiju prolazi al ja sam slikao najveće nije svaki bio 3kg.Naše podneblje ljeti nije pogodno za karfiol jedino jesen a to je dosta kasno......da bi se to sve prodalo.Kod mene su rijetki ljudi koji kupuju karfiol,čak i kupus teško prodajem...mnogi se dive karfiolu kad ga vide al jbga šta ja imam od toga ako ga ne prodam,nekima nevoli sin, nekima snaja,nekima djeca i tako da to ne ide.Ako ga plasiraš nekom centru onda moraš imati karfiol srednje veličine,bijele boje,perfektan za par kuna koliko ti nude.Sve u svemu nevidim u njemu nikakvu perspektivu.Još kad odem u Bosnu a on pola marke-2kn kg nemožeš vjerovati.....i to kod preprodavača.Zato sam ja odustao od proizvodnje ove godine.Kod vas drugih je situacija možda puno bolja.....što se tiče prodaje.Nikog ne pokušavam odgovoriti al ukazujem na poteškoće koje prate tu proizvodnju.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u istom kosu smo svi. svud je tesko ali celo prolece i leto radim i nigde novaca. znaci vecina tura na pijaci ide u bescenje. nemislim vecu kolicinu raditi nego otprilike koliko se zgodno moze prodati.nekad ni on nema cenu p.a skoci ali na jednu dve kulture se nesmem da oslonim.znam da ima problematike ali to je u svakom poslu. zato gledam da radim ono sto vecina neradi.vecinom iz neznanja a sramota ih pitati. mene nije i zato se cesto pitaju otkud meni tagvog kvaliteta roba. jednostavno se trudim jer takav sam u zivotu. gledam da sve sto uradim bude kako treba.ova godina je najteza dosad i bolje da negovorim za koje novce smo radili celu godinu .to je da cu poludeti a moram ziveti i preziveti.sta god da radimo oni uvezu i radimo u bescenje. e sad karfiolu je kod nas cena od 60-150 din kg i tu pravila nema i cene lete u roku od par sati gore dole. to je negde od 0,5- 1,3 eur kg. to se moze reci da je solidna i jako dobra . ali za septembar i oktobar mi treba za pijacu. bar je zgodno naseci i popakovati.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije mi jasnio jel ti radiš na veliko ili tezgariš.velika je razlika u takvoj prodaji.Kako bilo-sa karfiolom je najbolje raditi rano-berba od dvadesetpg petog-to je onaj ispod agrila,pa neko vrijeme dok ga ne počinju svi dobivati.I ide on sve do početka sedmog mjeseca-onda bolje da ga nemaš-stane prodaja-idu ljudi na more,a i teško se proizvodi ljeti,ne voli vručune iako ima hibrida koje mogu ići,Prodaja živne početkom osmog mjeseca,pomalo,više iza petnaestog,iza prve kiše kada krene zimnica,počnu se raditi turšije,i cijeli deveti mjesec.Ide on do početka jedanaestog,a u jedanestom je redovito šit.Zimnice se popune,polako pristiže dalmatinski,nagužva se,potražnja pada...Tako je kod nas.Najbirnije je ne ga saditi u količinama koje ne možeš prodati.Jer on rezanje čekati neće.Kasno najesen još se i može tavuči tezanje,ali na proljeće i ljeti-tu se praktički radi o danima.Ako nisi nožem u njemu-precvijetati će dok si reko keks.Ko i brokula.
Voljela sam raditi karfiol.Čisti posao-porežeš,odmah staviš u sanduke,na zemlji,u kombi,doma ga malo poliješ vodom da drži svježinu,i više nemaš posla.samo,često puta zbilja moraš imati sreće da ga prodaš.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
neradim nista na veliko. jednostavno nemogu napraviti uslove za nesto vece. da sad neobjasnjavam moje muke. znaci ja i zena i jos jedno ili dvoje pripomogne ponekad i udri. robu teram na kvantasku pijacu gde se naveliko prodaje . e sad tu vecinom se zna da su cene upola ili jos manje nego na zelenim pijacama .kao i svud ima problema u prodaji nekad ide nekad ne. nekad zaradis pa ti milina posle dva dana dajes istu u bescenje.radim mladi luk za prolece a boraniju preko leta i onda sam mislio karfiolom jos da popunim za ovo doba jer mogu tako otprilike da uklopim vreme za sve .posto mi to drugar radi isto na manje i uspeo je zaista solidan karfiol proizvesti i video sam vecinom koliko ima posla mislim da mi odgovara i uklapam se .jedino je imao problem sa klijanjem da su neki tek sad isklijali u rasadniku .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam nikada sijala sortu karfiola.Ne znam za tu Snježnu grudu,a čula sam za nju,i sjeme se može nabaviti-kakva joj je zatvorenost glave,kolika joj je vegetacija,kako podnosi jutarnje mrazeve u kasnoj proizvodnji-i jeli uopće pogodna za kasnu proizvodnju.iako ja kažem da je sjeme kod povrća (osim krumpira)najmanja stavka.U odnosu na dobit-pod uvjetom da se sav urod proda ,makar i po minimalnoj cijeni.Samo je problem što se često puta ne proda.Sjećam se,pred sedam-osam godina,kada bi mi na tri tone povrća ostalo stotinjak kila neprodano pa se moralo baciti-digla bi mi se kosa na glavi.A sada se nabere tona i pol,dvijesto kila ostane,i više-i normalno,više se ne uzbuđujemo.Postalo je to normalno.
Ne znam-sve što sijem-uzimam hibride.Jednostavno se ne usudim raditi sa sortama,i ovako,u proizvodnji ako imaš četiri puta po kojima je moguće nešto poći krivo,it ih sve izbjegneš,već ti se otvara peti.Pa onda ako još i sa sjemenom kiksneš-čemu cijelu sezonu radiš?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Što se tiče Snježne grudve ja sam zapisao neke stvari pa za one koji žele probati da znaju.Rasada oko 35 dana.Berba za oko 90 dana od rasađivanja,znači sveukupno oko 120 dana.Dobro je glavica zatvorena a što se tiče mrazeva to neznam jer nije bio izložen nekim niskim temperaturama......kod mene su glavice bile stvarno kompaktne i prosječne težine oko 2 kg.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
danas sam bio kod drugara u karfiolu. imam sliku dve ali slaba konekcija da mogu postaviti. rec je o tom F1. bas sam bio kad su posli da ga seku. lepo zatvorene glavice sem zrelih koje se otvaraju. moram se raspitati sta ima od semena dostupno. oskudno je to dosta kod nas tako da moram malo ispitivati gde ga ima za nabaviti
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Svaka bolja poljoprivredna trgovina ti drži hibride raznog sjemena i posjeduje katalog,tako da ti ne treba nitko za to.Ako nema katalog odeš na internet i vidiš šta piše za taj hibrid i odabereš šta ti odgovara.Kad su u pitanju hibridi sve je točno izračunano tako da se možeš vrlo lako organizirati....kad sijati,duljina vegetacije,namijena itd....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to i jeste muka zato sto kod nas imas trgovina i svi iste ali jako oskudne robe.vecinom samo ono sto se brzo prodaje i stalno. ima par trgovina koje moram obici u sapcu jer vecinom se tamo moze naci. a moram sto ti rekao i internet uotrebiti. do proleca ima jos vremena a bitno mi je znat samo sta mi treba otprilike. e sad nisam johabicu razumeo o djubrivu koje ima dusika. to je kiseonik ili sta vec. koja bi to bila djubriva posto nahraniti moram poprilicno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh