• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sve o karfiolu

worldwideweb

Novi član
Tu od
21 Kol 2013
Poruka
20
Hvala na opsirnim odgovorima,svi imate pivo od mene :) Sto se tice zalivanja po Suncu pogresno si me razumeo,mislio sam kada su veoma suncani dani sa visokim temperaturama,a zalivanje se vrsi kad padne mrak i tako otprilike svaki treci dan se zalije. Sto se tice tih flekica ili tackica one se pojavljuju na glavici,glavica ispadne bela prosarana crnim tackicama-flekama.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
toga na glavicama ima dosta ove godine. trulez je hvata od previse vode. neke sorte verovatno vise neke manje.desi se poneka i kod mene ali sta cemo kad je tako vreme. zato i secem upravo manje glavice zbog toga da ih neuhvate fleke.godina za sve je ubij boze
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ajmo malo ovogodišnjeg iskustva sa karfiolom.

Nakon presađivanja sam imao ogromnih problema sa zečevima, i uspijeli su mi pojesti sigurno 500-injak sadnica mamicu im proždrljivu.

Ali ajde kada se primio i krenuo više ga nisu dirali, pa smo i uzgojili nešto.

Radio sam 2 hibrida, malaga i concept.
Evo i karakteristika, oba su dobra ali malaga je lakša, rastresitija i ne podnosi čekanje na stabljici jer brzo prezori, a i ukus je lošiji.

Concept je puno bolji i teži, kompaktniji, bolji okus i može stajat i time postić još i veću težinu bez da postane gorak i suh.

IMG_20141024_145931.jpg


malaga i pokoji veći to je concept

IMG_20141024_145859.jpg

concept
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
lep karfiol Samko. gde si nabavio taj Concept , cije je to seme koje kuce.i kako zatvara glavice me interesuje. ja sam imao problem sa zecevima ali nakratko do prvog prskanja po rasadjivanju. mislim da si pre imao problema sa misevima kao i ja . ti prozdrljivci su poprilicno izjeli karfiol i sve zivo ove godine. nema stetocine koja nas nije napala. kod mene je Fridom koji mi se lose pokazao i neki novi Sakatin koji treba dobro da zatvara glavice ali nije bilo ni priblizno tako.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
To su od sakate semena, uzeo sam u Novom Sadu u agrimatco-dipkom, pitaj čovjeka sve što te zanima i sigurno će te uputit na pravi hibrid.

Glavice zatvara vrlo dobro, poneka kad naraste velika normalno nije zatvorena i ako ima puno sunca požutit će ali ja prođem po njivi i gornje listove samo prelomim i tako ga zaštitim odlično i može čekat i tjedan ako treba i bit će savšeno bijel.

Što se tiče miševa nije bilo problema, možda par jer inače držim čisto pa im to nije zanimljivo, više vole biti u peršinu, mrkvi, a ima ih na milijune i prave mi probleme i u plasteniku pasu rasad i vuku u rupe :icon_mad:

Prije sam radio fridom i bio sam zadovoljan jer sam navikao na njega ali ga ove godine nisam mogao naći, kažu stari hibrid, ovaj je bolji
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ja sam uz te sve vaše probleme imao i puno puževa golaća u karfiolu .dok se malo glavica otvori eto ih i izgrizu i ubale svu glavu
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ma bilo je i kod mene svačeg i korijen je trunuo ali začuđujuće dobro je prošlo.

Inače sam se zeznuo ono što sam pisao, nisam radio fridom već frimont :icon_redface:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma puzeva golaca je bilo koliko hoces .izludeo sam prskajuci i bacajuci koje kakve hemikalije. godina je jednostavno za sve stetocine bila dobra a za povrce i sve skoro nikad gora. frimont je novija verzija fridoma ,to je jedno te isto ali ova godina mu je losa bila. kod drugara je skoro sav istrulio [siva trulez] iako je na vreme primetio i dva tretmana izvrsio. jos kod dosta njih se isto pojavilo. moram videti sa tim iz Novog sada jer cesto sam tamo. ja sam iz ade uzimao sakatu .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajdemo početi pripremu za slijedeću sezonu.Vrijeme je za razmisliti što treba nabaviti.

Sa vanjskim karfiolom nekih nepoznanica i nemam,ali sada mi treba nešto rano za plastenik.
Ja sam to zamislila ovako - kratka vegetacija - do 60 dana,zatvorene glavice do kile i pol - nikako manje od kile - osamsto grama najdonja granica,gusti sklop - oko 50000 kom/ha.
No,no,ne kolutati očima - ja trebam tisuću sjemenki,

Ima li netko kakav prijedlog,ideju,isprobano možda nešto,provjereno?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ovaj Sakatin White globe f1 je za prolecnu i jesenju proizvodnju. glavice do 1,5kg i solidno je se pokazao. vegetacija od 65-75 dana..za kracu vegetaciju neznam sta ima jos.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ja ću probati Opaal RZ,55-60 dana vegetacija ,sklop 35000-50000 ha,za kilažu neznam još ću se raspitati nebi smio biti ispod kile
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moram vidjeti ima li koja informacija kako se ponaša u plasteniku.Ja bi to nagurala u gusti sklop,na jedno 30 - 35 cm u redu,zapravo tri na dužni metar. A znaš da ako nije glavica oko kile,nema neke isplativosti.

Ima neki od SG,moram malo prolunjati,katalog sam negdje zagubila.....
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hajdemo početi pripremu za slijedeću sezonu.Vrijeme je za razmisliti što treba nabaviti.

Sa vanjskim karfiolom nekih nepoznanica i nemam,ali sada mi treba nešto rano za plastenik.
Ja sam to zamislila ovako - kratka vegetacija - do 60 dana,zatvorene glavice do kile i pol - nikako manje od kile - osamsto grama najdonja granica,gusti sklop - oko 50000 kom/ha....nešto,provjereno?
Opaki plan. Ako je glavica 1,5 kg, onda je to očekivani prinos od 75 tona/ha, nije to baš niski prinos, hm.... :eek::
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Paaaaa,Bobo, od opake žene samo opako može biti,jel....a računam ja - nikada sve isto nije.Donja težina osamsto - prosjek kila i dvaeset - i tu smo.Posadim tisuću - prodam po deset kuna ili kilu ili glavicu,svakako mi ispadne dobro.Trideset a i do pedeset posto planova se uvijek ne ostvari - e-sada smo u jednoj solidnoj normali - i - opet dobro.Ma kaj dobbro - izvrsno čak.:icon_lol::(angel):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za toliko gust sklop biljaka nisam siguran kako ce se ponasati.ideja nije losa samo kad zatvori lisce dal nece smetati jedna drugoj pa produzi vegetaciju. drugo kad se bude prskalo od koje cega tesko ce se prolaziti izmedju..kod mene je bilo 70/ 60 izmedju biljki pa sam vrat hteo slomiti da prodjem izmedju sa prskalicom. oko 1m u visinu bile liske. e sad jedino ako ima neki sa manjim porastom ali i to koliko vidim snosi manje glavice
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ja ću probati Opaal RZ,55-60 dana vegetacija ,sklop 35000-50000 ha,za kilažu neznam još ću se raspitati nebi smio biti ispod kile
Opal je sorta,a ne hibrid...to je namijenjeno za proizvodnju flanaca u proljeće,a ne da se nešto nabere...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd da pitam ovdje, pošto nemogu temu brokule naći - ma našla sam je,ali.....da je ne dižem ,ionako će začas potonuti - trebala bih dvijesto sjemenki brokule Green Magic. Nema veze ako sjeme i nije ovogodišnje. Naravno,za kupiti, sa plačenim putnim i pakirskim troškovima. Ja bih to samo jedan red, netreba mi više, za kasnije ću uzeti nešto boljega.Pa ako netko ima, a netreba mu cijela vrečica i ima volje odbrojati dvijesto,.......ili mu ja mogu u zamjenu poslati dvijesto sjemenki karfiola Santamarija.Ili kelja ranoga,ili kupusa,ili......šta već treba ako imam.

Ajd,hitno nek se razmisli da si ja to iskombiniram. Molim lijepo.
Ko što to netko na ovome forumu voli reći - hvala.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Hajdemo početi pripremu za slijedeću sezonu.Vrijeme je za razmisliti što treba nabaviti.

Sa vanjskim karfiolom nekih nepoznanica i nemam,ali sada mi treba nešto rano za plastenik.
Ja sam to zamislila ovako - kratka vegetacija - do 60 dana,zatvorene glavice do kile i pol - nikako manje od kile - osamsto grama najdonja granica,gusti sklop - oko 50000 kom/ha.
No,no,ne kolutati očima - ja trebam tisuću sjemenki,

Ima li netko kakav prijedlog,ideju,isprobano možda nešto,provjereno?
Ne bu to tak išlo kak si ti zamislila,gusti sklop zaboravi,možeš ga samo posaditi u zadnji vanjski red do najlona na razmak od nekih 25cm...
Vegetacija od 60 dana vrijedi u idealnim uvjetima,ja sam sadio karfiol Flamenco i brokulu Bataviu početkom 12-tog mjeseca,berba je bila tek krajem 4-tog...
Težinu preko 500g isto ne treba iščekivat...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E ovako - posijala sam ja maločas zelje - naručila sam Kevin f1 -53 dana od S/G,ali mi nije stiglo. A imala sam Ademu f1 od RZ, par dna kasniju, pa sam uzela to i stavila šesto sjemenki.Je da je par dana kasnija,ali je teža,pa kako bude....Pošto karfiol nisam našla koji želim,a bez veze mi je kupovati cijelo pakiranje najranijeg koji neće napraviti glavu kakvu hoću,posijala sam Divitu f1 od RZ,je da je isto malo kasnija,ali sve to malo kasnije je sigurnije u prinosu nego ono najranije.I kelj od RZ Selimu f1 sam posijala.Sada mi fali brokula.Šta da mu radim?
 

Najnoviji postovi

Na vrh