• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pele, baš je mrcina.. hehehehe

Koliko je težak?

Jel ga imaš samo za sebe, ili i uslužno pripuštaš?

Je mrcina, težak je 280 kg i ide u kobase a star je 2.5 godine, da pripuštam i uslužno. Neki dan smo ga kastrirali pa pri tom prilikom smo ga i vagnuli, još mjesec dana hrane i skidamo ga.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Težak je.. Jel bi on uopće smio skakat na manje prasice, prveskinje?

Al bu to brdo kobasa.. hehehehe

Jesi kakvog drugog nabavil?
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Težak je.. Jel bi on uopće smio skakat na manje prasice, prveskinje?

Al bu to brdo kobasa.. hehehehe

Jesi kakvog drugog nabavil?

Ne skače već 6 mjeseci jer je pretežak, nisam ga pripuštao ni pod stare krmače, imam s farme s papirima nerasta veliki jorkšir tj. kupio sam ga kao odojka sad je nekih 120 kg star je 14 mjeseci a sutra idem po odojka švedski landras s papirima isto na farmu,,,, sad te sigurno zanima cijena eeee meni nije puno s obzirom koliko bu skakao kod mene i uslužno,,, nek skoči 10 puta uslužno otplatio se a još kod mene i onda u kobase jer ga nedam po 5 kn/kg da ga prodam,,, znači cijena je 770 kn + pdv = 1000 kn . Tak da ti ja uvjek imam nerasta za prveskinje i svaku godinu kupim novog jer vidiš da već sa 2 godine ima 200 kg a niš ne jede, dobije travu, buče i kukuruza za obrok .
Bum ti fotkal manjeg nerasta i odojka šv. landras
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Veliki je.. Potrga manju krmaču..

Vjerujem da ti se isplati.. On nije veliki trošak,a svaki dan može kapnut od njega 100 kn.. Barem je kod nas takva cijena skoka.. Kod nas čovjek ima njem. landrase i dopelja ti ga doma za 100 kn.. Pravi bicki, svima su im istetovirane uši.. Ja sam jako zadovoljan s tim odojcima.. Prekrasni su.. Prije sam pripuštal kod susjeda pod piatrena, ali on se je opekel na bolestima kaj je pripuštal uslužno prasice, pa zarazil svoje.. A jebi ga, čovjek se s tim bavi,ima 15-ak krmača, a navukel je s tim neki krvavi proljev među svinje.. I ima dosta problema s tim..

Koliko sam ja čul bicki se uglavno sa zobi hrane, tak da imaju snege, a ne debljeju se.. Dobro je kak i ti hraniš.. Od trave i tikvi se ne bude zdebljal.. Bar ne prebrzo..

Ja bi sad duroka.. Budem videl kaj budem.. Moždaju umjetno osjemenim.. Veli mi jedan susjed da on naruči iz Vrbovca telefonom sjeme, i da mu ga poštar dopelja doma.. Sad jel istina ili ne, ne znam..

Samo ti poslikaj.. Lijepo je vidjeti tak lijepe svinje..
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Hvala hvala trudum se imat kvalitetnu pasminu, i kod mene je skok bicka 100 kn. Jel imaš ti kaj da vidim, koju pasminu ti hraniš ?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Vidim da si ti iz Vrbovca, jesi ti kaj ćul o tom sjemenu za prasice??

Ja imam 2 krmače, Jedna sad ima 14 prašćića, 10 dana straih, jedna nije ostala breja, ta bude valjda u kobase.. Imam 2 komada po jedno 150 kg.. (možda imaju i više, ali je baš ne znam procjeniti.. tu sam slab..) I imam 3 komada po jedno 70-80 kg.. Nekad je toga bilo više, ali sve manje i manje.. Premali sam, nemam kome prodati, a za širenje nemam hrabrosti.. hehehehe

Pasmina je nemam pojma kakva.. Tu sam prasicu kupil u Garešnici, skupa s prašičćima, za male pare i pokazala se odlična.. Bicko je uvijek njem. landras.. Odojci su prekrasni, uvijek.. Ova druga je njena kćer, šarena je, vuće na piatrena..

Budem ja poslikal, ali problem je staviti,jer sam poprilično informatički nepismen.. hehhehe
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
NE nisam čuo za tog koji prodaje sjeme, ak je privatnik, kod nas ima u veterinarskoj stanici vrbovec, naručiš a oni naruče iz križevaca. Tak da ovi svinjogojci idu direktno u selekciju u križevac ili kak se već zove. Mislim da imaš na web stranicama hzssp-a .Ja osobno nisam nikad umjetno osjemenjivao a ni moji roditelji , nije nam bilo financijski isplativo, reko nam veterinar da moram uzet 2 doze za osjemenit 1 doza (mislim)70 kn znači 140 kn i onda ne ostane breja pa opet pod nerasta . Dobro ti imaš manje pa ti se isplati kupit al ja imam 10 krmača, 4 nazimnice i 4 prvoskinje koje se sad trebaju prasit u razmaku 1mj svaka mislim na prvoskinje.
Tržište,,,,, čuj za sad imam nekakvo a i to nije sigurno pa se snalazim po zagrebu, po firmama gdje sam radio i ovih dana ide odlično a imam i naručeno za božić naravno već su plaćeni (kapara).
Vidim da imaš volje, jel imaš koga u okolici da traži kooperante pa ti putem nađeš mušterije?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Dobro veliš.. Volje imam.. hehehehe

Jebi ga, prije su se i telići hranili.. Al to sam bil klinac.. Do prije par godina je znalo bit do 50 komada.. Bez prasica,nabavljali bi se odojci.. Sad ništa.. Slabo.. Ja ako hoću kaj prodati, obavezno moram klati.. Imam 2-3 redovita kupca koji uzmu 1-2 svinje kroz godinu i eventualno mekog odojka..

Gledam susjedov primjer.. Muči se ko Isus.. Sušara za kukuruz mu radi već 10 dana neprekidno.. I lokalni mesar mu duguje 40 000 kuna za svinje.. Jedan kojemu je prije predaval svinje je propal.. Kaj će mi takva kooperacija kad mi godinu dana i više ne da novce..

Ja sam za sad relativno zadovoljan jer sam na nekoj nuli, i u plusu za meso koje ne kupujem.. Koljem kad mi treba, a uvijek imam nekaj za zaklati..

Ali opet, ja bih išao na više, kad bi tržište i cijene bile normalne i kad ne bi tak nekontrolirano rasle i padale..
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Jeb..... kad si u takvom kraju gdje nemaš kome kaj prodat, primjer ja sam kooperirao sa "jakšinićem" on mi je dao sve od odojaka,smjese, veterinar ja sam samo hranio. Kad se odvozilo ubacio sam svoje i malo pomalo upoznavao dostavljače što smjese, malo oko veterinara pa uz kupce tih svinja i danas imam zadovoljavajuće tržište. Mjesečno ti imam oko 20 odojaka za van, sad trenutno imam od malih do za prodaju (oko 30) nekih 50-60 kom.Čini mi se da pem još više jer će država ukinut poticaj (nije provjereno) za krmače pa će bit potražnja, ak nema krmača nema ni odojaka.
Čuj jel si zaposlen ili živiš od tog (da te sad ne tražim u temi "o nama")?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
E tu je možda i moja šansa.. hehehehe Možda ih više pripustim..

Ma vraga živim od toga.. Sad još malo pa budem valjda završil faks, a i radim..

Ovo mi je za ljubav.. hehehehe

Volim svinje.. Od kad znam za sebe svinje su bile u igri..

šteta kaj tu na forumu nema više ljudi koji se bave sa svinjama.. Puno ljudi, puno zna..

Da se iznesu iskustva, puno se tak može naučit..
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Nema nas puno to je točno ,,,, zašto jer je dosta muke a zarada mizerna,,,, okrenuli su se drugim kulturama,,, isto ko i ja ubacio sam se u krastavce preko ljeta, siguran otkup, zarada solidna u 2 mj nekih 20 tisuća pa na više. Mnogi su postali povrćari jer je cijena bolja i plasman veći širi . Ja ne odustajem od svinjogojstva pogotovo ne sad kad sam skoro sve automatizirao jedino čišćenje je ručno jer su stari objekti drugo sam sve olakšao, od pojilica,hranilica, grijalica,ventilacije,prasilišta, odgajališta itd da ne duljim.
Esad kad nas država sjeb... ,,,, najgore mi je kad mi ostane nešto odojaka pa mi prerastu pa nemam kome prodat, sad kad odem na više bude mi više i ostajalo a kam s njima. To me brine. Usput i ja radim u zagrebu a žena i roditelji pritišču gumbe za hranjenje svinja. Ja sam ti kak ono vele "financijsko-tržišni menađer" ha ha ha :supz:
 
P

pixa93

Guest
Posljednje uređivanje:

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Prije par dana sam primjetil da mi 4 odojka od njih 14 ne mogu na zadnje noge i da drhte, ali zanimljivo je da kad ih krmača zove na cicu on uredno cicaju.. I danas nazovem veterinara i on dijagnosticira Gleserovu bolest (ne znam kak se točno piše Gleser).. To je kao neka upala zglobova.. I svaki je dobil po dvije injekcije..

Jel netko imal iskustva s time? Doktor kaže da bi sljdećih dan ili dva trebalo doći do poboljšanja.. Kaže da drugi najvjerojatnije ni ne budu oboljeli..

Jel ima neki veterinar ili netko tko se kuži bolje u to da mi malo objasni..

Odojci su stari 2 tjedna..
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ako ti ista pomaze,znam da je na latinskom naziv: Haemophilus parasuis.
Pa sad guglaj,i procitaj neke clanke mislim da ces naci dosta toga.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Hvala na informaciji.. Koliko sam skuil to je bakterijsko oboljenje koje se napada zglobove..

Koliko sam primjetil, 2 su se lijepo opravila, 2 su još slabo.. Budem ja njih opet cijepil..
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Je mrcina, težak je 280 kg i ide u kobase a star je 2.5 godine, da pripuštam i uslužno. Neki dan smo ga kastrirali pa pri tom prilikom smo ga i vagnuli, još mjesec dana hrane i skidamo ga.

Kako ste ovu mrcinu uspjeli kastrirat? Mi imamo jednog od 70-ak kila koji nam je greškom ostao jer mu jedno jaje nije bilo vidljivo, bili smo ga označili da ga riješimo kao odojka, al se oznaka izbrisala i ostao nam baš taj, kako sada to riješiti, jel netko imao slučaj, pitao sam veterinare, al ne znaju ni oni, meso će navodno smrditi. Jaje mu ni sad nije vidljivo i jedino ga priklat pa tražit jaje ili što napraviti?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Kako ste ovu mrcinu uspjeli kastrirat? Mi imamo jednog od 70-ak kila koji nam je greškom ostao jer mu jedno jaje nije bilo vidljivo, bili smo ga označili da ga riješimo kao odojka, al se oznaka izbrisala i ostao nam baš taj, kako sada to riješiti, jel netko imao slučaj, pitao sam veterinare, al ne znaju ni oni, meso će navodno smrditi. Jaje mu ni sad nije vidljivo i jedino ga priklat pa tražit jaje ili što napraviti?

nebu niš smrdilo ak se ne razlije il ne stoji zaklan.
a zaveži ga ili 4 muža i jaje van zaši i sve 5.
a tog veterinara pošalji van iz dvorišta jel nezna posel,da mu inekciju uspava ga izvadi jaje i zašije.
a možeš mu i sam podvezat jaje,to nis videl pa neznam koliko je djelotvorno..
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Gustavo, koliko je staro to prase? Pretppostavljam ak ima 70 kg, da je mlado onda nije još spolno zrelo.. Kolji ga odmah, jer ti poslije smrdi ko sam vrag.. To jaje je skriveno u utrobi, i za to treba operacija da se izvadi, živa zajebancija.. Trebal si ga piknut dok je bio odojak..

A da mu se jaje vidi, da je normalno smješteno, to se vlo lijepo da izvaditi, bez obzira koliki je bicko.. I utoviti ga još par mjeseci, da se očisti od muških hormona koji i daju taj smrad mesu, i imaš hrpu super mesa.. Zrelog, kvalitetnog, ko stvorenog za kobasice..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Gustavo, koliko je staro to prase? Pretppostavljam ak ima 70 kg, da je mlado onda nije još spolno zrelo.. Kolji ga odmah, jer ti poslije smrdi ko sam vrag.. To jaje je skriveno u utrobi, i za to treba operacija da se izvadi, živa zajebancija.. Trebal si ga piknut dok je bio odojak..

A da mu se jaje vidi, da je normalno smješteno, to se vlo lijepo da izvaditi, bez obzira koliki je bicko.. I utoviti ga još par mjeseci, da se očisti od muških hormona koji i daju taj smrad mesu, i imaš hrpu super mesa.. Zrelog, kvalitetnog, ko stvorenog za kobasice..

to sam i mislil sam si ti to ljepše objasnil:partyman:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Kako ste ovu mrcinu uspjeli kastrirat? Mi imamo jednog od 70-ak kila koji nam je greškom ostao jer mu jedno jaje nije bilo vidljivo, bili smo ga označili da ga riješimo kao odojka, al se oznaka izbrisala i ostao nam baš taj, kako sada to riješiti, jel netko imao slučaj, pitao sam veterinare, al ne znaju ni oni, meso će navodno smrditi. Jaje mu ni sad nije vidljivo i jedino ga priklat pa tražit jaje ili što napraviti?

Lako, utovario ga u prikolicu za stoku, dao mu seditiv za spavanje, kad je zaspao zavezao prednje i zadnje noge, okrenuo na leđa, jaja van, zašio, dezinficirao i buđenje, to je to. Seditiv i antiseditiv kupiš u veterinarskoj ili nekoj ljekarni, u uputama ti piše koliko ide kubika na kilažu ak ne onda ide ovak 10 kubika na 10 kg. Imao sam slučaj ko i ti, došo veterinar da će on to operirat, operiro i prase crklo, zatim istu godinu (prije 6 g.) imao odojka s jajetom unutra isto ostao oko 50-60 kg, zaklao i nije smrdilo. Poslije sam pitao veterinare, više njih, rekli mi da po struci svinje, odojci s jajima nemaju mirisa dok nisu spolno zreli a to je negdje oko 8-10 mjeseci. Znači ovaj kvoj nije spolno zrel jer nema jaja samo to unutarnje i ne bi trebao imat miris al nemoj niš čekat kolji to a drugi put to riješavaj prije 6 mj starosti . Ja odojke ne kastriram za koje znam da idu van i nemaju miris.
 
Na vrh