• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

D

dalmatino

Guest
Pozdrav. Nekoliko početničkih pitanja. Ne bavim se svinjogojstvom ali mi je jako interesantno pa sam pročitao sve u ovoj i sličnim temama. S koliko najmanje tjedana starosti se mogu kupiti mali odojci. Dali bi se npr. mogli kupiti odmah po odbiću, koliko su tada teški, te kolika bi im recimo bila cijena?
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pozdrav. Nekoliko početničkih pitanja. Ne bavim se svinjogojstvom ali mi je jako interesantno pa sam pročitao sve u ovoj i sličnim temama. S koliko najmanje tjedana starosti se mogu kupiti mali odojci. Dali bi se npr. mogli kupiti odmah po odbiću, koliko su tada teški, te kolika bi im recimo bila cijena?

Čuj u današnje vrijeme barem ja ne biram s koliko tjedana starosti ću prodat odojke. Inače prodaja odojaka ti ide od nekih 2,5 mjeseci na dalje,težina ovisi o pasmini a cijena neznam ,morali bi se dogovoriti.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Na kojem si "sanu", pitam za odojke kad odbiješ od krmače pa do 30 kg, moram prebacit recepturu i mijenjat proizvođača neš mi ne štima kod starog .

ja kad sam počeo hranit svinje, počeo sam sa sanom, i radio sve po PS
ali nisam s nekim stvarima bio zadovoljan
problem je bio krmača jedna hrana, bravci druga, prasci treća

prasci su jeli sugi pa prelazili na aminogold, i tu je znao biti problem s proljevom

otada smo počeli sve sa AG ,samo prasci u starter dobiju 4%AG pa se smanjuje sa 20KG NA 3% A 80KG na 2-2,5%
kako i krmača jede aminogold dok doji, prasce ne dohranjujem nego oni jedu s krmačom
odbijam ih s mjesec dana i sve bude OK, samo 2-4 dan po odbiću držim ih malo na dijeti, jer ako se prežderu proljev im negine
ako se i desi proljev (to gotovo da nisam imao) odličan ljek je drveni ugljen (čak i preventivno) jedna šaka na pod po obroku

jako je bitno da prasci od prvog tjedna života imaju vodu, i to je jako važno,da voda bude čista
najbolje su dude, a valov je najgora stvar, uprljaju vodu za pet minuta

hranu im spremam sa 2-4% aminogolda (ovisno o uzrastu)
15-20% ječma (ako imam, ako ne onda kukuruz
16-20% sojina sačma(ovisno o uzrastu, manji više ,veći manje)
tako hranjene svinje za 6mj starosti budu 95-110kg, sa odličnom mesnatošču
i jako malo masti (2-5kg masti od cjele svinje)
a o kvaliteti mesa nebih
nekima odlično , neki nevole
meni dobro
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Na kojem si "sanu", pitam za odojke kad odbiješ od krmače pa do 30 kg, moram prebacit recepturu i mijenjat proizvođača neš mi ne štima kod starog .

sad na premiumu,
mislim da je pigy tak nekak do cca 30 kg.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
sad na premiumu,
mislim da je pigy tak nekak do cca 30 kg.

Kod mene se pojavio problem proizvođača smjese, nebi o proizvođaču, na sudu smo, veterinarska inpekcija je utvrdila da se radi o propustu u proizvodnji smjese odnosno koncentrata pa su mi crkavali odojci ,sad je sud presudio u moju korist al se vragovi žale. Nema zajebancije prelazim na drugog proizvođača pa me zanima šta sad nabrzinu da kupim, odojci su stari 1.5 mj i oko 15 kg teški. Kažeš premium, jel to koncentrat ili gotova smjesa?
Imam svoje hrane pa doma radim smjesu pa mi treba po mogućnosti koncentrat. Po trgovinama seru kvake, nude mi više kombinacija, pa ak opet naježim odu odojci u đebar i nestade 15-20 tisuća kuna.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
koncetrat,soja i vitamini,
a gle ja sam zadovoljan ljepo jedu,napreduju,kaj mi je najbitnje ne rastepu hranu,naravno ne stavim količinu koju popisuju,skoro pa prepolovim.
a koliko čujem i drugi su zadovoljni njime,
pa sad uzmi vreču probaj na par komada pa buš videl.
eto ja osobno od TSH nebi uzel više ni đabe.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Jesam uzeo sam "premium forte" valjda, jedu poližu kopanje pa bumo vidili, nekakvih vitamina im moram davat, kud ima pocrkanih još da mi i kaliraju onda sam popušio do kraja, a oporavio se nebum 5-6 mjeseci, molim boga da cijena poraste bar 16-18 kn/kg onda sam 1-2 u profitu.
@daniels hvala na savjetu :prayer::prayer: , bog ti do zdrvlja a posebno djeci.
Lupio bi zahvalu za post al mi ne nudi te opcije.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
i sam sam probal forte nis primetil nikakvu razliku u konzumaciji hrane,osim kaj jje ovaj skuplji od premiuma.pa sam ostal vijeran provjerenom.
a još je bolje kad se izmješa i ostane da-dva hrana da stoji pa im onda dat još bolje miriši.
također i ti pozdravi familiju.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
a još je bolje kad se izmješa i ostane da-dva hrana da stoji pa im onda dat još bolje miriši.
[/QUOTE]

Ja sve nabacam u mješaonu i složim smjesu za tjedan dana, a je skuplji je, znači nema neke razlike, onda bum uzel premium.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Ja isto godinama svinje hranim Sano Protamino Premiumom i prezadovoljan sam..Isto kao i Daniels stavljam puno manje cca 10-12%, a ne kao što je propisano.. Svinje takvu smjesu vrlo rado jedu, zdrave su i dobro napreduju.. Protamino forte još u sebi ima Aromisan i Sangrosan.. Nešto intenzivnije miriši nego obični premum, ali isto nisam primjetil neku veliku razliku..Tak da i ja ostajem vjeran običnom Protaminu..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a još je bolje kad se izmješa i ostane da-dva hrana da stoji pa im onda dat još bolje miriši.

Ja sve nabacam u mješaonu i složim smjesu za tjedan dana, a je skuplji je, znači nema neke razlike, onda bum uzel premium.[/QUOTE]
ma i ja si pripremim za 2-10 dana al nedam im odmah kad ju napravim neg tek drugi dan kad fino otpusti miris.
slažem se sa Markom provjereno je provjereno.
a koristi puno razlika u cijeni se osijeti i to dobro.
meni netreba više 5 vreča mjesečno a to je skoro 6 đabe.
tak da ja ostajem isto kod premiuma,čak ni krmačama više neču mjenjat možda sam malo ga pojačat kad se oprasi da ih malci ne isisaju.
oču reč da opet idem u pripust i sa svojim krmačama.neda mi se lunjat i tražit odojke.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
u tri sela oko mene imaju bicke pa ni problem.
a sad sam ostavil jednog za sebe,landras i sve je na njemu po propisima kak bi trebal bit.
neda mi se navlačit više.imam 4 ljepe prasičke kaj sam ostavil od par legla probrano,tak da niko s nikim ni u srodstvu.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jedino da odnesem u Biograd i na balkonu sušim, il odnesem kad skinem sa dima da upije morskog zraka.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma ja svoje sam odvezem eventualno ostanem 1-2 dolje i odem doma,kad se sjete da bi doma odem po njih.
viš nis ni razmišljal,balkon mi cjelom širinom ima roletu ne spustim je do kraja neg ostavi lagano razmaknutu i dolje lokot,još je zadnji kat i eto pršuta,pancete......
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
jedino da odnesem u Biograd i na balkonu sušim, il odnesem kad skinem sa dima da upije morskog zraka.
A gde bi se one otprilike u Biogradu nalazile :scratch
Možda slučajno onud proletim pa da ih provjerim :rolfer:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
jedino da odnesem u Biograd i na balkonu sušim, il odnesem kad skinem sa dima da upije morskog zraka.

Meni sestrična ima vikendicu na Pagu, taman balkon prema Velebitu okrenut, al nikako da je nagovorim da šunke objesi :)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
A gde bi se one otprilike u Biogradu nalazile :scratch
Možda slučajno onud proletim pa da ih provjerim :rolfer:

kod autobusnog zgrade 5kat taman prema moru okrenut.
čuj 6,7,8 mjesec moji su stalno dolje,pa se javiš možda sam i ja tam,mada jbga treba neko doma pajceke hranit i tom slično.
 

Najnoviji postovi

Na vrh