• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
kod autobusnog zgrade 5kat taman prema moru okrenut.
čuj 6,7,8 mjesec moji su stalno dolje,pa se javiš možda sam i ja tam,mada jbga treba neko doma pajceke hranit i tom slično.
Ja bi se rađe javil kad nema nikog, a samo šunke da su dole :rolfer:
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Daniels, znači ostavil si svojega bicka.. Ja sebi naručim čovjeka iz Kosnice, za 100 kn mi dopelja bicka doma.. I ima stvarno lijepe bicke, njem. landras.. Ja sam jako zadovoljan sa tim svinjama..

Valjda nije izvan teme, još malo počinje prava sezona kolinja, dajte podijelite neke recepte za kobasice, švargle itd.. Mi svake godine radimo od oka, i dobro ispadne, ali volio bih imati neki konkretni recept.. Onak da su malo bolje šarf.. Ja vam nenrem napisati recept, kad ga ne znam.. Sve ide doslovno od oka, uz hrpu isprobavanja jel dobro..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
bicka,4kom prasica,neču nikam vozit nit da mi nekam više idu,eto sused peljal nekam i neku šugu mu prasica dobila,veli kad je došel do čoveka da mu je došlo da se vrne doma,a kakvom neredu mu je bil bicko.
svako 4-5 leglo bum od svake probral mlade prasice i odem po bicka malog nekam dalje,da nisu u rodu.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
eto da podjelim novo iskustvo,neki su to več znali.
eto več 2 tjedna hranim jedne svinje sa zakuhanom hranom i svinje se oču pobit za tim na očigled su se zdebljali.

ovu hranu kaj im sad miješam sam stresel u vruču vodu i ostavil lagano kuha,kad se več rashladilo onak da je mlako satvil sano i to na 100l oko 3kg.
izmješal i nakon pol sata miris je bil intenzivnji neg na 100kg suhog kad metnem 11-12kg.
istina da svka 3 dana moram zakuhat drugo,bar se odpad iskoristi tulci,drva,
al ovo poližu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
eto da podjelim novo iskustvo,neki su to več znali.
eto več 2 tjedna hranim jedne svinje sa zakuhanom hranom i svinje se oču pobit za tim na očigled su se zdebljali.

ovu hranu kaj im sad miješam sam stresel u vruču vodu i ostavil lagano kuha,kad se več rashladilo onak da je mlako satvil sano i to na 100l oko 3kg.
izmješal i nakon pol sata miris je bil intenzivnji neg na 100kg suhog kad metnem 11-12kg.
istina da svka 3 dana moram zakuhat drugo,bar se odpad iskoristi tulci,drva,
al ovo poližu.

Kaj im kuhaš. Ja napunim kotel s:
1 tačke stočne repe (za sad s cimom)
1 faktoricu (25 lit) runklje
1 faktoricu krumpira.
Sve to zmiksam u Silovitu. Kurim samo s rucljima(oklaski od klipova kuruze). :mrgreen:
Ovaj Sano kaj zamiješaš je premiks ili smjesa? :?:
Ja svojima dodajem Grovit od Krke u zatep (šrot od kuruze i ječma i sojina sačma).
Baš bi mogel probal zmešati malo Grovita u skuhano jelo. Valjda se ne bu pokvarilo, jer meni kotel traje od subote do subote.
U svakom slučaju fala za ideju. :supz:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma to sam čist išel probat,bogme za 20 kom zakuhavat pa to bi trebal delat svaki dan,a toliko vremena nemam.

ma gotovu smjesu kaj delam inače sam nisam stavil sano odmah neg kad se ohladilo onak mlako je bilo.baš fino miriši a ni oni se ne bune već se dave u tom pa onda im je valjda dobro.
a koliko sam čital i puno lakše probavljivo

sano ti je soja i vitamini,doslovno to kaj ti delaš soja +grovit meni se osobno on ni svidel radi mirisa.
5 komada cca 80-90kg pojedu 100l i to je ful gusto mogel bi grude delat,za 3-4dana max s tim da suhu smjesu jedu isto stalno je imaju,al kaj je je u 2 tjedna su se na očigled digli.
a sad neznam jel za tjedan dana se bu pokvaril sad je i temperatura niža pa mislim da nebi smijelo.na tu količinu sam stavljal i šaku soli.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Tak se može radit za manje komada max 5 bekona i 10 odojaka, ja nema teorije a kamo li praktično da tak hranim 50-60 odojaka.:rolleyess:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
pa to i velim za par kom ajd nekak,al da za svih 20 kuham pa svaki dan bi to moral delat,moš si mislit da imam toliko vremena i dasam to delam.
ovak dnevno potrošim max 20 min,nasipam hranu ,vodu 2-3 puta dnevno,očistim i pozdrav odo dalje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
pa to i velim za par kom ajd nekak,al da za svih 20 kuham pa svaki dan bi to moral delat,moš si mislit da imam toliko vremena i dasam to delam.
ovak dnevno potrošim max 20 min,nasipam hranu ,vodu 2-3 puta dnevno,očistim i pozdrav odo dalje.

Ja tovim, kak sam napisal, samo za svoje potrebe. Cijelu zimu, dok imam repe i krumpira, kuham, a kad dojde zelenjava, onda prelazim na sirovo. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

@daniels, kaj nisi razmišljal o pojilicama. Mislim da bi ti se za 20 kom isplatile, nasipaš hranu i bez brige si. :supz:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma jesam drug al ne u ovom svinjcu skupljam lovu i pomalo materijal moram gradit veći i bolji objekt, niš preveliko 5x20.bit če dovoljno a onda se lako proširuje ak če kasnje bit potrebe.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dečki,dal se može jedna krmača prasiti 2 puta godišnje?Ima li smisla ili je to samo teorija?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa mislil sam tak da bi za početak imal 1 krmaču,pa 2 prašenja godišnje,negdje za Božić da bi imal odojke i pretpostavljam da bi onda negde u 10 mjesecu trebalo biti prašenje ako se ne varam i onda tam negde u 4 ili 5 mjesecu sljedeće godine.Ispravite me ako griješim.Nekaj bi za sebe imal,nekaj za prodati i tak,ako bi se povećala potražnja,uzel bi 2 krmače,al to me najviše zanimalo da li mogu 2 prašenja godišnje i dal nije to stresno previše za krmaču?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ma mozes ,godina 365 dana to podijeli sa 150 dana i ispadne ti cak 2,4 prasenja godisnje. ili aj kad neces bas tolko intenzivno to sa 160 podijeli i dobijes skoro 2,3 opet.
Bez problema mozes imati dva godisnje.
osam u tri godine 8)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Dečki,dal se može jedna krmača prasiti 2 puta godišnje?Ima li smisla ili je to samo teorija?

@drmr objasnio sve , može minimalno 3 puta godišnje ovisi o pasmini koliko je krmača bređa tj koliko dugo joj treba da se oprsi. Meni nekad uspije i 4x godišnje ovisno kak se koje tjeraju (bucaju).
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Minimalno 3 puta godišnje ili maksimalno 3 puta godišnje?ako bi bilo 3 puta godišnje to bi bilo super za početak meni.Kasnije bi opet ako bi to išlo uzel jošjednu,al za početak,mislim da bi ovo bilo ok sa jednom.negde sam pročital da je bolja prirodna oplodnja od umjetne,jer umjetnom može biti više prasadi,al budu mali i ne mogu izdržati.Po vama,jel bolja prirodna il imjetna oplodnja?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
@drmr objasnio sve , može minimalno 3 puta godišnje ovisi o pasmini koliko je krmača bređa tj koliko dugo joj treba da se oprsi. Meni nekad uspije i 4x godišnje ovisno kak se koje tjeraju (bucaju).

Pele aj nemoj zafrkavat čovjeka sa 4 prašenja godišnje.
3 prašenja ti može imat ista prasica svaku 2 godinu.

praktični primjer
ak pripustiš 01.01 prasi se 25.04 malce da odbiješ nakon 30dana
sljedeči pripust je 25.05-16.09 prasenje +30 dana
je 16.10-07.02.

pa sad aj mene uvjeri da si imal 3 prašenja il još bolje 4.


il si se grdo zahebo dok si pisal:drinkers:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Meni je isto čudno zvučalo,jer izgleda nemoguće,a sad,bilo bi lepo da je moguće,možda je i pele uspel tak.neznam,teoretski ne izgleda baš izvedivo 4 puta.3 nekak,al ja se bum probal zadržat na 2,eventualno 3 ak bu išlo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh