• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
eto trenutno sam u biogradu i tu smo išli po neke gluposti za čišćenje u jedan supermarket,meso je od 24kn/kg pa do 48 kn a meni to ne izgleda baš jestivo.
gle ja sam imal upita za polovice al kaj da radim sa drugom.tak da takv kombinacije ne prakticiram.a polovicu nedam ispod 18kn/kg.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Imam par odojaka za prodat sad za pred blagdane, čujem da mi trebaju nekakvi papiri, gdje se to nabavlja, imam OPG, ali dosada sam prodao tek par odojaka susjedima s obradom pa nisam upućen kome se obratiti, prije se to rješavalo onom markicom na uhu?
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
Dobra večer ja sam novi na forumu prestavi bih vam se ali neznam gdje. imam nekoliko pitanja pa bi bio zahvalan ako neko može odgovoriti.
Da li se suncokretova pogača može koristiti kao hrana za svinje i da li ona smanjuje potrebu za sojinom sačmom(u kojem omjeru se daje). Isto tako pitanje za dehidriranu lucernu.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Dobra večer ja sam novi na forumu prestavi bih vam se ali neznam gdje. imam nekoliko pitanja pa bi bio zahvalan ako neko može odgovoriti.
Da li se suncokretova pogača može koristiti kao hrana za svinje i da li ona smanjuje potrebu za sojinom sačmom(u kojem omjeru se daje). Isto tako pitanje za dehidriranu lucernu.

Čuj bavim se svinjogojstvom al se još nisam susreo s tim načinom ishrane, čuo jesm da se hrani sa suncokretom ili pogačom i to u manjoj količini.
E sad kakva je kvaliteta mesa, da li su svinje više masnij to neznam a i upitno je, ja se držim provjerenog, nebi riskirao pa da izgubim imiđ. Pozdrav.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
potpis na peletov post.
znam čovjeka koji mješa sunsokretovu sačmu al samo ko dodatak smjesi ,znači soja ostaje i prasči su mu ljepi,kvaliteta mesa neznam.

lucernu se koristi kao neki među obrok,il isto dat ju u smjesi.

gle osobno mislim da treba što više različitih krmiva mješat,naravno zna se kaj su glavne komponente smjese,i ovo sam dodat.
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
Hvala na odgovorima, i mislio sam je dodavati u nekom manjem postotku a sojinu sačmu ne smanjivati puno.:idea:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Lola,pozdrav!Imaš po netu smjese kojekakve između ostalog i suncokretovu sačmu i lucernu.Ako dodaješ nekaj od te dvije komponente,onda soju moraš malo smanjiti,zavisi od postotka.Suncokretova sačma ti sadrži malo manje sirovih proteina nego sojina,a i slabije je kvalitete,ali neznatno.Lucerna sadrži upola manje sirovih proteina nego sojina sačma,no vele da ju je korisno stavljati u smjesu,ali zbog cijene nije rentabilno prelaziti udio od 10 % smjesama.Ovo baš ne kužim da nije rentabilno,jer svako ko ima neku površinu može zasijat lucernu,posušit je i balirat,te miješati u smjesu.Moj stari zna čovjeka koji je hranil sa žitaricama(kuruza,ječam,pšenica i sl.) i u to dodaval mljevenu lucerku,nemoj me pitati za omjer točni,to neznam,ali znam da je stari pričal da je bil dosta zadovoljan s prirastom.Sad je vjerojatno išel tu još neki premix,jer vele iskusniji od mene da bez toga nejde,pa im vjerujem.Ima tu kompetentnijih od mene,vjerujem da se budu raspisali.U svakom slučaju,sretno!
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
gle lucerna je skupa ak ju misliš imat kvalitetnu.
tu ide hrpa gnojiva na zemlju jel ju treba hranit 6-7g.
treba kosit dobro osušit i ne nabijat bale,pa ti računaj koliko te dođe 1kg lucerne.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Daniels,ide gnojiva,al je više zajebancije s košnjom i sušenjem.Ali kaj god da očeš da ti uspije moraš dati gnojiva.Ne ni pajcek zrasel,ak nebu jel.Je tak?Na kraju krajeva,moreš gnojnicom zalevati.Opet ti se smanjuje utrošak mineralnih gnojiva.Kak god da je,nekaj moraš uložiti da bi dobil.A soja ak sam dobro upućen je otišla dosta gore sa cijenom.Mislim,svako ima svoj način,bitno je da pajcek dobi svoj proteinski dio.
@daniels:Htel bi najti odojka il dva da hranim do 5 il 6 meseca,koju sortu ti imaš i koja ti se najbolje pokazala?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ja držim landrasa,ponekad križance sa piatrenom meni dobra kombinacija dobro napreduju veliku mesnatost imaju kvaliteta mesa je isto dobra.
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
danas sam uzeo suncokretovu pogaču napravio smjesu sa omjerom 10% soncokretove pogače i 12% sojine sačme te ostale komponente i normalno premiks pa ču vam javiti koji su prirast imali.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja bi htel landrasa sa jorkširom.Nekak mi je ta kombinacija dobra.Barem kaj ovi po teoriji bubaju.Htel bi probati tak nekaj poznatijeg,jer ove kaj smo klali je bila strava.Nikakvog napretka a pojeli su da je grozota.Trebali su imati 160 kila.
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
Ja osobno imam kombinacije svega ali ču reči samo jedno: bez obzira na vrstu (sve su u pravilu kombinacije dobre) samo je stvar koliko ih dobro hraniš(govorimo o tovu svinja).
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
je istina hrana je jako bitna.
istu pasminu možeš ljepo utovit il uništit.
ono u istom vremenu da kasne 30-40kg i da su masni.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dečki,ovi nisu bili masni nimalo,ali jedan za drugim je bila razlika 30 kila.I imali su dobre hrane.Nisu jedino premixa imali,eto.Sad dal je do toga,sumnjam,jer godinama tak hranimo,samo domaćom hranom i sve je bilo ok,svi do ovih su jeli isto i napredovali super.Jedni su čak prema završnoj kilaži napredovali 1kg/dan.Kaj je super rezultat.Isto bez premixa.Al ovo je bilo fakat čudno nekaj.Nije da bi se samo njim hrana menjala,pa bi drugačije reagirali.Sumnjiv mi je bil taj dobavljač,jer hoda okolo pa kupuje koje kaj,to smo tek kasnije saznali,a pričal je da ima svoje.E sad,ko tu koga,neznam.Samo znam da ovo nisu bile svinje na razini onih prije i tu hrana teško da more biti kriva.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
gle lucerna je skupa ak ju misliš imat kvalitetnu.
tu ide hrpa gnojiva na zemlju jel ju treba hranit 6-7g.
treba kosit dobro osušit i ne nabijat bale,pa ti računaj koliko te dođe 1kg lucerne.

Zna li tko koliko proteina u odnosu na soju ima u friškoj lucerki?
 

Najnoviji postovi

Na vrh