• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Prekrasne svinje.. Drmr jesi ti pripuštao tu krmaču ili si ju samo tovio?

Cizmesinkin, meni nije ni važno da je 100 % čista pasmina. Čuo sam te priče o hempshire krmačama od 400 i više kila i bilo mi je teško za povjerovati. Sad stvarno vjerujem da je tako.
Jesu li vam durok krmače koje imate agresive i divlje? Kakve su bile hempshire krmeče? Jesu mirne?

Ja bih se bi uzeo barem jednu mladu krmačicu hempshire pa bih ju pripustio.

Meni su ipak landrasi br 1 i volim tu pasminu. Cijeli život njih imamo.

Čuo sam za duroke i hempshire da imaju najkvalitetnije meso. Da unutar strukture mesa imaju neke oku nevidljive čestice masti koje to meso čine sočnim i ukusnim.
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
ove koje su dobivale cjepivo za tjeranje uopće se nisu tjerale.. Prije 10-ak su zaklane.. Staresu bile 13 mjesei, vagale su 174 i 182 kg. Nikakvih premiksa se od svojih 40 kg na dalje nisu okusile. Jele su mljeveni kukuruz i ječam. Ponekad stari kruh. I suhu djetelinu. Bile su mi premasne za moj ukus. Od njih dvije je bilo cca 50-60 kg špeka za čvarke. Ali kaj je tu je.. Sebi sam ih klal, nisam ih kupil. hehehehe

Njihova sestra bi se trebala prasiti 1.12. , danas sam je stavio u prasilište pa budemo vidjeli kaj bude.

Inače tim svinjama je tata čisti njemački landras, a majka križanka između velikog jorkšira i njemačkog landrasa. Ova kaj se treba prasiti je opet pripuštena pod landrasa. Malo mi smeta ta krv jorkšira jer mi skračuje svinje. Ja volim dugačke svinje..

Ima li netko iskustva sa hempshir svinjama? I gdje bi se mogle nabaviti?

hmm hmm ma zlo je to za prislino tjeranje , najbolje je dat njoj pravog baju u boks do da ona njega "oseti" i da vidis kak bude pocela divljat za koji dan, ja to najbolje rjesavam u startu cim ih podbijem deckica stavim do njih i za par dana se vec "igraju" ... i da kaj se tice kruha , ne svida mi se to davati svinjama, isprobal sam i to i svinje fakat imaju onaj neki vonj posebni miris onaj neki smrde u tri pm od kvasca valda ili kaj god da mecu vise u taj kruh, i napoj isto sam izbacio 0 bodova onda mi se gamad nauci na mokro jest i mos ga sisat nece vise suho jest nego moras smocit a kad smocis ne pojedu do kraja nego malo ostave i to se vec drugi dan ukiseli tak da moras bacat to izbjegavam osim kada krmace tovim prije pasenja onda ih mogu kontrolirat kolko jedu pa im znam smocit jer im je to finije izgleda...
ma ja pokusavam nekaj sada krizati s joksirom nabavil sam si deckica tu je negdje oko 7 mjeseci ima kojih 120 kg malo vise, i lijepo mi je oteral 2 krmace nije bilo nikakvih problema pa cemo vidjeti kakvi budu malecki, inace krmace su mi krizane piatren i landras jedna vuce vise na piatrena druga na landrasa, tak mi je i najbolje jel imam onda svakakvih odojaka i duzih i kracih a opet svi imaju realne sunkice nisu nabijene a i najbitnije nisu masni jako
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
molim pomoc u odabiru i postavljanju IC-lampe (grijalice) za odojke posto mi se dvije krmace prase negdije zadnjem kvartalu mjeseca sjecna prošvrlja sam po forumu i nisam nasa nikakvu informaciju niti na netu.....
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
kod mene na farmi su grijalice od 250W...a za odojke od odbića pa do nekih 15 kg su od 150w
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
molim pomoc u odabiru i postavljanju IC-lampe (grijalice) za odojke posto mi se dvije krmace prase negdije zadnjem kvartalu mjeseca sjecna prošvrlja sam po forumu i nisam nasa nikakvu informaciju niti na netu.....

ma kaj se tice tih lampi sve ti ovisi kakve imas boksove i kakva ti je temperatura u svinjcu, ako su ti u jednoj prostoriji sve krmace zajedno onda si nabaci obicnu IC lampu kod svake i postavi ju di je logicno da ti budu mali odojci spavali tj da ih krmaca ne pogazi i lampa ti nemora biti dugo unutra bar meni nije nego samo dok oni se ne nauce gdje smiju spavat tamo kad malo ojacaju onda ju mozes maknut (jer termperatura samih zivotinja u prostoru je dostatna za normalan rast tako da nemoras si jos trosak sa strujom nabijat, napominjem samo ako su i istoj prostoriji koja nije jako velika tj u kojoj je izrazito toplo), ako prostor veći di ih drzis onda moras kupiti vecu lampu da ih grije da ti se ne smrznu ( e da jos jedna opaska pazi na koju si visinu postavljas lampu "ukljuci" mozak pa stavi na neku razumnu visinu da si ne spalis kožicu malima jer oni jadni zaspe na toplom pa ak si ju nisko stavio pogore malo, naravno da nebudu uginuli ali ce im ostati oziljak), i da ako bas nisi spretan moja preporuka da si kupis ko limeno neko kuciste za ic zarulju jer kad su lampe vruce izrazito su osjetljive na udarce pa ti se lako dogodi da pukne ako ju malo trknes
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ma kaj se tice tih lampi sve ti ovisi kakve imas boksove i kakva ti je temperatura u svinjcu, ako su ti u jednoj prostoriji sve krmace zajedno onda si nabaci obicnu IC lampu kod svake i postavi ju di je logicno da ti budu mali odojci spavali tj da ih krmaca ne pogazi i lampa ti nemora biti dugo unutra bar meni nije nego samo dok oni se ne nauce gdje smiju spavat tamo kad malo ojacaju onda ju mozes maknut (jer termperatura samih zivotinja u prostoru je dostatna za normalan rast tako da nemoras si jos trosak sa strujom nabijat, napominjem samo ako su i istoj prostoriji koja nije jako velika tj u kojoj je izrazito toplo), ako prostor veći di ih drzis onda moras kupiti vecu lampu da ih grije da ti se ne smrznu ( e da jos jedna opaska pazi na koju si visinu postavljas lampu "ukljuci" mozak pa stavi na neku razumnu visinu da si ne spalis kožicu malima jer oni jadni zaspe na toplom pa ak si ju nisko stavio pogore malo, naravno da nebudu uginuli ali ce im ostati oziljak), i da ako bas nisi spretan moja preporuka da si kupis ko limeno neko kuciste za ic zarulju jer kad su lampe vruce izrazito su osjetljive na udarce pa ti se lako dogodi da pukne ako ju malo trknes

nigdije na netu nisam uspio naci niti jednu sliku tih lampi a dosada kad je bilo jako hladno sam stavlja reflektor koi ima 500w i sad imam u istom terminu dvije i da stavim 2x500w nekih 10 dana po 24h mislim da je preeeessskupo!!!:madmana::madmana:

zato sam odlucio na IC lampice ili cu kupiti onaj plinski top grijac sto prije nađem ja sam u Istri pa ovdije nije jako zima ali nije ni toplo a stala nije bas zasticeno kroviste je od obicnog Internita bez zbukanja zasticeno od bure ali ne previse neku grijanje bim treba staviti:oops::oops::oops::weedman:
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
nigdije na netu nisam uspio naci niti jednu sliku tih lampi a dosada kad je bilo jako hladno sam stavlja reflektor koi ima 500w i sad imam u istom terminu dvije i da stavim 2x500w nekih 10 dana po 24h mislim da je preeeessskupo!!!:madmana::madmana:

zato sam odlucio na IC lampice ili cu kupiti onaj plinski top grijac sto prije nađem ja sam u Istri pa ovdije nije jako zima ali nije ni toplo a stala nije bas zasticeno kroviste je od obicnog Internita bez zbukanja zasticeno od bure ali ne previse neku grijanje bim treba staviti:oops::oops::oops::weedman:


pa normalno da je skupo, to pojede struje ko sam vrag razumijem te, pa znas kaj probaj ako imas slame ili sijena im bacit dolje da imaju puno straje i zatvori si sve otvore prozore i sve rupe sa najlonom ili sa unutranje strane prikucaj najlon jest da ti se bude jako znoio ali mislim da ti to bude donekle jeftinije neg utuc pare na struju

ps. imas srece kolega evo slucajno naletih na ovaj link tu si listaj dolje imas i kučista za njih o kojima sam ti prico i lampe
http://profarm.hr/ostala_oprema.php
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
pa normalno da je skupo, to pojede struje ko sam vrag razumijem te, pa znas kaj probaj ako imas slame ili sijena im bacit dolje da imaju puno straje i zatvori si sve otvore prozore i sve rupe sa najlonom ili sa unutranje strane prikucaj najlon jest da ti se bude jako znoio ali mislim da ti to bude donekle jeftinije neg utuc pare na struju

ps. imas srece kolega evo slucajno naletih na ovaj link tu si listaj dolje imas i kučista za njih o kojima sam ti prico i lampe
http://profarm.hr/ostala_oprema.php


hvala, hvala :):)
gleda sa i ja stranice profarme ali nisam uspio naci te lampe i zastite....
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
kako skidate dlake svinjama plinom toplom vodom???
dali netko radi sa onom smolom Kalaform...???
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Meni se oprasila krmača.. Prenjela je 5 dana. Prveskinja, a oprasila je 13 komada. 3 mrtvo rođena, 2 krepala u toku dana, ostalo 8 komada zdravih i veselih praščića. 7 cura i jedan dečko.
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
Meni se oprasila krmača.. Prenjela je 5 dana. Prveskinja, a oprasila je 13 komada. 3 mrtvo rođena, 2 krepala u toku dana, ostalo 8 komada zdravih i veselih praščića. 7 cura i jedan dečko.

kolega da te pitam nekaj informativno, jel si daval krmaci vitamine kakve 3-4 tjedna prije prasenja i odma zubeke posjeci da joj cice ne pogrizu
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
:axe:

2cyh8c1.jpg
 
P

poznanovec

Guest
zdravo, javljam se po prvi puta.
planiram kupiti tri odojka po 25kg i hraniti ih suhom hranom. svu hranu moram kupiti, pa sad nisam siguran dali mi se to uopće isplati ili mi je jednostavnije kupiti tri pajceka po 150kg.?
znaći mješao bi: kukuruz 50%
ječam 20%
soju 20%
posije 7%
premiks 3%
molim vas za koliko mjeseci ili dana bi pajceki imali oko 150kg i koliko hrane za tu kilažu treba pojesti.
našao sam da je dnevni prirast od 0.7-1 kg, pa da pajcek pojede od 2,5-4 kg hrane dnevno. znaći razlike su velike, kakva su vaša iskustva ?
možda mi je jeftinije kupiti odraslog pajceka...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uzmi olovku i papir i kad izračunaš ,budeš pao pod stol,po meni ti je bolja opcija da kupiš gotovog gicana ali svaka račiunica bude svoje pokazala,ako bi ih ranio bez nekih velikih dodataka od danas do Božića nagodinu moraju imati tu kilažu,ako im kupiš to sve navedeno 3-4 mjeseca prije ali uzmi cjenu svega i množi pa budeš vidio,uglavnom sretno sa odlukom:axe:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Trebaš računati da ti je potrebno 4-5 kila takve hrane da bi dobio kilu prirasta a ova tvoja kombinacija za smjesu mi baš nije dobra,ječam ide po meni uvjek u večem postotku od kukuruza ,i soja ti je mislim malo preveliki postotak ,a za ostalo ti je lako izračunaj cijenu svih sastojaka i množi...
 
P

poznanovec

Guest
Trebaš računati da ti je potrebno 4-5 kila takve hrane da bi dobio kilu prirasta a ova tvoja kombinacija za smjesu mi baš nije dobra,ječam ide po meni uvjek u večem postotku od kukuruza ,i soja ti je mislim malo preveliki postotak ,a za ostalo ti je lako izračunaj cijenu svih sastojaka i množi...
mislim da tek onda nema računice, ak smanjim kuruzu 1.8kn, a povećam ječam 2.5kn.
kolko sam proućaval takve recepture većina predlaže, evo molim te predloži ti svoju recepturu.
po mojoj recepturi za 100kg hrane to zgleda ovak.

50kg kuruze -90kn
20kg ječma -50kn
20kg soje -80kn
7 kg posija -14kn
3 kg premiksa -33kn

ispadne 267kn za 100kg hrane ili 2,67 po kg hrane.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ja sam svoje hranio na ovaj način :

50kg ječam
30kg kokuruz
10kg soja
7,5kg posije ražene
2,5 aminogold

odojci od nekih 30 kg od 4 mjeseca do 11 mjeseca imali su oko 180 kg landras
ima i boljih recepata neka se neko pridruži komentaru da da svoje iskustvo
 
I

ihorzic

Guest
ljudi pa što je ovo nigdje za ljeka suprasnih nazimica ili krmača
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Da imam nazimica koliko mi svaki dan tel. zvoni dnevno bi ih 10 kom prodo.Tako to ide dok se tjera mak na konac.svi su poklali krmače jel se puno gubilo na odojcima a sada nema svinja pa je mala ponuda , a velika potražnja.Neki dan sam bio na sastanku svinjogojaca u Križevcima predavao je Austrijanac i reko da če ove god. odojci biti jako skupi.Trenutno sada odojak u Austriji košta 80 eu.težine oko 28 kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh