• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
nasa krmaca se danas treba prasiti,pripremila se je,malo i krvari ,trudovi su 2-3 komada u 3 minute i onda 10ak minuta nista.dezuram sad pa ocekujem da bi ove noci moglo biti...zvali smo popodne veterinara i rekao je da nije dovoljno otvorena,mlijeko ide na sam dodir,bas nam je zao ju gledati kako se muci..nadam se da ce uskoro krenuti mladi van!
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
nasa krmaca se danas treba prasiti,pripremila se je,malo i krvari ,trudovi su 2-3 komada u 3 minute i onda 10ak minuta nista.dezuram sad pa ocekujem da bi ove noci moglo biti...zvali smo popodne veterinara i rekao je da nije dovoljno otvorena,mlijeko ide na sam dodir,bas nam je zao ju gledati kako se muci..nadam se da ce uskoro krenuti mladi van!
I koliko je oprasila?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
I koliko je oprasila?

12 komada,prvo joj je prasenje i mi smo prezadovoljni! nisam jedino brojao zenke i muzjake koliko kojih ima,ali nek su samo zivi i neka sisaju i sve bude okej..
Koliko treba vremena nakon prasenja da krmaca pocne jesti,posto sada samo jos uvijek lezi i doji mlade prasce?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Koje smjese koristite za odbice prasaca?
Kakve recepture imate,koje proizvodjace preferirate?
Nije Vrag Da Je Svinjogojstvo Zamrlo Na forumu?
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
I moje 2 nazimnice se prvi puta oprasile i svaka ima 13 komad sada su stari 3 tjedna i uz mljijeko im podmećemo i smjesu ali ne za odbiće već za odojke do 25 kg.
Što se tiće proizvođaća od svih kaj smo probali- Sano,Biomin,Čakovec,Salvana ... najbolji nam se pokazao Milkivit i Likra. Milkivit je jeftiniji pa ga zato koristimo. kg smjese kada se izmelje i sve izješa košta 3,00kn
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
I moje 2 nazimnice se prvi puta oprasile i svaka ima 13 komad sada su stari 3 tjedna i uz mljijeko im podmećemo i smjesu ali ne za odbiće već za odojke do 25 kg.
Što se tiće proizvođaća od svih kaj smo probali- Sano,Biomin,Čakovec,Salvana ... najbolji nam se pokazao Milkivit i Likra. Milkivit je jeftiniji pa ga zato koristimo. kg smjese kada se izmelje i sve izješa košta 3,00kn

ja sam uzeo od sana bonni-m,stavio malo na pod,krmača je odmah počela lizati i cim su mali namirisali pocela ih je njuskom odgurivati da ona jede sama,ali stavio sam im u odvojeni box u kopanju malo i vidio sam da su malo isprobavali..ali nista previse.
Neka se pomalo uce,a kako primjecujemo,dobro su krmaču osušili,bila je dosta velika,sada se osušila!
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
nije svinjogojstvo zamrlo samo manje aktivnosti ima na forumu meni se sinoč oprasila krmača od 15 ostalo 8 -5mrtvh oprašenih a 2 uginula šteta ali idemo dalje za iste pare
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma još se ljudi sa tim bave..i još budu sigurno ako nikaj drugo ,barem za domačinstvo..
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
oko zagreba se još nešto uspije i prodat tako da nije samo za doma a nešto moraš radit:pig:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
eh oko zagreba je i cjena par kn veča..bili kod jednog išli po gume i kaže ispod 20 kn/kg nema a kod nas dobiješ i po 17kn/kg odojke...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
cijene se kod mene kreču od 19-22 kn /kg , odojci su traženi, nemamo ih dost kolko ljudi zovu , sve unaprijed znamo kamo ide i nema da se traži kupac , ljudi prepoznali kvalitetu i nema se tu šta diskutirati, a kvaliteta se plača :)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
super dok ide,nego kolko otprilike malih oprasi prveščica tj.krmača koja ima po prvi put..ja imam jednu kaj je oplođena pred 6 tjedana a jedna je oko 4 i prijelo se obadvjema,nisu se bukale ponovno tak da,bi moralo biti malih...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
pa znam da,može biti svašta ali zanima me otprilike prosjek..

6-8 zavisi opet od umjeća oplodnje jednokratno dvokratno u kojoj fazi estrusa(tjeranja) puno varijabli,ovisi i o pasmini dosta. umjetno ili prirodno nikad ne radi račun unaprijed kad se oprasi onda broji žive /mrtve sa ili bez anusa dvospolce itd. Imao sam krmača koje su bile na izgled za 16 kom kad ono 2-3, jedan čak mada nauka kaže da nije moguće praksa ju često demantira
 
Posljednje uređivanje:

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
ništa nije nemoguče moja jedna je takoreči vukla trbuh po podu a na kraju se otelila-oprasila1
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ništa nije nemoguče moja jedna je takoreči vukla trbuh po podu a na kraju se otelila-oprasila1

kaj si onda mogel prodati taj praščič pod odojak..pa kaj ju je onda toliko mlijeko teretilo i vuklo trbuh dolje?? ili kaj več..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
krmača večinom koja prvi put ima kod mene je više od 10 -tak komada , ove koje smo uvezli iz Danske one su prvi puta imale čak i do 20 kom , a dobro to opet nije dobro , 15 -stak ih je ostalo , al otom potom ,prase se sad 9-ti put i imaju od 10 -15 kom , i odhrane večinom sve praščiće
Sad ove iz mog uzgoja prvi put večinom imaju od 10 -12 kom i sve odhrane u večini slučaja
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
hvala matija...
kaj se tiče ishrane...sve domače bez imalo smjese...kuhani krumpir,šrot,kad ima djeteline onda djetelinu, u jesen polutke od bundeva kaj su ručno čiščene...
 

Najnoviji postovi

Na vrh