• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Po onom šta znam iz nekoliko primjera nema ljeka to se naprave tvrdi žuljevi natekne između papaka i vetrinar sam kaže nema drugo nego nož,jedan primjer kod kuma je tak jedan progural nekih dva mjeseca do kolinja već pred kraj se nije mogel dizati nego mu je daval jelo tam gdje je ležal sa tim da već nije htjel niti jesti ,drugi je primjer bio da je moral ići pod nož od nekih 50kg jer nije htjel više jesti daj ti ljepo na neki naćin podigni tu nogu da vidiš šta se tu dešava jeli između špapaka nateklo možda je nešta drugo daj bože da se može ljećiti da ostane do zime nećemo sad sve na crno možda je u zglobu problem malo vidi šta ga toćno mući dobro je davati kalcij svinjama šta malo ljudi daje a velika je korist pogotovo za svinje u tovu ...

TUROPOLEC nemoj ništa hvaliti nije to neka pomoć znam šta te snašlo jer sam i sam imal te muke pa bolje nekom i nekak pomoći da se čovjek ne mući jer to i nije baš ljep osjećaj bitno da su oni živi i zdravi i da je sve uredu ....

ok, pogledat cu, a kalcij dajem ovih dana, hvala
 
K

knin

Guest
U 1h mali je naskočio stajala je ali kao malo nevoljko al mali je dva puta obavio. večeras repriza i ujutro
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Što se tiče krmače koja ne želi prihvatiti odojke to rješavam tako da joj u kuglicu kruha koji namastim stavim živčanih tableta, par takvih kuglica i u večini slučajeva bude u redu. A u večini slučajeva to je znak da se teško prasi ili je koji zaostao u maternici i najbolje je pozvati živinara ili imati hipofisana pa sam dati.
 
K

knin

Guest
Može li se krmačama iz čista mira produžiti ciklus?Primila je nerasta 29.04 i nije ostala skotna. danas je primila nerasta stajala je dobro ali od 26.04 pa do danas je 27 dan pa mislim da joj se ciklus produžio ili se poremetio pošto sam dva puta propustila pripust. Vaše mišljenje? molim odg
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Molim savjet budući da krmaču nisam imao više od 20 godina:
Imam nazimicu staru godinu dana sada težine oko 110 kg. Crna - križana, primila nerasta 17.02. i vidi se da je sprasna tako da bih se trebala oprasiti 12.06. Hranim je smjesom kukuruz, ječam, stočno brašno i suhi kruh mljeven. Dobije 2-3 zidarske fangle smjese do podne i tako po podne i vodu. Do prašenja znači ima oko 20 dana stoga molim pomoć kako joj napraviti jelovnik do prašenja i poslije prašenja. Veterinar mi je rekao da se smjesa za povećavanje kolićine mlijeka ne daje prije prašenja budući da krmača ima dovoljno mlijeka za početak dojenja prasaca. Hvala.
 
K

knin

Guest
Ja isto to dajem ali bez kruha i obavezno kostovit ili grovit. 2/3 suprasnosti dajem po 2 kg na dan a zadnju trećinu povećam na 3 kg na dan i povećam dozu kostovita. Na dan prasenja ne dajem ništa samo vodu . do petog dana od prašenja postupno joj povećavam hranu i onda ful koliko može da jede i vode uvjek(pojilica). do sad bilo ok imale dosta mljeka a nisam nikad eksperimetirala da mjenjam hranu poslje prašenja. neznam jesam li ti pomogla išta. čekaj i druga mišljenja i sretno
 
K

knin

Guest
Može li se krmačama iz čista mira produžiti ciklus?Primila je nerasta 29.04 i nije ostala skotna. danas je primila nerasta stajala je dobro ali od 26.04 pa do danas je 27 dan pa mislim da joj se ciklus produžio ili se poremetio pošto sam dva puta propustila pripust. Vaše mišljenje? molim odg

Ima li itko odgovor?????????:icon_pray:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Postoji odgovor. Ciklus ne mora biti u pravilnim razmacima. Ali ako se ciklus mijenja a nakon dva ili tri pripusta ne ostane suprasna treba ju eliminirati iz rasploda. Ili platiti veterinara da ju pregleda i liječi što je neprofitabilno.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
ciklus tjeranja se mjenja onda kada se poremeti hormonalni proces kod životinje i takvu životinju je najbolje zamjeniti drugom jer ova teško ostaje suprasna a i to uz veliki rizik kako če biti na kraju
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
za dojne krmače je najbolje mješati 75 kila žitarica i 25 kila koncentrata za dojne krmače pomješaš 45kila kukuruza a30kila ječmai pšenice ,još je dodro ako imaš djeteline da joj daš ali je moja preporuka da joj počneš davati zeleno odma zbog toga da ti odojci nebi dobili proljev ako bi počeo davati poslje prašenja ja tako radim godinama i nisam imao problema
 
K

knin

Guest
E pa sad ako nije ostala suprasna onda ću je hraniti da se dobro udeblja još 4 mj a ostaviću si mladu sad joj je 4 mj ima 70kg za još 4mj imaće dovoljnu kilažu a i starost za pripust a ova će u škrinju biće mesine hihihih. Jel mi to dobra računica?
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
to ti je najbolja računica a živce češ si odmoriti od sekiracije da li je ili nije suprasna a nek mala raste dok ne dođe njeno vreme
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
U vezi ciklusa kod krmače stručnjaci kažu da traje od 18 do 24 dana. Može se vidjeti u brošuri o umjetnom osjemenjivanju svinja koju je izdao Veterinarski fakultet. A koja od bicka ne ostanne suprasna od drugi ili treći put najbolji joj je lijek Dick.
 
K

knin

Guest
to ti je najbolja računica a živce češ si odmoriti od sekiracije da li je ili nije suprasna a nek mala raste dok ne dođe njeno vreme

Ma da ja to imam više pa hajd ali i ovo malo što imam mučim se da odgojim kojeg tovljenika za sušit i u škrinju i nešto prodam odojčića da se podmirim sa hranom jer sve kupujem nemam zemlje i opet hranim i nalazim si neku računicu-pozitivna 0. Ma dosta mi da mi tovljenici ostaju za badava. Znate da je naš grad na lošem glasu - svi na socijali. e ja nisam i mučim se svakako da ne budem pa se zato i sekiram kad nešto nije kako treba . a biće bolje daće Bog veselja i meni:icon_kidra::(hi):
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Pa Knin probaj drugu varijantu. Probaj ovu prodati pa kupiti suprasnu nazimicu ili probaj s nekim mjenjati za ispravnu. Ako čekaš da ti prase naraste, pa još dok se to prase oprasi i dobiješ odojke za sebe ili prodaju biti će Uskrs iduće godine. A ako kupiš suprasnu imati ćeš dvoje odojke do idućeg Uskrsa. Stavi na papir i vidi korist.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja isto to dajem ali bez kruha i obavezno kostovit ili grovit. 2/3 suprasnosti dajem po 2 kg na dan a zadnju trećinu povećam na 3 kg na dan i povećam dozu kostovita. Na dan prasenja ne dajem ništa samo vodu . do petog dana od prašenja postupno joj povećavam hranu i onda ful koliko može da jede i vode uvjek(pojilica). do sad bilo ok imale dosta mljeka a nisam nikad eksperimetirala da mjenjam hranu poslje prašenja. neznam jesam li ti pomogla išta. čekaj i druga mišljenja i sretno
Hvala na pomoći. Dali daješ koncentrat za povećanje mljiječnosti. Imam i mangulice, ali one jedu žitarice i travu tako da sa njima nemam problema. Želim držati životinje u redu i dati im sve što je potrebno.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Sad postoje razne primjese i smjese,sve je to dobro ali to košta...nekad se hranilo samo domačom hranom i svinje nisu znale ni za s od smjese...kod nas ih je bilo i po 300 kilnatih svinja...i uvijek su se prasile bez nekih dodataka...
Tak se i sad hrane barem kod nas, bez imalo smjese ili čega i nikad problema...
Pa sad uz malo razmišljanja palo mi je na pamet da bi mogao napravit neku domaču"smijesu" od tipa:žito,kukuruz,suho sjeno zasjeckano,pogače od koštica od bundeva,zob...kaj kažete na tu smjesu dal bi bilo bolje sve skupa zmiksat i davat im ili pa bolje zasebno?? Uz to svaki dan dobivaju svježu djetelinu...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Kako funkcionira vodenje evidecije svinja,neka Knjiga,prijava,odjava,itd?ima Gdje Na netu Za Procitati?
 
K

knin

Guest
Pa Knin probaj drugu varijantu. Probaj ovu prodati pa kupiti suprasnu nazimicu ili probaj s nekim mjenjati za ispravnu. Ako čekaš da ti prase naraste, pa još dok se to prase oprasi i dobiješ odojke za sebe ili prodaju biti će Uskrs iduće godine. A ako kupiš suprasnu imati ćeš dvoje odojke do idućeg Uskrsa. Stavi na papir i vidi korist.

Znam ja to treba mi 8 mj da od ove male dobijem odojke to je to što kažete za uskrs. Ali problem je što ovdje malo njih drži rasplodne krmače, većinom uzmu dva odojka s proljeća i hrane za zimu a sad je nezgodno vrijeme, da je jesen ili zima bez problema se proda a ko će sad kupiti? A pogotovo gdje naći suprasnu? ovo vam je socijala grad a ljudi ništa neće ni da rade sve im smrdi i ne isplati se bolje im biti na socijali i svakog dvadesetog čekati poštara. nisam vidjela odakle ste vi al ovdje se slabo bave svinjogojstvom a svi imaju pršute stare po par god(odakle?) ali to nije tema. Uglavnom mrka kapa što se tiče svinja pa baš i nemam neke opcije
 

Najnoviji postovi

Na vrh