• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Ove god i kod mene sve nešto naopako. Kod dvojice iz sela krmače pobacile a meni uginulo preko 20 kom malih nakon prašenja. Dvije prvopraskinje nisu imale mlijeka jedna starija zagnječila 6 kom. Nisam ih držao u boksu jer su sve dobre ali desi se uvjek nešta. Sve su prasile oko10-11 kom i od njih 4 krmače sad imam 14 praščića. :mad::
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Ja mislim da je to pretežno do hrane. Promjeni se nešto u hrani, daje se friški a možda i pljesnivi kukuruz i eto vraga. Za krmače dok su suprasne nastojim imati bar 50% suhog zrna žitarica i kukuruza. Za prasad koja se oprasi lakša od 1,2 kg mala je vjerovatnost preživljavanja, što se vidi i na njima kada se oprase. Koje je živahno nakon prašnje i dere se kada ga se primi to ima velike šanse. Oni mlohavi i šutljivi su na dobrom putu za u gnoj. I još nešto, krmaće, a pogotovo prvopraskinje ne smiju biti predebele.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kod mene nevjerujem da je do hrane,kukuruz iz cardaka,suh,runim dva puta na mijesec....Inace dobiva kukuruz,jecam,mekinje,sunc. pogaca i malo kostovita.
Uvijek sve pojede,pustana van....bojim se da nije kakvog djavla vani pokupila,pojela il se ozljedila????
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ja mislim da je to pretežno do hrane. Promjeni se nešto u hrani, daje se friški a možda i pljesnivi kukuruz i eto vraga. Za krmače dok su suprasne nastojim imati bar 50% suhog zrna žitarica i kukuruza. Za prasad koja se oprasi lakša od 1,2 kg mala je vjerovatnost preživljavanja, što se vidi i na njima kada se oprase. Koje je živahno nakon prašnje i dere se kada ga se primi to ima velike šanse. Oni mlohavi i šutljivi su na dobrom putu za u gnoj. I još nešto, krmaće, a pogotovo prvopraskinje ne smiju biti predebele.

Zakaj nesmiju ove kaj su prvi put bređe bit predebele? pitam jer imam jednu takvu pa me zanima...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Ove šta su se oprasile nisu predebele, taman su, ali ove šta uskoro se trebaju prasiti te su kao tenkovi pa če najvjerojatnije one iči u boksove
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jel dajete željezo i vitamine poslje prašenja ja drugi dan obavezno dam željezo i vitamine AD3 nekad preko inekcije a ponekad one za vodu po 1 ml direkt u usta .....
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Koliko sam ja primjetio kada je krmača, a pogotovo nazimica predebela odojci su lošiji. Evo prije mjesec dana jedna nazimica bila je prilično šlang i oprasila 11 svi jednaki osim jednog manjeg i svi ostali živi, a prije osam dana njena vršnjakinja koja je prilično debela oprasila 10, do toga šest solidnih i četiri upola njih i dva od tih malih su otputovali u prva dva dana a i ova dva se ne drže baš najbolje. Početkom prosinca krmača koja je bila debela oprasila 12 svi nikakvi i otišli u pet dana. Ne znam da li su i drugi primjetili ovo, ali kod mene je obično tako.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Slažem se da nesmije biti predebela, krmaće koje su debele često imaju lošije odojke, i uvijek ove koje su debele potuku više odojaka. Evo imam sad slučaj, mlada krmaća 2. put se prošli tjedan prasila nit debela nit mršava, moji čak rekli da nije ni bređa, a ona oprasila 13 komada, svi ko jedan i zasad nijednog nije pogazila.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Jel dajete željezo i vitamine poslje prašenja ja drugi dan obavezno dam željezo i vitamine AD3 nekad preko inekcije a ponekad one za vodu po 1 ml direkt u usta .....

ja dajem a prije nisam... i odkat dajem primjetio sam da su odojci puno bolji i zdraviji i bolje napreduju... treba davat... dajem preko injekcije
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
krmača se sprema na prašenje,ocekujem kroz kratko vrijeme pocetak.
3 prasenje joj je ovo,bas me zanima kako ce biti..
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
imam ja, čistokrvnog velikog jorkshira, pod selekcijom.sve prošle test za nerastovske majke težine oko 120 kg.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Pozdrav svima, svojevremeno mi je čini mi se did ivo odovorio i dao savjet zašto krmača neče jesti odmah čim se oprasi i sada opet iama taj problem a nikako nemogu naći to što mi je čovjek savjetovao, ima li neko slična iaskustva i što se poduzeli?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
To se zna desiti kod krmača zbog stresa ili upale daj joj koje sirovo jaje rastopi svinjsku mast i zalij po kruhu ili uzmi najeftiniju konzervu ribica ,pileča crijeva to ti sigurno neče odbiti dok nebude došla sebi
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
Pozdrav ! :(hi):
Imam jedno pitanje danas mi se oprasila krmača i ne da malima k sebi oće ih pobit a neam ono prasilište pa neznam što napravit . pa ako ko zna što neka pomogne
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Možda se još nije očistila pa divlja. Najbolje zovi veterinara da joj da injekciju za smirenje. Neki daju pivo, neki rakiju, ali ide noć i ko zna što moće biti.
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
ma ona se je ocistla oko tri sata sada puštamo prasce da sisaju ali jedva ju natijejeramo da pusti da sisaju a dok sisaju a kada joj dodu do glave ona poludi ko da ih se boji pobjne u ćošak i onda kasnije ih napada..
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Ako nisi zvao veterinara vidi da li netko u kući ima normabela ili apaurina. Tih tableta ako su 5 mg možeš dati dvije . Napraviš od kruha kuglice ko orah i pomastiš ih. Daš dva tri komada da proba, a onda u jednu ili dvije tabletu. Zna djelovati dosta dobro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh