• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
nisam još proširival ali budem kad riješim legalizaciju nadam se do kraja godine da bi moglo biti gotovo...a i od te opreme se bude još štošta moglo iskoristiti u posotječem objektu da se to sve složi po ps-u kak mora biti
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kolege imam jedno pitanje, neznam kaj se desava, krmaca mi se oprasila i ima 11 odojaka, kad god idem gledad kao da nema mljeka, al nisam siguran kaj se desava, jel dodem u krivo vrijeme pa odojci posisaju mlijeko pa mi se krivo cini ili kaj, malo je glupo pitanje al to mi se jos nikad nije desilo, odojci su stari 4 dana i veseli su i super pa sam malo u brizi. mislim si da vjerojatno dolazim u krivo vrijeme, al opet brinem se, kaj bi trebal primjetit ak nema mljeka... dali bi već počeli krepavat cetvrti dan ili?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,699
Dok ih ne čuješ da cvile i bezuspješno navaljuju na nju ne brini. Ona pušta mlijeko kada ju oni stimuliraju gurkanjem vimena.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Dok ih ne čuješ da cvile i bezuspješno navaljuju na nju ne brini. Ona pušta mlijeko kada ju oni stimuliraju gurkanjem vimena.

hvala na savjetu, pa tak si i mislim a i pretpostavljam da bi vec cetvrti dan dehidrirali i pokrepali pa mi je i cudno to sve skupa, jedi9no je problem kaj ih je 11 a prasica je mala i prvi put, kaj mislis da ih dohranjivat pocnem jos s nekom zamjenicom kad porastu?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,699
Solidno ti nju hrani jakom smjesom, samo pazi kada oni počmu jesti da se ne dohvate te smjese jer može biti problema da dobiju proljev.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
782
Borna, pokusaj krmacu gurkati u vime i onak prelaziti rukom preko bradavica pa budes videl jel bude legla i pocela zvati odojke da ide cicat. Sumnjam da bi odojci bili dobro kad 4 dana ne bi cicali i najvjerovatnije je sve u redu.
Reci mi kod koga pripustas prasice ili imas svojeg bicka? Vidim da smo blizu.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Borna, pokusaj krmacu gurkati u vime i onak prelaziti rukom preko bradavica pa budes videl jel bude legla i pocela zvati odojke da ide cicat. Sumnjam da bi odojci bili dobro kad 4 dana ne bi cicali i najvjerovatnije je sve u redu.
Reci mi kod koga pripustas prasice ili imas svojeg bicka? Vidim da smo blizu.

Ma brijem da je sve ok al pitam tak da budem siguran... nemam bicka, dolazi mi rođak iz okolice koji ima bicke s farme u bjelovaru, tam ih nabavlja, bicki su landrasi i sve s papirima i prava roba i prezadovoljan sam, jer su super u kondiciji i ima vise veličina, dolazi na kucnu adresu i nije skup pa ak oces broj mogu ti dat... od kud si tocno?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
782
Je, i ja redovito pripustam prasice pod njegove bicke. Stvarno daju lijepe odojke, ali mene je u zadnje vrijeme sve vise strah spolno prenosivih bolesti svinja. Mislim da budem kod sljedeceg tjeranja jednu krmacu probal umjetno osjemeniti.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Kakova je situacija sad sa bickima? Jel se smije imati za vlastite potrebe ako nije testiran?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,699
Koliko znam ne mora biti testiran, ali treba ga prijaviti veterinarima da mu vade krv za nekakove pretrage na bolesti. Kod testiranih test bi trebao značiti da daje potomke koji odgovaraju njegovoj pasmini.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Tako sam i ja mislio, za mojeg veterinari znaju, vadili su mu krv za bolest Aujeckog i nalaz je bio negativan, kako i za sve ostale svinje. No prekjučer kod susjeda bila veterinarska inspekcija i naložila im da se moraju riješiti bicka, rekli mu da mora imati test. On je imao nekoliko krmača pozitivnih, pa je možda to razlog, no on tvrdi da nije.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Bicko ili nerast mora biti sa papirima HPA, hodaju inspekcije i ko je kakve sreće ili ti dodu ili ne dodu :(think):
Razlog: suzbijenje bruceloze kod svinja, i taj nerast mora biti samo za vlastite potrebe
 
Posljednje uređivanje:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,699
Dečki da nemate zaj..ncije najbolje umjetno, proći tečaj i narudžbe sjemena od Varaždina, Križevaca, Osijeka ili Broda. Tko misli da bi sa bickom nešto mogao zaraditi može platiti veću globu nego što je korist. A držati bicka za par krmača uvijek je problematično. Dom je manji ne može na velike krmače, kada naraste ne može na manje. Imao sam 10 godina i znam, a nisam uslužno pripuštao.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Bicko ili nerast mora biti sa papirima HPA, hodaju inspekcije i ko je kakve sreće ili ti dodu ili ne dodu :(think):
Razlog: suzbijenje bruceloze kod svinja, i taj nerast mora biti samo za vlastite potrebe

Nerast mora biti testiran,sa feld testom i testom na stres.
mora imat rodovnik
negativan nalaz na brucelozu i aujecki
kad takvog nerasta kupite morate otič u svoju selekcisku službu i umatičit ga
kad to napravite , dobite njegov matični broj
kupite blok za prirodni pripust i možete ga uslužno pripuštat
trebate 2 puta na godinu vadit krv i radit nalaz na aujecki i brucelozu

znači ne smijete imat nerasta bez rodovnika ni za svoje potrebe.

inače ako o treba imam za prodat neraste duroka testirane
a za 2 tj imat ču i jokšira za prodaju
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Neznam kako kod tebe, al kod mene su nakon malog zatišja postali tražena roba, šteta kaj nemam sad kaj prodati ( u biti bilo bi nešto al to ostaje za tov ), jedno vrijeme cijena je pala na 15 kn, sad opet ide prema 17. Jučer neki lik iz Zagorja tražil 50 kilaše, reko da plaća po 18 kn. Ako bude tak ove odojke kaj sam planiral ostaviti za tov kaj su sad cca 35 kg nebu dugo kod mene ostalo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh