• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Crna slavonska je za držanje na otvorenom. Ko nema te mogućnosti ne može ju držati. A ima i krajeva kao što je ovo kod mene gdje bi ljudi htjeli da svinja nema niti grama masnoće. I šta mi onda vrijedi imati nešto što nitko neće kupiti. Imao sam par legla duroka pa muka živa za prodati.
 

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
Da li je ko od vas u zadnje vrjeme išel na ono predavanje u kž za umjetno osjemenjivanje krmača? kak to ide i kolko košta?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Nazovi njih (Centar za reprodukciju u stočarstvu) i pitaj. Ja sam išao prije desetak godina u Varaždin i trajalo je dva popodneva, a cijene se ne sječam, možda negdje oko 200 do 300 kn.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Preporuča se na 45 i 90 cm. Za odojke postaviš neki podmetač, betonski blok ili nešto drugo dok ne narastu da mogu dohvatiti pojilicu. 90 cm ti je za velike svinje od oko 100 kg i više.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Onda postaviš na 45 cm s tim da im dok su mali staviš neki podmetač jer ti oni mogu i do nekih 70 do 80 kg mogu piti s te pojilice. Druga varijanta ti je da staviš i niže sa koljenom na najnižoj točki a na 45 cm T komad, ali onda moraš svakih dva tri tjedna premještati pojilicu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A kaj, velika svinja preko 100 kg nemože tiskati dudu koja je postavljena nisko???

Nisam primjetil da se moje krmače bune :)
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Može ona tiskati dudu na toj visini, ali voli kada je vrućina stiskati dudu da se kupa. Mada to isto može kada je na većoj visini ali samo ustima.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,156
Prvi put sam na temama Svinjogojstvo ,,mali proivođač" moj savjet sam umjetno oploditi , dati željezo 3 dan 5 gr . uputa na tubi , cjeći zube odmah po prasenju . odbiti od krmače 28 dan , škopljenje 3 dan po odbiću , od 10 dana starosti posipati po podu " boni " da uče jesti . . Po odbiću primjeniti program " sano " , sam proizvoditi kukuruz i žitarice , sam markirati i prodavati odojke kada ? starosti 68 dana oko 33 kg. Planski oplođivati .i osposobljavati se.

koja je procedura da se dobije dozvola da sam možeš markirati svinje na svom gospodarstvu
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Raspitaj se u savjetodavnoj službi , trebati će vjerovatno ići na predavanje , tako je bilo pred 4 godine .
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Ja sam išao u Zelinu na predavanje, da tak negdje prije 4-5g.
Dobiš uvjerenje i onda možeš naručivat markice i klješta.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Tak je. Ako ne znaš ko ti je savjetodavac nazovi u Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji tko ide po terenu i markira stoku i taj će ti reči kada i gdje se organizira tečaj za markiranje.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,156
nešto mi je veterinar rekao kada je bio u kontroli gospodarstva da se mora ići na taj tečaj,koliko on traje i koliko se plaća
 

Najnoviji postovi

Na vrh