• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

svinjar

Novi član
Tu od
23 Lis 2014
Poruka
13
da dopeljaju.škarta.nebi se mogo pohvalit kvalitetom a nedaj bože plodnošću.

kako pa i vi uvozite i prodajete od tih nazimica prasad ovdje jel i vi onda prodajete škartove ili kupujete negdje dalje???
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
i jedne i druge.ne prodajem ništa od njih jel su se tek jednom oprasile.ovako 1 jokširka oprasila 13 kom,u starosti 3 mj odojci bili težine od 22- 42 kg,svaki svoje veličine,druga jokširka oprasila 4 kom,odhranila 2 kom,landras skoro krepala kad je došla,pripusti je ,na mjesec dana pobacila,pripustil drugi put oprasila 10 kom.odhranila 8 kom,od toga 4 sa pupčanim bruhom.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
ja sam ih uzeo prvenstveno zbog mesnatosti. imao sam topigs genetiku koja ima izvrsnu plodnost ali im je mesnatost lošija strana. sa edelom sam dobio 2% na mesnatosti , plodnost je nešto slabija kod edela ( u prosjeku prase 1 do 2 prasadi manje od topigsa ) ali to je normalno kod takvog tipa svinje . nebreš imati i mesnatost i plodnost.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
kako pa i vi uvozite i prodajete od tih nazimica prasad ovdje jel i vi onda prodajete škartove ili kupujete negdje dalje???

to mi bil prvi uvoz,uvezo sam samo radi nove krvi,i zažalio sam.imam svoje linije koje prase od 14-18 kom.i od tih prodajem nazimice i nerastiće.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
i jedne i druge.ne prodajem ništa od njih jel su se tek jednom oprasile.ovako 1 jokširka oprasila 13 kom,u starosti 3 mj odojci bili težine od 22- 42 kg,svaki svoje veličine,druga jokširka oprasila 4 kom,odhranila 2 kom,landras skoro krepala kad je došla,pripusti je ,na mjesec dana pobacila,pripustil drugi put oprasila 10 kom.odhranila 8 kom,od toga 4 sa pupčanim bruhom.

kak si ih pripuštao, prirodno ili umjetno , čiji je nerast ?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
baš mi krivo kaj si tak naj..al :(whew): . ja imam sad već oko 60 kom njihovih ( samo jorkširke ) i nisam imal takvih problema. 5 komada sam moral zaklati jer ih nisam nikak mogel zabređiti.
Problemi sa bruhom i raslojenost prasadi imaju često put veze sa lošim nerastom
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Krmaca oprasila cijela 3 komada i sad me zivo zanima(posto sam amater)ko je glavni krivac krmaca,nerast ili ja?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To je sve relativno,moze biti i do nerasta i do krmace?
Ja kad se krmaca pocme tjerat treci dan u jutro ju pripustam i navece ponovo!!!
Kod nazimica isto tako radim i dosad je jedna samo oprasila 6 prasaca a sve druge vise!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ponovno ja sa pitanjem!
Mali prasci su zasad super i fino napreduju, ali imam dva komada koji se nikako ne podnose! Mislim da te dvije ženkice ni ne spavaju već se stalno tuku i to "momacki"! I jedna i druga imaju već skroz crveno-plavi vrat, krv dobro podlila! Grizu se bez prestanka, osim kad sisaju! Zanima me da li je to normalno?, i da li te na koji način to spriječiti?
Tuča počela prije dva dana i stvarno bi mi bilo žao da se pobiju! Hvala unaprijed...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Da, još davno! Točnije 4. dan, tad su dobili i vitamine i željezo! Sve obavio veterinar...
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
834
Sinoc mi je jedna krmaca pobacila tj ocistila se od prascica kojis su trebali biti opraseni 15.1. Bilo je tu svega, i razvijene prasadi i nekih tvorevina. U slucaju ponovnog tjeranja te krmace isplati li se to pripustiti?? Krivim iskljucivo nerasta za takvu situaciju jer mu je gazda mjerio temp dok je ovj skakao po mojoj krmaci i imao je temperaturu. Znalo mi se vec dogoditi da krmaca zacahuri svinje u sebi, ali nisu se tjerale niti su pobacile to.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,151
meni je jedna natimica prije tri godine se tjerala i pustim pod nerasta i stalno je šutjela i kada je se trebala prasit nije naljevala vime i nije se ni oprasila,nakon mjesec dana smo ju zaklali i u njoj nismo ništa našli
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
moja se trebala prasit za 3 tjedna i sad se tjera, ima trbuh ali ne prevelik i nije se tjerala ni jednom od kada je pripuštena i sad sam je ponovo pripustil nakon 3 mjeseca, nije mi jedino jasno zakaj se nije tjerala prije.... jeli imal ko slične sitvacije?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja nisam tako proso ali znam covjeka koji je!!!
Isti dan je osjemenio krmace jedna se prasila a druga nije a nije se niti preganjivala!!!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
ja sam svoju ponovno pripustil a sad kaj bude budem videl, ako nebu nis ide ona pod noz i u skrinju... mesa sigurno nebu previse
 

Najnoviji postovi

Na vrh