• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
to vam po 12 kn netko uvalil muda pod bubrege,iz tova križance.nazimica čista ili f1 nepripuštena košta oko 400 eu plus pdv od 12%

nezz makar nazimice su ko sa slike, pitome svaka ima po 18 sisa, moguce da su i iz tova al sve su bile ko jedna svoje kaj sam doma ostavljal nisu bas nest,. makar 100 ljudi 100 cudi jedan kolega veli da dok su male nije za preporucat ostavljat najbolje,. vidjet cemo kaj ce bit dok se pocnu prasit tj, ak se pocnu,. :mur:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Lako je dobiti lijepe i ujednačene sa velikih farmi gdje ih selektiraju prema veličini, tako da iz grupe gdje su stavljeni i oni najmanji kada ih pogledaš izgledaju svi ujednačeno. Samo onaj ko dođe sa strane ne zna kakvi su bili u leglu. Po zakonu prirode u leglu ima manji postotak najboljih, otprilike isto toliko loših, a večina ih je prosječnih i to oko dvije trečine. Ko kaže da dobije ujednačeno leglo, ne govori punu istinu.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
znam samo da su mi se moje domace najbolje pokazale niti jedna nije prasila ispod 11 kom a izgledale su ko "hrtovi" a kupoval sam ih kaj si bile kao vrhunska genetika i teske preko 160kg pa oprasi 7 kom jedna cak jednoga,. a imam pitanje koji je postupak u vezi poticaja jer prije sam ih uvijek prijavljival oko 10kom posto se sad to povecalo na 30-ak jer su kakvi drugi uvjeti,? navodno se treba placat vadenje krvi? koliko to kosta? i navodno bi trebale bit zajedno? ima ko kakva saznanja?
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
molim savjet: imam 3 nazimice i 3 krmače koje se ne tjeraju, premještali smo ih i svašta, što tražiti od veterinara ili kupiti da im se daje??
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
minimalno 180 x 240 cm bi ti trebao biti ograđeni prostor za takvo 1 prasilište.

ako ćeš kupovati svakak uzmi prasilište sa metalnom kopanjom, one polimerbetonske kopanje su loše.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Opet ja sa pitanjima!
Odvojio sam prasce od krmače, lijepo jedu i nije bilo nikakvog stresa niti skike!
Sad ... prodao sam 4 komada u susjedno selo, ali ostaju kod mene dok ne budu bar 25 kg tako da imam još dobrih mjesec dana dok ne "presele"!
Pošto sam novi, ne znam kako to sve funkcionira s "putnim listom", podatcima od novog vlasnika, gdje se to sve nabavlja i koliko košta....

Bojim se da ne bi na kraju bila "skuplja pita nego tepsija", što kažu naši susjedi s onu stranu Save!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Opet ja sa pitanjima!
Odvojio sam prasce od krmače, lijepo jedu i nije bilo nikakvog stresa niti skike!
Sad ... prodao sam 4 komada u susjedno selo, ali ostaju kod mene dok ne budu bar 25 kg tako da imam još dobrih mjesec dana dok ne "presele"!
Pošto sam novi, ne znam kako to sve funkcionira s "putnim listom", podatcima od novog vlasnika, gdje se to sve nabavlja i koliko košta....

Bojim se da ne bi na kraju bila "skuplja pita nego tepsija", što kažu naši susjedi s onu stranu Save!!

Ti moraš imati karticu HPA kao vlasnik životinja i putni list. Karticu si dobio kada si prijavio gospodarstvo, a putni list sam ja kupio kod nas u veterinarskoj i košta par kuna - ne znam točno. Kod prodaje i za transport ti trebaš kod veterinara izvaditi pasoš i životinje moraju imati ušne markice.
Kupac životinja također mora imati karticu HPA ako kupuje više od 1 životinje i potrebni su ti njegovi podaci iz kartice te registracijska oznaka vozila ako se prevozi vozilom.

Ne znam iz koje si županije, kod mene treba vaditi krv životinjama ako idu u drugu županiju.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Luka009,

Sve što si naveo imam osim putnog lista! Znači to mogu kupiti u veterinarskoj stanici? I koliko dana unaprijed moram izvaditi putovnicu (pasoš) za svinje?
Taj lik što ih kupuje mislim da ima također prijavljeno gospodarstvo jer svake godine drži svinje za tov!
Iz Brodsko-Posavske sam županije, a prasci ostaju u istoj pa se nadam da ne moram vaditi krv! Ali sve ću još provjeriti kod veterinara kad ih dođe kastrirati za tjedan dana!
Koliko znam ja ih ne moram voziti, doći će on po njih!
Tako je bar rekao...

HVALA još jednom!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pasoš je prihvaćeni naziv za "Svjedodžba o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje kojom se potvrđuje da nema veterinarskih smetnji za otpremu životinja" a vrijedi 72 sata. Nije bitno tko vrši prijevoz, već se upisuje registarska oznaka vozila sa kojim se vrši prijevoz i upisuje se u "Putni list za svinje"
Provjeri dali kupac ima registrirano gospodarstvo jer u protivnom se ti nećeš moći razdužiti.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ok, to za "pasoš" nisam znao, ali svejedno, ja tu riječ ne mogu izgovoriti, kao ni "pare"!
Držati ću se originalnog naziva, valjda će me veterinar razumjeti....
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
Luka009,

Sve što si naveo imam osim putnog lista! Znači to mogu kupiti u veterinarskoj stanici? I koliko dana unaprijed moram izvaditi putovnicu (pasoš) za svinje?
Taj lik što ih kupuje mislim da ima također prijavljeno gospodarstvo jer svake godine drži svinje za tov!
Iz Brodsko-Posavske sam županije, a prasci ostaju u istoj pa se nadam da ne moram vaditi krv! Ali sve ću još provjeriti kod veterinara kad ih dođe kastrirati za tjedan dana!
Koliko znam ja ih ne moram voziti, doći će on po njih!
Tako je bar rekao...

HVALA još jednom!

Kolega, pasoš ti nebu vredil ak je slika (svinje) starija od 6 mj... :) malo off ali fakat cirkus rade od kupnje "3-4" odojka, dok se na tone smrznutog mesa uvoze.. a njih niko ne kontrolira...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ok, to za "pasoš" nisam znao, ali svejedno, ja tu riječ ne mogu izgovoriti, kao ni "pare"!
Držati ću se originalnog naziva, valjda će me veterinar razumjeti....

Imaš piće ako se nekada sretnemo.
Taj naziv koriste veterinari, vlasnici životinja i klaoničari.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kolega, pasoš ti nebu vredil ak je slika (svinje) starija od 6 mj... :) malo off ali fakat cirkus rade od kupnje "3-4" odojka, dok se na tone smrznutog mesa uvoze.. a njih niko ne kontrolira...

Istina, a pogotovo ako ti je prva veterinarska postaja 20 km od kuće, a nemaš prijevoz jer si izgubio vozačku (oduzela policija!)
Ali ako se budem držao onih 72 sata što mi je rekao luka009 tada bi moralo vrijediti!?
Sad sam također saznao da lik koji hoće kupiti nema prijavljeno gospodarstvo!! Znači da mu i ne mogu prodati...koje je to sranje, nemoš vjerovati!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ni ja nemam OPG, životinje uzgajam za osobne potrebe ali sam podnio zahtjev za izdavanje potrebnih dokumenata. Evo račun: za 24,40 kn sam dobio identifikacijsku karticu gospodarstva, evidencija životinja i liječenje svinja na gospodarstvu. Posebno sam platio ušne markice i putni list.
Znači za malo novaca sve legalno. Ovo sam riješio 2010 godine od kada držim životinje.
 
Na vrh