• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Normalno trajanje gravidnosti je 112 do 118 dana, tak da nemaš brige a ona doslovce može u par sati dobiti mlijeko i početi s prašenjem a nerijetko se može dogoditi da se i oprasi pa tek onda dobi mlijeko. Inače postoji hormonska injekcija za poticanje prašenja ali se ona daje nakon 118 dana, estropur , luteogen naziv ovisi o proizvođaču a radi o d-kloprostenol hormonu.

BTW usput stavljam sliku s rezultatima prašenja na poslu od ponedjeljka na utorak (15,00 do 15,00)

 
Posljednje uređivanje:

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Forumaši imam pitanje, do sad nikada nisam hranil sa napojem svinje, samo smjesa na suho. Imam priliku voziti napoj iz restorana pa me zanima kad bi s napojem hranil krmače, kolko dugo bi ih smio hraniti prije prašenja, tj. kad bi im moral početi davati smjesu. I naravno koliko je to uopće zdravo za krmače?
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
972
Ja imam jednu krmacu 8g ima i od malena jede napoj i suhu hranu,,,i prije prasenja i poslje...Nikad joj nisam prestajo davati napoj i u tih 8g nisam imao nikakvih problema
 

durozetor

Član
Tu od
12 Tra 2014
Poruka
64
Nosim napoj iz restorana i stalno ga dajem krmačama bilo kad su gravidne bilo oprasenima nikad nisam imao nikakvih problema ni sa njima ni sa prascima, ponekad ovisno o količini miješam ga sa srotom odnosno prekrupom
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ok hvala vam, ma velim nisam nikad tak hranil pa neznam. jel utječe kaj na kvalitetu mesa ili su to samo priče?
 

durozetor

Član
Tu od
12 Tra 2014
Poruka
64
Neznam dali utječe na kvalitetu mesa ali sigurno utječe na moj dep , ja nekupujem nikakve premikse supere i ostale smjese ,jedino za odojke moram kupiti.
Rezultate u tovu imam odlične,krmače imaju dobra prašenja i nikad nisu bez mlijeka.
Mislim da se ovim načinom ipak manje trujem
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Može li netko prepoznati problem i kako ga riješit ?Do ove godine mi se ovo nije događalo, naime ovo su mi tovljenici ostavljeni za ovu godinu i imaju oko 50 kg. Pred 5-6 dana su napali jednoga i napravili mu ovo što se dogodilo i ovome danas ( na slici).I prvi i ovaj danas su odvojeni u drugi boks, al se bojim da će se to nastavit i dalje.Hranim sa SALVANOM nekih 4-5 godina ,i nije bilo nikakvih problema do sad.U glavnom prasci su nemirni , i ruju po slami.Vidim da im nešta fali.Jel netko od forumaša imao ovakav slučaj i šta napravit ?
 

Prilozi

  • DSC_1014.jpg
    DSC_1014.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 127
  • DSC_1013.jpg
    DSC_1013.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 116
  • DSC_1011.jpg
    DSC_1011.jpg
    55.4 KB · Pregleda: 88

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Problem je najvjerojatnije u hrani a što točno to je teško napamet odgovoriti. Mi smo imali slican problem prije dva mjeseca kada nam se broj krmača koje smo morali eutanazirati ili izdvojiti u roku od dva tjedna odvostručio, naime obično imamo deset do dvadest krmača u posebnim boksovima koje su šepave, izgrižene ili bolesne a u ta dva tjedna taj broj se popeo na 40, analizom hrane doslo su do zaključka da je premalo vlakana u hrani koja im daju osječaj sitosti. zapravo se radilo o tome da je mjesaona koja nam radi smjesu ostala bez zobi pa su umjesto uobičajenih 20% stavljali 10%. Inače su te krmače u boksovima (20 boksova) po 65 u svakom (grupno držanje u čekalištu).
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
972
Kolega imbro imao sam ja takav slucaj dok sam hranio prasice sa Patentovim koncetratima..Prasici jedu normalno i odjednom veca kolicina napada jedno ili dva praseta..Rekao mi je kolega da probam promjrniti koncetrate,,poceo davati Boni-em i u roku 10h je prestalo napadanje i grizenje..Nakon 1mj opet podjem davati patentov premix i oni se opet podju grist i napadat..Od tada sam promjenio proizvodjaca i nemam problema
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Imal sam i ja takvih problema, neko kaže hrana, neko kaže da im je dosadno al kod mene se uvjek desilo kad nisam imal obješen lanac, od kad imam lanac nema problema jer se igraju i onda je sve ok. a imal sam jednu turu od 8 komada lani i ti su mi se stalno grizli i nije niš pomagalo, i stalno su mi grizli istoga prasca...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kupio sam četiri praščića od po cca 40Kg za tovljenje i sa dva od njih imam problem da se zalijeću po boksu ko da su pijani, jedan više a drugi malo manje. Veterinar mi je bio pet puta ali još im nije dobro, što bi to moglo biti?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Imam neki peletino za svinje koji im nadodam u hranu ali max 10% a ostalo kukuruz, kuhana repa i tjt.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Veterinar vam tu nece pomoci. I kod mene je bilo slicnih slucajeva, nijedan nije dosao ni do 100kg. To im je neki problem vjerovatno na živčanoj bazi.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
972
Kolege jutros mi je jedna kezmica suprasna uganuula ili istegla zadnju nogu...Bio je veterinara kaze nesmije davat inekciju protiv bolova jer je suprasna treba se prasiti 3.4..
Zasad lezi ali polako ustaje i sepa pomalo,,rekao mi je vetrinar da joj napravim mekanu podlogu da nije na betonu..i dao mi je neku mast da joj mazem nogu
Dali se netko od vas susretao sa tim odnosno da mu sprasna krmaca ili kezmica uganu nogu malo prije prasenja
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Dali mi netko moze pomoci, rijec je o rezanju repova kod odojaka za tov... Nisam to nikada radil, a u tovu mi se znaju pogristi, i jedan drugom odgrizu rep. Svaka pomoč i savjet su dobrodošli...
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
rezati sto prije pozeljno do treceg dana starosti ili ako ti je jednostavnije kupi gumice. duzina do 2.5 cm, mi na farmi rezemo na cca 12 mm (1/2 incha) rez pospricaj onim plavim sprejem (ovdje se prodaje kao blue kote)
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
zaboravil sam napisati da mozes koristiti i obične ili voćarske škare , mi korstimo obične mada imamo više električnih rezača (tail docker) ali sa škarama si puno brži





ovaj je rastureni, ima negdje kompletan ali se ne koristi pa neznam gdje je

 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Ili obicnim cvikcangama

e7df4f48f52fea4c5681e3ec0938c8d6.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh