• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja uzmem male odojke(landras) i kada dođu kod mene idu odmah na odvikavanje od koncentrata i vraćam ih majci prirodi u divlje stanje koliko je to moguće. Sredinom dana dobivaju travu, od prehrane ujutro 7h navečer 17h samo razmočeni šrot kukuruza i pšenice sa dodatkom razmočenog kruha i zgnječenog kuhanog krumpira. Ujutro dobiju i svaki po dva sirova jaja sa ljuskom u tu sapu. Obavezno im posolim hranu tako da poližu posude da nemam obavezu čistiti posuđe. I to je to. Cijeli dan su u blatu i na zemlji ruju i kopaju. Tu i tamo im bacim kukuruza u klipu da oštre zube. Ne može prirodnije od toga. Lijepo napreduju.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
A sto se uopce moze ocekivati, koliko se jos mogu nadebljat u cca 40tak dana ovako?
Neznam otkud tolika razlika izmedju njih a realno svi jedu podjednako. Jel moguce da su jeli “previse buće”? Toga je stvarno bilo puno ove godine pa smo davali, a pretpostavljam da je to nize kaloricna hrana, a valjda im je bila draza od suhog. Sad kad jedu samo subog i pojedu ga jako puno, kuzim razliku u odnosu koliko su ga malo jeli do sada
Malo im to suho vlaži pola mlijeka pola vode, ne previše, vidi kada pojedu mokri dio dodaj " ovlaživač", trave ako imaš malo za apetit, a ako dobro jedu za 40 dana mogu dobiti oko 20-25 kg. Ako imaš, umjesto pšenice stavi tritikale.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Rađe ga svinje jedu, slađi i ima više proteina, hibrid raži i pšenice, najbolje sve pomiješati u zrnu, ječam, kukuruz i tritikale pa samljeti na mlin na kamen da se sve izmješa kod meljave, poslije dodati ove ostale "aditive".
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Mislio sam ograditi manju livadu samo sa električnim pastirom i pustiti par odojaka unutra da kopaju. Da li to funkcionira ili moram i jaku ogradu praviti?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Bojim se da ih nebude zadržalo,jer nisam vidio da ih drže samo u pastiru,obično ukopanu armaturu koriste;)
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Ne nalazim temu o kojoj imam pitanje pa ću staviti ovdje, ako admin ne skine. Imam problema sa papcima svinja pošto je pod betonski stari sav istrošen i oštar na mjestima pa bi po njemu navukao neku masu poput nekadašnjeg hlevita ako postoji nešto slično. Ako neko zna više o tome molim da se izjasni, to bih samo poput glazure navukao na postojeći beton a sama glazura bi bile preglatka i klizava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Firma Vetisa iz Slovenije (kod Celja) prodaje hlevit. Imaju internet stranicu s hr domenom. Pokušaj ih kontaktirati. Možda imaju dostavu u HR ili ti daju najbližu adresu gdje možeš kupiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Pa hlevit je isto gladak. Imali smo ga mi u štali.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije pregladak. Možda ti imaš neku finiju granulaciju ili ste miješali sa sipinom.

Ja ga imam u boksevima na podu i na zidovima pol metra od poda, a iznad je žbuka koju su svinje dobrim dijelom pojele.
Jako sam zadovoljan hlevitom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Ja isto imam pod u starom kocu od tog mljevenog cigla i drži se več godinama. Doduše ne koristi se več dugo kao kotac, ali 20 godina je bezgrešno služil takav pod.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,363
Imam u jednom dvorištu tri svinjca i bunar. Zanima me kako najjednostavnije dobiti vodu iz bunara u svinjce? Znam sustav pojilica kako funkcionira, no ne kužim se previše u kakvu pumpu trebam u bunaru i to. Ako sam fulnio temu molim admina da premjesti
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
Najjednostavnije hidroforska pumpa. Stavit veći razmak između paljenja i gašenja motora, regulirat pritisak i to je to. Ako vas je strah da neće biti vode, iskopat bazen, stavit cisternu ili nekaj tak unutra, potopnu pumpu i plovke stavit da se pali i gasi na određenoj razini vide u tom bazenu. Prednost je da u suši možete uvijek nalijat vodu u taj bazen. Mana je skuplja izvedba i više zajebancije.
 

zoribori

Novi član
Tu od
24 Kol 2020
Poruka
25
Pozdrav, uzeo bi 5-6 odojaka za daljnji tov u ozujk, po mogucnosti landras-durok ili jorksor-durok, mada nije uvjet, ako netko ima nesto drugo a da je kvalitetno javite se u inbox pa se dogovorimo. Ja sam u okolici Zapresica
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Imam u jednom dvorištu tri svinjca i bunar. Zanima me kako najjednostavnije dobiti vodu iz bunara u svinjce? Znam sustav pojilica kako funkcionira, no ne kužim se previše u kakvu pumpu trebam u bunaru i to. Ako sam fulnio temu molim admina da premjesti
Potopna pumpa i hidrofor, zavisi koliko je daleko bunar od svinjca. pumpa u bunar, cijev u zemlju i u svinjac, negdje nađeš malo mjesta za hidrofor i provedeš od njega cijevi do pojilica. potopna pumpa vuče i sa 30 m dubine i gura dosta daleko.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Ma nema ni deset metara udaljenosti
Potopna pumpa to može odraditi, treba samo naći po specifikacijama, ima ruskih jeftinih a tebi neće trebati veliki pritisak ni puno vode.

Firma Vetisa iz Slovenije (kod Celja) prodaje hlevit. Imaju internet stranicu s hr domenom. Pokušaj ih kontaktirati. Možda imaju dostavu u HR ili ti daju najbližu adresu gdje možeš kupiti?
Imaju dostavu u Hrvatsku ali samo veće količine i to paletizirano, meni treba cca 10-ak vreća i ne vidim da to mogu naći negdje kod nas pa će izgleda ići samo obična glazurea pa kako im bude.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Nema nitko ideju gdje u domovini našoj lijepoj ima hlevita ili sličnog materijala?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod nas prodaju pod nazivom tenisit. Ima ga u Keramixu Krapina, 41 kn/25 kg. Jedino mi se čini da je granulacija 0-3 koju imaju malo prefina. Vjerojatno bi trebalo pomiješati malo agregata 4-8 mm.
Pokušaj u, tebi bližim, trgovinama građevinskog materijala.

Edit.
pronašel sam ovo na netu. Kontaktiraj ih.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Neznam kaj je hlevit ali ako trebate tenisit, to radi firma iz Varaždina… Pretpostavljam da se radi o mrvljenoj cigli i crijepu…
 

Najnoviji postovi

Na vrh