• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjurača

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: Tanjuraèa...

Tko bi znao koliko ima kilograma tanjurača RAPID(virovitička),28 diskova nošena???? :scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: Tanjuraèa...

Zlatko123 kaže:
Vidio sam slike..i te detalje ali to je u slucaju da ides 2 traga...ja idem samo jedan trag .....

Nisi dovoljno dobro prolistao temu... Zjockoo ide 3 traga ;)
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: Tanjuraèa...

dino kaže:
Tko bi znao koliko ima kilograma tanjurača RAPID(virovitička),28 diskova nošena???? :scratch

Ja ti mislim da ti te tanjurače nisu previše teška, jer mi imamo RAPID-ov sjetvospremač i nije jako težak, a ljepo radi ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Re: Tanjuraèa...

Bobo kaže:
Zlatko123 kaže:
Vidio sam slike..i te detalje ali to je u slucaju da ides 2 traga...ja idem samo jedan trag .....

Nisi dovoljno dobro prolistao temu... Zjockoo ide 3 traga ;)

Može se to postići i sa jednim prolazom, isti je princip, no mislim da jedan prolaz nikako nije dovoljan za sjetvu, osim ako imaš izrazito pjeskovito tlo, jer neznam na kojem drugom tlu bi se dovoljno rasipalo nakon jednog traga.
Po mojem principu ne ostane ni jedan trag ni jarak ni ništa, zemlja izgleda kao da je napravljena sjetvospremačem. Ako trebaš dokaz, prokopat ću po slikama i staviti da vidiš. :mrgreen:
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

Ja idem jedan trag tanjuračom i onda iza rotodrljačom i cak je i presitno.....a ja cu ti bas poslikat kad budem tanjuro pa ces vidjet kako izgleda moj nacin tanjuranja....dok sam sad imo obican plug mislim nije bio okretac bilo mi je svaki slog taj jedan jarcic na sredini i to je to.....
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Re: Tanjuraèa...



Evo ovo ti je moj zadnji prolaz. Moja parcela je lijevo od traktora, ovaj jarak će završiti u međi i nema ni jedne neravnine na cijeloj parceli. Objasnio sam to ranije u ovoj temi, no mogu opet... Stvar je u tome što krećem od sredine njive i vozim stalno ukrug s tim da skrećem u lijevo i radim trag do traga. Na taj način jarak ostaje stalno s desne strane i na kraju se rasipa do međe i popuni onaj dio koji tamo baš fali. Bez obzira na vrstu oranja, znači naor ili razor, star pouzdano funkcionira. Uostalom, vidiš sa slike
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

Ma kuzim ja sta ti govoris....ja sam tak radio zbog slogova kak sam imo tj zbog jaraka jer nisam imo okretac plug...ali ja sam iso jedan puta samo sa tanjuracom....a ti odma sijes poslje ovoga ili jos ides s necim kasnije...:??
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Re: Tanjuraèa...

Ja nemam okretač, orem s običnim plugom. ako ga dobro naštelaš, nema nikakvih problema.
Da, idem u najviše 3 prolaza, naravno s međusobnim preklapanjima. Ovo je treći prolaz i tu sijem. Nema potrebe za dodatnom obradom
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

...aha ti odmah sijes poslje toga....ja nikad nisam ni pokuso ic 3 traga jer ja idem rotodrljacom iza pa onda sijem....
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Tanjuraèa...

Zlatko123 kaže:
...aha ti odmah sijes poslje toga....ja nikad nisam ni pokuso ic 3 traga jer ja idem rotodrljacom iza pa onda sijem....


pa zakaj tanjurati kad imas rotodrljaču ma nije ona samo za finoću

jos jedno prikopčavanje i jos jedan odlazak na parcelu ,gubljenje vremena

kod mene rotodrljača direkt na oranje bez obzira na težinu tla i na sjetvu koja slijedi ili na proljeće možda sjetvospremač umjesto rotodrljače ako je laka zemlja , tanjurača mi posluži za obradu strni poslije žetve
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

ako je jesenska brazda ja samo zatanjuram jarke i ostalo sa rotodrljacom...ali ako je malo gadnije oranje idem sve sa tanjuracom i onda sa rotodrljacom....a sto se tice prekacivanja meni nije tesko jer sa rotodrljacom puno ljepse izgleda njiva kasnije....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Tanjuraèa...

ja tanjuraču rijetko, gotovo ni ne koristim, sjetvospremač direkt u brazdu..s tanjuračom eventualno samo poravnam malo jarak i to je sve...
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

Pa kazem tak i ja ak je ljepo oranje idem direkt rotodrljacom a ak je malo gadije onda prođem tanjuračom....
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Tanjuraèa...

Kod mene tanjurača u zadnje 3 godine nije ni jutro potanjurla i to ove godine nešto malo strništa. Od kad imamo roto branu sve sjetvene pripreme radim s njom i manje nabijam zemlju, jedan prohod, eventualno di je zemlja teža dva prohoda
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

Meni tanjuraca znaci jako puno za tanjuranje strnja ...ja strnje tanjuram i do 3 puta u razmacima ....
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Tanjuraèa...

Imam pitanje. Imam jednu ok ponudu za tanjurače s 24 diska lemind stare 10 god. zanima me ako moj traktor 45 ks to ne bude mogao vući jel se može skinut po jedan vanjski disk tako da bi imala 20 diskova. Hitno mi je! Ako tko zna?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: Tanjuraèa...

21yes kaže:
Imam pitanje. Imam jednu ok ponudu za tanjurače s 24 diska lemind stare 10 god. zanima me ako moj traktor 45 ks to ne bude mogao vući jel se može skinut po jedan vanjski disk tako da bi imala 20 diskova. Hitno mi je! Ako tko zna?
Nemre, moraš kratiti osovine. Na tvojem terenu teško da bi vlekel. U ravnici da.
Jel te zanima zamjena? Mi imamo 20 diskova, a trebali bi veće?
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Tanjuraèa...

Zašto bi kratio osovine samo umetne valjak i eventualno ploćicu debljine tanjura e sad kako će radit tanjurača to nebi znao možda malo van balansa. Može skinut tanjur dolje od kud ti ideja da nemože? Tanjurača će možda malo bit van balansa za težinu tih vanjskih tanjura ali mislim da ništa strašno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: Tanjuraèa...

Ronin kaže:
Zašto bi kratio osovine samo umetne valjak i eventualno ploćicu debljine tanjura e sad kako će radit tanjurača to nebi znao možda malo van balansa. Može skinut tanjur dolje od kud ti ideja da nemože?
Ma sve se može, osim drvene peći.
Problem je u njegovom kraju. Ako makne diskove, tanjurače budu i dalje široke 2 metra, pa nemože putem...i nebu bitno smanjil njihovu masu (za nekih 20kg). A onda može probati i sa 24 diska.
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: Tanjuraèa...

Kod nas rade sa malim ferkom sa 24 diska tanjuracam nema bas puno brda vjerojatno zato ali mislim da bi ti mogo vuc 24 bez problema...
 

Najnoviji postovi

Na vrh