• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjurača

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Tanjurača...

Ili ja krivo vidim ili na prvoj desnoj bateriji ima 5 tanjura :?: (gledano od iza prema naprijed)

Bobo:kud baš janjetina :blackeye
Da mi djed nema takvu sigurno ovo ne bi pisao..
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Tanjurača...

Za takvo što ja bih dao par stotina kuna, nadam se da ni ti nisi dao puno više.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Tanjurača...

Bobo kaže:
Ova codexnoxova je 100% proizvod firme LEMIND i Leskovca. Marko, kladimo se u kilu janjetine i pivo?

OLT nikada nije imao drvene lezajeve na tanjuracama..
Bobo u saboru govore da ondje nema više "ispravka netočnog navoda" :lol: ,ali zato ovdje ima pa ti moram reći da je olt ipak proizveo jednu seriju tanjurača sa drvenim ležajima.prije 10-ak godina je stari išao kupiti polovnu olt tanjuraču i imala je drvene ležaje pa je na kraju odustao od njih,a poslije je kupio sa pravim ležajima.
 
B

Bobo

Guest
Re: Tanjurača...

Koliko si ti siguran da to nije bila zakucana OLT plocica na lesovacke tanjurace?

Ja se svojeg drzim, al codexnox ne moze nikako dokazati da se radi o OLT tanjuracama, a ja mogu dokazeti da se ipak radi o leskovackim, jer rame je leskovacka, rucke za stelanje leskovacke, tuljci leskovacki. Mislim da je ovo dovoljno "detalja" da se vidi da ovo ipak nije OLT ov proizvod.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Tanjurača...

nisam rekao da je ovo na slici olt nego da je olt proizvodio jednu seriju tanjurača sa drvenim ležajima.e sad da li je ta serija bila 100kom ili 1000 ja to ne bih znao odgovoriti,ali u jedno sam siguran da je kod olt-a bilo drvennih ležaja.neznam da li se sječaš da je u prije ležaj za olt-ovu tanjuraču koštao i preko 100maraka,a ide ih 8 kom pa je vjerovatno iz toga razloga olt pokušao sa drvenim ležajima jer su bili puno jeftiniji.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Tanjurača...

E idemo redom...
Bobo je bio u pravu tanjurače od codexnox su LEMIND leskovačke.. ;)
Iste ima moj djed:
moje-slike-foto_13023700_13031570_17699088.jpg

moje-slike-foto_13023700_13031570_17699083.jpg


A moje koje sam mislio da su leskovačke su neke BRATSTVO Novi Travnik..
moje-slike-foto_13023700_13031570_17699089.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: Tanjurača...

Josipe, dobro se sjecam kad se lezaj za tanjurace kupovao na komad, a od vise starih se sastavljali "dobri" lezajevi. Prije koju godinu mi se leaj na tanjuracama zapekne i nista, bas se rasuo. I skupim ja hrabrosti i zovem u trgovinu i kad mi glas s druge strane kaze 80Kn. ja kazem METALNI lezaj za OLT tanjurace, glas ponovi 80 KN. ja odma u auto i u trgovinu i nakupujem se lezajeva. Ni stari moj nije mogao vjerovat da toliko jeftino.

Dan danas na stolu kraj kompjutera imam jedan lezaj koji je bio sastavljan od starih a u garazi na selu djelova da se sastavi jos koji ;)

Za drvene lezajeve na OLT tanjuracama ne bih znao, al da ih i vidim na slici, odmah bih znao reci je li to OLT ili nije. moguce da je netko "prekucavao" tanjurace radi lakse prodaje il sta ja znam...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Tanjurača...

govorim dok su bile marke.možda sam nešto nejasno napisao ali mislio sam na jedan ležaj 100 maraka i više,i znam da su se sastavljali ležajevi iz više komada.ove cijene sada su super povoljne i mislim da se ne isplati zaj...... za 80-100kn koliko košta novi ležaj.
tanjurače s drvenim ležajevima je olt proizvodio 100% , vjerovatno jer su mogle biti dosta jeftinije,ali izbacili su tu seriju iz proizvodnje jer se sa njima i nisu baš proslavili.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Tanjurača...

pa JET 205 košta 80 kn skf ili fag a NTN ili timken 120 pa nek mi neko objasni kliko ond vrijedi taj koji košta 80 a za tanjurače je
kupiš kučište sa mazalicom i NTN ležaj platiš 300- 400 kn po kom i ende .
prije podereš tanjurače nego sjebeš ležaje
Kad stavljaš ove jeftine :?: uvijek najebeš kad ti najmanje odgovara da šarafaš :!:
Kme sam god stavio kak spada kučišta i ležaje tanjurače samo kvači i radi :mrgreen:
80 kn za ležaj ajde uštedio si kad si ga kupio ali kad s polja ideš doma pa šarafaš pa teraj opet na polje a zemlja presuha koliko sad košta ležaj ????? :scratch
Na nekim stvarima se nešpara jer nitko nije dovoljno bogat da kupuje jeftine ležaje :idea:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Tanjurača...

tko ima takve male tanjurače vjerovatno sa njima puno ni ne radi pa i takvi ležaji mogu dosta izdurati.onaj tko radi više vjerovatno ima veću tanjuraču ili ima rotodrljaču.ovako izgleda moja tanjurača sa kojom radim u polju:
tanjuraa.jpg

na njoj neće otići ležajevi samo tako.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: Tanjurača...

Ja sam tu tanjuracu kupio iskljucivo za vocnjak.....toliko ce moci izdrzati..:)
 
L

lukoil

Guest
Re: Tanjurača...

josip123 kaže:
tko ima takve male tanjurače vjerovatno sa njima puno ni ne radi pa i takvi ležaji mogu dosta izdurati.onaj tko radi više vjerovatno ima veću tanjuraču ili ima rotodrljaču.ovako izgleda moja tanjurača sa kojom radim u polju:
tanjuraa.jpg

na njoj neće otići ležajevi samo tako.
josipe koliko je konja potrebno za tvoju tanjuraču.koliki joj je zahvat i kako si zadovoljan sa njom?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Tanjurača...

zahvat je 3m ,a ja je vučem sa 110ks-a i to je za nju dosta slabo.kolega ju je vukao sa jd4755 i jd4650 i kaže da je ta tanjurača taman za njih iako ja mislim da oni mogu i puno više da povuku.sa tanjuračom sam super zadovoljan i već sam sa njom napravio dosta posla ,a bogami i kolege kojima posuđujem.nakon svakih 50-60 pretanjuranih jutara uzmem mazalicu i podmažem ležaje iako ih ne bi trebao mazati dok ne napravim 100 jutara jer kad stisnem mazalicu 2x već mast izlazi iz kućišta.
 
B

Bobo

Guest
Re: Tanjurača...

Lezaj je Ž&S (Zivko i sinovi) i mogu ti reci da jedan lezaj koji kosta 80kn na tim malim tanjuracama radi jako jako dugo, bar 10 godina, jer takve tanjurace ne rade vise od 20 jutara godisnje. Po jako suhom ne rade, jer ne mogu, lagene su, po jako vlaznom ne idu, ne moze traktor vuci. Dakle, Za tanjurace OLT 20, 24, 28 je lezaj za 80 Kn sasvim dobar i dugo traje.

Steta samo sto nemaju opciju podmazivanja, jer bi onda trajali vjecno.

Susjed ima leskovacke 20 diskova i vuce ih s 539, svaku svoju njivu tanjura 2-3 puta godisnje i svake druge godine unatoc podmazivanju lezajevi odlaze. kad mu kazem da uzme plasticne on nece, kad mu kazem da te drvene kuha u ulju cjeli dan, on nece, "sve su to gluposti" i "to nitko ne radi". Sad ti svake godine kupuj drvene lezajeve kojima nit znas oca nit majku, a metalni u sebi imaju utucen zig proizvodjaca koji valjda neki vrag i vrijedi jer iza njegove kvalitete netko i stoji. Mislim, ne mozes ocekivati za 80 Kn ne znam ja sta, ali opet bolje od drvenih bar duplo.

Ostale lezajeve kupujem najobicnije CX i nisu me nikada u pola posla iznevjerili, a u Rumi na vasaru jedan 6205 2RS kosta cjelih 10kn. Samo na berac ih ide 16 komada i na kombajn 10-ak. CX mi radi sasvim zadovoljavajuce i da ih ima za tanjurace uzeo bi njih.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Tanjurača...

a koliko vremena ti rade na kombajnu ili beraču ti cx ležajevi . jer ako ih promijeniš prije nego se sjebu onda nemaš problema , samo je pitanje koliko radnih sati izdrže jer ako ih svako malo mijenjaš jedina prednost je što se lako mijenjaju jer nema vremena da se zapeku i slično .Ali treba svako malo šarafat a vrijame je novac :!:
Na kombajn nikada ne stavljam loše ležaje jer donose zlo na kvadrat ili sjebe kučište ili osovinu ili nešto pukne kad zacvika itd :scratch
Što se tiče ovih za tanjrače Ž&s nemam nijednu riječ hvale za njeh čovjeku(olt 28) sam stavio i za dva dana je pukao na pola pa šarafaj opet , ujaku se raspo nakon cca 15ha (olt 20).
Možda nekome ko se natrefi duraju i 200 rali ali za NTN znam sigurno da dura duže od tanjurača :?:
 
B

Bobo

Guest
Re: Tanjurača...

Gledaj, meni Ž&S lezajevi u tanjuracama duraju stvarno dugo. I kad su kostali 100DEM i sad kad kostaju 100Kn iste su kvalitete kao i prije sto su bili.

Ja radim trenutno 30 jutara zemlje a tek prosle godine kupio sjetvospremac. Svaku njivu sam 2-3 puta tanjurao prije sjetve. Nikad problema s tim lezajevima, osim kad nakon 10 godina kazu DOSTA JE i razlete se.

Najsmjesnije mi je bilo kad sam jednog proljeca s OLT 20D tanjurao i lezaj se raspadne. zamjenimo obadva na toj osovin i i odem dalje tanjurati. sutra na drugoj osovini ode lezaj opet zamjenimo i na toj obadva da bi nakon mjesec dana otisao i lezaj na trecoj osovini. Zamjenio i ta dva, da bi kupio 549 i 20D zamjenio za 24 i sad cjela prica iz pocetka.

Sto se CX-a tice, rade dobro. U jednom reduktoru za kipanje sam zamjenio dva lezaja i bas sam pokusao klimati tu osovinu nakon 10-ak povrsenih jutara, ni da mrdne. Na spiralama u bunkeru, takodjer CX, na beracu na tarupu, takodjer CX... Meni su se super pokazali.

Na kombajn stavljam NTN samo na ozbiljna mjesta, do kojih je stvarno tesko doci i koja su inace pod velikim opterecenjem (osovina bubnja, prijemnog i odbojnog bitera) Drugo sve CX, jer i ako se koji i pokvari lako ga je zamjeniti.

Na tanjurace nemam potrebe stavljati NTN, jer 8 takvih lezajeva kosta vise nego cjele tanjurace. a od kako imam sjetvospremac, tanjurace slabo i koristim.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Tanjurača...

Mi sve na kombajn stavljamo NTN jer kad smo ga dopaljeli na remenici obrtomjera bubnja je bio kinez pa jel ga mjenjat ili ne ma to se lako ...
kad ja kosim nešto smrdi sjebo se kinez al je sjebo i remenicu i remenicu sam platio 300 kn jer je plastična ....
a ležaj je 6200llu NTN 2,4€ i ***** ti takav poso ? Tu školu želim smo jednom platit pa pušem i na ladno!
preporučio bih ti da i na transportere i sva mjesta gdje je ležaj izlošen puno nečistoća koristiš NTN ješ im je zaštita puno bolja nego ko drugih ležaja na UEL (ojačani JET )seriji imaš trostruku brtvu koja dura 5g sigurno.
A svako od nas se sa ležajima muči na svoj način kako je najbolje to ni bog nezna!
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Re: Tanjurača...

prije otprilike 3 mjeseca mjenjao sam ležaje na oltovoj tanjurači 80 kn komad nanjima nema ime firme samo made in jugoslavija di su to iskopali nemam pojma ili je neka zaliha
 

Najnoviji postovi

Na vrh