• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjurača

VUCKO

Član
Tu od
31 Svi 2010
Poruka
59
Da se malo pohvalim da sam nesta radio , malo sam sredjivao svoje tanjirace pa da vidita kako ja ispalo inace su tanjirace stare 9 godina ali su ih tako lose ofarbali da ja to vise nisam mogo gledat
 

Prilozi

  • Slika0074.jpg
    Slika0074.jpg
    63 KB · Pregleda: 297
  • Slika0075.jpg
    Slika0075.jpg
    10.8 KB · Pregleda: 264
  • Slika0085.jpg
    Slika0085.jpg
    8.6 KB · Pregleda: 266
  • Slika0084.jpg
    Slika0084.jpg
    20.5 KB · Pregleda: 247

VUCKO

Član
Tu od
31 Svi 2010
Poruka
59
Evo jos neki slika
 

Prilozi

  • Slika0077.jpg
    Slika0077.jpg
    12.7 KB · Pregleda: 177
  • Slika0080.jpg
    Slika0080.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 194
  • Slika0081.jpg
    Slika0081.jpg
    21.8 KB · Pregleda: 201
  • Slika0082.jpg
    Slika0082.jpg
    17.3 KB · Pregleda: 229

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Planiram kupit traktor, a uz njega možda i tanjuraču.
e sad s obzirom da u mom kraju uopće nema tanjurača, na što obratit pozornost, da ne kupim krš? i koju kupit, tj koji proizvođač, bila bi od 20 diskova.
da na pomenem, tražim rabljeno, što jeftinije.
a neće mi trebat za više od 1-2 ha godišnje (jedino ako se bacim na usluge,al neznam kome kad nitko ništa kod mene ne obrađuje)
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Planiram kupit traktor, a uz njega možda i tanjuraču.
e sad s obzirom da u mom kraju uopće nema tanjurača, na što obratit pozornost, da ne kupim krš? i koju kupit, tj koji proizvođač, bila bi od 20 diskova.
da na pomenem, tražim rabljeno, što jeftinije.
a neće mi trebat za više od 1-2 ha godišnje (jedino ako se bacim na usluge,al neznam kome kad nitko ništa kod mene ne obrađuje)

Pa netreba ti tu neka velika pozornost, nije to fina mehanika.Gledaš da su svi diskovi čitavi,da nisu previše potrošeni i da ručice za riktanje zakošenosti baterija vrše svoju funkciju.Znači obavezno ju dići na hidrauliku, a usput i provjeriti da baterije nemaju previše lokera.
Pošto ja imam OLT bit ću subjektivan pa ću ti nju i preporučiti.U svakom slučaju pročitaj postove na ovoj temi pa ćeš dobiti odgovore na neka pitanja.
 
Posljednje uređivanje:

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Što su "lokeri"?

kako provjeriti ležajeve, i di se oni nalaze? Kolko ih ima na tanjurači od 20diskova?
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
« Loker » ili « luft » >>>>>>.rasklimanost zbog istrošenosti.


Tanjurača od 20 diskova ima 4 baterije.Na svakoj bateriji po 5 diskova i svaka baterija po 2 ležaja.Kad pogledaš tanjuraču odmah sistemom logike vidiš gdje se nalaze ležajevi.Pogledaj 5 postova prije ovog (post. br .241) i na trećoj slici vidiš kučište ležaja.
Kad tanjuraču podigneš traktorom, svaka baterija se treba dati rukom okretati.Ako se bateria ne okreće ili se teško okreće to je znak da su ležajevi svoje odradili i treba ih zamjeniti.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Ups :oops: htio sam reči da onakve tanjirače idu do 25 cm dubine a ne 15 cm.

Rotodrljača ide u oranje do te dubine i nigdje drugo , prednost ove tanjirače je u tome da ti ne treba oranje , ona "ore" :)

ja imam tanjiracu 48 diskova...siroka je 5m,kad hocu sijat psenicu ili tob ne orem uopste...samo pretanjiram 5 puta i to je to...
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Jesi li pogriješio ili si mislio 5 puta ?:shock:

mislio sam 5 puta....
kad hocu sijat psenicu ili zob...ne orem nikako...tanjiram 4 ili 5 puta ovisno od tvrdoce zemlje...kad idem poslednji put dubina bude 15 do 20 cm(moram pretanjirat toliko puta da bi postigao tu dubinu...)
onda bacim sjeme,pa predjem to drljacom(obicnom ne roto)i valjkom malo sabijem....rod bude isti kao i kad orem...ali ustedim dosta na vremenu i gorivu....
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Ma znam , uglavnom ne oremo za pšenicu , nije to ništa novo , ali prelaziti 5 puta :confused:.
To bi trebala biti "Tara" , to je "teška" tanjirača , morala bi iz prve "orati" eventualno drugi prohod pa sjetvospremač ili drljača . Ako je "Drava" to je već "poluteška" tanjirača , takvu i ja imam , ali opet :rolleyess:.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Ma znam , uglavnom ne oremo za pšenicu , nije to ništa novo , ali prelaziti 5 puta :confused:.
To bi trebala biti "Tara" , to je "teška" tanjirača , morala bi iz prve "orati" eventualno drugi prohod pa sjetvospremač ili drljača . Ako je "Drava" to je već "poluteška" tanjirača , takvu i ja imam , ali opet :rolleyess:.

olt-ova je tanjiraca...ne znam tacno koji model....nije bas nesto masivna...
problem je sto je zemljiste jako jako tesko...kad pripremam za kukurz ja moram po oranju 2 puta tanjirat pa vibrodrljaca....pa nekad cak i freza moram koristi...
 
V

vedo

Guest
Svakic cigo svoga konja hvali,pa tako ću i ja :mrgreen: Imam tanjiraču LEMIND 24 diska :supz:

 
M

MOMOSARIC2

Guest
Kod nas te Leskovačke tanjirače svi više cijene od oltovih . Jesu malo teže za vući , ali mnogo bolje idu u dubinu , a i jeftinije za održavanje zbog drvenih ležaja.
MIslio sam da bolje postižu dubinu zbog oblika tanjira ali mi je čovjek objasnio da je tajna baš u drvenim ležajima koji prave veći otpor od metalnih i tim "kočenjem" vuku u dubinu.
 
V

vedo

Guest
Kod nas te Leskovačke tanjirače svi više cijene od oltovih . Jesu malo teže za vući , ali mnogo bolje idu u dubinu , a i jeftinije za održavanje zbog drvenih ležaja.
MIslio sam da bolje postižu dubinu zbog oblika tanjira ali mi je čovjek objasnio da je tajna baš u drvenim ležajima koji prave veći otpor od metalnih i tim "kočenjem" vuku u dubinu.

Ovdje kod nas cijene i OLT-ove i LEMIND-ove,ali ipak svako govori da su leskovačke bolje,tj. idu bolje u zemlju :gitarist:
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Kod nas te Leskovačke tanjirače svi više cijene od oltovih . Jesu malo teže za vući , ali mnogo bolje idu u dubinu , a i jeftinije za održavanje zbog drvenih ležaja.
MIslio sam da bolje postižu dubinu zbog oblika tanjira ali mi je čovjek objasnio da je tajna baš u drvenim ležajima koji prave veći otpor od metalnih i tim "kočenjem" vuku u dubinu.

E pa sad ......kakvi su to ležajevi ako prave otpor???? Svrha ležaja je da pravi što manji otpor.Dali su to samo priče koje ste čuli da Leskovača ide dublje u zemlju, ili je netko od vas radio i sa OLT i sa Leskovačom pa iz SVOG iskustva može objektivno procjeniti koja ide bolje.
 
V

vedo

Guest
E pa sad ......kakvi su to ležajevi ako prave otpor???? Svrha ležaja je da pravi što manji otpor.Dali su to samo priče koje ste čuli da Leskovača ide dublje u zemlju, ili je netko od vas radio i sa OLT i sa Leskovačom pa iz SVOG iskustva može objektivno procjeniti koja ide bolje.

Nisam nikad radio ali sam bio na istoj njivi gdje su radile leskovačka i OLT tanjirača,i bilo je očigledno da dublje u zemlju ide leskovačka :vragek:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
stavis 100kg tereta na olt i ona ce ici do osovine ako treba,ja imam oltovu i rijetko je koristim,sve uradi freza
 
V

vedo

Guest
stavis 100kg tereta na olt i ona ce ici do osovine ako treba,ja imam oltovu i rijetko je koristim,sve uradi freza


Pa normalno da će ići do osovina,a na leskovačkoj nema potrebe za tim,ona sama duboko ide :gitarist:
 
B

Bobo

Guest
Razlika je slijedece i najbitnija. zakosenje samih baterija je na lemind tanjuraci PUUUUUNO vece nego na OLT. kad se lemind tanjuraca skroz ispravi, jos uvijek su baterije nakosene, dok kod OLT to nije slucaj. isto tako i max zakosenje je razlika nebo i zemlja.

Drveni lezaj kad je pravilno ugradjen i redovno podmazivan traje i do 3 godine, ali u mom kraju ljudi njih samo namazu kad ih mjenjaju i "to je dosta, to je drvo, ne treba to mazat" i svake godine ih mjenjaju.

OLT tanjuracu sam imao 20 diskova i 539 ju je u relativno laganoj zemlji uspio rasturiti skroz na skroz, rama nema gdje nije bila varena. Dosao 549 i onda su poceli lezajevi odlaziti, pa sam mjenjao za OLT 24 diska. takodjer varim ramu malo-malo, al od kako je sjetvospremac dosao, nemam vise toliku potrebu za tanjuranjem, pa ce sad tanjuraca trajati dosta dugo.

Kod mene je dosta laka zemlja za obradu i OLT tanjuraca koja ide u frisko oranje, a pogotovo u odlezalu jesensku brazdu propada do osovina. 20 doskova OLT je 539 mogao i u prvi trag vuci 2. brzom iber gas, jer je to laka tanjuraca, koja nije "pohlepna" i ne zabija se u zemlju pa je pri vecoj brzini dolazilo do "plivanja" tanjurace po njivi. 549 radi u 1. direktnoj na normalnim okretajima i tanjuraca sasvim fino odradjuje svoj posao.

Lemind je po meni tanjuraca samo pokvarena drvenim lezajevima, a OLT je samo za laksa tla (pricamo o 20-24-28 tanjuracama u vece ne ulazim)


usporedba u radu je i vise nego ocigledna. tanjurao sam dobar dio zivota s OLT 20d tanjuracom i jednom prilikom se moja pokidala i posudim lemind 20d. razlika za vuci nebo i zemlja, lemind ulazi UVIJEK do osovine, bez obzira koliko tvrdo bilo ili nabito, jednostavno oru po zemlji. tu sam najvecu razliku vidio i da je u laganoj zemlji lemind vise stete nego koristi, jer jako propada i mnogi u mom kraju ih s 539 drze na hidrauliku, jer 539 ju nejad nije u stanju vuci, dok s OLT ide samo tako.


Svaki tip zemlje ima svoj prikljucak, ovisno o traktoru koji ce s njim raditi. meni se bolje u praksi pokazao OLT, iako varim malo malo po rami, ali s lezajevima nemam nikakve brige i kad god zelim kopcam i teram, dok je lemind gospodski prikljucak, koji zahtjeva malo vise paznje i brige.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Da Bobo , rekao si ključnu stvar , svaka vrsta zemlje ima svoj priključak .
Dok sam imao 533 radio sam i sa olt i sa lemind tanjiračama i u svakoj zemlji olt je lakši za vući ali grebe po površini , a lemind bolje ide u dubinu a teža je za vući. Ima i do zakošenja i do sferičnosti diskova ali i do otpora ležaja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh