• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjuranje

B

Bobo

Guest
To sto on ne dize tanjurace samo govori da ih on nije kupio... Ja kad brnam nekad i nekad ne dizem brnace (drljace) ali ovo s tanjuracama je ludost, jer OLT je poznat da kod normalnog tanjuranja popucaju, a kamo li ne kad skreces s njima...

Sto se tanjurace tice, na njega bi isle nosene 28 diskova bez ikakvih problema...

Mislim da je 577 jos uvijek slab za vucene tanjurace, jer je to na takav "mali" traktor preskupa investicija...

Meni su govorili da leskovacke tanjurace imaju zakosenije tanjure, nego OLT. tako da lakse idu u zemlju, ali je traktoru teze vuci, pogotovo kad nasjednu na one velike lezajeve...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma kupio ih je...on je jednostavno takav....a kad i ja zubim(brnam) nikad ne dižem zubače...ne znam šta se na njima može pokvariti??ako se ne pokidaju kad zubim u prolječe livade,onda na njivi neče sigurno!
 
R

Ratarko

Guest
Iz moga iskustva kod zubače ako se ne podiže na okretanju može samo doči do pucanja karike lanca uslijed malo drugačije sile koja djeluje na lanac pri okretanju. Druga stvar koja može doči u pitanje je španer poluge hidraulika koji isto trpi veliku silu pri takvom okretanju .

Osobno uvijek dižem zubaču na okretanju , tako me je otac naučio koji isto tako radi ali vidio sam puno ljudi koji ju ne dižu , to dođe do osobe i za male zubače uopče nije vrijedno spomena . Problem se umnogostručuje kod zubače od 6 ili više metara ( osobno ju nemam ali neki u selu imaju ) gdje dolazi do sasvim drugačijih sila pri okretanju pa mislim da je tamo poželjno dizanje zubače pri okretanju.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, kod mene u selu je najveca zubaca sa 4 krila i covjek koji ju ima UVIJEK ju podize iz zemlje...

Takodjer je uvrijezeno misljenje da 3-krilne zubace nista ne valjaju, i da su nepotrebno zlo. Lako se zadnja guma probusi kad ih u njivi ne podizes?!? Dvojici se to cak i dogodilo, kako nemam pojma, ja sam bas isprobavao i pod kocnicom sa 539 okretat po njivi i naglo mijenjati smijer i sa pola podignutim i sa skroz spustenim krilima, i nikad se od zemlje nisu krila odvajala. Sto su ovi radili, to samo oni znaju. Ako su u rikverc vozili, jadna im majka...

Tanjuracu bas u EKSTREMNIM, ali stvarno ekstremnim situacijama ne dizem i to su minimalna skretanja u njivi. Da pokusam okrenut pod potpuno spustenim tanjuracama, mislim da bi nesto 100% puklo, ili bi se traktor ukopao... Ovo sto taj tvoj susjed radi sa 577 je stvarno glupo, jer jako pokopa uvratine...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma ne znam zašto bi trokrilne zubače bile nužno zlo???pa ja imam takvu leskovačku i nikad se hvala Bogu nije pokidala,a znaš šta znači zubit livadu s njom?i dižem ju jedino ako mi se nakupi jaaako puno trave ili korova...i nea nikakvih problema!nikad nije mijenjan nijedan lanac,a kamoli i karika!ove godine sam pozubio oko 7 jutara livada s njom...
 
B

bajki

Guest
Naša je isto lomljena i varena puno puta. Sada je dobro pojačana i zadnje tri godine nije bilo nikakvih lomova. Mi isto nepazimo puno. U drugom tragu, druga brzina i gas. Tanjurača se skoro ni nevidi. Na uvratinama uvijek dižem tanjuraču, sigurno bi nešto puklo da nju nedignem.
 
B

bojance

Guest
Ja je i u prvom tragu vozim drugom jedino ako je oranje bas mnogo lose onda idem prvom. Na uvrati je dizem ali sve to u velikoj brzini tako da se ona tu dosta lomi.
 
B

bajki

Guest
Prvi trag ideš drugom? Sigurno ti je zemlja dosta lagana, kod mene bi se traktor prevrnuo koliko skače. Ja prvom sa pola gasa, brže nemože.
 
B

Bobo

Guest
Pa 558 ih mora drugom vuci da se tanjurace ne vide! Bez obzira na kvalitetu oranja, posto 558 ima dosta siroke gume, pa samo "pliva" po oranju...

Evo, i ja sa 20 diskova i 539 mogu tanjurati drugom brzinim, ali kad orenje prezimi, svjeze ne mogu, zato sto dosta skace...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma meni jednostavno ne ide u glavu kako netko može polomit 3-krilnu zubaču???šta se to mora radit s njom?ako u drugoj brzini na 539 i 1600 okretaja zubim livade i ništa joj ne bude...ova godina je bila teška za zubit livade jer su svinje dosta izrovale i opet nikakvih lomova....onda smo sa njom čupali šikaru i lomili manje drveče kad smo čistili jednu zaraslu njivu i preko panjeva vukli,ma ništa...

očito je moja zubača neka iznimka...
 
V

vito

Guest
LJudi, kako stojite sa repom ukakvom je stanju jel uopče ponikla iz ove suvoče...
 
R

Ratarko

Guest
vito kaže:
LJudi, kako stojite sa repom ukakvom je stanju jel uopče ponikla iz ove suvoče...

Pa malo si u krivoj temi priupitao ali ništa zato ...
Odi tamo gdje se priča o sijanju šečerne repe...
Istina da su mi tu temu zakrčili sa nekim slikama oldajmer traktora , da bar 😉 :lol:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
U tanjuranju OBAVEZNO podižem tanjuraču jer ona trpi u okretanju, a kada zubim onda ne samo se vrtim na uvratinama a zubim sa 539 i to u drugoj samo pri kraju oduzmem gas. Tanjuranje sa Ursusom 5314 i tanjurača Olt Tof 33 uvjek četvrtom sporom ponekad prvom brzom a sa 539 sa tanjuračom 24 prvom brzom
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
539 i tanjurača 24??zar to nije overload za ferca?i ova od 20 ga diže pomalo..
 
B

Bobo

Guest
E, o tome se rasprava vodila ne bas tako davno i sad kad sam 20 diskova zamijenio sa 24 mogu sigurno reci da ferdinand radi i sa 24 diska, ali kad tanjuram u 2. brzini, jedan prohod, i temperatura u crvenom... Sa 20 diskova je 2. brzinom tanjurao i po cijeli dan bez problema, no sad vise nece tanjurace ni vidjeti...

Ja sam gledao svojim ocima kako je kolega kopcao 24 diska tanjurace za 539 i samo se traktor propinjao, ali sa svojim 539 se propnem samo kad saltam i malo naglije pustim kvacilo. Oce i u 3. na zadnje ;) Ove kolegine tanjurace kao da su bile betonske, jer ih 539 jedva podizao sa zemlje i kad je kretao, 539 se propinjao kao jarac...
 
R

Ratarko

Guest
Vi čete mene izludit sa tim IMT 539 i tanjrača ova ili ona...

Malo mi fali da za svog ferca zakvačim 28 diskova leskovačku tanjuraču i snimim to da svi vidite u radu ali ajde još malo mlatite praznu slamu :lol: :wink:
 
B

Bobo

Guest
Ja sam rekao da sam gledao kako tada 539 nije mogao, ali sad kad i ja imam 24 diska, u 1. bi tanjurao tijedan dana bez prestanka, samo da iam toliko zemlje. Ali u 2. brzini jedan prolaz i pregrijavanje...

Digne ih bez problema i vozi s njima onako, normalno... Malo je volan laksi i kad na raskrizju skrecem, moram smanjiti gas, sto sa 20 diskova nisam morao raditi...
 
R

Ratarko

Guest
Evo malo pravog tanjuranja :wink:
Huuuhaaauuuuaaaauuuuu :lol: ( Tim Taylor - Tool Time )

Traktor je Johan Dere dok ne podere a tanjurača Drava 52 .
Tanjurača je naravno premala za tu strojčinu ali radiš sa onim što imaš dok bolje ne dođe.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
A joj ovo je stvarno posao ali kada nema ide i ova. Morati ču snimiti fergija sa 24 tanjuračom pa da vidite
 

Najnoviji postovi

Na vrh