• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tecaj za herbicide i sl.

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bio bi zanimljiv podatak koliko je prijavljenih slučaja trovanja pesticidima i tim praškastim materijama .......

kad više ne bude za doktorske plače možda izmisle tečaj za pregled opče prakse
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma nije caka u direktnom trovanju, činjenica je da se većina tih pesticida udisajem ili preko kože taloži u organizmu i da kumulativnim učinkom dolazi do posljedica po zdravlje. Kod toga je problem što se neki pesticid izbaci na tržište u određenoj kategoriji toksina, da bi se nakon desetak godina distribucije proglasio kancerogeniom i kao takav povukao.
Ali, to nije u domeni učenja na tečaju, tečaj tu ne može pomoći.
Ali može pomoći u prezentaciji opasnosti od utjecaja preko kože i dišnih puteva.
No, tečaj zbog toga nije potreban jer na svakom uputstvu o upotrebi pesticida to lijepo piše i kad pročitaš jednom, samo bedaku treba svaki puta iznova čitati. A bedaku je badava da to čuje na tečaju jer će isto tako ignorirati što je čuo kao što ignorira i pročitano.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Cilj tecaja nije obuciti korisnike za sigurnu upotrebu pesticida nego uzeti novac. Citam kako profesor sa poljoprivrednog fakultata koji je predavao predmet o koristenju prskalica mora ici na ovakav tecaj.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa je, o tome pričamo. Doktor fitopatologije, voditelj županijske Savjetodavne fitopatološke službe je morao završiti isto tako tečaj da bi ga mogao nama održavati. Čovjek ima doktorat i petnaestak godina prakse u ispitivanju i pokusima na polju.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Svi znamo da je kemija štetna, neka više neka manje. Oni koji neznaju neće ni znati da idu na sto kvalitetnih predavanja. Isto tako svi znamo da su nam digli novce jer je netko imao kuma ili rođu na položaju pa nek raja plati. Forma zadovoljena, lova u džepu i kraj priče. EU je trenutno super pokriče za lopovluke na sitno, krupno su davno uzeli. I eto ja se uzbuđujem zbog tečaja za pesticide, a imam eko proizvodnju. No kako pas ne laje radi sela, nego sebe, ima i tu raznih predavanja. Mislim da je netko na forumu spomenuo mjeru 11, to su poticaji za eko proizvodnju, i tu su obavezna neka predavanja. Hele kaže da neće udarit po džepu. rado bi mu vjerovala, ali bojim se da su ga slagali. Nešto kao dobit ćeš poticaj, ali si obavezan odslušati 6 sati predavanja. Ma sve se bojim da će to biti cijena taman koliko i poticaj. Dođe mi da ih pošaljem u vražju mater s poticajima i predavanjima i eko certifikatima. Kupovna moć naših ljudi je takva da si jedva mogu priuštiti jeftine proizvode, a ja svoju ekologiju mogu obesiti mačku o rep.No to je pak stvar izbora i životnog stila. Dok mogu držati motiku u rukama, nema herbicida na mojoj njivi. Ali ako mi gusjenice i ove godine uđu u desetak preostalih šimšira bit će Actare u peterostrukoj dozi.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nakraju bitan samo papir , prvi Opel je u Zagreb dopeljal Budicki to je bil prvi auto . Kad je bilo više auta izmišljena auto-škola prve instruktore obučaval Budicki a kad ih obučil moral je kod njih u školu isto vrijedi i pesticide itd (za državu bitno da imaš papir (platiš) ).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svi znamo da je kemija štetna, neka više neka manje. Oni koji neznaju neće ni znati da idu na sto kvalitetnih predavanja. Isto tako svi znamo da su nam digli novce jer je netko imao kuma ili rođu na položaju pa nek raja plati. Forma zadovoljena, lova u džepu i kraj priče. EU je trenutno super pokriče za lopovluke na sitno, krupno su davno uzeli. I eto ja se uzbuđujem zbog tečaja za pesticide, a imam eko proizvodnju. No kako pas ne laje radi sela, nego sebe, ima i tu raznih predavanja. Mislim da je netko na forumu spomenuo mjeru 11, to su poticaji za eko proizvodnju, i tu su obavezna neka predavanja. Hele kaže da neće udarit po džepu. rado bi mu vjerovala, ali bojim se da su ga slagali. Nešto kao dobit ćeš poticaj, ali si obavezan odslušati 6 sati predavanja. Ma sve se bojim da će to biti cijena taman koliko i poticaj. Dođe mi da ih pošaljem u vražju mater s poticajima i predavanjima i eko certifikatima. Kupovna moć naših ljudi je takva da si jedva mogu priuštiti jeftine proizvode, a ja svoju ekologiju mogu obesiti mačku o rep.No to je pak stvar izbora i životnog stila. Dok mogu držati motiku u rukama, nema herbicida na mojoj njivi. Ali ako mi gusjenice i ove godine uđu u desetak preostalih šimšira bit će Actare u peterostrukoj dozi.


Sve fino rečeno.
Radim samo za svoje potrebe i zakaj bi se troval. Neki put lakše prebolim manji urod nego da špricam. Npr. prošlogodišnja pšenica podbacila za oko 30% zbog bolesti. Upotrebljavam samo Actaru jer još nisam pronašel način kak ekološki suzbiti zlatice.

Svjestan sam da komercijalna proizvodnja u današnjim uvjetima nemre bez trovanja. Ja sam taj tečaj odslušal prije nekoliko godina kad je bil besplatan i onda je bilo rečeno da buju za hobiste imali mala pakiranja i da oni nisu obavezni položiti ispit. No, vremena se mijenjaju i država je izabrala rješenje koje najviše odgovara nekolicini pojedinaca, a ne većini.
Nema veze, za jedan mali paketić Actare se bum uvijek nekak snašel.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,811
Nešto kao dobit ćeš poticaj, ali si obavezan odslušati 6 sati predavanja.

To su i nama rekli prije nekoliko godina na jednom jedinom organiziranom predavanju (barem koliko ja znam) i nakon toga više ništa. Dalo bi se na tim predavanjima svašta naučiti ali seljaka je sve manje.
 

dario

Novi član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
28
Danas u Vukovaru kupljen herbicid KOBAN T bez ikakvih papira.
Trgovkinja reče da do 01 03 njima ne trebaju nikakve potvrde.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
Danas u Vukovaru kupljen herbicid KOBAN T bez ikakvih papira.
Trgovkinja reče da do 01 03 njima ne trebaju nikakve potvrde.

Igra se žena, šta ćeš...

Bit će joj veselo kada bude morala prijaviti u FIS taj KOBAN T, a nema serijski broj kupca i trgovca :)


A ovo su sredstva koja možete bez potvrde kupovati:

343 KALINOSUL 80 WG UP/I-320-20/00-01/142 Agrostullin GmbH
818 TUBERITE N UP/I-320-20/09-01/522 Arysta Lifescience Benelux Sprl
834 CLEANESS UP/I-320-20/11-01/23 Nufarm GmbH & Co KG
909 DECIS TRAP UP/I-320-20/14-01/176 Bayer CropScience AG
919 PYXAL UP/I-320-20/14-01/107 Cheminova A/S
920 MOSPILAN 20 SP UP/I-320-20/08-01/201 Nisso Chemical Europe GmbH
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ko da je to teško pripisati nekome !' A to ga će biti more, čini mi se .
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
bude super kad nekome ko recmo ima 2ha zemlje i kupi 2l nekog sredstva koje ide 1l/ha, pa mu pripise recimo jos 10 litara....
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
A kako će kontrolirati one koji nemaju prijavljen niti jedan hektar zemlje, one koji rade par rali bez poticaja a imaju položen ispit ?
Znam brdo takvih...
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
Ja sam osobno mišljenja da se više pokušava natjerati ljude koji su u poticaju da kupuju u Hrvatskoj... da nema BiH šverc i slično... barem je u mom kraju to praksa, otić u BiH i poprskat ha pšenice herbicidom od 19kn :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Zašto nema kod nas sredstva za korov u žitaricama za 19kn/ha.Neka nam odgovore ovi što rade s maržama od 300-400% i kad ti da rabat od 25% ti sav sretan.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
Oprosti ako ću te sada rastužiti, ali nitko ne radi sa maržom od 300% :)

Svima se to čini, ali nema te trgovine koja si može priuštiti taj luksuz... trgovci tu čak ni ne omaste brke kako bi mogli, zahvaljujući zaštitarskim kućama ;)

A što se tiče 19kn/ha prskanja žitarica protiv korova... čuj, BiH ima druge standarde i zakone... ako se ne varam te aktivne tvari su kod nas davno zabranjene
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Nisam mislio na trgovce već na prepakirače(nisu proizvođaći).Kako 1l motivela u njemačkoj nije ni 200kn a kod nas 400+.To s zabranom pojedinih aktivnih tvari,koliko čovjek mora biti slijep pa da ne vidi o čemu se tu radi.Zabranjen faciron i brodilon,sad ćemo valjda miševe eksplozivom rješavati.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
nemaju 300% maržu ali imaju 50ak %!

Moguće, ali moraš uzeti u obzir da u punom jeku sezone, cijene lete dolje tako da ni od tih 50% na kraju ne ostane puno. Najgore prođemo mi koji imamo hektar dva zemlje, jer ne možemo natući količinu da ostvarimo neki popust, dok veći poljoprivrednici to mogu. Realno, ne bi bilo ni uredu da je cijena ista za 1litru nekog sredstva, i za 20-30 litara toga istoga...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
JD: Ne, nego budeš moral pokazati iskaznicu da imaš položen ispit za... da kupiš mačku, a oružni list ako budeš htio terijera da se riješiš štakora.

Ah da, kak životinje imaju prava, moral im buš plaćati zdravstveno i mirovinsko, a morali budu biti upisani kao članovi OPG-a. :icon_scratch::icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh