• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TEHNOSTROJ prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Re: Tehnostroj prikolice

Stvarno neznam. Nemam prikolice koja ima kočnice, no rado bi da imam izvod za hidraulične kočnice na mojem traktoru. Nisam siguran isplati li ga se (i je li moguće) naknadno ga ugraditi.
Kad jednog dana kupim kiper prikolicu, imat će i hidraulične kočnice :lol: i nitko ju neće posuđivati (bar ne kipati s njom ;) )
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Tehnostroj prikolice

MIslim da se može naknadno ugradit, i cijena nije previsoka u odnosu na zračne, mislim da je oko 300 eura.
 
B

Bobo

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Sto se tice Ratarkovog MF-a tamo je ugradjen WABCO, bas me zanimalo sto stavljaju a da je bolje od onog sto MF ugradjuje...

A sto se tice zracnih kocnica, tu ima niz prednosti, jer ako ti na hidraulicnim pukne crijevo, prikolica ne staje, a uz to jos i prosipas ulje bez veze...

A sada jedna zanimljivost. Radi se o IMT traktoru 5136 i dvije razlicite prikolice. Jedna je ITAS kamionska, duplo starija od mene i neka ZMAJ prikolica je bila u igri.

Sa ITAS prikolicom, na mijestu, pri ler gasu, sam pritiskao papucicu do kraja i tako ju zadrzao par sekundi i pustio nazad, da vidim koliko ce zraka imati. Preko 20 puta sam to napravio dok nije zraka nestalo... To je meni nevjerovatan podatak, kad uzmem u obzir da je isti taj traktor sa ZMAJ prikolicom uspio zakociti samo 3 puta dok mu nije nestalo zraka... Kad se kocnica pusti, napumpa ga kompresor vrlo brzo nazad, no to je vise-manje normalno...

U mom slucaju se radi u stajanju u mijestu na silosu i ubijanje dosade ;) pa sam isao testirati, a vlasnik traktora mi je rekao to za ZMAJ prikolicu. Takodjer sam vidio IMT 565 i IMT 1-osovinsku prikolicu 5 tona sa povisicama tako da je bila 6 tonska. Duple gume, i udri. 565 je s njom takodjer kocio jako jako puno puta, dok nije bez zraka ostao. Tako da sve vise sumnjam u ispravnost ZMAJ prikolice...

O cemu ovisi potrosnja zraka pri kocenju?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Hehe , bobo mislim da je u tvom slučaju razlika u spremnicima za zrak koje svaka prikolica ima . ITAS je kamionska i mora imati puno više svoga vlastitog zraka nego Zmaj koja je traktorska . Druga strana medalje je što Zmajevku traktor opet puno prije napuni a Itasica se puni puno duže kada je prazna .
 
B

Bobo

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Cuj, u leru 5136 napuni spremnike na 5 bara za manje od minute, sto mi nije puno cekati s obzirom da mogu puno puta zakociti. Pa ne kocim cijelim putem do silosa, ima tu i ravnice i traktor je pod gasom, tako da se dosta brzo pune spremnici.

Svasta, da razlika u spremnicima moze biti toliko izrazena? Eto jos jedan Plus za kamionsku prikolicu nad traktorskom, naravno radi se o "domacim" proizvodima koji bas i nisu mjerodavni ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Nije ti to neki plus za kamionsku kada danas traktorske prikolice imaju dvokružni zrak također . To je bilo prije tako sa poljoprivrednim prikolicama , sada je standard dvokružni zrak na poljoprivrednim prikolicama jer su brzine kratanja poljoprivrednih kompozicija otišle sa max. 30 km/h prije nekoh 10-20 godina na 50 km/h danas pa i više ako gledaš Fendta devetku. Pitanje je vremena kada će i ostali proizvođači traktora ponuditi 60 km/h opcije a onda nema nazad - poljoprivredne prikolice su pojele kamionske , ja pobijedio u raspravi oko prikolica i sada sam najjači na svijetu , juuuuhuuuu ;) :lol: :blackeye :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Tu se slazemo... Nove prikolice sa dvokruznim sistemom su zakon.

Napomenuo sam u prijesnjem postu da se radi o u poredbi "domacih" prikolica, tako da to nikako ne moze biti mjerodavno...

Eto, najjaci si i cestitam na pobjedi!
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Juhuuu :blackeye
Bez zafrkancije , trend sa poljoprivrednim prikolicama koje se transformiraju u kamionske je više nego očigledan ali kažem to guraju ostale stvari prema naprijed , nije to do proizvođača prikolica , makar ja tako mislim .
Bratić kada mi je prvi puta sjeo za volan Forda ( prije 3 godine ) kaže pa to više nije traktor , to je kamion i po masi , brzini , zvuku koji motor pravi ... po svemu ! Bio je u pravu ...Moderan traktor je jednak ili bolji stroj od kamiona , ja bih naravno rekao bolji jer sam poljoprivrednik .
 
B

Bobo

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Eto, slazem se i s tvojim braticem... Tocno to... Sad traktor upali na prvi zub, medjubrzine, zracno sjedalo, pouzdanost, zvuk, mekane komande, kocnice koje zbilja rade ;) i jos da ne nabrajam tihu kabinu, klimatiziranu, hidraulicni volan, hidraulicne kocnice i dvosmjerne zracne, automatske blokade diferencijala i ostale djidje...

Bratic ti je i vise nego u pravu ;)
 
R

ROKI

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Na mojoj Tehnostrojci sam dobio dvokružnu zračnu instalaciju, ali zbog mog Rusa sam ju morao prebaciti na jednokružni sistem. Na New Hollandu imam zrak 2+1 (naknadno ugradjivan kompresor) i hidrauličnu kočnicu za pirkolicu. Već sam imao jedan traktor i prikolicu sa hidro kočnicama i nisam baš bio oduševljen. Zrak je zrak! Kad ti nedaj bože u vožnji ispade klin, pukne rudo, iščupa se ušica i sl. onda se crijevo od zraka iščupa, zrak iscuri i prikolica automatski koči, a sa uljem šipak! Prikolica sa hidro kočnicama tad ode di oće i pravi zlo i naopako!!! Traktor ti crkne u vožnji, hidro pumpa staje i ti ostaješ bez kočnica, a sa zrakom imaš fore kočit sigurno još nekoliko puta tj. sigurno stati.

Jednom prilikom na cesti sa dobrom uzbrdicom (Dolci, Ratarko zna di je to) 4-člana obitelj se vozi iza Zmajevke (vukao ju je IMT-558) pune groždja u osobnom autu. U jednom trenutku se iščupa ušica na rudi od prikolice i prikolica krene odmah nazad, ali kad se iščupalo crijevo od zraka stala je. Možete zamisliti šta bi bilo sa ljudima u autu iza prikolice da je imala hidro kočnice? :shock:

Jedan veliki poljoprivrednik u Vinkovci je par sezona u žetvi žita vukao sa IMT-558 dvije pune stare Zmajeve kamionke sa duplim gumama, a u svaku stane jače od vagona!!! To je trebalo vidit kako 558 to tegli i staje malte ne u mjestu jer su zračne kočnice na prikolicama radile super.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Tehnostroj prikolice

Da, to su prednosti, no budući da nemam na traktoru zračne kočnice onda će moja sljedeća prikolica imat hidraulične kočnice, a možda čak i na ovu koju imam ugradimo hidraulične.
A što se tiče stajanja hidro pumpe, to smo rekli da dok traktor ide onda se i pokreće i hidro pumpa.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Naravno da ti je lakše i jeftinije kupiti prikolicu sa hidrauličnim kočnicama nego sa dvokružnim zračnim sustavom , razlika u novcu je dupla u korist uljnih kočnica . Nemaš frke , bitno da imaju kočnice , dobro je i na ulje ali nije moj prvi izbor , samo ugrađuj .
 
R

robert

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

evo bas sam sa torpedom vukao ove tehnostrojke,jel,imaju siroke gume,svidjaju mi se samo zato sto su uske,pa imaju bolje preglednost iza,ako imate traktore sa manjim retrovizorima,i lakse ju je natjerati na rikverc,zbog uzeg sanduka,pa su pregledneije od mojih sajlasica,lakse su za vuc,ipremda su registrirane na 8 tona,vuke 800-900kg manje kukuruza nego sajlasice.ali u svakom slucaju,ipak su mi pogodnije sajlasice,imaju uske gume,visok klirens,jako sasiju,bolje se voze kad su prazne(ne skakucu)i sistem otvaranja im je zakon.mana im je sto su dosta teske 3500kg i u kompoziciji su jaako dugacke,pa morate hvatat dobar ''ajnslag'',ako ne zelite u retrovizoru vidit da je zadnja upala u kanal...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Tehnostroj prikolice

robert kaže:
ako ne zelite u retrovizoru vidit da je zadnja upala u kanal...

Koji to mora biti porast adrenalina kad to vidis u retrovizoru ;) Pretpostavka je da je prikolica puna? 8)
 
P

paor

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

najveći porast adrenalina je kad nazad s njive ide jedna prazna :evil:
 
R

robert

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

pa...valjda.nije mi se to jos desilo,ali bilo je bliskih susreta....
 
S

seljaček

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Svaka čast prikolice su extra klasa ali isto tako je cijena TP 800 košta samo 85.264,44 sa PDV-om a DP 800 84.993,33 kn sa PDV-om nije li to malo previše Za 10000 € se može kupiti kamionska sa zračnom instalacijom strujom niskonoseći kiper jastućarka nosivosti 15 t ako je vuče traktor moze i 20t sigurno.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Za 10.000 € možeš kupiti samo 10 godina staru kamionsku prikolicu .
Na drugu stranu 10 godina stara TP 800 košta samo pola cijene nove a prevukala bi milon tona manje tereta nego ta kamionska o kojoj pričaš . Sve ima svoje zašto .
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tehnostroj prikolice

Ma krševi ... ništa koristi ... bljak .
.
.
.
JOJ DAAA MIIII JEEEEEE !!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh