• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Ovu je dobra stvar za glodalicu. I po mojem treba gor biti montirani amerikaner. Promjer zavisi koliki je promjer amerikanera, a promjer amerikanera zavisi kakve komade obradjujes. Mozes uzeti vertikalno - horizontalnega sa amerikanerom koji ima direktno podijelo stepena.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
otprilike ovakav stol, da nije previsok. To bi mi moglo poslužiti npr. za bušenje rupa ili glodanje okruglih komada.
Ovo ti je za štos mašine, mašine za izradu ozubljenja može I za glodalica ali nije baš top. Glodalici treba podioni aparat, on je u konbinaciji vertikala i svi uglovi plus štoje se stavi pristroj zupčanika I horizontalna osovina glodalice vrši i okretanje podionog aparata tako da možeš raditi zavojnice osovina i zupčanike kosih zuba. Znači dobijaš i osu rotacije ili 4 osu kako to neki zovu
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
Misliš na nekaj ovakvo:
20211227_005641.jpg
Nemam bolju sliku.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,140
To je diobeni stol, ali bi meni bio dovoljan i samo okretni za 360 stupnjeva da si mogu napraviti osnovne stvari (ako bude kad zatrebalo).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
To je što si ti postavio diobeni što, ovo podeoni aparat bar mi tako zovemo možda koristimo pogrešne termine.Da ali to možeš samo u vertikali, a nema onda predmeta u horizontali. Stim što si ograničen i u podjeli, recimo pun krug stola je 40 okretanja ručke a ti trebaš u nečemu da izbušiš 7 il 9 rupa ili lančanike da napraviš što bez diobene ploče nemože. Sad zavisi i od cijene, sta ti je bliže. Recimo ovaj podeoni aparat kompletan kod nas je oko 300 e.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,140
To je diobeni stol, ali bi meni bio dovoljan i samo okretni za 360 stupnjeva da si mogu napraviti osnovne stvari (ako bude kad zatrebalo)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
Ovo na mojoj slici je diobena glava, zakretna pod kutem 0...90°.
Ovo s gornje strane je ulazna osovina za zakretanje pri izradi spiralnih ozubljenja, a na glavi se može birati s ili bez pogona (ova ručica lijevo). Fali mi šiljak, mitnemen ploča i amerikaner, a unutar navoja je konus MK3 ili MK4.
@lijeskakc, ovo kaj sam ti poslal je zakretni stol, dovoljan za osnovne stvari. Veći (10"/250mm) su znatno skuplji.

@smilan, ova glava, koju @lijeskakc ima, nema pinolu.
Glava s pinolom montira se umjesto gornjeg mosta, nije zakretna, i ima zasebni elektromotor, kao stupna bušilica.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Da upravo na isto mislimo sam mi zovemo podioni aparat to sa tvoje slike i upravo II kak si opisao. Ono što je pokaza ljeskovac zovemo podioni sto.
Neznam kakva mu je glodalica pa sam pitao kakvu ima vertikalnu glavu. Jel s ponolom il bez. Diobenu ploču zovemo ploču koja je na tvom ZJ aparatu, sa mnogo rupa, odnosno ploču sa rupama koju montirao i kojih ide na podioni aparat i na onaj diobeni sto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
Diobeni stol ima ploče s rupicama, a ako je bez toga, samo s "mjerama", onda je zakretni stol (bar su mi tak rekli), poput ovog, kineskog, na poveznici gore.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Moj kolega na štoserica ili dubilici, ima zakretni sto a na ručici je sa podeonom poločicom i mjerama sve u jednoj konbinaciji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
Moguće, zavisno o izvedbi. Neki imaju odmah, nekima se da dokupiti, a diobene ploče se mogu gotove kupiti ili napraviti:

Okretni stol se može kupiti i s diobenim aparatom:
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Pozdrav. Ja mislim, da je na glodalici daleko najbolje potrebna direktna diobena glava sa amerikanerom, koju može zakretati vertikalno i horizontalno. Ovo je dobro za kakve prirubnice, na kojima treba izbušiti rupe u krugu i tako nešto. Za doma i susjeda jako prihvatljiva stvar.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Ma ovaj kolega radi ozbiljno nabavlja masine u kvaliteti starije varijante, tako da ima pristroje sve u fulu. Dva mala struga prvomajska i jedan veliki, četiri velika moranda, tri glodalice, horizontalna brusilica, erozimat, oštrilica alata , pila za rezanje, tako da kod njega radim sve osim tokarije. Pristroja ima za svaku mašinu u fulu. Tako da ovakve stvari odradjujem bez problema. IMG_20210215_162207.jpg GALERIJA 342.jpg
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,140
Za moje potrebe bi najobičniji okretni stol (360 stupnjeva) bio ok. Na njega mogu namontirati amerikaner za slučaj potrebe, ali bi to onda najvjerojatnije bilo previsoko s obzirom da stol nema veliki vertikalni hod.
Ulagati u nešto što nikad neću koristiti nije baš pametno, a nije ni jeftino jer bi moglo ispasti da ta dodatna oprema bude skuplja od same glodalice.
Moja glodalica nema pinolu.
Zahvaljujem na odgovorima i trudu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Ulagati u nešto što nikad neću koristiti nije baš pametno, a nije ni jeftino jer bi moglo ispasti da ta dodatna oprema bude skuplja od same glodalice.
Moja glodalica nema pinolu.
Zahvaljujem na odgovorima i trudu.
To ti najbolje znaš gdje I kako. A ulaganje da se glodalica opremi za svaštarenje je veliko. Obično je namijenjen za određene poslove i tako ide. Da bi mogla radit sve I svašta treba joj ekscentar glava, runtis glava, podionu aparat, skrip za promjenu uglova u dvije ose borfiteri, stezne čaura sa raznim glodalima i sigurno ide u cijenu dva puta više nego je glodalica.
 
Na vrh