• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Da tako to ide ko neradi ozbiljno to se ne isplati, meni treba glodalica povremeno i to odradjujem kod kolege. Mada sam nabavio glodala, eksc entar dvije glave do 50 mm i do 120 mm, podioni aparat, glodalački škrip pregovaram za jednu vertikalna glavu pa ko zna mozda dodje kraj struga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Klizni ili kotrljajući lager na vretenu? Kolika rupa kroz vreteno?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Dva vanjski klizna i dva unutarnja kuglična., i dva aksijalna kuglična. Vreteno je f50 ali ima na jednom dijelu ubačena piksnu za patrone pa je sad 45. Može da bude i poluautomat sa potrebama za serije. IMG_20210321_152744.jpg
 
  • Like
Reactions: ZJ

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Strug je namijenjen za serijsku proizvodnju, radio sa steznim patronatom za šipke. Mali prečnici velike brzine do 2980 o I izuzetno je precizan. Klizni ležaji pod pritiskom ulja daju izuzetnu preciznost glavne osovine. Daleko najveći izbor vrsta navoja, posjeduje 5 tablica različitog navoja. Jedino je mana nema most i pomalo prečnik za svaštarenje.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ovo ti je za štos mašine, mašine za izradu ozubljenja može I za glodalica ali nije baš top. Glodalici treba podioni aparat, on je u konbinaciji vertikala i svi uglovi plus štoje se stavi pristroj zupčanika I horizontalna osovina glodalice vrši i okretanje podionog aparata tako da možeš raditi zavojnice osovina i zupčanike kosih zuba. Znači dobijaš i osu rotacije ili 4 osu kako to neki zovu

 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ovaj gore video je moj 😄 puzni vijak sa 5 početaka. Radilo se puzno kolo fi 750mm i puzni vijak za rudnik u Stanarima niko nije mogao uraditi i donijeli nama . Vijak narezan na strugu pa izvrsena samo korekcija ugla na glodalici ...
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Jest VDF ,kaze direktor radio sam na dosta razlicitih strugova ali je za mene VDF najbolji strug i samo to uzima u firmu nista drugo. Lagan je za raditi ,ručice lagane nisu kao na potisju malo ''teže i grube'' veliki raspon brzina do 2400. Kaljene staze ,prezicna masina skroz.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Samo mu je onaj motor sprijeda ko šaka u oku.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Jest ruzno je :( ali jedino kod njega motor preko spojnice sa 6 čivija direktno pogoni lamele ,na ostalim je preko remena ili na prvomajskoj kajiš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Znam za to. 90% ostalih strojeva ima remene između motora i getribe.
Prvomajska ima plosnati remen za visoke brzine (gdje ionak ne trebaju veliki momenti).
 

Najnoviji postovi

Na vrh