• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo ili Yanmar

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
POZDRAV SVIMA :) Ja sam novi na forumu ,i prvo bih vas sve htio pohvaliti na korisnim informacijam
koje se mogu naći. Ovih dana planiram posaditi oko 350 šljiva , a na proljeće planiram kupiti polovni traktor.
Sada se dvoumim dali da kupim Tomu Vinkovića ili Yanmar . Molio bih vas za mišljenje i komentare
 
G

GROF

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

...POZDRAV I DOBRO NAM DOŠAL NA FORUM!!!


MOJ PRIJEDLOG JE DA KUPIŠ; "ANTU".,!!!., MA ŠALA MALA, PA U SVAKOM SLUČAJU PREDLAŽEM; "TOMO"., MA IZMEDJU SVEGA., MALI POTROŠAČ, JEFTIN, LAGAN ZA RUKOVANJE I ODRŽAVANJE, POSTOJI ZA ISTI TRAKTOR ČAK TRI TVORNICE, DIJELOVA I OPREME IMA U IZOBILJU., ...

NA TEBI JE DA ODLUČIŠ., PREGLJEDAJ SVE O TOMI OVDEKA I NA LIČKOM FORUMU, ZK.STAJNICE., - JEZERANSKI TRAKTORI, BIĆE TI LAKŠE ZA DONEST TU I TAKOVU ODLUKU., SRETNO!!!
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Žuti kaže:
POZDRAV SVIMA :) Ja sam novi na forumu ,i prvo bih vas sve htio pohvaliti na korisnim informacijam
koje se mogu naći. Ovih dana planiram posaditi oko 350 šljiva , a na proljeće planiram kupiti polovni traktor.
Sada se dvoumim dali da kupim Tomu Vinkovića ili Yanmar . Molio bih vas za mišljenje i komentare

slažem se s GROFOM,ja bih u svakom slučaju izabrao TOMU VINKOVIĆA.pogledaj pod temom "TOMO VINKOVIĆ" od 1.do zadnje stranice i saznat ćeš sve o njima :!: ;)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
tomo ili yanmar

Hvala na komentarima i sam sam nekako za Tomu , al znate kako je kada se oko nečega dvoumiš voliš čuti od još nekoga da potvrdi tvoje mišljenje . Dosta toga sam pročitao o Tomi na forumu (fala bogu ima dosta) . Zanima me na što bih trebao obratiti pažnju prilikom kupnje . Dli imaju neki modeli koje bih trebao tražiti (naravno ako budem mogao ). I koliko bih uopće trebao izdvojiti kuna . Planiram oko 30 000 kn dali je to dosta za solidnog Tomu i neki priključak naravno . Hvala još jednom i pozdrav svima
 

John Deere

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
94
Re: TOMO ili YANMAR

ovi tv-i od 18 ks god proizvodnje 80-88 s frezom u dobrem stanju oko 2500 €, a ovi od 30 ks istog god. imaju ti cijenu do negdje 4000 € ali bez priključaka, obrati pažnju naravno na motor i na sredinu (volan i trn) :mrgreen: :mrgreen:
 
J

Jadranko

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

pozdrav zuti
evo da ti i ja napisem nesto.
ja sam ipak za yanmara.
ja ti imam japanca iseki on ima mitsubischi motor od neki 15 tak konja.
mi sa n jim radimo ama bas sve vec pune 3 godine od kako ga imam.
ali bas cijelu godinu se radi sa njim.
najvise kosi travu sa striznom i roto kosom od 100 cm
plus sada je sezona oranja basca pa frezanje sa 100 cm sirokom frezom pa ciscenje snjega
i tako dalje.
za te 3 godine ja sam samo promjenio akumulator jer sam ga i kupio sa losim,..
inace nista vise *****
traktor je lud skroz ima 3 brzine na kardanu 450 750 1000
sad neznam kolko tomo ima.
moj je 2 klipa vodeno hladjenje,kod tome nemam pojma mislim da je zrak..
eto ja toliko pa ti sad ako imas jos sta pitaj...

evo ti 3 slike
pozzz

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: TOMO ili YANMAR

Hvala na komentarima!! Moram reći da cijenim i drugačije mišljenje. Što se tiče Yanmar traktora imao sam priliku sresti se sa njima na sajmu u Gudovcu ove godine. I razgovarao sam čovijekom koji koji ih prodaje. Prvo što sam zamijetio ko tih traktora je to da recimo Yanmar traktor od 14KS ima iza sebe frezu širine 140cm. Pa mi nije baš bilo jasno kako to da tomo vinković koji ima 20 ili 30 KS ima frezu od 90 ili 100 cm . Obzirom da se nerazumijem previše u mehaniku pitao sam toga čvijeka kako je to moguće. On je rekao da je sve stvar prijenosa . On tvrdi da se na Yanmar traktorima koristi sasvim neka druga tehnologija . Pa mi je rekao da recimo traktor Yanmar od 20-23ks ima frezu od 160 - 180cm i da sa njom radi normalno bez problema . Još mi je rekao da Yanmar već od 14ks bolji po svemu od Tome vinkovića od recimo 26 ks. To bolji misli na oranje , frezanje , i sve ostale funkcije koje treba obavljati. Normalno je da čovijek koji prodaje te traktor da ih ihvali . Opet ponavljam da se ja nekužim baš nešto previše u mehaniku ali kao laik vidim da tu nešto ima. Poslje sam tražio po netu o trktorim Yanmar i našao sam da oni prave motore za sve traktore JOHAN DEERE , da su među vodećim proizvođačima vanbrodskih motora , bagera , viličara. A kako možemo vidjeti na forumu nijedan vlasnik Japanskih traktora nije se na njih žalio . eto tliko
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Re: TOMO ili YANMAR

žuti, jel se sječaš možda, jel bila to možda firma PRODET d.o.o. ili netko drugi?
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: TOMO ili YANMAR

Da je Firma Prodet iz Županje točnije Gradište. Kao što vidim i ti si iz tog kraja . Zaboravio sam napomenuti da velika većina tih traktora Yanmar ima hdraulični volan , pogon 4x4 ,vodeno hlađenje . Samo u Gudovcu je bilo samo par primjeraka tih traktora , ali čovijek kaže da ih na skladištu ima uvijek oko 100 kom . Sve ovo što sam rekao može se vidjeti na njihovoj stranici. E sada koliko je to sve točno neznam . Možda ti marko355 nešto više znaš o tome . Odnosno kakvo je tvoje mišljenj o toj firmi i tim traktorima . Ja sam imao namjeru posijetiti ih ali nikako nemam vremena , mada mi to i nije tako daleko . Ja sam iz Sl. broda do tamo za 40 -ak minuta normalne vožnje a možda i prije ako nagazim :lol: :lol:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Re: TOMO ili YANMAR

Pa...ja sam u istoj ulici dije i taj čovjek, ako se odlučiš doš, kad siđeš sa autoputa, i ideš prema gradištu. Bude ti prvo skretanje prema sali NATALI, ali, ti neskreneš tamo nego malo prođužiš i vidiš njegovu kuču...puno dvorište tih trakotra. On ramo ima mini bagera,, motokultivatora, sad je krenio pravit traktore sa utovarivačima, prikolice, atomizere, plugove...

A sad da ti kažem ono što si me ti pito. Ja sa tim traktorima nemam nikakvog iskustva, a vidim da ih stalno dovozi i prepravlja i stalno prodaje...pa valda onda valjaju...mislim da bi bilo dobro kad bi uvatio vremena i došo i pogledo. A ja mislim kad bi kupio da bi i oni dovezli tebi. Eto, to je sve. Pozdrav :partyman:
 
J

Jadranko

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

cujte svako svoga konja hvali to je normalno.
bio to tomo ili iseki ili kubota ili yanmar.
meni je bitno da on pali i ide ja svom svakih 100 sati mjenjam ulje pazim podmazujem
i zbog toga vec 3 godine nikakav problem
na zutom je da sam odluci sta hoce zar ne ????
pozdrav svima
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
tomo ili janmar

za tomu sam kompetentan, yanmar nista :oops:
evo neki "nedostaci" Tome Vinkovica
-tomo je dosta spor za voznju po cesti, dakle nije pogodan za voznju od nekoliko kilometara od kuce do njive
-ima osjetljiv srednji trap......kardani, volan, zglob za upravljanje.....
-ima zrakom hladjene motore, cilindri se brzo zaprljaju te oslabi hladjenje te se tako motor lako "sprzi"
-ima specificno konstruisan mjenjac, cesto strada zbog nepravilnog rukovanja
naravno ovi "nedostaci" se mogu lako otkloniti uz malo paznje i osjecaja za masinu

sada malo prednosti :)
-zglobni, prilicno okretan traktor
-ekonomican, citav dan oranja oko 10 l nafte
-pogon na cetiri tocka + blokada prednjeg diferencijala, zahtjevniji teren mu nije prepreka
-cetiri brzine izlaznog vratila, za frezanje mu nema ravnog
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: TOMO ili YANMAR

Da se kaže po koja!Tačno da svako svoga konja hvali, bil to Tomo, Yanmar, Iseki...itd. Svi oni imaju prednosti i mana! Govorim iz svoga izkustva: imam vocnjak 9 godina! Kad sam posadio voćke (šljive,kajsije,jabuke,kruške) sve je krenulo lepo, primile se i rasle.Obrađivalo se zemljište i sa velikim(ferguson) i sa malim traktorima(razni kultivatori).E kad su drva bila veca (4 god), i počelo da rodi...krenuli su problemi :scratch ...grane vise od plodova,i nemožeš prići, a kamoli da voziš neki traktorić i da obrađuješ zemljiste, a obrađivati moraš, jer bez obrade i rod je manji! Kupim ti ja Tomu 818, i opalim prisilnu rezidbu, nize grane sve posečem, tako da sad kad je voćnak u 9 toj godini, i u rodu mogu obrađivati zemljište oko drva,iako treba malo da se saginjem, i izbegavam grane! Hoću da kažem da visina stroja, je od velikog značaja, 20-30cm puno znači :!: ,neznam kolki su ti japanci, al mi se čini da su višlji od Tome! Tako da se voćnjak odmah u startu prvih 2-3 godine mora formirati na onu visinu, da možeš obrađivati koji god stroj da kupiš! Niski voćnjak-lakša berba, višlji-teža berba,tako da sve trebaš imati na umu od starta! ŽUTI-Izbor je tvoj! Primer kod JADRANKA na slici: kruna vocke u mladom vocnjaku je jako nisko formirano(lepo izgleda za početak,svaka čast), ali biće jeda i psovki kasnije prilikom obrade sa ISEKI-em, kada drva narastu, hmmm, a grane ovise u rodu, tako da ako te ISEKI dobro služi i njim ćeš obrađivati,moja preporuka da formiraš krunu voćke višlje dok je mlad(da nenajebeš kao ja), i možeš kasnije proći i obrađivati! Dok su drva mala 3-4god, možeš obrađivati i većim strojevima, ali kasnije samo malim strojem, što znači da je bitniji mali stroj, jer si posadio voćnjak na 25-30god i više, a to je odnos-1:10! Daj bože vina i rakije! :D I par reči o priči da Yanmar od 14ks vuče frezu 160 -180cm širine... :scratch ...tu mi nešto smrdi, jer zakone fizike nemožeš zajebati KW-ks-učinak rada...Sretno i pozdrav svima-joekiki!
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: TOMO ili YANMAR

joekiki mislim da je tvoj savjet u pogledu formiranja krosnje nego prica o traktorima, jer traktor je lako zamijeniti ali 3-4 pa i vise godina rada u vocnjaku se bas i ne moze zamijeniti i za nekoliko dana nadoknaditi
a sto se tice frezanja sa 14-15 KS......kazem mozda moze, MOZDA u nekoj rahloj zemlji, ili mozda moze pri najnizem broju obrtaja izlaznog vratila......
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

ja sam za tomu-neznam kakvi je yanmar ali tomo je ipak provjereniji traktor i lagan i jednostavan za rukovanje i održavanje-ja ga iman već 21.g.-na selu sam izgradio kuću na 4 kata sa velikom garažom-cilo žalo šta mi je tribalo je pritrano s tomon-udaljenost žala od kuće je bila 1km-od toga je 500m bila velika uzbrdica,traktor koristim za oranje,transport(pod transport spada puno toga da sad ne nabrajam....) i čišćenje sniga zimi.
većih kvarova nije bilo-od manjih(luft volana,ključ mjenjača,1 zupčanik),triba redovito minjat ulja i filtere i podmazivat ga,samo nalij gorivo i vozi-traktor je samo jednom bio na servisu i to prije godinu dana.

na tebi je da izabereš ali ja bi IZABRAO TOMU :!: :!: ;)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: TOMO ili YANMAR

Neznam šta da vam kažem nego puno fala na svim informacijama !!! Jedino što vam mogu obećati je da ću vam se pfaliti kada se ponovim . Puno pozdrava svima od Žutog
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO ili YANMAR

Prvo treba da kažem da nemam baš nekih iskustva sa japanskim traktorima ali svejedno imam svoje mišlenje.
Ja mislim, da Tomo nije loš stroj. Isto tako mislim, da je neki Iseki ili slični traktorčič vrlo dobre izrade, još puno bolje od TVja. Motor od TVja je dobar izdržliv i trajan. TV ima loše sklopove koje je Edosoko več napomenuo, ali im je cjena dostupna. Kod japanaca sigurno su djelovi skuplji od TVja a neznam koliko se brzo mogu dobaviti :?: Šta če ti traktor ako čekaš rezervni dio mesec dana.

Što se tiče veličine traktora, po slikama videči taj Iseki mi ne izgleda nešto veči od TVja, pa mislim da zbog veličine neče bit problema. 15 konja jeste malo za svaki traktor. Možda može radit sa frezom ali bilo bi najbolje da ti to vidiš na svoje oči kako ide. Ja mislim da bi bilo bolje da uzmeš neki sa više konja od 15. Isto tako važi i za TVja. TV od 30 KS puno je jači do malog npr. 420, jeste i veči - zbog toga i teži i tako više efikasniji. Ja imam TV 731, pre njega imao sam TV 420 i sad vidim koliko je puno bolji ovaj veči sada. Isto tako treba znat, da je zglobni dosta opasniji ali okretniji.

Ako imaš Tomu onda je dobro da znaš neke stvari i sam popravit. Isto tako bolje dat nešto više i kupit očuvan traktor, još bolje je kupit neki sa malo prerađenim radnim satima.

Znam da je težko odabrati. Pošto nepoznajem japance neču ni ja.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Re: TOMO ili YANMAR

firemanpeter kaže:
Prvo treba da kažem da nemam baš nekih iskustva sa japanskim traktorima ali svejedno imam svoje mišlenje.
Ja mislim, da Tomo nije loš stroj. Isto tako mislim, da je neki Iseki ili slični traktorčič vrlo dobre izrade, još puno bolje od TVja. Motor od TVja je dobar izdržliv i trajan. TV ima loše sklopove koje je Edosoko več napomenuo, ali im je cjena dostupna. Kod japanaca sigurno su djelovi skuplji od TVja a neznam koliko se brzo mogu dobaviti :?: Šta če ti traktor ako čekaš rezervni dio mesec dana.

Što se tiče veličine traktora, po slikama videči taj Iseki mi ne izgleda nešto veči od TVja, pa mislim da zbog veličine neče bit problema. 15 konja jeste malo za svaki traktor. Možda može radit sa frezom ali bilo bi najbolje da ti to vidiš na svoje oči kako ide. Ja mislim da bi bilo bolje da uzmeš neki sa više konja od 15. Isto tako važi i za TVja. TV od 30 KS puno je jači do malog npr. 420, jeste i veči - zbog toga i teži i tako više efikasniji. Ja imam TV 731, pre njega imao sam TV 420 i sad vidim koliko je puno bolji ovaj veči sada. Isto tako treba znat, da je zglobni dosta opasniji ali okretniji.

Ako imaš Tomu onda je dobro da znaš neke stvari i sam popravit. Isto tako bolje dat nešto više i kupit očuvan traktor, još bolje je kupit neki sa malo prerađenim radnim satima.

Znam da je težko odabrati. Pošto nepoznajem japance neču ni ja.


zast je opasniji?
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO ili YANMAR

Zadnji dio traktora je puno lakši i zbog toga lako se desi da te prikolica nizbrdo gura i onda se traktor zaokreče i prevrne.
To se desi pogotovo sa prikolicama od dvije akse ili auto prikolicama koje imaju aksu na sredini. Zbog toga ne pritiskaju svojom težinom na traktor. Prikolice sa aksom na zadnjim dio i sa svojim kočnicama puno su bolje.

Isto tako sam neki put vuko drvo tako da je bilo drvo napram traktoru pod kutom (ugao) 90 stepeni (možda i manje) i desilo se da je zadnji dio traktora hteo se prevrnut.

Zglobni ima prednje kotače na sredini prednjeg djela i tako nosi sav prednji dio težine. Zato da se ne opterečuje previše zglob. Znači nema dovoljno težine na zadnji dio traktora. Traktor bez zgloba se zbog toga sasvim drugačije ponaša.
Isto tako sam čitao članak, da je bilo nekad najviše nesreča baš sa traktorima zglobašema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh