• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo ili Yanmar

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO ili YANMAR

Moram još da kažem, da sam kod vas u hrvatskoj nešto zapazio. Mnogobrojni vozači skinu varnostnu (neznem pravilnu rječ) cjev koja štiti vozača u primeru nesreče. Isto tako vidim i na forumu, na slikama. Ja znam da te cjevi puno smetaju ali može se raditi i sa njima.
Ja sam kupio TV 731 koji u originalu nema tih cjevi, ali vlastnik pre mene je sam napravio neku zaštitu. On jeste barem nešto napravio za svoju zaštitu ali ja sam odmah posle nabave traktora, prvo nabavio originalnu zaštitu od TV 732.
Neznam, dali se kod vas može registrirat traktor i bez toga :?: Kod nas se nemože.
I baš me čudi da svi to skidaju dole pošto je to jedina stvar koja te štiti ako se prevrneš.
 
B

Bobo

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Varnost=sigurnost

Sigurnosna cijev, roll-bar...

To kod nas ljudi skidaju, jer to vise smeta, nego koristi, vecina s takvim traktorcicima ne radi na pretjerano grbavom terenu, pa im to samo smeta kad se negdje moraju provuci ispod neke vocke ili tome slicno...


Prica se okolo da se ne moze traktor bez roll-bara registrirati, no opet gledaju kroz prste i pustaju i bez njega ;)
 
J

Jadranko

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Evo mala prezentacija sta mali japanac radi na nepooranom zemljistu.
Yanmar od 17 konja sa otprilike 120 cm frezom.
ovo Tomo nemoze ni u snu.
Japanci Rules :lol: :lol:

[youtube:3vzm0b5l]FMIZdJnAAWw[/youtube:3vzm0b5l]
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: TOMO ili YANMAR

Lepo radi, mogu da priznam, i nije tako bučan kao moj TV818 sa LDA100 motorom i malim nikakvim auspuhom! Kako to nisu rešili malo bolje??? da ogluviš nekad! Pozdrav svima!
 
S

strongboy

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

zdravo:)zelio bih se i ovde malo ukljuciti ;) .imam tv-420 vec vise od 21 godinu.trakor je zaista super.mali potrosac, jako izdrzljiv.obradjivao sam snjim oko 10 jutara svoje zemlje i usluzno jos par jutara.imam dosta iskustva u radu sa timicom.u popravkama nemam jer se nije ni kvario osim aksijalni lezaj u volanu(mislim da s etako zvao) jedanput odavno je to bilo.i jednom sam pokidao sarafe na zadnjem tocku,al je to bila moja krivica,zato sto sam za traktor kopcao veliku traktorku prikolicu, jednoosovinku, i snjime vozio seno.tovarao sam na tu prikolicu i vise od 100 bala sena.al bio sam jako mlad i nesikusan i nisam bio svestan o opasnostima.al me bog cuvao pa nikad nisam imao neku nepriliku.a uobicajeno, traktorom vucem zaprezna kola, malo jace konstukcije,i snjom isto tako vozim velike terete(ukupna tezina prikolice sa teretom je i vise od 2 tona, a smi tomica je tezak oko 750 kg.a teren je mjesan brdovito-ravan).e sad,postoji i to skoro uvek ce se desiti, da ti se traktor izmota prilikom strmine, kad je za njega prikopcana dvoosovinka sa vecim teretom.al to se moze i izbeci na sledeci nacin.traktor uvek spustaj po pravoj liniji,ne motaj volan.znaci pre silaska po strmini odredi putanju traktora, tako da ne moras okretati volanom.da traktor zajedno sa prikolicom idu pravoliniski.a kako tomica ima motorno kocenje na sva cetiri kotaca,prikolica nece moci da ga izmota.al i ako bar malo okrenes volan traktor ce poceti da zanosi.vracanjem upravljaca u prvobitni polozaj jos vise ces pomoci prikolici da te izmota.tada vise nemozes nista ;) .naravno spustanje traktora treba biti odgovarajucoj brzini kretanja,da nemoras ni kocnicu da upotrebis,jer i kotaci znaju razlicito da koce, pa ako jedan tocak koci vise a drugi manje, opet postoji mogucnost da prikolica izmota traktor.inace,ja nikad ne bih uzeo kineza ili japanca.vec nas provereni stari tomo vinkovic.sto se tice sigurnosne ramke,ja sam je skinuo jos nakon dve godine kako smo ga kupili.njive su vecinom u ravnici,tako da ram mi nije bio potreban.a smetao mi je i kad bih obradjivao vocnjake.al ako se zemlja nalazi na strmim mestima, onda svakako zatitni ram treba biti na traktoru.jer nedaj boze da se traktor prevrti,onda bi vozac, ako ne uspe da skoci sa traktora(sto kod tomice i nije bas tesko,samo krocis nogom i vec si sisao sa njega ;) ),onda bi vozac bio kao valjkom pregazen.pozz iz makedonije.
 
S

strongboy

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

joekiki kaže:
Lepo radi, mogu da priznam, i nije tako bučan kao moj TV818 sa LDA100 motorom i malim nikakvim auspuhom! Kako to nisu rešili malo bolje??? da ogluviš nekad! Pozdrav svima!
:lol: .ja uvek stavim nesto u usima.jednom sam probao sa vokmenom :lol: .al opet nista nisma mogao da cujem od muzike od buke traktorcica :lol: .sad u zadnje vreme stavljam u usima pamuk(vatu).i super mi je ;) .buka zajedno sa sporom brzinom u transport je najveca mana tomicama ;) .al se covek navikne.. jer mu drugo i ne preostaje...:lol: pozzz
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

firemanpeter kaže:
Moram još da kažem, da sam kod vas u hrvatskoj nešto zapazio. Mnogobrojni vozači skinu varnostnu (neznem pravilnu rječ) cjev koja štiti vozača u primeru nesreče. Isto tako vidim i na forumu, na slikama. Ja znam da te cjevi puno smetaju ali može se raditi i sa njima.
Ja sam kupio TV 731 koji u originalu nema tih cjevi, ali vlastnik pre mene je sam napravio neku zaštitu. On jeste barem nešto napravio za svoju zaštitu ali ja sam odmah posle nabave traktora, prvo nabavio originalnu zaštitu od TV 732.
Neznam, dali se kod vas može registrirat traktor i bez toga :?: Kod nas se nemože.
I baš me čudi da svi to skidaju dole pošto je to jedina stvar koja te štiti ako se prevrneš.

ja tu zaštitu nisam skinio niti iman u planu,ja mislim da je to najbolja stvar za zaštitu od prevrtanja,ali mi i pomaže kad idem unazad,kad orem,kad se traktor nagne,ili kad idem niz veliku nizbrdicu :!: :!: :!:
nikome ne bih priporučio da to skine jer nikad neznaš kad ti se nedaj Bože može traktor privrniti ili se nešto dogoditi :!: :!: ;)
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

strongboy kaže:
joekiki kaže:
Lepo radi, mogu da priznam, i nije tako bučan kao moj TV818 sa LDA100 motorom i malim nikakvim auspuhom! Kako to nisu rešili malo bolje??? da ogluviš nekad! Pozdrav svima!
:lol: .ja uvek stavim nesto u usima.jednom sam probao sa vokmenom :lol: .al opet nista nisma mogao da cujem od muzike od buke traktorcica :lol: .sad u zadnje vreme stavljam u usima pamuk(vatu).i super mi je ;) .buka zajedno sa sporom brzinom u transport je najveca mana tomicama ;) .al se covek navikne.. jer mu drugo i ne preostaje...:lol: pozzz


ja sam se na buku navikao i uopće mi ne smeta niti koristim nešto protiv nje :!: :!: ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: TOMO ili YANMAR

Znači Tomo puca na sentiment a japaner na kvalitet i profesionalnost ;)
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO ili YANMAR

Nije sve to sentimentalnost (možda malo jeste) nego svi mi ovde imamo iskustva samo sa Tomom. Njega poznajemo, a japanca ne. Zbog toga se nemože utvrditi kakve su loše strane japanca. Sugurno ih ima ali kolike su mu i koje? Dali može on vozit takve terete, obavljat takve poslove kao Tomo?
Sve to može utvrditi samo neko ko je imao oba dva traktora.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Jadranko kaže:
Evo mala prezentacija sta mali japanac radi na nepooranom zemljistu.
Yanmar od 17 konja sa otprilike 120 cm frezom.
ovo Tomo nemoze ni u snu.
Japanci Rules :lol: :lol:

[youtube:r3uni1sw]FMIZdJnAAWw[/youtube:r3uni1sw]

freza možda je široka 120cm,ali koliko on duboko s njom ore(5cm),to nije frezanje-ja iman motokultivator frezu meccanica bennasi-10 ili 12ks(nisam siguran)-ona freza na standardnoj dubini od oko 20cm-to šta yanmar radi nemože se nazvat frezanje jer on samo freza površinski sloj,a dole zemlja ostane grumenjasta i tvrda. ;) :lol:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: TOMO ili YANMAR

Koliko sam ja citao Japanci te Yanmare koriste za frezanje rizinih polja koja su vrlo, vrlo mekana tako da je pitanje kako se Yanmar ponasa u malo tezoj zemlji. Sklon sam nevjerovati da traktor od 17 ili 20 ks moze tjerati frezu od 120 cm, bez obzira na prijenos. Ako za Tomu od 18ks preporucuju rotacioni malcer od 100cm nema sanse da Yanmar sa 17ks tjera frezu od 120cm. Onda bi po toj logici Yanmar mogao tjerati roto-malcer od recimo 150 cm, a to mi je jos nevjerojatnije. Kao sto netko rece, ks je ks i kilogram mase je kilogram mase i u Japancu i nekom drugom traktoru ili stroju.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Smiljan kaže:
Koliko sam ja citao Japanci te Yanmare koriste za frezanje rizinih polja koja su vrlo, vrlo mekana tako da je pitanje kako se Yanmar ponasa u malo tezoj zemlji. Sklon sam nevjerovati da traktor od 17 ili 20 ks moze tjerati frezu od 120 cm, bez obzira na prijenos. Ako za Tomu od 18ks preporucuju rotacioni malcer od 100cm nema sanse da Yanmar sa 17ks tjera frezu od 120cm. Onda bi po toj logici Yanmar mogao tjerati roto-malcer od recimo 150 cm, a to mi je jos nevjerojatnije. Kao sto netko rece, ks je ks i kilogram mase je kilogram mase i u Japancu i nekom drugom traktoru ili stroju.

Smiljane slažem se s tobom-polja su im mekana jer riža mora imat vlage,ja mislim da je yanmar manji,lakši traktor od tome i pitanje je kako se ponaša u transportu i može li povuč tereta koliko i tomo :?: :!: ;) :roll:
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: TOMO ili YANMAR

Pozdrav svima !!! Evo prije svega moram vam reći da mi je izuzetno drago što se stvarno razvila dobra rasprava na ovu temu . Moram vam reći što na početku nisam spominjao da ja trenutno imam Hondin motokultivator F-620 sa kojim trenutno obrađujem ( frezam,kosim, orem I sl. ) Vinograd , šljivik i vrt ( bašču ) . Imam ga već 15 godina i do sada nisam imao nikakvih većih i skupih kvarova . Redovito mijenjam ulje i svake godine promijenim svijećicu i to su sva ulaganja . A moglo bi se reći da je opterećena maksimalno . Kada kosim sa rotacionom kosilicom upravlač joj se okrene za 180 stupnjeva i ide u rikverc i radi na skoro maksimalnom broju okretaja , a svi znamo da se tako motor najviše troši. A isto tako kada radi sa frezom kopačicom ( skinu se kotači i na osovinu se montiraju motičice - noževi ) opterećenje je maksimalno , ali može frezati oko 30cm dubine ( stvarno super ) Jedini je nedostatak što prilikom takvog frezanja i oranja doslovno ti rastrga ruke i kralježnicu i pitanje je koliko čovijek može tako raditi . I na kraju najveći razlog što bi uzeo nekakav manji traktor je upravo to što je fizički jako teško raditi sa tavim motokultivatorom veću površinu. Ali opet sam htio reći da je i taj motokultivator Japanac koji traje 15 godina . pozdrav
 
A

Alen

Guest
tomo Yanmar

TV 818 nema šanse da tera frezu 120 cm. Isprobano..... Naime mislio sam kupit rosit 118 i probao sam sa njom radit jednom riječju NEMA ŠANSE.... A da ovaj Yanmar to može na našim zemljama.... okači to mačko o rep....

@Žuti, koliko znam honda F-620 ima frezu iza sebe a ne kopačicu na kotačima. Možda je netko stavio tako ali tvornički NIJE KOPAČICA nego ima frezu iza. Imao sam prije 12 godina takvu i fino je radila. Istina tada sam ja imao 16 godina ali se dobro sječam kakav je to stroj bio :!:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: TOMO ili YANMAR

Alen kaže:
TV 818 nema šanse da tera frezu 120 cm. Isprobano..... Naime mislio sam kupit rosit 118 i probao sam sa njom radit jednom riječju NEMA ŠANSE.... A da ovaj Yanmar to može na našim zemljama.... okači to mačko o rep....

@Žuti, koliko znam honda F-620 ima frezu iza sebe a ne kopačicu na kotačima. Možda je netko stavio tako ali tvornički NIJE KOPAČICA nego ima frezu iza. Imao sam prije 12 godina takvu i fino je radila. Istina tada sam ja imao 16 godina ali se dobro sječam kakav je to stroj bio :!:
Pozdrav svima! U pravu si Alen !TV818 nemože terati frezu 120 cm! Ja ga imam i jako teško nosi frezu...radim u 1brzini sporohodnu: stope na frezu moram spustiti da noževi freze ni slučajo ne odu dublje od 10cm i pun gas i da su uslovi rada dobri! A Brzohodna 1brzina...kraj priče...zaustavlja motor! Znači može se kazati-u normalnom radu-NEMOŽE jer to nije normalan rad što ja radim :!: Ali ja nemam drugo...šta ću, pa se patim polako, hoću da ga smanjim, ili da kupim manji. :scratch http://www.youtube.com/watch?v=5Rg4lAn7olw
 
A

Alen

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Kupi rosit 80 i sa njom radiš normalno i do 15 cm dubine u prvoj direktnoj. Imam ju ja i dobro sa njom radi.
 
D

ddd

Guest
Re: TOMO ili YANMAR

Interesantno je to da nitko sa foruma nema Yanmara ili barem nekog poznatoga a Prodet ih kao dosta prodaje. Ja sam ih jednom zvao (prije cca 1 god.) samo da se raspitam iz znatiželje, a čovjek meni kaže da požurim dok ih još ima. Ovako preko slika što sam gledao Yanmar mi se čini dosta "lakša" izvedba od TV-a, dok u kvalitetu Yanmara sigurno ne treba sumnjati a o TV je već sve rečeno. A što se tiče frezanja, i moj TV bi mogao frezat sa frezom 120 cm ali pitanje je koliko duboko, na kakvoj zemlji i kojom brzinom.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: TOMO ili YANMAR

Alen kaže:
TV 818 nema šanse da tera frezu 120 cm. Isprobano..... Naime mislio sam kupit rosit 118 i probao sam sa njom radit jednom riječju NEMA ŠANSE.... A da ovaj Yanmar to može na našim zemljama.... okači to mačko o rep....

@Žuti, koliko znam honda F-620 ima frezu iza sebe a ne kopačicu na kotačima. Možda je netko stavio tako ali tvornički NIJE KOPAČICA nego ima frezu iza. Imao sam prije 12 godina takvu i fino je radila. Istina tada sam ja imao 16 godina ali se dobro sječam kakav je to stroj bio :!:

Pozdrav ! Pa Alene ja neznam kakvu si ti frezu imao , ali ja znam da sve što imam od priključaka su orginali , postoji fereza kopačica i vučna freza . Sve to možeš vidjeti i na stranici od proizvođača . Obrisan neispravan link.
Prvom prilikom ću je uslikati Pozdrav
 

John Deere

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
94
Re: TOMO ili YANMAR

Alen kaže:
TV 818 nema šanse da tera frezu 120 cm. Isprobano..... Naime mislio sam kupit rosit 118 i probao sam sa njom radit jednom riječju NEMA ŠANSE.... A da ovaj Yanmar to može na našim zemljama.... okači to mačko o rep....

@Žuti, koliko znam honda F-620 ima frezu iza sebe a ne kopačicu na kotačima. Možda je netko stavio tako ali tvornički NIJE KOPAČICA nego ima frezu iza. Imao sam prije 12 godina takvu i fino je radila. Istina tada sam ja imao 16 godina ali se dobro sječam kakav je to stroj bio :!:

ja sam imao mio f 620 i imala je kopaćice sad imam f 420 i isto ima kopaćice, a da ima vučenu frezu to prvi puta čujem :roll: :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh