• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Torpedo TD 4506

Torpeddo 4806

Novi član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
13
Može li mi netko poslikati/skicirati kako je na malom Torpedo učvršćen akumulator. Bivši vlasnik ovog mog je svezao sa žicom. :s: Možda postoji neko bolje rješenje?

Hej nemam sliku ali kad uhvatim vremena (to ce bit za mj dana kad se vratim doma...)
Nismo ni mi imali na nasem nikakvog nosaca ali jedno popodne i napravi se.

na koljevku stavili plocevunu,bocno imas gotove rupe s navojem i sam prisarafis,na toj plocevini napravis leziste da akumulator nemre napred nazad a s lijeve i desne strane M6 sipku s navojem ucvrstis na tu plocevinu i to je to.....

na plocevinu nekakvu gumu stavis pa akumulator pa na njega opet gumu i "drvenu letvu" s dvije rupe nasadis na one dvije sipke M6 i onda gore jos smo stavili za svaki slucaj tanko kutno željezo koje isto ide kroz one dvije sipke i to je to.

Možda zvuci smjesno ono Drvena letva ali eto prevencija da ne dojde do iskrenja kakvoga a tu je i guma da lipo to sve nasjedne...

:(grin):
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Dali je tko kad imao ovakav slucaj, na torpedu 4506 kad ga stavim u drugu i rikverc izbaci mi rucicu od sporih u ler a u drugim brzinama mogu cukat kolko hocu i sve je normalno, a kod ovih mi se to pocne dogadat cim krecem s praznim traktorom s mjesta,nekad uhvati,i cim odem par metara izbaci rucicu za spore u prazan hod
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Dali je tko kad imao ovakav slucaj, na torpedu 4506 kad ga stavim u drugu i rikverc izbaci mi rucicu od sporih u ler a u drugim brzinama mogu cukat kolko hocu i sve je normalno, a kod ovih mi se to pocne dogadat cim krecem s praznim traktorom s mjesta,nekad uhvati,i cim odem par metara izbaci rucicu za spore u prazan hod

Skini poklopac mjenjaca i najbolje ces znati gdje je problem.Obrati paznju na vilicu(jel zajedena ) i na luft zupcanika sa slike(oznacen strelicom).



Uploaded with ImageShack.us
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Skini poklopac mjenjaca i najbolje ces znati gdje je problem.Obrati paznju na vilicu(jel zajedena ) i na luft zupcanika sa slike(oznacen strelicom).



Uploaded with ImageShack.us


a sta moze biti sa vilicom,tj po cemu bi mogao zakljucit da ona nije u redu i sto ako taj zupcanik ima lufta,i dali uopce smije bit na njemu imalo lufta ili ne
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Poz, ima u temi mehanička radionica " iskače mjenjač na torpedu" ja sam imao sličan kvar, ugl. pročitaj tamo, osovina je dobila lufta kod mene, i iskako je mali mjenjač :)
 

Torpeddo 4806

Novi član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
13
Ukljucit cu se i ja u temu jer ja imam problem s Torpedom 48'06 samo kaj meniiskace iz 1 radne brzine i to cim se malo jace optereti tipa kada odoravam od međe dosta mi je velik nagib pa moram malo sporije ali u prvoj brzini to mi je nemoguce napraviti jer iskace svakih par metara.

Mjenjali smo sve zupcanike u diferencijalu i onaj kriz zajedno sa trkacima,lezaja oba na tanjurastom zupcaniku inamucili se da pogodimo one distantne prstenove da bude dobro uzubljen tanjurasti i sve to rijesili i sastavili ali problem je ostao isti iskace opet samo sto je sada mjenjac punooo tisi i ne zuji kao prije (lezajevi su bili u katastrofalnom stanju i klimao se onaj izvod za rucnu kocnicu i to jako sad je sve ko beba)

Zbog financija a i neznanja nismo isli rastavljati mjenjac jer ipak bolje ne srljati grlom u jagode.

Molio bih nekoga za savjet i da jos da napomenem pri prelasku preko medja ili nekih jarcica malo cvrka nesto u mjenjacu pa sumnjamo na spojnicku osovinu ili se samo pojede cahura spojnicke ima li tko iskustva iz prve ruke?

Hvala dobri ljudi!
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
skinuo poklopac i i vidio da je viljuska od reduktora dosta pojedena,otiso kupit novu viljusku i smontiro pa probo vozit se i reduktor neiskace. Ali cupo sam nekakvu jabuku i cim sam ga opteretio odma je iz prve izbacio,stavim u drugu isto tako,probam ucvrstit rucicu od reduktora i onda ga opteretit i ide ali nakon malo vremena pocne se dimit iz mjenjaca,stanem i skinem poklopac i vidim da opet dere vilicu od reduktora. Lezaji nemaju lufta,sta bi jos moglo bit???
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Meni je na TD4806 iskakao iz trece veliki mjenjac i bez opterecenja, ma svaki metar izbacivalo a iz druge pod teretom jednom izbacio i sve je radio dok nije u četvrtoj sporoj prilikom oranja zakovao i zapusilo se iz njega. Radio sam mjenjač i sad je sve ekstra, ne cuje se nista iz mjenjaca i ne izbacuje ni iz jedne brzine ni pod razno.

Evo slike sta je dijelova izmijenjano i jos nekih par lezajeva kako majstor rece.









I evo jedna iz diferencijala,pokidana blokada :)


 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
o sunce ti poljubim pa kako to da fale 2 zuba na ovom velkom zupčaniku.. bome još nisam vidio da se nekome to dogodilo...a špera..na malom 45 je radila prije nego je prodan a sad pitanje kaj je z njim a na 75 blokada je potrgana u prvom oranju od kak je novi kupljen i od onda ne radi..
 

Torpeddo 4806

Novi član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
13
Uf necu teni pitati koliko je kostao popravak jer se nabralo toga dosta.

Kod mene je na svu srecu citava spera nje pokidana mada smo se bojali da je isto pokidana ali bila je fora sto je onaj kvacak mali na trubi popustio i izubio se pa nije moglo uzubciti speru a fora je sto sam diferencijal tj samo te koljevke bez kriza i trkaca dojde 3000kn plus sve ovo ostalo nabrojano kaj ide unutra...

Meni su svi zubi u mjenjacu citavi mislim samo malo vrhovi zakoseni a vidim da tebi tu fali i zuba na vecem zupcaniku...

Ali eto opet jaMoram pitati koliko je izaslo nakraju i Gdje se moze nabaviti KVALITETNIH djelova za MJENJAC od Torpeda?

Hvala!
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Uf necu teni pitati koliko je kostao popravak jer se nabralo toga dosta.

Kod mene je na svu srecu citava spera nje pokidana mada smo se bojali da je isto pokidana ali bila je fora sto je onaj kvacak mali na trubi popustio i izubio se pa nije moglo uzubciti speru a fora je sto sam diferencijal tj samo te koljevke bez kriza i trkaca dojde 3000kn plus sve ovo ostalo nabrojano kaj ide unutra...

Meni su svi zubi u mjenjacu citavi mislim samo malo vrhovi zakoseni a vidim da tebi tu fali i zuba na vecem zupcaniku...

Ali eto opet jaMoram pitati koliko je izaslo nakraju i Gdje se moze nabaviti KVALITETNIH djelova za MJENJAC od Torpeda?

Hvala!
Takav sam kupio sa pokidanim zubima, ko zna sta je sve se radilo s njim, lupkao je u prvoj brzini, i u cetvrtoj (velii zupcanik) je imao na momente dobar zvuk a onda izoblicenja neka uzasna za slusati. Kada je majstor otvorio svi snopovi su setali sve se pomjerilo negdje u vraga

Radio sam mjenjac u Bijeljini kod majstora, dijelovi za mjenjac su kostali 600 KM (oko 2400 kn) , a komplet spera sa trkačem i sa kandzom u trubi me je kostao polovan 300 km (oko 1200 kn), i 400 km(oko 1500 kn) ruke sto je majstor kod svoje kuce u radionici sklopio i montiranje u mojoj garazi. Mislim da je majstor nesto kupovao u Prijedoru a nesto u Hrvatskoj. Uglavnom dao je garanciju na svoj rad i na dijelove 10 godina. Pozz
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
bome. nema mnogo takvih majstora koji daju garanciju na tak dugo vrijeme..
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
skinuo poklopac i i vidio da je viljuska od reduktora dosta pojedena,otiso kupit novu viljusku i smontiro pa probo vozit se i reduktor neiskace. Ali cupo sam nekakvu jabuku i cim sam ga opteretio odma je iz prve izbacio,stavim u drugu isto tako,probam ucvrstit rucicu od reduktora i onda ga opteretit i ide ali nakon malo vremena pocne se dimit iz mjenjaca,stanem i skinem poklopac i vidim da opet dere vilicu od reduktora. Lezaji nemaju lufta,sta bi jos moglo bit???

da se nadovezem,danas sam promijenio i zubcanik koji ide na spojnicku i sve smontirao,sad me zanima jos nesto sto sam uocio, Traktor jos nisam probao dali i dalje izbacuje,ali vidio sam da doljni snop ima malo lufta napred nazad,e sad me zanima dali tu moze doc do izbacivanja reduktora. Po meni to nebi bio problem da izbaciva. Ali ako ima koji majstor zamolio bi ga da mi pomogne?? Dali moze doc do opterecenja iza negdije na konusno tanjurastom naprimjer pa da izbaci reduktor ili tako negdije ako se doljni snop povuce nazad malo pod opterecenjem??
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Takav sam kupio sa pokidanim zubima, ko zna sta je sve se radilo s njim, lupkao je u prvoj brzini, i u cetvrtoj (velii zupcanik) je imao na momente dobar zvuk a onda izoblicenja neka uzasna za slusati. Kada je majstor otvorio svi snopovi su setali sve se pomjerilo negdje u vraga

Radio sam mjenjac u Bijeljini kod majstora, dijelovi za mjenjac su kostali 600 KM (oko 2400 kn) , a komplet spera sa trkačem i sa kandzom u trubi me je kostao polovan 300 km (oko 1200 kn), i 400 km(oko 1500 kn) ruke sto je majstor kod svoje kuce u radionici sklopio i montiranje u mojoj garazi. Mislim da je majstor nesto kupovao u Prijedoru a nesto u Hrvatskoj. Uglavnom dao je garanciju na svoj rad i na dijelove 10 godina. Pozz

Nema tu majstora koji na te dijelove daje garanciju 10 godina.To sto je kupovao uPrijedoru kupio je od Ilije.Nemoze se mjenjati samo kandza u trubi zasebno.Ide u kompletu kuciste diferencijala.Trkace mozes mjenjati zasebno iako je najbolje mjenjati komplet trkace.
Za 400km dacu ti i ja gaRANciju ,al na pohabanost dijelova.Ti opet ukljuci speru na tvrdom pa ces vidjeti sta je garancija.Tacnije tad ce se garancija zvati mehanicki kvar.
 
Posljednje uređivanje:

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Nema tu majstora koji na te dijelove daje garanciju 10 godina.To sto je kupovao uPrijedoru kupio je od Ilije.Nemoze se mjenjati samo kandza u trubi zasebno.Ide u kompletu kuciste diferencijala.Trkace mozes mjenjati zasebno iako je najbolje mjenjati komplet trkace.
Za 400km dacu ti i ja gaRANciju ,al na pohabanost dijelova.Ti opet ukljuci speru na tvrdom pa ces vidjeti sta je garancija.Tacnije tad ce se garancija zvati mehanicki kvar.

Garancija je na mjenjac, na izbacivanje iz brzina. Kazao je da ce samo s vremena provjeravati lezajeve. Komplet u diferencijalu je zamijenio trkace i onu kandzu u trubi, doduse nije je ni bilo uopste. To je polovno uzeto i o tome nismo pricali za garanciju.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Zanima me na kako je kod vas, tj. na kojem broju aluminijskog polumjeseca počinje podizanje poluga hidraulike? Kod mene mi s ečini da je vrlo mali hod, svega par cm i već je gore? Također sam našao tekst podešavanja hidraulike na poljoinfo stranicama pa me zanima je li to ima smisla.

Podešavanje hidraulika na svakom Torpedo traktoru se vrši na sledeći način:
1. Manja ručica, ona koja nema plastiku, na sebi se postavi u skroz donji položaj. Velika ručica također.
2. Poluge treba izravnati, da su na jednakoj visini od tla obe poluge, zatim poluge rukama podići tako da budu horizontalne sa ravnom podlogom, i pod njih podbaciti neki panj ili slično da ostanu u takvom položaju (može i neko da drži ako nije bio dobar za kaznu mala šala)
3.Traktor treba da radi i veću ručicu postaviti na broj 13 na onom polukrugu kojim se kreću ručice. U tom trenutku hidraulik treba da počne da se diže. Ako se kojim slučajem desi da hidraulik pre položaja 13 ili posle počne da diže tada treba produžiti ili skratiti šipku koja ide od uređaja za kontrolu vuče ka ploči hidraulika, sve dok na samom broju 13 ne počne da diže.
Kada se ovako podesi hidraulik, naravno pod predpostavkom da je sve ostalo ispravno, tada hidraulik treba da je maksimalno precizan.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa k čemu če ti jako precizan hidraulik??treba je samo mirna ruka i nema te preciznosti koju nebudeš pogodil..jedino ako ti ne pušta hidraulik pa cuka gore...mi smo več puno motora a i ostalih predmeta kod kojih je treba preciznost riješili niti ne gledajuči na kojem je broju..gledaš kak idu poluge a ne gdje je ručica..
 

Najnoviji postovi

Na vrh