• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Jel ko misli da te gumice pojede ili nagriza motorno ulje da bi mozda bilo njeznije hidraul ulja za taj njegov hidraulicni sklop???:icon_scratch:

O vrsti ulja u hidrauliku Torpeda se puno puta ovdje pisalo, pa da se ne ponavljamo.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
pa ta metalna,ručica je za "finu" regulaciju ili u drugom položaju za"grublju" regulaciju

neznam kak na manjem ali na 75 dok je ta ručka za regulaciju gore,onda po svakom broju vidi razlika,tj.dizanje je raspoređeno po cjelom hodu ručice,a dok je dolje,onda je raspoređeno po manjem djelu hoda..

To mi ima smisla, samo zašto je kod mene obrnuto? Ovisi li to o regulatoru, tj. kako je napravljen ili podešen (sad već možda lupam gluposti) i da li se to nekako podesiti. Čini mi se da sa starim regulatorom to nije radio, tj. dizao je do kraja na istom broju bez obzira o vrsti regulacije.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a neznam sad,tj.nisam siguran dal je tak i na tvom,jer dugo nisam radil sa malim torpedom i hidroulikom,ja sam ono napisal za 75 taka
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Koji sigurnosni ventil da kupim za hidrauliku malog torpeda 4506? Trgovac mi nudi 150 bara i 175 bara? Koliki je radni tlak kod njega u sustavu?
Ima li netko sliku kako izgleda taj ventili i kako izgleda alat za njegovo vađenje?
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
ja jos uvek nisam resio problem na mom torpedu, nemam vremena, stalno baliram, a primetio sam da opwt ne dize ruke do vrha gore, nije mu valjda opet spao onaj tockic u hidraulici
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ja jos uvek nisam resio problem na mom torpedu, nemam vremena, stalno baliram, a primetio sam da opwt ne dize ruke do vrha gore, nije mu valjda opet spao onaj tockic u hidraulici

pa moglo bi to biti,najbolje slinuti sic i poklopac i provjeriti,nije neki posao a brzo ga napravis...
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
evo otvorio sam danas poklopac i vidim sve je na svom mestu, onaj tockic stoji, filter stoji, ulja je imao dovoljno samo je svo ulje pjenusavo, valjda odnekud vuce vazduh ali sad ne znam sta da mu gledam, sta da skinem da proverim ?
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Pjenusavo je mozda zato sto ga ima malo viska,,ili su pomjesane 2 vrste ulja pa se slabije hladi sistem...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je pjenusavo pomjesale su se dvije razlicite vrste ulja i onda pumpa nemre punim kapacitetom radit i nema snage.
Mjenjaj ulje!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Možda ni pumpa nevalja, tam onome prije je možda došlo do kavitacije (ako ste kad čuli za to), možda baš i nije uvjek do ulja i filtera :icon_wink:
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
pumpa sigurno i nije neka ali resio sam problem kada sam menjao ono gimeno crevo pomerio sam onaj deo cevi sto ide do u pumpu i posto ga prethodni majstor nije tu zavio dobro tu mi je vuko vazduh i sad radi kao pre, ulje ne penusa vise :icon_thumright:
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Drugari danas vozio bale sa TD48, mjenjac uradjen prije 5 mjeseci.. kada sam vozio uz jako strmo brdo 4-tom sporom prikolicu pocelo mi je da se dimi ispod gume na mjenjacu. kada sam je podignuo vidio sam da polako izlazi bijeli dim kao da nesto isparava. Na strmijem brdu sam prebacio u 3-cu sporu i tako krenuo nekih 90-tak metara kad poce jos jace da se dimi ali mjenjac ne mijena zvuk sve super. Stanem, odvrnem mjerac ulja kad pocne da se dimi i iz otvora mjeraca. Da li je moguce da se toliko ulje ugrije ? Nikada do sada mi se to nije desilo...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
to bome jos nisam ni vidio ni cuo nekod da se dimi iz mjenjača..ja znam kak god pod opterecenjem i dosta dugo iči u sporim brzinamai pod radnim ali nikad se nije to dogodilo..
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
to bome jos nisam ni vidio ni cuo nekod da se dimi iz mjenjača..ja znam kak god pod opterecenjem i dosta dugo iči u sporim brzinamai pod radnim ali nikad se nije to dogodilo..

Ma po cio dan kosim sa Roto kosom 165 sve 2000 obrtaja, i nista do danas. Jako mi cudno to sto se toliko zagrije ulje. kad sam izvadio mjerac ulje zuto kao med i prilicno toplo...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tak nekaj se dogodilo mom braticu na zetoru 6340 kad je orao na brdu pocelo se dimit i smrdit jako kad falilo mu je oko 5l ulja u mjenjacu i u brdu su sinhroni ostajali na suhom i sjebo ih je i popravak sa rukama 13tkn.
Sad pazi kolika mu je kolicina u getribi ulja jer koristi kojekakve prikljucke sa kipanjem i uvjek negdje curi malo ulja i ako mu fali 5l u brijegu ostaje mu dio sa sinhronima suh a u oranju ili brananju su velika opterecenja.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Tak nekaj se dogodilo mom braticu na zetoru 6340 kad je orao na brdu pocelo se dimit i smrdit jako kad falilo mu je oko 5l ulja u mjenjacu i u brdu su sinhroni ostajali na suhom i sjebo ih je i popravak sa rukama 13tkn.
Sad pazi kolika mu je kolicina u getribi ulja jer koristi kojekakve prikljucke sa kipanjem i uvjek negdje curi malo ulja i ako mu fali 5l u brijegu ostaje mu dio sa sinhronima suh a u oranju ili brananju su velika opterecenja.

Meni je majstor i kazao da trebam usuti par litri viska jer se radi po brdovitom terenu. Sad ja ne znam koliko smijem ici iznad maksimuma. Kada mi se to desilo kolicina ulja je bila malo ispod maksimuma.. i da jako strmo brdo je bilo..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Stavi mu koju litru vise od max nebu mu skodilo,al ak opet pocne smrdit i dimit stani i vidi kaj je jel nekaj se desilo.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Drugari danas vozio bale sa TD48, mjenjac uradjen prije 5 mjeseci.. kada sam vozio uz jako strmo brdo 4-tom sporom prikolicu pocelo mi je da se dimi ispod gume na mjenjacu. kada sam je podignuo vidio sam da polako izlazi bijeli dim kao da nesto isparava. Na strmijem brdu sam prebacio u 3-cu sporu i tako krenuo nekih 90-tak metara kad poce jos jace da se dimi ali mjenjac ne mijena zvuk sve super. Stanem, odvrnem mjerac ulja kad pocne da se dimi i iz otvora mjeraca. Da li je moguce da se toliko ulje ugrije ? Nikada do sada mi se to nije desilo...

To se moze dogoditi ako je majstor spoj spojnicke osovine i gornjeg vratila ostavio bez zazora.Taj zazor je vrlo bitno nastelati pravilno prilikom montaze.



Uploaded with ImageShack.us

Kao sto se vidi na slici osovina na tom dijelu poplavi od pregrijavanja.


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
To se moze dogoditi ako je majstor spoj spojnicke osovine i gornjeg vratila ostavio bez zazora.Taj zazor je vrlo bitno nastelati pravilno prilikom montaze.



Uploaded with ImageShack.us

Kao sto se vidi na slici osovina na tom dijelu poplavi od pregrijavanja.


Uploaded with ImageShack.us

Danas sam cijeli dan kosio u 4.toj sporoj i prilican gas , ali doslovno cijeli dan i nista se nije desilo. Sad ne znam da li ce pod teretom i uz brdo se ponovo desavati.. ako bude onda valjda rijesavati taj zazor ma spojnickoj.. I da oce mi lupnuti na neravninama kad stajem (pritisak na kvacilo i cuje se tup).. sta bi to moglo biti ? Hvala Lisnik.
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Između spojnicke osovine i gornjeg vratila ima odstojna podloska .Ako je bez zazora i kao sto u tvom slucaju se zadimilo iz mjenjaca to znaci da u tom dijelu zaribava podloska i samim tim pri pritiskanju kvacila na silu odlijepi.Otud zvuk tup-tup pri stiskanju kvacila.To ces sve lako provjeriti ako skines poklopac mjenjaca.Ako zakasnis sa rjesavanjem tog problema mozda ces morati kupovati gornje vratilo i mozda ce ti poceti cak iskakati mala rucica mjenjaca iz brzohodnih brzina.Na te zvukove moze uticati jos ako nije nastelan donji snop zupcanika i ako nije nastelana na lezajima osovina na kojoj je tanjirasti zupcanik.Tacnije da bi neko radio mjenjac na Torpedu treba da ima dobro iskustvo i poznavati tolerancije u zazorima.

U tvom slucaju najvjerovatnije je ovaj spoj zaribao zbog premalog zazora i sad kad stisnes kvacilo nasilu odlijepi i tad se cuje zvuk tup-tup.


Uploaded with ImageShack.us
Ovde se stela donji snop i konusni zupcanik.
uilk.jpg

Ovo je osovina na kojoj bude tanjirasti zupcanik i sa strane su dva konusno valjkasta lezaja na kojima se stela zazor između tanjirastog i konusnog zupcanika.
jcsd.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh